FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
27-10-20 20:31  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Cześć,

Jeżeli jest tylko możliwość proszę podaj do siebie mail. Mam kilka pytań a nie chcę tutaj zaśmiecać Ci wątku. Pozdrawiam.

 
28-10-20 23:34  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

GTiStyle- Cześć mój e-mail to: plexusmodele@wp.pl Jak klikniesz nick forumowicza to ci wyskoczy e-mail mój,twój,każdego ;) Zaśmiecać wątek? Powiem ci w sekrecie ze z jakiś niepojętych przyczyn strasznie lubię jak ktoś coś tu napisze :)

Co do me-109g to....masakra! robiłem sobie grzecznie kadłub, łączenia segmentów wychodziły gładziutkiej ze ledwo wyczuwalne pod palcem aż tu nagle przy łączeniu segmentu z białą jedynką i tego z kabiną Karton po nałożeniu bcg zafalowała poszerzył się a ja głupi zamiast szybko oderwać tem ogon to na sile starałem się uratować sprawę . No i mam szczelinę i takie jakby krowie żebro na górnej krawędzi od przodu segment z „1ką”. Nie wiem czemu się tak zrobiło, może zapomniałem zaimpregnować bcg akurat ten segment.

 
29-10-20 08:14  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czołem! Wydaje mi się że za dużo BCG dałeś. Zasadniczo im bardziej wodnisty, tym mniej nakladasz. Jak gdzieś jest za dużo, delikatnie zabierasz palcem, od razu. Właśnie dlatego, aby nie zdążył wsiąknąć i zdeformować kartonu. Poza tym, segment posmarowany klejem, powinien być tak dopasowany, aby wejść na sklejkę w sposób docelowy. Klej ma za zadanie jedynie załączenie elementów, a nie przenoszenia naprężeń od dociskanego elementu na siłę. I niestety, elementów smarowanych klejem wodnym nie dotykamy dłużej niż kilka sekund i nie używamy dużej siły nacisku. To powoduje szybszą penetrację kartonu przez BCG, a w konsekwencji wystąpienie krowich żeber i pofalowań.

U Ciebie nie jest źle. Grafika robi swoje. Pewnie z logicznego dystansu tego nie będzie widać. :)

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
29-10-20 10:36  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Hmm, już nie pamiętam jak do tej sekcji podszedłem, ale u mnie wyszło ok. Na pewno sprawdzałem przed przyklejeniem długość krawędzi stykających się ze sobą segmentów – tego z 1 i tego gdzie się kabinka kończy – bo od jakiegoś czasu tak robię dla 100% pewności, że to się zgra :). Dodatkowo każdy segment u mnie ma pod poszycie, ale to akurat nie zapewnia unikania takich efektów. U Ciebie wychodzi, że ten segment z 1 miał mniejszy obwód niż ten poprzedzający, skoro taki efekt powstał. Może jednak coś szlifowałem ?

U mnie to połączenie wyszło tak:


--

 
19-11-20 21:51  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mucha- święte słowa! Nauczka na przyszłość, na szczęście nie jest tragicznie
Madej- ślicznie ci wyszło zazdraszczam ;) to raczej nie z powodu spadowania elementów bo wszystko wydaje się naprawdę dobrze wyliczone tylko figli BCG i mojego niewielkiego doświadczenia z tą boską substancją. Mówi się trudno i kocha się dalej ;)



Prace powoli postępują poszycie płatów formowane na BCG, pod poszycie przylkejone butaprenem, wnęki podwozia klejone na styk BCG jakoś te trójkąciki-sklejki do nie nie przemawiają na styk łatwiej, końcówki skrzydeł postanowiłem skleić osobno i (szalony) zrobić imitację świateł pozycyjnych. Na zdjęciu wszystko jeszcze przed retuszem.
Złota myśl nowicjusza kartonowego na dziś: Skrzydła są trudne ;)

--

 
19-11-20 22:44  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Bonthyc 

 

Plexus w jaki sposób impregnujesz BCG? Nasączasz nim karton i pozwalasz aby wysechł? Co to daje? I w jaki sposób formowałeś płaty na BCG? Pytania może banalne ale dopiero zaczynam uczyć się tego kleju do papieru dla dzieci z podstawówki i póki co tak sobie mi to idzie. ;) A samolocik naprawdę fajnie wychodzi, gratuluję umiejętności! :)

 
20-11-20 00:27  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Bonthyc- dzięki!;) miło. Postaram się odpowiedzieć choć te techniki są ściągnięte z relacji/blogów różnych asów którzy zjedli zęby na tym kartonie (żebyśmy ja i ty już nie musieli;)) No ale pytasz wiec postaram się odpowiedzieć. Nadmienię że karton przed wycięciem impregnuję caponem tylko po zadrukowanej stronie (pędzlem malarskim małym), ponieważ każdy klej w płynie trochę się od siebie różni to żeby nie wprowadzać kolejnej zmiennej do równania kupiłem sobie całe pudło oryginalnego chińskiego BCG.
Najpierw wstępnie formuję element (walki,kulki na patyku) - tak nie nachalnie, nie staram się nadać części ostatecznego kształtu tylko „pokazać” kartonowi w którą stronę będziemy podążać (A dla czego tu nie ma klamek? ;))
Następnie płaskim pędzlem pokrywam CAŁĄ powierzchnię elementu od niezadrukowanej strony BCG, zaobserwowałem że elementy natychmiast się rozwijają , trzeba zachować spokój odczekać chwileczkę niech klej wsiąknie i odrobinkę przyschnie w tedy części są baaaardzo podatne na formowanie i można z nich cuda robić i karton ma duuuuużo mniejszą tendencje do załamywania się np. Na krawędzi natarcia płata,Tu jeszcze warto wspomnieć że kleję Kartonową Kolekcję krótka raczej- jak przeczytałem ma karton dobrej jakości, nie wiem czy takie numery przejdą na np. Małym Modelarzu z 1966r ;)
Formuje część do upragnionego kształtu zostawiam do całkowitego wyschnięcia (na noc). Po tym czasie części tak jakby skręcają się jeszcze bardziej więc je DELIKATNIE koryguję do pożądanego kształtu i już można je przykleić. Co do tego przyklejania to uważam że wszystkie elementy/powierzchnie (sklejki pomocnicze też!) które chcesz skleić bcg powinny być zaimpregnowane i odstawione do pełnego wyschnięcia przed klejeniem, ten klej „zaciąga”, deformuje, „krowiożebruje” niezaimpregnowane nim wcześniej elementy. Jeśli masz zaimpregnowane elementy to wystarczy niewielka ilość BCG żeby łapało jak superglue- możliwe bezproblemowe sklejanie na styk i takie tam
Aha nie klej bcg: szkieletu, kartki ze szkieletem do tektury, szkieletu do poszycia, podposzycia do poszycia, tam tylko pachnący butapren! Mmmmmm

 
20-11-20 06:47  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Hm... bardzo fajny mini poradnik. Z tym pokrywaniem całego elementu BCG jestem zaskoczony. Muszę spróbować.

 
20-11-20 07:57  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Radzę sobie spróbować na zwykłej kartce brystolu na początku... Sam bym się nie odważył na taki krok.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
20-11-20 20:08  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Bonthyc 

 

Plexus dzięki za porady. Będę musiał przetestować! :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024