FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
21-10-21 15:19  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Traktor pancerny to prawie jak pancernik, więc skojarzenia jak najbardziej słuszne:-)

Aby nie był on taki totalnie pozbawiony szczegółów w górnych partiach kadłuba, dododałem co nieco od siebie, posiłkując się zdjęciami z epoki:-)

Na ogromnej wiekszości zdjęć ChTZ-ty nie miały reflektorów, ale zdaje się, że niektóre wozyt mogły być w nie wyposażone - nie wiadomo, czy fabrycznie, czy dodane chałupniczą metodą przez załogantów:-)

Reflektory musiały być jednak jakoś przymocowane. Tutaj z pomocą przyszły dwa poniższe zdjęcia:


Na tym widać dość dobrze podstawę uchwytu.


A na tym - jedynym - sam uchwyt.

Reszta to moja inwencja i wyobraźnia:-)

Podstawy są niewielkie i składają się z 4 części każda:

Tulejki są puste w środku, by można było włozyć tam uchwyty w kształcie litery C.



Wystarczyło pomalować i przykleić do kadłuba.
Na zdjęciach widoczne są zaczepy holownicze wykonane z cyny o średnicy 1,5mm - dwa kolejne znajdują się z tyłu kadłuba.

Powstał tylko jeden reflektor - uznałem, że tak będzie ciekawiej. Jednooki bandyta wzbudza zazwyczaj więcej emocji:-)



Uchywty z cienkiego drutu dały mi trochę w kość przy formowaniu, a przede wszystkim przy sklejaniu kawałków klejem cyjanoakrylowym.
Dorobiłem jeszcze imitacje przewodów - ten z prawej strony zawinąłem na uchwycie.
Odłyśnik wykonałem z twardej folii do wypiekania ciastek - dobrze poddaje się formowaniu kulkami na patyku:-) Żarówka to kulka z pochłaniacza wilgoci, natomiast szybka wycięta z opakowaniu po tabletkach.


Na tylnej płycie pancerza dorobiłem łopatę i łom, posiłkując się innym zdjęciem:

Ta fotografia jest dla mnie trochę podejrzana i być może nie przedstawia pojazdu z okresu wojennego użytkowania ale uznałem, że narzędzia uatrakcyjnią nieco łysą bryłę kadłuba.

A tak to wygląda po mojemu:

Tym razem nakrętki motylkowe to żywiczne wyroby firmy MODEL-KOM, które zakupiłem w Przeciszowie. Bardzo fajnie wykonane - polecam:-)
Łom zrobiony z cyny - łatwiej było spłaszczyć końcówki. Łopata natomiast, to standardowo papier, wykałaczka i trochę farby:-)

Praktycznie nie ma już czego dorabiać i sklejać, więc zabrałem się za lakierowanie.
Obecnie model jest pokryty dwoma warstwami lakieru olejnego i dwoma lakieru akrylowego - oba błyszczące. Akryl nanosiłem aerografem i jak zwykle nie jestem usatysfakcjonowany rezultatem. Moja nauka w tym temacie dopiero się zaczyna:-)
Pozostał finisz w postaci naniesienia pewnych elementów weatheringu i ostatecznego lakierowania matem:-)
Następne wejście antenowe zapewne zakończy relację:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
21-10-21 17:21  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Viz - dzięki - Takie wpisy utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że metoda relacjonowania budowy, jaką przyjąłem, jest mniej więcej słuszna:-)

Ryszard - model jeszcze nie jest skończony - zabiegi mające na celu naniesienie śladów eksploatacji zapewne zniwelują kontrast między narzędziami i kadłubem:-) Nie mogłem ich przykleić czystych, by dopiero na kadłubie wykonywać ślady zużycia - nie z moimi rękami:-)

stary - z ta łopatą nie jestem do końca przekonany - według mnie jest właśnie tak, jak zrobiłem:-) Aczkolwiek zdjęcie jest nieco niewyraźne i 100% pewności nie mam. Poza tym po tej stronie łopata jest ciekawsza:-) Co do stopki, to od biedy przy łopacie ja widzę, ale przy łomie to raczej jak cień lub zaciek:-) W ogóle dziwnie wygląda ta płyta - jakby pomazana brudną szmatą. Sam obiekt jest tez wycięty z reszty zdjęcia, dlatego też te zdjęcie określiłem mianem "podejrzanego":-)

Cieszę się, że czuwacie i nie pozwalacie osiąść na laurach:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-10-21 18:57  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Macie oczywiście rację - zobaczyłem sobie radziecką saperkę z czasów II wojny światowej i zrozumiałem swój błąd:-)
Aczkolwiek kto powiedział, że łopata nie mogła być zamontowana odwrotnie?:> Temat kompletnie nieistotny, szczególnie w takim modelu:-) Poza tym łopaty nie da się już ruszyć - za dużo już kleju i lakierów na nią poszło, więc prosze mnie tu pod włos nie brać:-)
Natomiast co do występów to już absolutna racja. Biorąc zamocowania narzędzi na 'chłopski rozum" można stwierdzić, że byłyby narażone na obsuwę w dół bez takich podstawek:-)
Dzięki Wam, wykonałem je nie bawiąc sie wszakże w żadne śledztwa - ot, dwa proste elementy:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-11-21 15:04  Odp: [Relacja/Galeria] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Po aferze spod znaku łomu i szpadla, przyszedł czas na ostatni odcinek traktorowej epopei:-)

