FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
14-07-20 20:02  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Miło mi, że zainteresowanie jest tak spore :) Dołożę starań aby faktycznie była to uczta, choć uprzedzam, lekko nie będzie. Jak to ładnie StuG ujął, zasieki stawiane przez autora opracowania są dość gęsto rozstawione.

Tutaj akurat GPM-owi należy się pochwała - za powrót do malowanych okładek. - Należy się jak najbardziej. To niby tylko okładka, ale w tym wypadku skłoniła mnie do zakupu. Ewentualne zdjęcie surówki zamiast obrazka autorstwa Pana Sankowskiego spowodowałoby zamknięcie karty w przeglądarce i szukanie innego modelu :)


VWSmok:

Prototyp pływał na amerykańskich pływakach firmy Edo. Ich ścianki boczne były płaskie (jak u tego Beavera: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Beaver_on_floats.jpg).
Do seryjnych montowano już nasze (chyba) pływaki z wypukłymi ściankami.
- Czytałem coś o tych amerykańskich pływakach, różniły się właśnie ściankami. Samolot oznaczony SP-BPB był prototypem, więc wychodzę z założenia, że ścianki mają być płaskie. Po co takie zamieszanie w instrukcji nie wiem, może na jakimś etapie projektowania autor zmienił zdanie i zamiast wypukłych ścianek postanowił zrobić płaskie. Można snuć domysły.

KazikR - dziękuję za ten link, ten model 3D jest świetny, na pewno będzie bardzo przydatny!

Kris - potwierdzam to, co napisał Chopin, ten model to inne opracowanie niż z MM. Ale zgodzę się z Tobą, że może być to odgrzany kotlet - z tym, że nie taki ponownie wydany, a taki, którego projekt przeleżał swoje w szufladzie i został wydany długo po tym jak został opracowany. Wystarczy spojrzeć na tę kabinę.


A propos kabiny. We wnętrzu tej skorupki musiałem sporo przerobić i jeszcze trochę do przerobienia zostało. Zamelduję się, jak wyjdę z kabiny. To może chwilę potrwać, bo równolegle wykańczam podstawkę pod Kanię i Bociana, a więc nie wszystkie siły skupione są na RWD.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
14-07-20 20:56  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W II tomie PKL str. 209 autor A.Glass pisze, że odmiana wodna - prototyp RWD-17W nr.fab. 303 miał metalowe pływaki amerykańskiej firmy Edo a zamówione dla MDLotu w lutym 1939 r. przez LOPP samoloty miały pływaki drewniane wykonane w zakładach szybowcowych A.Kocjana.
Czyli tak jak napisał VWSmok.
Jest zasadnicza różnica w konstrukcji lotek - są takie same jak sterów poziomych (widać to doskonale w zamieszczonym linku 3D) a nie takie jak w modelu i jeszcze jedna uwaga - samolot był srebrny a model jest chyba biały.
Powodzenia w budowie życzę.

 
14-07-20 21:35  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

I szykuje nam się nowa, pouczająca relacja.
Stasiu, stajesz się specjalistą, mentorem lotniczego modelarstwa kartonowego.

Co do powstającego modelu - miałem już przyjemność trzymać w rękach ten kadłubek.
Uwierzcie, powstaje kolejny, wspaniały model cywilnego samolotu.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
15-07-20 17:31  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Ryszard: Jest zasadnicza różnica w konstrukcji lotek - są takie same jak sterów poziomych (widać to doskonale w zamieszczonym linku 3D) a nie takie jak w modelu i jeszcze jedna uwaga - samolot był srebrny a model jest chyba biały.

Dziękuję za informacje. Faktycznie, konstrukcja lotek w modelu różni się od konstrukcji sterów wysokości. Niestety tego, jak i tego, że model jest biały nie jestem w stanie zmienić bez malowania całości. A to w grę nie wchodzi. Pozostanie więc ku chwale autora biały i z lotkami, których żeberka są proste a nie ukośnie.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
16-07-20 15:47  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak, oczywiście to wina projektanta (jest jeszcze kilka uchybień), ale dziwię się, że w miejsce srebrnego koloru poszycia został zastosowany biały a nie powiedzmy jasnoszary.
Wiernie kibicuję i życzę powodzenia w dalszej budowie.

