FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
28-08-20 21:01  [R/G] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Drodzy Koledzy!
Pora zbudować kolejny model.
Casting był trudny, ale w końcu zwyciężyła tytułowa maszyna. Samolot szkolny. Po przeżyciach ostatniego roku mam sentyment do takich samolotów ;-)


No i by spełnić kanon pierwszego postu relacji z budowy modelu , zdjęcia pierwszych gotowych elementów:


Jak już może zauważyliście, nie będę korzystał z elementów szkieletu ciętych laserem.

Maszyna dość znana:
https://www.samoloty.pl/encyklopedia-samolotobby-309/polskie-hobby-260/szkolne-hobby-2070/ts-9-junak-3-hobby-601

Widziałem kilka innych relacji z budowy modelu, nie przypominam sobie jakichś strasznych problemów, model wygląda na dobrze zaprojektowany.

Jeśli jednak ktoś chciałby wesprzeć merytorycznie moją relację jakimiś ciekawymi linkami , to serdecznie zapraszam!

To,że dzisiaj obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, uważam za bardzo dobry znak ;-)

--

Post zmieniony (10-01-24 06:35)

 
29-08-20 19:56  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki Koledzy!
Jarku - http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=175196&t=175196&filtr=0
- bédé często przypominał sobie Twojà relację sprzed lat...
Mario9 - w castingu uczestniczyło wiele modeli...mam ich naprawdę dużo... Teraz już to nieistotne.
Będę chciał wykonać model w całkowitym standardzie, z elementów wycinanki. Raczej nie będę robił kratownicy w kokpicie z drutu, a z kartonowej, wycinankowej.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-10-20 18:12  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Minął ponad miesiąc, pora coś pokazać ;-)
Na początek:



Najpierw bardzo się ucieszyłem, ale po dokładnym przestudiowaniu nie znalazłem w tej publikacji niczego ciekawego z modelarskiego punktu widzenia. Owszem, jest trochę o historii maszyny i jej poprzedników, ale z kolei moim zdaniem za dużo rozpisywano się o jednostkach ją używających...
Więcej skorzystałem wchodząc na stronę Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie jak się pogrzebie, można nawet zajrzeć do kabiny na zdjęciach 360 stopni...

Teraz nowe elementy:


Wiem, burty powinno się dokleić do szczątkowych wręg zewnętrznym poszyciem segmentu, ale ja postanowiłem sprawdzić swój pomysł na to.
Poza tym jak dobrze widać, nie idzie mi już sklejanie drobnicy w postaci pudełeczek 1 x 1 x 2 mm ...;-)
Teraz jak to nakazuje kolejność budowy - trzeba to połączyć w całość.
Jako kolejne powstanie wyposażenie podłogi kabiny załogi.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-10-20 23:18  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jasnoszary...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-10-20 12:46  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Naciski, naciski...
Koledzy! Wycinanka przewiduje budowę " silnika" , czego nie zamierzam pomijać... Przewiduje także wykonanie moim zdaniem bardzo trudnych elementów,jakimi są obłe owiewki cylindrów... Chciałbym wykonać model kompletny, z owiewkami. Ale jak mi one nie wyjdą, to mam gotową wymówkę : Koledzy z Forum mnie namówili... ;-)

Tymczasem postępuje wyposażanie kabiny załogi:


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-10-20 13:16  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Cewa - z pewnościà, ale chcę zrobić model w standardzie i nie chce mi się wydłużać budowy w nieskończoność... Na każdym kroku kusi chęć waloryzacji, ale z drugiej strony- jeszcze tyle innych modeli czeka... Poza tym mistrzowie kartonu oddalili się ze swoimi umiejętnościami w kosmos i chęć gonienia ich za wszelkà cenę to dla mnie źródło frustracji... ;-). A tu chodzi o fun ;-)

--

Post zmieniony (31-10-20 23:04)

 
14-10-20 11:19  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Stachoo - przekonałeś mnie do budowy osłon cylindrów... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
14-10-20 17:51  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Moi drodzy!
Powoli wypełniam drobnicą kabinę załogi. Dziś wkleiłem drążki sterowe.

Pozostały fotele załogi i tablice z zegarami...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-10-20 18:06  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Od ostatniego odcinka pracowałem nad umeblowaniem kabiny załogi:



Kokpit gotowy do ostatecznego uzupełnienia elementów:



Te filigranowe stelaże pod tablice zegarów z wycinanki. By je wyciąć impregnowałem obustronnie karton klejem cjanoakrylowym.
Zostały jeszcze pasy bezpieczeństwa pilotów. Te postanowiłem wykonać od podstaw. W wycinance wydrukowano je jako pofałdowane ;-) razem z klamerkami... No i w kolorze , który mnie nie przekonał...
Cieszę się, że etap kokpitu zbliża się do końca - mnóstwo tutaj drobniutkich elementów, trudnych do wycięcia, uformowania i sklejenia...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-10-20 18:46  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No, to kabina zrobiona.


