FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
26-05-20 13:48  [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Jak już wspominałem SWL pozostają przy tematyce ptactwa wodnego :-)

W krótkich żołnierskich słowach powiem tak - ciekawa konstrukcja ze wszech miar godna budowy ale...no właśnie, całe malowanie, wszystkie szachownice (prócz na dolnych skrzydłach), napisy informacyjne itp. są błędne !
Model został wydany w 2012 r. (projekt zapewne powstał nieco wcześniej) i wszystko wskazuje, że jego kolorystykę oparto na materiałach źródłowych, dostępnych w tym czasie.
Lecz trzy lata przed wydaniem modelu, a mianowicie w 2009 r. w książce T.Królikiewicza "Polski samolot i barwa 1918-1939" (Piekary Śląskie 2009) pokazano na str. 225 poprawne malowanie (pomyłka w podpisie grafiki - jest to nie latająca łódź Schreck FBA 17-HE2 a amfibia FBA 17 HTM-2).
Szczegółowo o kamuflażu i wspomnianych wyżej nieścisłościach jak równie braku pewnych elementów konstrukcyjnych (doskonale są widoczne na licznych archiwalnych zdjęciach) będę sukcesywnie pisał przy zamieszczaniu kolejnych opisów budowy modelu.

Kadłub - łódź składało się jak Lego ponieważ model można kupić wyłącznie z elementami wycinanymi laserem.
Zabudowałem tekturą górne elementy szkieletu i po swojemu, gdzie tylko można dodałem wzmocnienia z tektury (model muszę "czuć" w ręku :-)

Projektant przewidział kasetonową konstrukcję wewnętrzną płatów i jest ona bardzo dobra, ja jednak zrobiłem ją znów "po swojemu" z wszystkimi żebrami i krawędzią natarcia wzmocnioną prętem stalowym o średnicy 0,8 mm.
Zasadniczy dźwigar biegnący przez wszystkie żebra jest z drutu (nie sprężynuje jak pręt stalowy i można go lekko naginać by wszedł w otwory w żebrach).
Końce skrzydeł z oszlifowanej tektury piwnej a w samym płacie są wzmocnienia w miejscach wejść stelaża pływaków i rozpórek.

Przymiarka elementów pokrycia uprzednio wstępnie pomalowanych farbami akrylowymi.
W kokpicie dorobiłem tylko korbę na prawej burcie służącą do podnoszenia kół podwozia.
I to tak tyle tytułem wstępu :-)
Pozdrawiam,
Ryszard

 
26-05-20 16:37  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Uuuu... ja tu widzę mocno zaawansowany etap budowy...
Nie dajesz nam złapać oddechu...
I dobrze.
Zawsze jest co pooglàdać i się nauczyć!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-05-20 17:03  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

No i masz.....
Ledwo się ujawniłeś z nowym wykonem , a już będziesz go kończyć :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
26-05-20 17:11  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nooooo Ryszard... Jesteś jak Hitchcock, zaczynasz od trzęsienia ziemi, a następnie napięcie stopniujesz. Tytułem wstępu, powstał kadłub.

Melduję się i podglądam!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
27-05-20 08:41  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Ryszard - czarny spód bym sobie darował- TU -> http://www.weu1918-1939.pl/lodz-latajaca-schreck-fba/ jest artykuł ze zdjęciami - w tym jedno z wypadku - żaden egzemplarz nie ma czarnego spodu. Szkoda, żeby para poszła w gwizdek. Powodzonka w budowie :)

--

"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat


 
27-05-20 09:48  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wreszcie mogę podejrzeć jak ten model powinno się zbudować :-)
Mój oczywiście zawierał wszystkie opisane powyżej błędy, których nie byłem świadomy.
Skąd wiadomo, że był taki niebieski a nie jak na okładce?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 09:51  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dziękuję za zainteresowanie tematem !
Darek - dzięki za link i zdjęcia (znam je :-)
Odnośnie barwy spodu do linii wodnej - malowany był fabrycznie we Francji na czarno (Noir) i pokrywany środkiem impregnującym w kolorze szarym (Gris Fonce).
"Mój" Schreck nie będzie miał czarnego spodu (na zdjęciu widać wstępne malowanie) a właśnie mocno ciemnoszare.

