FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-11-20 11:40  [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
karlos   

Witam . Nabyłem model Nysy 522 z Answera w wersji wojskowej poczty polowej z naprowadzaniem . Ciekawy temat myślę ,że nietuzinkowy tylko mam pytanie do znawców tematu . Przeszukałem cały internet i nie znalazłem żadnej informacji na temat [ kosza- stelaża ] zamontowanego na dachu pojazdu i tu pytanie jakie zadanie miał dany kosz -stelaż ?? Zastanawia mnie ta strzałka jakie miała zadanie itp. Dziękuję za ewentualną podpowiedz

Post zmieniony (30-11-20 11:41)

 
30-11-20 13:25  Odp: [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
kolejny_cichy   

Skontaktuj się z Muzeum Gryf. Maja taka na składzie i może Ci cykną fotki. http://muzeumgryf.pl/eksponaty/zsd-nysa-522-poczta-polowa-z-naprowadzaniem/

pozdrawiam
Cichy

--
Moja strona: http://www.strefacichego.pl

 
30-11-20 13:46  Odp: [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jak sama nazwa mówi , ta instalacja z dachu najpewniej służyła do naprowadzania nyski w kierunku jakichś radiostacji wojskowych na poligonie (niedoszłym polu walki). Nie było wtedy GPSu. Jak radiostacje to i oddziały wojskowe czyli dostawa poczty. Na poligonie czy polu walki ulic tez nie ma aby jakoś inaczej trafić (bez GPSu).

 
30-11-20 16:03  Odp: [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
karlos   

Dziękuję za informację na ten temat . A jeśli chodzi o muzeum Gryfa to trzeba będzie się tam kiedyś wybrać osobiście . Pozdrawiam

 
30-11-20 17:53  Odp: [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Witam
Miałem to szczęście byc dowódcą takiej Nyski w latach 79-81. To koło ze strzałkami na dachu plus cztery narożne lampki to służyło w nocy do naprowadzenia śmigłowca na lotnisko polowe. W wyposażeniu były także płachty z lampami które rozkładało się na lotnisku w kształt litery T zgodnie z kieunkiem wiatru. Były płachty dzienne i nocne z lampkami. W środku tego koła było gniazdo anteny radiostacji R-809 do łączności ze śmigłowcem. Antena na postoju była na maszcie, w ruchu ustawiało sie samą końcówkę anteny . W środku był jeszcze agregat prądotwórczy i radiostacja R-107.Ja będziesz miał jakies pytania do pisz markita2@interia.pl.

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

 
30-11-20 18:16  Odp: [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
henrykk   

Super strona muzeum Gryf – super zdjęcia. Dzięki za link!

--
Pozdrawiam
Henryk

 
30-11-20 20:24  Odp: [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
karlos   

Mariusz Kita dziękuję za szczegółową informację . Bardzo ciekawie to wszystko się przedstawia i bardzo fajnie,że osobiście mógł Pan tego wszystkiego doświadczyć . W tym tygodniu planuję rozpocząć pracę nad Nyską jak nasuną mi się jakieś pytania to z pewnością zwrócę się o informację .Pozdrawiam

 
30-11-20 21:37  Odp: [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Ogladam te zdjęcia z muzeum i ktoś zawalił sprawe, bo podest powinien byc w kolorze nadwozia, a ten znak na dachu miał wewnątrz czerwone pleksi pod którym były żarówki i ładnie to w nocy migało. Z góry pilot śmigłowca widział wóz w którym stoi miejscu. Wewnatrz brakuje agregatu i kanistra,Na prawej stronie nad drzwiami odsuwanymi do końca nadwozia widać przyspawane haczyki . Na postoju do tych haczyków był doczepiany dość obszerny namiot. Ja miałem jeszcze na wyposażeniu składany stolik i składane taborety. Widzę,że radiostacje R-107 zdemontowali, stała na półce miedzy kabiną kierowcy a tyłem.

--

Post zmieniony (03-12-20 18:07)

 
01-12-20 07:10  Odp: [P] Pytanie o Nyse 522 poczta polowa z naprowadzaniem?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Wydaje mi się że tytuł wycinanki powinien być "Nysa 522 do naprowadzania". A tak sobie człowiek wykoncypował ze to z jakimś naprowadzaniem. Tak jak się czeka na kuriera w zapadłej miejscówce gdzie i kolo ma GPSa i tłumaczy mu się 10 razy przebieg dróg polnych a on i tak nie umie trafić to wtedy się myśli że powinny być jakieś systemy naprowadzania.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024