Teraz kadłub.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
31-10-20 07:29  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dziękuję za miłe słowa!
Cider - faktycznie, kolorystyka kokpitu anemiczna ;-)
Tomasz K - taki jest plan ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-11-20 19:00  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tomasz - dzięki! Każde zdjęcie więcej się przyda.
Zrobiłem i dokleiłem segment za kabiną. Uformowałem poszycie kadłuba przed kabiną-na zdjęciach jeszcze nie jest przyklejone.
Pewno już się domyślacie, jak będę doklejał boki poszycia zewnętrznego kabiny...


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-11-20 19:38  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Na skarpetę...?

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-11-20 20:14  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Mucha : jedno i drugie.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-11-20 19:14  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Kadłub na wysokości kabiny gotowy.


Teraz kilka słów komentarza:
Szlifując białe ścianki kabiny przed przyklejeniem poszycia "udało" mi się urwać tablicę zegarów w przedniej kabinie... Na dalszym etapie wkleiłem ją w poszycie przed kabiną, nie przyklejałem jej do "kratownicy" jak poprzednio, tym bardziej,że podczas kilku wcześniejszych przymiarek wychodziło mi, że robi się szpara między tablicą a poszyciem nad nią, co wyglądało kiepsko...Warto jednak w takim rozwiązaniu podciąć narożniki tablicy po ciaśniejszym łuku, gdyż te właśnie narożniki napinają zbytnio poszycie zewnętrzne w tym miejscu..
Po analizie relacji poprzedników postanowiłem rozciąć poszycie po granicy kolorów w miejscu w przyszłości zasłoniętym płatem. Po zakończeniu prac nie powstała w tym miejscu jakakolwiek istotna szpara, jednak uważam,że znacznie ułatwia to budowę. No i co najważniejsze-wszystkie linie odtwarzające opięcie poszycia na podłużnicach dobrze układają się w jedną linię.
No i jak widzicie, zmieniłem tło zdjęć na tradycyjne ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-11-20 15:52  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie, karton niczym nie był impregnowany.
Będzie lakierowany, ale to jeszcze trochę...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-11-20 20:29  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wydaje mi się, že na zdjęciach widać wszystko... Ja z kolei mam niecosyt pytań i dyskusji ;-). No i marzę, by osobiście oglàdać liczne modele w wykonaniu Kolegów na tradycyjnych konkursach... Tego nic nie zastàpi!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-11-20 13:58  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Postanowiłem najpierw pójść w kierunku ogona ;-)



Przy okazji zrobiłem niestety kilka drobnych błędów. Można by było zrobić lepiej...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-11-20 23:37  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki za wsparcie!
Może faktycznie, za dużo marudzę.
Myślę, że najważniejsza ocena jest osobista, na jakimś konkursie modelarskim, na który w kiedyś w końcu wszyscy pojedziemy...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-12-20 12:53  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Drodzy Koledzy i Widzowie!
Usterzenie gotowe. Na tym etapie budowy polakierowałem pędzlem i lakierem Nitro model, by uniknąć ewentualnych przetarć i uszkodzeń poszycia. Będę jeszcze przecież tysiące razy brał model w ręce...


Na zakończenie kilka ( dwa ;-) ) zbliżenia wykonane aplikacją "lupa" z telefonu.

To "zawias" steru kierunku ( sorry - trochę nieostry, ale co najważniejsze widać), oraz element napędu steru kierunku. Właśnie ten napęd w wycinance jest dość enigmatyczny ; na rysunkach montażowych jest ujęty, ale w elementach wycinanki nie zaznaczono miejsca wyjścia napędu z kadłuba. Na szczęście dokopałem się w internecie znakomitych, bezcennych dla modelarza zdjęć egzemplarza muzealnego Junaka z Krakowa:

P.S. Skasowałem wstawiony link, bo coś go zhakowało i włączały się jakieś paskudztwa... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-12-20 18:07  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Mucha.
Co prawda ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale moje myśli krążą coraz częściej wokół ikonicznych maszyn 2 wojny...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
14-12-20 00:24  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Lakier z puszki lekko rozcieńczam dodajàc do pobranej do mniejszego naczynka ilości lakieru rozpuszczalnika. Tak na oko - 1/4 do 1/3 objętości lakieru. Prosto z puszki może dawać smugi strukturalne.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
14-12-20 17:14  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Na koniec półmat, satyna z aerografu.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-12-20 19:18  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Patrząc na ostatnio zaprezentowane nowe modele Jańcia, mam ochotę schować się w jakąś dziurę, ale trudno ; słowo się rzekło, jak relacja,to relacja.
Kadłub zakończony, obciążony na przedzie ciężarkami wędkarskimi z ołowiu, by nie opadał na ogon stojąc na podwoziu z kółkiem przednim... No i szczątkowa makieta silnika. Wybaczcie, nie przykładałem się zbytnio do cylindrów, bo i tak można je będzie zobaczyć przez wąską szczelinkę w osłonie... Osłony popychaczy wykonałem z igły lekarskiej nr 8 i chyba pozostawię w oryginalnym kolorze, by lepiej sygnalizowały swoja obecność. Na zdjęciach oryginałów widziałem,że były malowane na ciemny kolor ( na czarno?).
No i naciąłem i odchyliłem lekko żaluzje pop prawej stronie kadłuba za silnikiem.



--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-01-21 14:30  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Początkowo, wybierając wersję z osłonami / owiewkami cylindrów miałem nie robić rur wydechowych. Oglądając jednak zdjęcia i rysunki oryginału zauważyłem ,że jednak rury wydechowe swoimi końcówkami wystawały poza owiewki...
Zatem wykonałem je - z drutu / lutu cynowego 1 mm.


Skleiłem także pierwszą osłonę cylindra, zdobywając kilka uwag, jak to zrobić, ułatwiając sobie powstanie takiego złożonego elementu... Szału nie ma,jednak przy kolejnych czterech mam nadzieję,że pójdzie lepiej...


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-01-21 22:41  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Będà jeszcze poprawki retuszu ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-01-21 10:23  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki Ryszardzie za podpowiedź.
Niestety kabinka, którą powoli kleję zaliczyła potężną porażkę. Użyłem innej niż zwykle folii. Ta przy kształtowaniu największej krzywizny pozaginała się haniebnie, co zdyskwalifikowało kabinkę od umieszczenia w modelu... Ponadto doszło do reakcji kleju z folią, co widać w miejscach, gdzie wydostał się spod ramki na folię... Pomimo niemal natychmiastowego usunięcia nadmiaru kleju ( tak jak to robię od lat) widać "przetrawione" miejsca...
Teraz czekam na nową wycinankę...
Oczywiście nie siedzę bezczynnie, wykonuję osłony cylindrów. Te z kolei też dają mi w kość- zrobiłem trzecią ( z pięciu) i przy każdej coś idzie nie tak...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-02-21 19:39  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Przebrnąłem przez moim zdaniem na razie najtrudniejszy etap budowy modelu - owiewki cylindrów.
Teoretycznie wszystkie identyczne, a tymczasem przy każdej robiłem inny błąd i co innego mnie wkurzało. Ale wreszcie skończyłem i prezentuję efekt jaki otrzymałem:





--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-02-21 14:14  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wszyscy macie rację.
Można by jeszcze parę rzeczy poprawić, ale z drugiej strony lepsze jest wrogiem dobrego...

Kilka słów na temat jak robiłem te osłony.
Najpierw zaczerniłem tuszem kreślarskim stronę niezadrukowaną tych elementów na arkuszu. Następnie obustronnie impregnowałem arkusz z elementami klejem BCG.
Potem wycinałem elementy, kształtowałem je dokładnie. Zwłaszcza te „kuliste” fragmenty - te tradycyjnie kuleczkami metalowymi na patyczku, które jak obserwuję robią się powszechne. Formowanie na gumce.
Listki elementów kulistych kleiłem jako ostatnie-klejem BCG , po wcześniejszym uformowaniu i połączeniu wszystkich elementów osłony klejem Hemol na malutkie paseczki kartonu.
Listki najpierw dokładnie układałem wcześniej na sucho, wkładając do wnętrza osłony odpowiedniej wielkości kulkę do formowania.
Tak sklejoną osłonę posmarowałem od środka po wszystkich łączeniach klejem Hemol.