 
27-05-20 10:04  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Batonus - mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciw temu, że w opisie malowań etc. będę się posługiwał zdjęciem Twojego doskonale zbudowanego modelu ?
"Wreszcie mogę podejrzeć jak ten model powinno się zbudować :-)" - budowa, budową (każdy ma swoje różne "patenty") - Twój jest jak napisałem doskonały !
Inna sprawa to malowanie i dodatkowe elementy konstrukcyjne (a niektóre są zbędne dla amfibii).
"Skąd wiadomo, że był taki niebieski a nie jak na okładce?"
Oczywiście napiszę skąd - są źródła i nie tylko to poniższe:
Model został wydany w 2012 r. (projekt zapewne powstał nieco wcześniej) i wszystko wskazuje, że jego kolorystykę oparto na materiałach źródłowych, dostępnych w tym czasie.Trzy lata przed wydaniem modelu, a mianowicie w 2009 r. w książce T.Królikiewicza "Polski samolot i barwa 1918-1939" (Piekary Śląskie 2009) pokazano na str. 225 poprawne malowanie.
Jest też najpoważniejsze źródło, a mianowicie publikacja "French Flying Boats 1924-1939" seria Polish Wings 27 (M.Wawrzynkowski)
lecz wydane w 2019 r. więc nie mogła być (jak książka Królikiewicza i nie tylko) źródłem wiedzy o kamuflażu dla projektu modelu (wydany w 2012 r.)

 
27-05-20 10:47  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oczywiście że nie mam nic przeciwko :-) "Doskonały" odbieram jako lekki przekąs bo jak zbliżę do niego oko to widzę wszystkie niedoskonałości wyolbrzymione, ale niech będzie jako odniesienie malowania.
Co do kolorystyki to ciekawiło mnie bardziej, dlaczego ktoś uznał że to był niebieski a nie taki zielonkawy, skoro są tylko czarno - białe zdjęcia z tego okresu, ale to dyskusja stara jak świat i można długo dywagować.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 12:18  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odpowiedź jest prosta - malowano we Francji i znane są farby jakich używano a dyskusyjne mogą być tylko barwy użyte w MDLot np. czy pasy w ttle kadłuba były czerwone, czy otok i pytajnik w godle Esk.Szk. był czarny czy granatowy etc.

 
27-05-20 13:22  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Opis malowania z linku Dyzia wskazuje jednak na nieco inne kolory:

"Łodzie latające Schreck FBA-17HE2/HMT2 malowano w następujący sposób: powierzchnie górne skrzydeł, usterzenia i grzbiet kadłuba barwy oliwkowo – zielonej, powierzchnie boczne kadłuba barwy szaro – zielonej. Powierzchnie dolne płatów i kadłub poniżej linii wodnej w kolorze niebieskim(niektóre źródła podają barwę granatową lub błękitną). Numery taktyczne w kolorze białym umieszczone na przodzie kadłuba. Napisy eksploatacyjne i firmowe umieszczone na sterze kierunku barwy czarnej. Szachownice naniesione zostały na ster kierunku, na dolnej powierzchni dolnego płata, na powierzchni górnej górnego płata. Maszyny cywilne „Lubliniak” i „LOPP” posiadały barwy identyczne jak maszyny wojskowe, nazwy zostały namalowane farbą barwy białej na lewej burcie na przodzie kadłuba. Na jednej z maszyn(wojskowych) umieszczono godło Eskadry Szkolnej „pytajnik w kole nad falami”, maszyna ta miała namalowane również paski pionowe na ogonie przed nasadą statecznika pionowego."

To jak to jest? Może jednak w Polsce inaczej malowali albo na potrzeby eksportowe już we Francji?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 13:38  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wywołany do tablicy omówię teraz wszystkie nieścisłości malowania.
Na pierwszy ogień idą szachownice :-)

W 1926 r. dotarły do Pucka zamówione we Francji łodzie latające i amfibie Schreck FBA 17:

- HE.2 (łódź latająca) - 6 egz. oznaczenie w MDLot : „4-1” , „4-2”, „4-3”, „4-4”, „4-5”, „4-6”
- HMT.2 (amfibia) - 12 egz. oznaczenie „5-1” (do nr. „5 -10”)
Ostatnie dwie amfibie zakupione ze składek społeczeństwa miały nazwy „Lubliniak” i „L.O.P.P.” Po przekazaniu ich do MDLot otrzymały numerację - „Lubliniak” – 511, „L.O.P.P.” – 512.

