FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
14-06-20 16:31  [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam! Postanowiłem zbudować swój pierwszy model kartonowy i w celu motywacji założyć relację. Jestem modelarze już od dobrych kilku lat ale głównie figurkowym. Wybór na pierwszy model padł na KK nr 26.

Postanowiłem że w trakcie budowy pierwszego modelu nie będę odbiegał od instrukcji, moim celem przy tej wycinance jest nauka poprawnego formowania i sklejania kartonu na ew. waloryzację przyjdzie czas później. (No dobra! tylko ta jedna jedyna rączka przepustnicy:))
Model sklejam BCG, klejem introligatorskie, cyjanoakrylem z akceleratorem najczęściej, Butaprenem ten ostatni zaskoczył mnie swoimi możliwościami gdyby był trochę bardziej rzadki i wolniej sechł, kupiłem już co prawda butelczynę Toluenu ale jakoś mnie znaczki na butelce odstraszają od zastosowania (ŚMIERĆ I ZNISZCZENIE!)
Do retuszu części kabiny pilota użyłem farby hataki Black-Grey RLM-66 rozjaśnioną białym.

Budowa jak do tej pory sprawia mi wiele radości, mam nadzieje ze bardziej doświadczeni modelarze pomogą mi dobrą radą w razie co a w przyszłości jak już będzie co pokazać obiecuje lepsze zdjęcia nie z komórki. Pozdrawiam!

Post zmieniony (15-06-20 07:05)

 
15-06-20 06:48  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki Mariusz! Już poprawiam. Za dużo butaprenu ;)

 
21-06-20 19:43  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam postanowiłem jednak spróbować zwaloryzować tablicę przyrządów (no przecież kiedyś muszę nauczyć się to robić!;))No powiem szczerze że robiłem w życiu pare łatwiejszych rzeczy ;) wszystko było w „strefie komfortu” do momentu mocowania kulek BGA. Oto efekt:



Post zmieniony (21-06-20 19:53)

 
23-06-20 21:56  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki panowie! Zgodnie z radą Lesia75 zakupiłem ten ksylen, próby nie wyszły zbyt pomyślnie (oczywiście na zacaponowanej kartce bloku technicznego) powstawały takie tłuste plamy pod warstwą kleju, podejrzewam ze raczej nie wymieszałam substancji należycie lub słoik w którym mieszałem był czymś zanieczyszczony, może takie mieszadło na bateryjkę do koktajli Załatwi sprawę...może..konieczne są dalsze testy ;)
Batonus zastosowanie tych kulek podpatrzyłem w relacji „kolorowa papuga..” służą chyba do lutowania jakiś elementów komputerów dokładnie niestety nie wiem, są dość miękkie w różnych rozmiarach, ja swoje kupiłem przez Allegro do tej Tablicy urzyłem tych 0,35 mm dziwne bo wcale nie wyglądają na duże przy oprawkach przyrządów z drutu 0,15. (Sztuczny horyzont 0,30) w następnych modelach użyje jednak chyba mniejszych. Jeśli mogę coś doradzić to przed przyklejeniem polecam wygnieść mały dołek szpilką w miejscu gdzie ma być przyczepiona kulka, przydadzą się ponadto jakieś patrzałki z przerzutkami i kubek ziółek (melisa), co do kleju to chyba należy używać gęstego CA takiego któremu się nie spieszy bo to trzeba: położyć klej do dołka igłą, złapać pęsetę, złapać kulkę (jedną!- są ferromagnetykami lub paramagnetykami;)) i wsadzić do dołka - kupa czasu dla mikro kropli żadkiego CA na kartonie ;)


Post zmieniony (23-06-20 22:12)

 
27-06-20 18:10  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Sprawdziłem przyklejanie kulek BGA na BCG ;) nawet się trzymają szczególnie jak się położy warstwy lakieru błyszczący + mat. Próby na zacaponowanej kartce z myślą o przyszłych modelach bo tu już nic nie będę kombinował. Kabina zamknięta

Zastosowałem pasy HGW montaż jest całkiem przyjemny (wersja laser) trzeba tylko moim zdaniem przed przymocowanie sprzączek wstępnie przewashować rozcieńczoną farbą olejną żeby widzieć gdzie są szwy w kształcie krzyża które powinny znajdować cię zaraz za sprzączkami. Tomek oczywiście ze wskazówki się nie ruszają przecież jeszcze nie podłączyłem silnika a podświetlenia nie będzie bo wszystkie żarówki poszły na oświetlenie kibla pod kancelarią Rzeszy ;) Pozdrowienia!