Mimo tego porobiło się kilka schodków, zatem trzeba było dokonać szlifu drobnym papierem ściernym. Ale to już na przyklejonej do modelu osłonie.
I tutaj okazało się, że niemal idealnie dobrałem kolor materiału do retuszu. A ten materiał to wymieszane gwasze.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-02-21 22:53  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dziękuję! Cieszę się, że się Wam podoba!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-03-21 18:56  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Drodzy Koledzy.
Trochę minęło od poprzedniej aktualizacji... Cały ten czas poświęciłem wykonaniu oszklenia maszyny. Niby nic specjalnego, ale po kolei...
Na początek efekt końcowy:


Teraz wyjaśnienia.
Klejąc oszklenie z przerażeniem zauważyłem,że stosowany przeze mnie klej (Hemol ) działa bardzo agresywnie na folię - po przyklejeniu ram do folii zawsze trochę kleju się wyciska na przyległą folię - zawsze tak było, klej przed zaschnięciem usuwałem na bieżąco-jak zawsze...Tym razem zostawały wyraźne, dość głębokie "nadżerki" w miejscu styku folii z klejem...
Ponadto pierwsze oszklenie podczas formowania fatalnie pozałamywało mi się i... kicha.
Już na tym etapie zdecydowałem,że trzeba to wykonać od nowa.

I tutaj serdeczne podziękowania dla Wydawcy za poratowanie nowa wycinanką!

Drugie podejście wykonałem już ostrożniej - dobrałem odpowiednią folię ( z kończącego się zapasu folii do rzutników ). Kupiłem inny klej - butapren Pattex.
Do tej pory folię na modelu docelowo malowałem bezbarwnym lakierem nitro - od lat. Na szczęście spróbowałem wcześniej na folii,czy i w tym przypadku nie będzie jakiejś kolizji...i była ; folia od rozpuszczalnika jaki użyłem do lakieru - zmatowiała...
Jakaś mocno agresywna zrobiła się ta od lat używana bez problemów chemia modelarska... ;-)

Zatem ramy oszklenia przykleiłem do folii butaprenem Pattex dbając, by jednak nic się na folię nie wycisnęło spod ram.
I wyszło znośnie. Oszklenie składa się z 5 oddzielnych elementów, które połączyłem używając punktowo kleju cjanoakrylowego (Kropelka). Mimo minimalnej ilości tego kleju w kilku miejscach pojawił się charakterystyczny białawy nalot...
Trochę główkowania, przeglądania forów modelarskich, pytania ekspertów i znalazłem na bolączki receptę:

Bezbarwny, superprzezroczysty lakier Gunze:


Najpierw wpadłem na pomysł,że dla równej faktury,powierzchni, nałożę ten lakier aerografem, obustronnie na gotowe oszklenie, ale prawdopodobnie z powodu braku doświadczenia wyszło znowu "tak sobie"... Dobrze,że do testów użyłem zdyskwalifikowanego wcześniej oszklenia...
Ostatecznie zadowalający mnie efekt osiągnąłem rozcieńczając jeszcze bardziej lakier rozpuszczalnikiem ( 1:2 ) i nakładając go miękkim pędzelkiem, także obustronnie.
Dodatkowo, to lakierowanie zlikwidowało białawy nalot od kleju cjanoakrylowego!

Na koniec zdjęcie "warsztatowe" z prac nad oszkleniem.


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
19-03-21 23:10  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ramy oszklenia klejone do folii na butapren. Nie odważyłbym się kleić ram do folii superglutem, bo ramy by popękały przy nadawaniu ostatecznej krzywizny oszkleniu, a i niebezpieczeństwo białego nalotu na folii zbyt wielkie! Elementy oszklenia klejone do siebie nawzajem Kropelką. Do kadłuba też. Oczywiście minimalnymi ilościami, nanoszonymi punktowo igłą.
Być może można by to też zrobić butaprenem, jednak sprężystość folii moim zdaniem wymaga właśnie kleju łapiącego w sekundy. Ale jestem pewien, że niektórym bardziej pasuje butapren ;-)
Cieszę się ponownie, że się podoba!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-03-21 20:13  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zrobiłem ostatni element kadłuba przed przejściem do budowy skrzydeł.
To oprofilowanie gaźnika- w wycinance jest opcja wykonania gaźnika bez tej osłony ( tak jak cylindrów silnika bez bulastych osłon ).

Od siebie - wyciąłem w osłonie czołowe otwory i wkleiłem kawałek czarnej rajstopy jako siatkę...

Początkowo chciałem zrezygnować kolejnego elementu- teoretycznie ciężki do wycięcia i słabo widoczny na gotowym modelu... To imitacja mocowań osłon cylindrów silnika do kadłuba. W wycinance to podkowiaste elementy szerokości ok.1 mm... Ale po obustronnej impregnacji BCG dało to się wyciąć, ostrożnie zaretuszować i przykleić - także na BCG.