Amfibie (HMT.2) różniły się od łodzi (HE.2) :
- dwukołowym podwoziem (wciąganym ręcznie korbą przez obserwatora)
- płozą ogonową
- mocniejszym silnikiem
- wiatrochronem o masywniejszej konstrukcji
- zbiornikiem paliwa o większej pojemności
- możliwością zamontowania radiostacji pokładowej
- pojedynczym układem sterowniczym

Amfibie HMT2 jak i latające łodzie HE.2 do Polski dotarły już fabrycznym, francuskim malowaniu.
Przez cały okres służby (podobnie jak i inne francuskie łodzie - LeO H-135B3, Latham 43 HB.3, CAMS 30E, LeO H-13E) zachowały one swoje fabryczne, pierwotne malowanie wg wzorców stosowanych we francuskim lotnictwie morskim.
Podczas prac remontowych zachowano dotychczasowy schemat malowania, starano się tak dobierać kolor farb by nie odbiegał od dotychczasowego.

SZACHOWNICE
Górne powierzchnie skrzydeł górnego płata
W modelu pola czerwone błędnie umiejscowione

Pola czerwone winny być w górnym prawym rogu szachownicy tak jak namalowano je we Francji.
Poniżej archiwalne zdjęcia ukazujące prawidłowe malowanie szachownic na górnym płacie

Amfibia Nr. 5-7

Amfibia Nr. 5-3

Amfibia Nr. NN

Amfibia Nr. 511 ex – „Lubliniak”
Po przekazaniu w 1930 r. do MDLot namalowano numer 511 i nieprawidłowo szachownice co widać na archiwalnym zdjęciu - być może by nie było różnicy w stosunku do pozostałych amfibii i latających łodzi (druga cywilna amfibia o nazwie własnej „L.O.P.P.” została przekazana jako pierwsza w 1927 r. i otrzymała nr. 512).

Łódź Nr. 4-4

Łodzie Nr. 4-1 i Nr. 4-5

Łódź Nr. NN

Łodzie Nr. NN

Szachownice na dolnych powierzchniach skrzydeł dolnego płata są namalowane w modelu prawidłowo tj. tak samo jak na oryginalnych amfibiach.
W następnym wpisie – szachownice na sterze kierunku.

 
27-05-20 16:44  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

CD
SZACHOWNICA NA STERZE KIERUNKU

Prawa strona

W modelu błędna pozycja pola czerwonego
\

Poprawne malowanie:

Amfibia Nr. 5-2

Amfibia Nr. 5-7

Amfibia Nr. 53
Szachownice z prawej strony steru kierunku łodzi latających FBA 17 HE.2 malowano tak samo jak na amfibiach FBA HTM.2

Łodzie Nr. 4-1 i 4-5

Łódź Nr. 4-3

Lewa strona

W modelu błędna pozycja pola czerwonego


Poprawne malowanie:

Amfibia Nr. 5-1

Amfibia Nr. 5-3

Amfibia Nr. 511

Amfibia Nr. 5-2

Amfibia Nr. 5-4

Amfibia Nr. 5-8
Szachownice z lewej strony steru kierunku łodzi latających FBA 17 HE.2 malowano tak samo

z lewej - Amfibia Nr. NN i Łódź Nr. NN

Łódź Nr. 4-4

Łódź Nr. 4-2

Łodź Nr. NN

Post zmieniony (27-05-20 16:45)

 
27-05-20 16:44  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Czyli uważasz, że opis barw z artykułu który zacytowałem jest błędny. Trudno z tym dyskutować bo za mało o tym wiem i nie mam innych źródeł żeby udowodnić coś innego.
Co do szachownic to jednak wbiję trochę kij w mrowisko :-) Wierzę, że było tak jak piszesz więc tym bardziej ciekawi mnie rozwiązanie tej zagadki.
Oto zdjęcie pochodzące z moich prywatnych zbiorów rodzinnych (po dziadku, który był bosmanem we Flotylli Pińskiej), przedstawiające hangar w Pińsku i amfibię:



