FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
24-08-20 14:29  [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Cześć,

Od momentu zakupienia aerografu, oprócz niewątpliwych zalet tego urządzenia, zmagam się - jak zapewne wielu z moich znakomitych poprzedników - z problemami początkującego:-) O ile malowanie i rozcieńczanie farb matowych nie stanowi jakiegoś większego problemu, to bardzo ciężko mi dogadać się z lakierami błyszczącymi.

Nie widząc dobrze efektów natryskiwania lakieru na model kładę go chyba po prostu za dużo, w dodatku kładąc kolejną warstwę na tę, która jeszcze nie wyschła dobrze. I klops gotowy - model nawet po kilku dniach nieco się lepi - jest takie wrażenie jakby gumy pod palcami. Nie tak, aby zostawiać odciski palców, ale praktycznie lakier nie utwardza się do końca.

Teoretycznie wiem, że należy kłaść cienkie warstwy w odstępach czasowych i dużo naczytałem się również o proporcjach, w jakich powinno się rozcieńczać lakier. Teoria znana, ale nadal tego nie czuję:-)

W modelu FAI-M impregnując części lakierem olejnym Revella prosto z puszki wykorzystując pędzel, efekt był podobny - lepkie elementy, szczególnie gdy było bardzo ciepło, a powietrze miało dużą wilgotność. Popełniłem pewnie ten sam błąd, co podczas kładzenia lakieru aerografem - zanim wyschłą poprzednia warstwa, nałożyłem kolejną, chcąc "poprawić".

W FAI-M najpierw był Revell olejny (pędzel) prosto z puszki, potem aero ten sam Revel rozcieńczony w proporcji 1:3, a potem akrylowy Vallejo również podobnie rozcieńczony - też aero. Wszystko to na razie lakiery błyszczące, bo chcę położyć olejny wash i potem dać na wszystko mat.

Wiem, co robię źle i staram się z tym walczyć, ale chętnie posłucham mądrzejszych i bardziej doświadczonych, co zrobić z takim ciężko zasychającym lakierem, aby jednak model podczas brania do rąk, nie kleił się nawet minimalnie do paluchów:-) Czekać pół roku, czy zastosować jakieś środki zaradcze?:>


Liczę na Was, bo jednoznacznej odpowiedzi nie spotkałem na forach, nawet tych plastikowych. Zapewne źle szukałem:-)


Cholera, jak lekierowałem pędzlem nie miałem żadnych problemów:-) Zetknąłem się z nową technologią i się zgubiłem:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
StuGu 2802 24-08-20 14:29
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
brzydal 168 24-08-20 15:21
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
Kuba2025 119 24-08-20 15:43
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
StuGu 198 24-08-20 16:25
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
brzydal 95 24-08-20 16:29
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
jacob 116 24-08-20 21:46
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
StuGu 114 24-08-20 22:24
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
brzydal 99 25-08-20 09:29
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
StuGu 91 25-08-20 09:42
 Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier  nowe
Krystian 155 25-08-20 10:26

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024