FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-12-20 16:28  [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
w najbliższym czasie czeka mnie plankowanie fragmencika pokładu :) Na szczęście nie ma tego wiele...
Studiowałem już kilka wątków na forum, starałem się wzorować na pokładach innych kolegów (między innymi New Mexico ADAMa, Malaya Fantoma)
W ten sposób dotarłem do pewnego etapu, lecz w trakcie zaczęło się pojawiać coraz więcej pytań.
Prawdopodobnie miejsce na ten wątek jest nieodpowiednie, ale chciałbym jakoś dotrzeć do znawców tematu :P Podejrzewam, że kilku ich na forum jest :)
Ogólny rzut z czym się zmagam ^^



Nie wiem czy to w czymś pomoże, ale doprecyzuję, że mamy do czynienia z drugowojennym Włochem xD

Kilka zagadkowych miejsc. Tu akurat okolice półkluz i polerów. Czy w tych miejscach powinny w ogóle być te wieńce? Jak tak, to jak to powinno wyglądać poprawnie?









Tu z kolei pytanko, czy ten charakterystyczny wzorek z desek był mocno "przestrzegany"? Dzielenie planek obok czerwonych strzałek wydaje mi się trochę absurdalne i je prawdopodobnie usunę. A jak postąpić w przypadku tych niebieskich i desek krótszych niż wymiarowa planka?
Wokół niewielkich elementów wyposażenia dopatrzyłem się na zdjęciu oryginału jakichś kołnierzyków z blachy. No chyba, że mam halucynacje ^^





Proszę, pomóżcie :)
Za kilka dni proszę przenieść temat do działu projektowania lub okrętów.

Pozdrawiam :)

--

Post zmieniony (07-12-20 16:59)

 
09-12-20 09:23  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Nikt się nie wypowiada, to może ja się wynurzę.

Po pierwsze - super robota, swietnie ci to wychodzi... Można wiedzieć jaki to okręt?

Główna uwaga - nie dziel desek na siłę co czwarta. Może w niektórych miejscach tak było, ale ogólnie deskowanie kładli "jak leci". Drewno teakowe było za drogie aby generować niepotrzebnie odrzuty do jakiegoś wzoru.

Deskowanie co któraś miało znaczenie na żaglowcach, gdzie konstrukcja była drewniana. Wtedy koniec deski musiał przypadać na belkę pod spodem, aby ją było do czego przybić. Natomiast na okrętach stalowych pokład pod spodem był ciągły i deska mogła się kończyć dowolnie. Nie jestem pewien, ale były one chyba klejone , albo przykręcane odpowiednimi śróbami?

Kołnierze wokół małych elementów - tak czasami były kołnierze metalowe, czasami wykonane kołnierze z desek. Tu już tylko zostają zdjęcia, jak konkretnie gdzie było...

Wszelkie wieńce w okolicach kluż itd.. Tak, wydaje mi się, że wieńce tam były. Z tym, że ja przyjąłem zasadę, że żaden element nie powinien być szerszy od standardowej deski. Po prostu wydaje mi się, że były to jakieś ścinki desek docięte do odpowiedniego kształtu.

Dokładny wzór? Nie wiem czy coś takiego było. Bardziej wydaje mi się, że siedział taki cieśla na pokładzie i docinał jak mu pasowało. Generalna zasada: nie powinno być wąskich szpiczastych elementów, bo pewnie to żle się mocowało i mogło się rozszczepić, wygiąć itd.

--
wydawca przez małe "w"

 
09-12-20 10:34  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dookoła prostokątów, czyli zejściówek i polerów zrobiłbym normalnie ramki, nie kombinowałbym z ząbkowaniem, wygląda to dziwnie. Tak jak Fantom pisał, chodziło pewnie o nie robienie ostrych kątów.
Dookoła tego dużego okręgu (tam ma stać kabestan) zrobiłbym wielokąt podzielony na załamaniach żeby wyszło coś ala słoneczko :D a małe po prostu okrągłe ramki. Pamiętajmy żeby nie popadać w skrajności, takie ramki dodają smaku, ale nie trzeba przesadzać z odwzorowywaniem.
Takie ślęczenie nad detalami odbiera wenę projektantowi.
No i niema co robić tych tajemnic, doskonale wiem co to za okręt a nawet dlaczego robisz to deskowanie na nowo :P

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
09-12-20 10:46  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ale robisz model od podstaw i rysujesz deski czy będziesz je robił z np.: forniru?

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
09-12-20 21:13  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
orkan   

Może pomoże. Fragment książki ,,Konstrukcja kadłuba okrętowego" - Aleksander Potyrała.














--

Post zmieniony (09-12-20 21:21)

 
09-12-20 21:16  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Cześć,
dzięki za podpowiedzi i rozjaśnienia. Zapomniałem wspomnieć, że na niektórych zrzutach z polerami zostało nałożonych kilka opcji, jedna na drugą ^^ Pewnie dlatemu wygląda to jeszcze dziwniej, niż miało wyglądać xD
Fantom dzięki za miłe słowo i wynurzenie :P Z pierwotnym założeniu miało być to Trento. A co z tego wyjdzie... ^^
Wygląda na to, że w pewnych miejscach będzie ładny układ wymiarowych planek, a w okolicach drobnicy pokładowej kompletne od tych zasad odejście :P To może wyglądać trochę dziwnie ^^ Ale chyba nie ma sensu różnicować w długości wszystkie deski?