 
21-08-20 20:39  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

To, że udało mi się stworzyć zewnętrzną skorupę jest tylko połową sukcesu. Ten obiecująco wyglądający kadłub musiał jeszcze zostać wyposażony w kabinę pilotów. Nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem to, że wiele rzeczy należało przerobić i odpowiednio dopasować. Ponadto, do zrealizowania mojej wizji, oprócz wyposażenia kabiny musiała do niej trafić figurka pilota. To wiązało się oczywiście z dalszymi przeróbkami.



W pierwszej kolejności musiałem wprowadzić szereg modyfikacji w konstrukcji "szkieletu". Zacząłem od rozprucia sklejonego wcześniej pudełka p12a. Górną i dolną powierzchnię bryły podkleiłem kartonem grubości 1 mm. Górna część posłuży później jako podłoga kabiny, zgodnie z projektem. W dolnej części wyciąłem wpusty, w które później trafią druty umieszczone wewnątrz zastrzałów i podpór pływaków. Wycięte wpusty zamknąłem od góry i od dołu kawałkami kartonu. Takie rozwiązanie zapewni sztywność i stabilność konstrukcji. Według projektu wszystkie druty na których będą opierać się pływaki i skrzydła po wejściu w otwory w kadłubie trafiają w pustą przestrzeń. Nie wiem jakim cudem miałoby to być stabilne, kompletnie nieprzemyślane rozwiązanie.



Teraz przyszedł czas na wyposażenie kabiny. Powiedzieć o nim, że jest ubogie byłoby daleko idącym eufemizmem. Tak jak wspomniałem w opisie wycinanki w poprzednim poście, prawie nic tam nie ma. Niestety, nie znalazłem żadnych zdjęć ukazujących jak to wnętrze wyglądało. Na jednym z plastikowych forów widziałem relację, w której modelarz zastosował dodatki z RWD-8. Również poszedłem tą drogą i dodałem kratownicę na wzór tej z RWD-8 właśnie. Tak w ogóle to zdaje się, że z dostępnych w wycinance elementów można zbudować tylko jeden orczyk. Obicia otworów kabinowych wykonałem po swojemu, czyli poprzez nałożenie na krawędzie kilku warstw kleju introligatorskiego i pomalowanie.





Jako, że model będzie częścią dioramy przedstawiającej lądowanie samolotu na powierzchni wody w kabinie musi siedzieć pilot. Przekopałem Internet w poszukiwaniu właściwego kandydata/ów (początkowo brałem pod uwagę pełną, dwuosobową załogę) i ostatecznie zdecydowałem się na zakup jednej figurki belgijskiej marki PJ Production. Przedstawia ona niemieckiego pilota (!) z okresu I wojny światowej. Figurka jest oczywiście w pozycji siedzącej, do wyboru jest głowa z nasuniętymi goglami lub bez. Moje doświadczenie w kwestii figurek powoli rośnie i zaczynam umieć odróżnić produkty dobrej jakości od tych gorszych. Ten zdecydowanie zalicza się do tych pierwszych.





Oczywiście nie mogę pozostawić bez komentarza faktu, że jest to niemiecki pilot. Wszakże posadzę go za sterami polskiego samolotu i to używanego w przeddzień wybuchu II wojny światowej! Mam jednak kilka argumentów na swoją obronę. Po pierwsze nie ma on żadnych oznaczeń przynależności państwowej na kombinezonie. Po drugie, kombinezon, choć teoretycznie z okresu I wojny światowej, odpowiada również realiom epoki dwudziestolecia międzywojennego. Moim zdaniem, pasuje więc dobrze. Po trzecie, choć z wielkim przymrużeniem oka, mógł się przecież w Aeroklubie Gdańskim (stacjonującym w tym czasie w Rumi) zapodziać jakiś Niemiec z Wolnego Miasta Gdańska. I wreszcie po czwarte, każdy, kto zna twórczość Stanisława Barei i film p.t. "Miś" wie doskonale, że pruski mundur można przyozdobić biało-czerwoną szarfą (w tym przypadku biało-czerwonym samolotem) i wszystko będzie się zgadzało. Dlatego też pilot samolotu jest nazywany przeze mnie roboczo Wawrzyńcem Pruskim. Szkła okularów wykonałem nanosząc kropelki kleju introligatorskiego.



