FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
15-01-04 17:08  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
Baronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Ostatnio zwykla szpachala do drewna na bazie wody, fajnie sie naklada, fajnie szlifuje ino peka jak sie nie przejedzie papieru czyms w stylu nitro.. ale pozatym super

 
15-01-04 17:39  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
Agand 

 

Ja jestem zdecydowanym fanem Tamiyi. Jeszcze niczego lepszego nie spotkalem

Pozdrówka
Agand

 
15-01-04 21:03  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
MariuszB   

Ja w tej chwili używam szpachlówki do drewna, ale o niebo lepsza jest ta z wamodu. Niestety skończyła mi się ona, a w sklepie jej nie nie ma.:(

 
16-01-04 08:30  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Szpachla wamodu schnie normalnie (tzn. nie jest chemoutwardzalna). Można ją rozcieńczać klejem do plastików (ja używałem kleju Revela). Dostępna praktycznie w każdym sklepie modelarskim (na pewno tam gdzie są jakieś akcesoria do plastików). W obróbce jest chyba równie dobra jak te tamiyi, tylko że kosztuje 3,50 a nie 10-15 i to za 2 razy większą tubkę. Nie jest na bazie wody, nie kręci papieru. Od lat używam jej np. do szpachlowania kopaków, czy przeróbek części, których nie potrafię rozwinąć. Pierwszy raz nakładałem ją na naprawdę duże powierzchnie (zimmerit do pantery z GPM) i jestem zadowolony z efektów. Na tak dużej powierzchni karton lekko się wygiął, ale szpachla jest na tyle elastyczna, że części dało się wyprostować bez odpadnięcia szpachli.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
16-01-04 08:41  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No i o to chodziło. Z opisu wydaje się być zadowalająca. Ale jak myślisz, jak będzie się zachowywać na powierzchni np kadłuba dużego okrętu?
P.S. jaka jest pojemność tej tubeczki?

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
16-01-04 09:51  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Pojemność takiej tubki to ok. połowy tubki butaprenu. Do takich dużych powierzchni, jak kadłub okrętu polecałbym jednak zakup szpachli samochodowej, chemoutwardzalnej. Przede wszystkim stosunek cena/ilość jest lepszy. Jeśli zdecydujesz się na szpachlę samochodową, to zwróć uwagę na to jaka to szpachla. Powinna to być szpachla powierzchniowa, do wykańczania powierzchni. Są one bardziej miękkie i lepiej się obrabiają. Duże powierzchnie dobrze jest najpierw odpowiedni zaimpregnować (utwardzić). Idealnie jest wypełnić kadłub przed oklejeniem pianką (ale koniecznie pociętą i wklejaną - wylanie budowlanej może skończyć się zniszczeniem szkieletu!). Druga metoda to pokazywane chyba przez frytka dodawanie dodatkowych wzmocnień (wręg). Do małych powierzchni mam jeszcze jeden patent. Tworzę coś w rodzaju laminatu. warstwami nakładam gęsty wikol, chusteczki higieniczne. Pięknie dają się naciągnąc na krzywiznach (lepszy efekt niż przy oklejaniu paskami papieru). Tworzy się pięka, bardzo twarda skorupa, idealnie nadająca się pod szpachlę. To samo można zrobić z kadłubem wypełnionym pianką (styropianem). Zamiast oklejek papierowych - laminacik z wikolu i husteczek. Metoda oczywiście nie dla ortodoksów. Wikol na dużych powierzchniach tradycyjnie oklejonych prawie na pewno pofaluje i powygina powierzchnię. Może nie, jak jest dodane dużo wzmocnień, ale nie wiem czy coś takiego zdecydowałbym się przetestować. Wzmocnienie i usztywnienie powierzchni jest konieczne. W inny przypadku przy szlifowaniu w całości poszpachlowanego kadłuba w miejscu wręg powstaną zagłębienia a górki pomiędzy. Po prostu pod naciskiem powierzchnia pomiędzy wręgami na pewno będzie się zapadała (raz na czymś takim poległem).

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
16-01-04 15:10  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
MariuszB   

Pojemność tubki to 30ml.

 
16-01-04 21:27  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
MobyDick   

Od trzech lat używam białej szpachlówki do drewna na bazie wody firmy "molto", i jeszcze mnie nie zawiodła. Świetnie się szlifuje i pokrywa farbami akrylowymi.
Schnie 1 godzinę, tak jest napisane na opakowaniu ( w praktyce krócej ).

Na warsztacie Cleopatra ( od roku ):)

 
17-01-04 00:31  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
H-13   

irbar???
resztki paneli rozrabiasz wikolem? jakis czas temu jak z ojcem robilem taki trwajacy dlobrze ponad rok remont mieszkania spotkalem sie z ze szpachla skladajaca sie z wikolu i bardzo drobnych trocin (takie trzecie szlifowanie parkietu), za cholere nie dalo sie tego zedrzec recznie, a papier jest jednak tworzywem wrazliwym na scieranie:( wracajac do tematu uzywam jakiejs szpachli samochodowej:)


pzdr

Wojtek C.

 
17-01-04 13:16  Re: Nie dla "standartowców" - jakiej szpachlówki używacie
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Kemot: tak, to tą szpachlówką robiłem dno w Takao, z tym że zastosowałem raz wzmocnienia poszycia w miejscach narażonych na wgniecenie, a dwa: przed nałożeniem szpachli dno zostało kilkakrotnie pomalowane ( w założeniu nie miało być szpachlowane) .


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024