FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
15-01-04 20:28  [Technika] Aerograf - jak używać?
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Kupiłem sobie na Allegro aerograf made in CCCP , kolega mojego taty zrobil mi "dmuchawiec" z agregatu od lodówki + baniak na freon (za duże ale pięknie zlutowane), kupiłem przewód, sprawdziłem ... DZIAŁA !!! Tylko jak tym się poslużyć?

Prosze o garść praktycznych rad dla tego co to pierwszy raz.

Na dobry początek udzielam sam pierwszej dobrej rady:

1. Kup sobie czlowieku maseczki przeciwpyłowe - w ustach mam smak bejcy i tuszu ... żołądek się buntuje.

Z góry dziękuje.

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
15-01-04 20:48  Re: [Technika] Jak używać areografu?
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja też sobie kupiłem niedawno aerograf... Revell Student ISB 500 :-)))
Jak na razie tylko go testowałem... jeszcze chrzestu bojowego nie przeszedł ;-)
Przekonałem się, że czyszczenie jest cholernie cięzkie i wku.. jące!
Mam kilka dużych butli z gazem.... jeszcze sprężarki się nie dorobiłem :/
Fakt....... opary latają po całym pokoju..... :-O
Mój sprzęcik obsługiwać potrafię.... nawet malować linie od kilku milimetrów do kilku centymetrów z różną ilością farby...........
A skoro bojowo go nie testowałem to też chętnie się dowiem JAk dokładnie malować....?
Ja mam zamiar nim waloryzować modele.. czyli błotko... przybrudzenia... i inne bajery :-)

Pozdrawiam!
Michał

 
15-01-04 21:01  Re: [Technika] Jak używać areografu?
kOzi 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Kiedyś zabezpieczałem Poloneza antykorozyjnie, też miałem kompresor, pistolet i jakąś smolistą substancję którą podgrzewałem ku własnej radości :)
Poloneza korozja i tak wpier... ale mnie nie rusza do tej pory :)

sorki za OT ale nie mogłem się powstrzymać

kOzi 5827819
... modelarz kartonowy... co kupi to pakuje do kartonu...

 
15-01-04 22:29  Re: [Technika] Jak używać areografu?
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

No dobra, po pierwsze wszystko zależy od rodzaju aerografu jaki posiadacie – czy jest od jedno czy dwuzakresowy.
W aerografie jednozakresowym „spust” działa tylko w jednej płaszczyźnie – można nim jedynie regulować ilość podawanej farby, natomiast przepływ powietrza jest stały (najczęściej przepływ powietrza można regulować odrębną „wajchą” na końcu aerografu – jednak w czasie malowania jest to właściwie niemożliwe – brakuje trzeciej ręki...). Posługując się takim aerografem należy najpierw ustalić przepływ powietrza regulujący w zasadzie grubość linii, a następnie z odległości 2-10 cm rozpoczynamy malowanie. Spust reguluje ilość farby, a więc stopień nasycenia koloru. Generalnie obowiązuje zasada – im mniejsze szczegóły malujemy, tym mniejsza odległość aerografu od malowanej powierzchni.
Inaczej wygląda sprawa z aerografami dwuzakresowymi (niestety bardzo drogimi...) tutaj spust rusza się w dwóch płaszczyznach – najczęściej stopień naciśnięcia spustu reguluje ilość farby a odchylenie spustu do tyłu zmienia przepływ powietrza. Aerograf dwuzakresowy zapewnia przede wszystkim znacznie większą „elastyczność” i płynność malowania – zmiana grubości linii następuje po prostu poprzez odciągnięcie do tyłu spustu, a intensywność koloru zależy od stopnia naciśnięcia spustu.
Bez względu na to, jakim aerografem się posługujemy, stosowaną farbę należy mocno rozcieńczyć – nawet „pół na pół”. Najlepiej stosować farby akrylowe z uwagi na łatwość czyszczenia – tu jednak pewna uwaga – nie należy stosować wody, a rozcieńczalniki tego samego producenta co czyszczona farba – jest to bardzo ważne, ponieważ inaczej konieczne stanie się rozebranie „pistoleciku” i uciążliwe czyszczenie wszystkich „bebechów”.
Tyle porad praktycznych – najważniejsze tak naprawdę jest ćwiczenie – ja zanim usiadłem do właściwej pracy „trysnąłem” kilka metrów kwadratowych kartek w celach testowych i wyczucia aerografu.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
15-01-04 22:29  Re: [Technika] Jak używać areografu?
maryjan   

Witam! Mam pytanie dotyczące aerografu. Widziałem w sklepie aerograf (chyba Humbrol, głowy nie dam), który podłącza się do butli. Chciałem się zapytać czy ktoś ma doświadczenie z takimi butlami?? Jak się maluje używając takich butli? Na długo starcza taka butla? Nie ma problemów ze spadkiem ciśnienia jak kończy się gaz? Proszę o wrażenia z korzystania z takiego sprzętu. Jeśli chodzi p technikę posługiwania się aerografem to jest coś chyba na Polskiej Witrynie modelarskiej.
Pozdrawiam

 
16-01-04 00:42  Re: [Technika] Jak używać areografu?
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Pojemniki ze sprężonym powietrzem, to tylko substytut zasilania z kompresora. Trzeba szybko malować ;o) No i jak gaz się kończy, spada ciśnieni i gucio z malowania.
Co do samego malowania to przede wszystkim trzeba zachować UMIAR. Lepiej maznąć dwie warstwy, niż na jednej mają się porobić zacieki.