Żeby osadzić pilota w kabinie należało wzajemnie dopasować do siebie figurkę i kokpit. Musiałem delikatnie zmniejszyć figurkę (ściąłem trochę z pleców, skróciłem lekko kończyny), zmieniłem także ugięcie nóg. Konieczne okazało się wprowadzenie też paru zmian w budowie kabiny. Przesunąłem do przodu orczyki, do tyłu drążki sterownicze, dodałem dźwignię przepustnicy (figurka jedną ręką trzyma drążek, drugą przepustnicę). Pasy wykonałem od podstaw samodzielnie. Do wykonania zapięć posłużyły mi metalowe klamry, które kiedyś kupiłem do jakiegoś modelu oraz drut cynowy 0,2 mm. Wszystko to było niezbędne do tego, żeby pilot wraz z RWD-17W stworzyli spójną, sensowną całość.





Po tym jak udało się zamknąć kabinę wziąłem się za ogon. Biorąc pod uwagę to jak kiepsko spasowane w tym modelu są elementy usterzenia jestem pod ogromnym wrażeniem, że udało mi się w ogóle zamknąć sekcję kabinową i zrobić kadłub. Tył to istna katastrofa. Zacznijmy od tego, że szkielet tej konstrukcji nie istnieje. Statecznik pionowy naklejamy na statecznik poziomy przymocowany uprzednio do kadłuba. W tylnej części za krawędzią statecznika poziomego powstaje szpara na około 2,5 mm, przymierzałem to wiele razy, tak wychodzi.



Oprofilowanie stateczników na łączeniu z kadłubem, nie pasuje, poza tym, jest za krótkie. Trzeba było przycinać i dosztukować z "zapasu koloru" (białego jest ci tutaj dostatek) paski zakrywające szparę. Niestety od wielokrotnego przymierzania zabrudziłem nieco statecznik pionowy. Musiałem przerobić powierzchnie sterowe, wspominałem już wcześniej, że linia zagięcia na krawędzi spływu to kompletny nonsens. Rozciąłem te elementy na linii zagięcia i sfazowałem od wewnątrz.







Na zdjęciu pokazującym widok z góry widać wyraźnie jak rozjechały się czerwone pasy na statecznikach poziomych i sterach wysokości. Zastrzały stateczników poziomych były za długie o około 1,5-2 mm. Płetwa w dolnej części kadłuba chyba jako jedyna pasowała do reszty. Pikanterii do całości dodaje kompletny brak przejrzystości i chaos w oznaczeniach elementów. Mimo dobrych rysunków, ciężko się nad tym pracuje. Zespół usterzenia nie jest jeszcze wyposażony w cięgna poruszające powierzchniami sterowymi, to zostawiam na finał. Na tym etapie miałem ochotę cisnąć ten model do kontenera na makulaturę, ale nie zrobiłem tego ze względu na Wawrzyńca. Po pierwsze lubię gościa, a po drugie wykonany jest z tworzywa sztucznego i nijak mu do makulatury.









Następnym zespołem za który się zabrałem są pływaki. Już wiem, że nie będzie to droga z górki, ale o tym w następnym odcinku.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
22-08-20 00:37  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

I bardzo dobrze, że idziesz dalej! Zwłaszcza że jest na co popatrzeć. Pilot świetny. Kibicuję i trzymam kciuki.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
22-08-20 08:11  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Piękna relancja.
Podejście mistrzowskie.
Stasiu, czy pilot musi mieć ten wąsik? Bez wyglądał lepiej i bardziej "polsko".

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
22-08-20 16:07  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jak zawsze fajnie.
Na to niezgranie się granicy kolorów na statecznikach poziomych i sterach wysokości sà dwa rozwiàzania:
-zostawić tak, jak wyszło i niech projektant z wydawcà się czerwienià,
- zamaskować taśmà i trysnàć kolorem z aerografu ; masz w tym już wprawę ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-08-20 19:45  Odp: [R] RWD 17W (GPM 31/2018)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Mucha - idę dalej, ale nie wykluczam odskoczni w postaci jakiegoś lepiej opracowanego modelu po drodze, powoli kończy mi się cierpliwość do tego projektu. Motorem napędowym i motywatorem jest perspektywa zabawy z wodą.

Winek - wąsik Wawrzyńca powstał bardzo spontanicznie i tak mi się spodobała ta idea, że postanowiłem go zostawić. W każdym razie, mimo, że Wawrzyniec jest niemieckim pilotem, jest to typowo polski, klasyczny sumiasty wąs i nie nawiązuje do krótkiego, modnego w drugiej połowie lat 30-stych w Niemczech krótkiego wąsika :) Jeszcze obrazek na poparcie polskości wąsa:



Mariusz - myślałem o tym, żeby to skorygować aerografem, ale skłaniam się ku temu, żeby zostawić to tak jak jest - ku chwale autora i wydawnictwa.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024