Właśnie przypomniało mi się, jak szukałem tego układu z Wojtkiem :P Akurat zdjęcie pochodzi z innego ciężkiego krążownika, ale tutaj mogło to wyglądać podobnie. No i w tle jest poler i półkluza :D Szkoda, że nie do końca widać co jest wokół nich :/



ADAM 12 również dzięki za pomoc. Wokół zejściówek jakiś kołnierzyk już jest. Nad polerami/kluzami się zastanawiam, nie wiem jak by to miało dokładnie wyglądać ^^
Podejrzewam, że okręt prawidłowo zgadłeś :) Ale akurat deskowanie przedstawione w pierwszym poście to moje pierwsze próby. Wcześniejszych i innych nigdy w moim wykonaniu nie było :P
Ale możliwe, że wiem do czego pijesz :D

Wrzucam, tym razem każde wersje osobno.





3 wersja. O coś takiego Ci chodziło Adam ? xD



Druga kluza:







Czy może widzielibyście to jeszcze inaczej?

O takie "słoneczko" wokół kabestanu chodziło? :P



97 Niestety od podstaw i rysuję :/

Pozdrawiam

--

Edit: Orkan, nie zauważyłem wcześniej Twojego wpisu. Jak przeczytam to się odniosę ^^

Post zmieniony (09-12-20 21:19)

 
10-12-20 10:30  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ponieważ właśnie natknąłem się na ciekawe zdjęcie, to wrzucam. Nasz ORP Wodnik po właśnie zakończonym remoncie, ma tak:


--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
10-12-20 23:54  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dzięki orkan za podrzucenie bardzo ciekawych materiałów. Dowiedziałem się czegoś nowego :) Wieniec wokół tego "przewodu przewietrzającego" wygląda imponująco :D Mieli fantazję...
Jeszcze się zastanawiam jak to wykorzystać do przedstawionych przeze mnie przypadków :)
Waldek K Również dziękuję. Rzeczywiście, w przypadku Wodnika deskowali jak leci. A jak się błyszczy ten pokład xD

Pozdrawiam

--

 
11-12-20 09:07  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
Gdaś 

 

Cześć
Moim zdaniem za bardzo brniesz w doskonałość pomimo zbyt skąpych materiałów , przyjmij jakąś koncepcję i działaj bo pokład będziesz robił tyle samo czasu co całą wycinankę . Co do książki , to teoretycznie tak powinno być , ale teoria a praktyka to całkiem inne dziedziny , bardziej się to może tyczyć jednostek pasażerskich gdzie ma być wszystko ładnie , na jednostkach wojennych miało być tanio i spełniać swoje zadanie , poniżej kila zdjęć , jak widać mało który detal jest obłożony wieńcem ,
https://zapodaj.net/8430d6e456d7f.jpg.htmll
https://zapodaj.net/2c46f131288e2.jpg.html
https://zapodaj.net/98123ded63a7f.jpg.html
https://zapodaj.net/e81bfe818f06e.jpg.html
https://zapodaj.net/ca0229acfa922.jpg.html

--
uszanowanko gdaś

 
13-12-20 11:29  Odp: [T] Plankowanie pokładu- prośba o pomoc
orkan   


Jedno z możliwych rozwiązań konstrukcji pokładu wkoło poleru lub kluzy. W tym rozwiązaniu część pokładnic wykonana jest z elementów o szerokości obrzeżnic..
Co do taniości to pokłady o pokryciu drewnianym do tanich nie będą należeć nigdy, a żeby spełniły swoje zadanie muszą być wykonane z
należytą starannością. Zgadzam się ,że ekonomia ma znaczenie ale oszczędności należy szukać w małoodpadowym wykorzystaniu
materiału , który sam w sobie jest drogi a nie w złym wykonaniu , które zwiększa częstotliwość napraw, także części nośnej pokładu,
podnosząc koszty utrzymania.
Książka idealna nie jest, pokazuje jednak stosowane w tamtym okresie rozwiązania. Czy na okręcie czy na jednostce cywilnej drewniane pokrycie
pokładów ma te same zadania i podlega działaniu tych samych czynników atmosferycznych.
Często też okręty pełniły funkcję reprezentacyjną co wyklucza tanie (byle jakie) wykonanie.
Stosowanie wieńców jest zależne od miejscowych potrzeb, dlatego też często na jednym pokładzie nie wszystkie elementy wyposażenia są nim
obkładane. Tu jedyne wyjście to dokładna dokumentacja, także zdjęciowa a jeżeli takowej brak należałoby rozważy zastosowanie się do
ogólnych zasad stosowanych w budownictwie okrętowym.

--

Post zmieniony (13-12-20 11:32)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024