Przyszedł czas na nadanie modelowi ostatecznego wyglądu.
W ruch poszedł aerograf, lakiery bezbarwne, washe, pigmenty (kurzu na wielu zdjęciach niestety nie widać dokładnie - nie potrafiłem tego uchwycić w obiektywie) i inne paskudztwo, przeszczepione na kartonowy grunt z plastikowego podwórka:-) Pobawiłem sie nawet w prymitywny chipping przy pomocy kawałka gąbki umoczonej w farbie:-)
Nie ma chyba sensu tutaj pisać wypracowań, co, jak i kiedy (ale jeśli ktoś będzie miał pytania, to niech wali śmiało:-)), natomiast ostatecznie operacja zakończyła się sukcesem i budowa modelu ChTZ-16 została ZAKOŃCZONA

Nie obyło się oczywiście bez problemów. Oprócz tych czysto natury psychicznej, które zazwyczaj towarzyszą mi przed ogólnie przyjetym "weatheringiem", narobiłem sobie trochę szkód, dzięki czemu koledzy na SNE usłyszeli kilka nowych przekleństw i zobaczyli dorosłego chłopa rzucającego pensetami po pokoju:-) Na szczęście nikt nie zginął:-)

Niniejszym zapraszam do galerii końcowej i tradycyjnie paru słów podsumowania.

















Zagadnięty na początku relacji powiedziałęm, że układ jezdny w modelu jest wyrysowany dobrze. Jak to czasem bywa - człowiek najpierw chlapnie, a potem musi odszczekiwać:-) Wiadomo, że nie było tak różowo, skoro z oryginalnej wycinanki zostały jedynie tarcze kół napędowych. Jednym słowem zrobiłem go od podstaw, po mojemu, ale było warto - mimo, że napsuł mi trochę krwi. Proporcje są teraz zupełnie inne i chyba do przyjęcia.

Ogólnie opracowanie jest trochę wariacją na temat ChTZ-16, bo proporcje górnej części kadłuba też się trochę nie zgadzają. Ale tam niczego w sumie nie ruszałem - nie miało to specjalnie sensu. Z dołu też można by jeszcze kilka rzeczy poprawić, ale odpuściłem z tych samych powodów:-)

Sama konstrukcja jest na tyle czaderska, a model tak oryginalny, że musiał zagościć w moim warsztacie i ostatecznie na półce z gotowymi modelami, nawet z pominięciem niektórych przeróbek:-)

Co jeszcze... kilka dodanych elementów, szczególnie reflektor, zmieniło oblicze modelu i to dosłownie. Drugiego nie zrobiłem z rozmysłem - lubię takie niesymetryczne rozwiązania:-) Nie wszystko wyszło idealnie, nie ze wszystkiego jestem dumny, ale końcowy efekt uważam za zadowalający i mogę teraz spokojnie oddać się kontemplacjom na ulubiony temat pt.: "co następne?";-)

Dziękuję za uwagę i do zobaczenia w następnej relacji:-) Wybór już się krystalizuje:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-11-21 21:31  Odp: [Relacja/Galeria] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dziękuję bardzo za docenienie mojej pracy, aczkolwiek niektórzy z Was mocno zawyżyli ocenę moich umiejętności:-)
Zdjęcia nieco poprawiłem, bo rzeczywiście była widoczna zielona poświata:-) Aczkolwiek co monitor/wyświetlacz, to inaczej te zdjęcia wyglądają:-)
W poprawionym przez Andreasa zdjęciu widać u mnie zbyt dużą intensywność barwy czerwonej. Można by tak w kółko, a i tak 100% zgodności zdjęć z wyglądem rzeczywistym nie dane mi było uzyskać:-) Jańcio, Ziga, And czy Kazik R coś o tym wiedzą:-)

Nie wiem, czy ktokolwiek będzie jeszcze sklejał ChTZ-ta i to nie z powodu "spalenia" tematu, jak to ujął stary:-). Takie modele są po prostu mało popularne i zazwyczaj przegrywają z konstrukcjami na wskroś znanymi i nieco juz opatrzonymi. A przecież oryginalności odmówić im nie sposób:-)

MARIUSZ - model wykonany w standardzie istnieje. Link do galerii był wstawiony przez Hatora w początkowej fazie relacji, ale u mnie przestał działać (mam jakąś blokadę dostępu), dlatego pozwolę sobie porównać zdjęcia tutaj - nie po to się chełpić, że zrobiłem lepiej, ale by mieć pogląd, co dały moje zabiegi.







Demon - brachu - na scratch być może przyjdzie czas, ale póki co jest jeszcze trochę wydanych modeli wartych sklejenia :-) Zazwyczaj po kolejnym modelu, gdzie wiele rzeczy zmieniałem/dorabiałem mówię sobie, że nastepny będzie taki, w którym nie trzeba będzie poprawiać wizji projektanta. Po prostu sama radość z klejenia. Rzadko to wychodzi, bo lubię brzydactwa, które zazwyczaj są traktowane po macoszemu podczas projektowania :-)

Na 99% już wiem, jaki model trafi na matę jako następny, więc wypatrujcie relacji już niebawem:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-11-21 23:17  Odp: [Relacja/Galeria] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Już poprawiłem:)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
15-11-21 08:55  Odp: [Relacja/Galeria] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

A StuG Biały to w zimowym malowaniu:-)
Żarciki ze starca sobie koledzy robią:-) I nie mam na myśli tu dziada z filmu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024