 
07-07-20 18:16  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć!
Czesany- dzięki, tak sobie ustaliłem ze kabinę polakieruję w trakcie a całość po złożeniu ale to się może zmienić bo to mój pierwszy model kartonowy i nie wiem czy np. Wnęki podwozia czy coś nie będę lakierował w trakcie. W planie mam Tamiya x-22 i na to mat/półmat mr hobby taki UV Cutt. Z figurek mam zboczenie ze wszystko musi być matowe ale pracuje nad tym ;) lakiery nie akryle, nakładać mam w planie aerografiem ze spora dyszą (0.5) nie mam jaj żeby użyć spreju za dużo razy się na tym sparzyłem w przeszłości

Paweł O- dzięki Jak ktoś ci tak napisze to mam 5+ do morale ;) aż się chce kleić, właśnie siedzę w pracy na dyżurze i sklejam na styk BCG jakieś firmowe karteczki w ruloniki i inne kształty tak bym już usiadł do modelu ;)

MARIUSZ- dzięki, tak, ten drążek jest trochę jak ja po tej całej kwarantannie ;) już nie chciałem się wkręcać dalej w waloryzację I postanowiłem wrócić do oryginalnych założeń i starać się skleić wycinankę, bo to przy tym drążku poprawionym zaraz trzeba ta instalacje tlenową przerobić no i z 1000 wajch dorobić ;) a przede mną prawdziwe wyzwanie POSZYCIE coś czego boje się najbardziej i się na pewno na nim wyłożę mniej lub bardziej.

Miskowski - dzięki, No teraz zaczynam się wstydzić trochę tego drąga, obiecuje najpiękniejszy Knüppelgriff w następnym modelu! A już kupiłem parę cudeniek które oglądam z wielką czcią i czystymi rękami (i gorącym sercem) ;)



Zabrałem się powoli za to poszycie, mogło być gorzej ale też mogło być lepiej, nie skończyło się to totalną katastrofa dzięki wiedzy zaczerpniętej z blogu „samoloty z kartonu” by stachooo
Skleiłem na styk w sumie wszystko po uformowaniu tworząc taka skorupę opierając się na kształcie wręg tak żeby poszycie je samo „pamiętało” (im lepiej pamięta tym mniej brzydkich słów później) ale przyklejając je na końcu po podposzyciu tak mi chyba łatwiej..chyba

 
22-09-20 09:29  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam! Po wakacjach czas wracać do modelu

Pomyślałem że jednak wymienię oryginalny drążek (nie podobał się wam ;)). Nie miałem serca pruć kabiny a miałem dodatkową wycinankę więc zbudowałem nową. Tym razem do klejenia tablicy użyłem bcg, kulki i druciki trzymają się świetnie tylko trzeba je jakby „zatopić” w tym kleju. Przejrzystą folię też przykleiłem bcg i chciałem wzmocnić to połączenie gęstym cyjanoakrylem, niestety kropla kleju wyciekła na zegar już myślałem ze tablica do kosza ale.. Bez akceleratora kropla na szybce zegara schła sobie powoli i nie zabieliła o dziwo szybki, zadecydowałem że potraktuję ją debonderem O dziwo klej zszedł zamieniając się w galaretę- a szybka jak nowa.TAAA-DAAM!

Może użyję tej sztuczki przy oszkleniu ;)
Windus- aerografów mi się trochę nazbierało przez lata a i tak najczęściej używam mojej starej IWATY HP-BH , SPARMAXY są jeszcze dobre ale jest to moja subiektywna ocena, jakoś nie mogłem się dogadać z wyrobami Harder&Steenbeck I „chińskimi iwatami” :/

 
27-09-20 19:47  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 




Mam trochę dość kabiny Messerschmitta 109G na jakiś czas , tylko po co nakupiłem Bf 109G2 Trop z KK ?(ze 3 kopie). To wina czekania na żonę w galerii handlowej w okolicy Empiku! ;)

 
19-10-20 12:11  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 


No nie wiem co mam zrobić z tymi wnękami km-ów powinny płynnie przechodzić w poszycie :/

 
19-10-20 19:18  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mejdej- źle mnie zrozumiałeś wielbię twórcę tej wycinanki bez skrępowania ;) zgadzam się z tobą ze wszystkim oprócz... „karton ma ograniczenia” - tylko ludzie maja ograniczenia! ;D ze mną na czele :D
Ok promień przejścia zmniejszony, retusz i tak chyba zostanie