 
16-01-04 09:02  Re: [Technika] Jak używać areografu?
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wiedźmin - witaj w klubie używaczy radzieckich sprzętów!
Mam taką samą konstrukcję, tylko bez butli na freon. Posługuję się tym od 10 lat i nie widzę potrzeby kupowania drogiego sprzętu. Wystarczy się przyzwyczaić, bo ruskie bydle bywa narowiste (krzywy stożek rozpylania, plucie na boki, kroplowanie, zatykanie).

Jak używać? Igielitową rurkę założyć na wylot powietrza (to już pewnie masz), z drugiej strony nacisnąć ją na końcówkę aerografu. W ruskim sprzęcie nie ma regulacji strumienia powietrza, więc regulujesz go jednorazowo - nakłuwająć stopniowo wężyk, aż będzie dobrze - metodą oczywiście na oko.
U mnie nie ma pośredniego zbiornika na powietrze (odolejacza), zalecanego przez znawców, a mimo to sprzęt nie pluje olejem - a to dlatego, że górna część obudowy jest wycięta i dysza powietrzna nie zasysa oparów oleju.
Trzeba tylko pamiętać o smarowaniu raz na jakiś czas tłoczków i nie przeginaniu pały z czasem dmuchania - po jakichś 20min. ciągłej pracy (to cholernie dużo) grzeje się.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-01-04 09:21  Re: [Technika] Jak używać areografu?
ZzB   

Witam.
No to jeszcze 0,03 PLN od plastikowego
Ruska maszyna jest całkiem niezlym sprzętem, kilka modeli nim pomalowałem i choć aktualnie przesiadłem się na Kitaj-Iwatę to wciąż mile wspominam swoje piersze kroki, mimo że uzyskanie nim cienkiej linii było praktycznie niemozliwe.
Ale do rzeczy
- wężyk doprowadzający powietrze przetnij i wstaw tam filtr paliwowy od malucha. I pamiętaj zeby go wymieniać, jak zrobi się brązowy od oleju
- warto dorobić sobie zbiorniczek wyrónawczy. Ja swój zmontowałem z PET-a po 2 litrowej CocaColi. W korek (oryginalny czerwony :) ) wkleiłem trzy wężyki - jeden dolotowy podłączony do 'lodówki', drugi wylotowy do psikadła (a właściwie do trójnika z podłączoną zdezelowaną pompką samochodową (a właściwe jej manometru), trzeci.... no własnie - trzeci to super-hiper-skomputeryzowany regulator ciśnienia z zaworem bezpieczeństwa. Wężyk zagiąłem na pół i ścisnąłem klamerką od bielizny. Przesuwając klamerkę bliżej lub dalej od miejsca zagięcia reguluję uplyw powietrza z układu regulując ciśnienie. Proste jak budowa cepa ale działa :)
c.d.n.

 
16-01-04 09:26  Re: [Technika] Jak używać areografu?
ZzB   

- malowanie emaliami.
Nie maluj w pokoju w którym będziesz spał. Emalie sa fajne w użytkowaniu ale śmierdzą jak nieszczęście. Do rozcieńczana możesz używać praktycznie wszystkiego (ja stosuję benzynę ekstrakcyjną). najważniejsze żebyś NIE ROZCIEŃCZAŁ W ORYGINALNYCH PUSZKACH !!! bo farbę szlag trafi. Jak farba zaczyna gęstnieć poszukaj w sklepie dla plastykow czegoś co się nazywa "medium olejowo-zywiczne" i dolewaj tego ale z umiarem, bo znakomicie opóźnia schnięcie farby
Rozcienczaj farbę w osobnym naczyniu - dobre są opakowania po kinderniespodziankach. Rozbełtujesz farbę w puszcze, wyciągasz trochę wykałaczką albo strzykawką, bełtasz z rozpuszczalnikiem do konsystencji mleka (lepiej żeby farba była za rzadka niz za gęsta) i do psikadła.
- malowanie akrylami.
Akryle mają mnóstwo zalet w stosunku do emalii. Po pierwsze nie śmierdzą. Po drugie nie śmierdzą po trzecie nie smierdzą, po czwarte u mnie na wsi sa tańsze od emalii. Można je rozcieńczac nawet kranówą. Ale mają jedną wadę - BARDZO SZYBKO ZASYCHAJĄ. Potrafią nawet zaschnąć w aerografie co jest srednio przyjemne. Dlatego do przygotowanej dawki farby dodaje kilka kropel RETARDERA czyli opóźniacza do akryli (tez sklep dla plastyków)
c.d.n.

 
16-01-04 10:48  Re: [Technika] Jak używać areografu?
Aviator 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 8

Mam dwuzakresowego ale łajdak ciągle mi pluje. Rzadko go używam bo oprócz plucia to jeszcze nie wytrzymuję nerwowo czyszczenia po każdorazowym malowaniu Humbrolami. KATORGA. Próbowałem z akrylami ale wtedy dopiero się zapchał na amen.

aviator
http://aviator48.blog.onet.pl

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024