Teraz czas na skrzydła...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-04-21 18:13  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

W kolejnym odcinku zaczynam temat skrzydeł.
Oto sklejone szkielety owych:

W wycinance brakuje rysunku szkieletu skrzydeł, a tym samym brakuje wskazania miejsc przyklejenia trójkątnych wzmocnień w miejscu,gdzie jeden z dźwigarów tworzy kąt prosty z żebrami. Zatem ta fotka ma walory instruktażowe ;-)
Nawiasem mówiąc to dość rozbudowany szkielet i wcale nie uważam,że to źle ;-)

Skrzydła do kadłuba mocowane są na bagnety.

W wycinance z kolei chyba brakuje szablonu do ich wykonania ( albo ja źle szukałem)...
Wykonałem je ze szprychy rowerowej śr. 2 mm pociętej na 10-centymetrowe odcinki. Pasuje idealnie.

A na koniec suche pasowanie szkieletów do kadłuba:


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-04-21 22:48  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Cider - zgodnie z zaleceniem w wycinance do podklejenia szkieletu użyłem tektury 1 mm.
Ryszardzie - w Junaku centropłat ma zerowy wznios, dopiero końcówki są uniesione. Moim zdaniem rozwiązanie w modelu jest optymalne.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-05-21 21:35  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Długo trwało męczenie skrzydeł, ale w końcu skończyłem i z przyjemnością prezentuję efekty.
Skrzydełka razem:


Pokusiłem się także o wykonanie reflektora do lądowania. Odbłyśnik wykonany z grubej folii aluminiowej ( jednorazowa foremka do ciasta formowana metalową kulką, żarówka z kuleczki pochłaniacza wilgoci - czasami dodawane w małej papierowej torebeczce do nowych butów).
Niżej dwa zdjęcia "warsztatowe"- na nich widać kilka warstw tekturki w wewnętrznej konstrukcji skrzydła w miejscu mocowania podwozia głównego oraz konstrukcja mocująca reflektor do dźwigara skrzydła:


A na koniec fotki z suchej przymiarki:


Jak zawsze chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-05-21 22:18  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jhradca - nierówny połysk powierzchni modelu wynika z mojej technologii budowy. Lakieruję model wstępnie na różnych etapach budowy, ale po zakończeniu maluję cały model z aerografu półmatem. Taka fanaberia od kilku modeli. ;-)

Przyglądając się zdjęciom dopiero teraz zauważyłem, że szachownice na spodzie skrzydeł są niekonsekwentne - na każdym skrzydle inna...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-05-21 20:29  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dziękuję za słowa uznania!
Główna bryła modelu gotowa.
Teraz podwozie, śmigło, parę drobiazgów i model będzie gotowy...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-07-21 22:27  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Podwozie gotowe.
Najtrudniejszy element to ta gruszka - osłona tłumika drgań Shimmy przedniego kółka.
Po impregnacji BCG klejone tymże klejem po 2 listki... Wzbogaciłem troszkę przednią goleń w imitację amortyzatora z wodzikiem zapobiegającym niekontrolowanemu obrotowi.


Teraz śmigło, antenka i końcowe lakierowanie.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-07-21 22:07  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki Panowie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-08-21 17:48  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Śmigło gotowe!


Autor wycinanki zadał sobie trud wykreślenia elementów łopat tak, by uzyskać charakterystyczne skręcenie. Jednak dało to niewłaściwy profil łopaty-przynajmniej tak u mnie wyszło. Niby drobny szczegół...
Zatem nie dziwię się,że część Kolegów śmigła robi od podstaw z drewna... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-08-21 22:35  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki za mile słowa. Do finału jeszcze troszkę. Dziś zrobiłem rurkę Pitot’a i płozę ogonową z uchem do kotwiczenia ogona. Jeszcze zostało wykonać maszt antenowy z linką, no i końcowe lakierowanie...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-08-21 17:06  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Moi drodzy!
Model sklejony, pozostało tylko polakierować bezbarwną satyną z aerografu...


No i galeria w plenerze...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-08-21 10:06  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki Koledzy za miłe oceny.
Cider - następny model - klasyka i ikona...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-06-22 21:50  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Moi drodzy Koledzy.
Wybaczcie,że kazałem Wam czekać tak długo na galerię końcową, galerię w naturalnym oświetleniu, zrealizowana na moim ukochanym lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.










Dziękuję za uwagę!



--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-06-22 10:19  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dziękuję za miłe słowa!
Mucha : podstawka ma już swoje lata, widać na niej ząb czasu...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024