--

 
28-10-20 23:34  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

GTiStyle- Cześć mój e-mail to: plexusmodele@wp.pl Jak klikniesz nick forumowicza to ci wyskoczy e-mail mój,twój,każdego ;) Zaśmiecać wątek? Powiem ci w sekrecie ze z jakiś niepojętych przyczyn strasznie lubię jak ktoś coś tu napisze :)

Co do me-109g to....masakra! robiłem sobie grzecznie kadłub, łączenia segmentów wychodziły gładziutkiej ze ledwo wyczuwalne pod palcem aż tu nagle przy łączeniu segmentu z białą jedynką i tego z kabiną Karton po nałożeniu bcg zafalowała poszerzył się a ja głupi zamiast szybko oderwać tem ogon to na sile starałem się uratować sprawę . No i mam szczelinę i takie jakby krowie żebro na górnej krawędzi od przodu segment z „1ką”. Nie wiem czemu się tak zrobiło, może zapomniałem zaimpregnować bcg akurat ten segment.

 
19-11-20 21:51  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mucha- święte słowa! Nauczka na przyszłość, na szczęście nie jest tragicznie
Madej- ślicznie ci wyszło zazdraszczam ;) to raczej nie z powodu spadowania elementów bo wszystko wydaje się naprawdę dobrze wyliczone tylko figli BCG i mojego niewielkiego doświadczenia z tą boską substancją. Mówi się trudno i kocha się dalej ;)



Prace powoli postępują poszycie płatów formowane na BCG, pod poszycie przylkejone butaprenem, wnęki podwozia klejone na styk BCG jakoś te trójkąciki-sklejki do nie nie przemawiają na styk łatwiej, końcówki skrzydeł postanowiłem skleić osobno i (szalony) zrobić imitację świateł pozycyjnych. Na zdjęciu wszystko jeszcze przed retuszem.
Złota myśl nowicjusza kartonowego na dziś: Skrzydła są trudne ;)

--

 
20-11-20 00:27  Odp: [R] Messerschmitt 109 G-6 (1/33 Kartonowa Kolekcja)
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Bonthyc- dzięki!;) miło. Postaram się odpowiedzieć choć te techniki są ściągnięte z relacji/blogów różnych asów którzy zjedli zęby na tym kartonie (żebyśmy ja i ty już nie musieli;)) No ale pytasz wiec postaram się odpowiedzieć. Nadmienię że karton przed wycięciem impregnuję caponem tylko po zadrukowanej stronie (pędzlem malarskim małym), ponieważ każdy klej w płynie trochę się od siebie różni to żeby nie wprowadzać kolejnej zmiennej do równania kupiłem sobie całe pudło oryginalnego chińskiego BCG.
Najpierw wstępnie formuję element (walki,kulki na patyku) - tak nie nachalnie, nie staram się nadać części ostatecznego kształtu tylko „pokazać” kartonowi w którą stronę będziemy podążać (A dla czego tu nie ma klamek? ;))
Następnie płaskim pędzlem pokrywam CAŁĄ powierzchnię elementu od niezadrukowanej strony BCG, zaobserwowałem że elementy natychmiast się rozwijają , trzeba zachować spokój odczekać chwileczkę niech klej wsiąknie i odrobinkę przyschnie w tedy części są baaaardzo podatne na formowanie i można z nich cuda robić i karton ma duuuuużo mniejszą tendencje do załamywania się np. Na krawędzi natarcia płata,Tu jeszcze warto wspomnieć że kleję Kartonową Kolekcję krótka raczej- jak przeczytałem ma karton dobrej jakości, nie wiem czy takie numery przejdą na np. Małym Modelarzu z 1966r ;)
Formuje część do upragnionego kształtu zostawiam do całkowitego wyschnięcia (na noc). Po tym czasie części tak jakby skręcają się jeszcze bardziej więc je DELIKATNIE koryguję do pożądanego kształtu i już można je przykleić. Co do tego przyklejania to uważam że wszystkie elementy/powierzchnie (sklejki pomocnicze też!) które chcesz skleić bcg powinny być zaimpregnowane i odstawione do pełnego wyschnięcia przed klejeniem, ten klej „zaciąga”, deformuje, „krowiożebruje” niezaimpregnowane nim wcześniej elementy. Jeśli masz zaimpregnowane elementy to wystarczy niewielka ilość BCG żeby łapało jak superglue- możliwe bezproblemowe sklejanie na styk i takie tam
Aha nie klej bcg: szkieletu, kartki ze szkieletem do tektury, szkieletu do poszycia, podposzycia do poszycia, tam tylko pachnący butapren! Mmmmmm

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024