Moim zdaniem wygląda jak lustrzane odbicie jednego z Twoich zdjęć. Ja je skanowałem bez żadnych sztuczek typu odbijanie. Opublikowałem już w kilku miejscach w internecie, więc to Twoje pewnie pochodzi z jednego z tych miejsc.
I teraz pytanie - czy mój oryginał już został zmanipulowany w zakładzie fotograficznym (gdzieś w Pińsku w latach 30.) czy zrobił to po ściągnięciu z internetu ktoś, kto dokładnie wiedział jak powinno być?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 16:50  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Chyba wiem... w hangarze jest w głębi wymalowany na czymś numer 53 - na moim zdjęciu w lustrzanym odbiciu.
Ach ten niesforny fotograf z Pińska, wstrętny oszust! ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 17:07  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak, uważam, że jest błędny - co i jak i dlaczego opiszę (oczywiście jest to moje zdanie).
Twoje zdjęcie jest odwrócone.
Kto je "naprawił" nie wiem. Ja skopiowałem je z publikacji Polish Wings Nr. 27 "French Flying Boats 1924-1939" (M.Marcinkiewicz) a podano, że pochodzi z Muzeum Marynarki Wojennej.

Jutro postaram się zamieścić wszystkie błędy zwązane z napisami informacyjnymi na sterze kierunku.

 
27-05-20 17:12  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sądzę, że fotograf zrobił zdjęcie a przy wywoływaniu negatywu zrobiono odbitki odwrócone i normalne.
Szczegółowa analiza zdjęć archiwalnych powinna być uwzględniania przy projektowaniu modeli - nie byłoby wtedy błędów.
Odnośnie amfibii/łodzi FBA Schreck to zdjęć jest kilkadziesiąt !!!

 
27-05-20 17:19  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeszcze jedna sprawa - nawet w tak znaczących publikacjach jak np." "Polski samolot i barwa 1918-1939" - A.Królikiewicz, nie mówiąc już o innych a pomijając info z internetu są błędy, które są wciąż powtarzane i przyjmowane za pewnik !
Podobnie jest z nalotem odwetowym na Frankfurt w 1919 r. którego NIE BYŁO ! a przy każdej rocznicy Powstania Wielkopolskiego wszystkie media o nim piszą, tak samo jak powtarzana jest wersja o nieznanym godle "latającego żółwia" na naszym (!) Bre XIV z NN eskadry :-) etc. etc.

 
27-05-20 17:33  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

... i słynna koniczynka na Kawasaki Hien :-)))



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 18:09  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobre, nie znałem teraz już wiem :-)
Błędy są w malowaniu PZL - H (PZL.12) - Orlik czy też w Morane Saulnier MS 35 EP.2 - "RYPIN II" - Wektor i w wielu innych modelach :-)
Odnośnie Schrecka to bazuję na takich o to "kilku" źródłach:


 
27-05-20 23:02  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dopiero teraz doczytałem, że (cytat): "... Wierzę, że było tak jak piszesz.." - dotyczy szachownic.
Wierzyć czy było, czy nie było ? - dowodem są archiwalne zdjęcia na podstawie których wyraźnie widać, że w modelu są BŁĘDNIE (!) namalowane szachownice prócz tych na dolnych powierzchniach.
Nawet na jednym z najstarszych (lata 60-te ?) planów szachownice są namalowane poprawnie i dziwić się można, że projektant modelu nie znał tego planu, że nie wspomnę już o dużej ilości archiwalnych zdjęć !

 
27-05-20 23:23  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
kari   

... do wszystkich uwag Ryszarda (całkowicie uzasadnionych) dodałbym jeszcze mały szczególik, a mianowicie błędna wielkość i czcionka liter oraz cyfr na sterze kierunku.
... a były bardzo charakterystyczne ;-)



----------------------------------------
... a tak na marginesie, konia z rzędem kto rozwiąże zagatkę malowania znaków rozpoznawczych na wodnosamolotach MDLotu z tamtego okresu :-)




https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Latham_43_HB3_MDLot_warszawa.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Latham_43_HB3_MDLot.jpg

Post zmieniony (27-05-20 23:46)

 
27-05-20 23:36  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

kari, proszę, zmniejsz ostatnie 2 zdjęcia, bo jak przeglàdam wàtek na tablecie, to nie widzę tekstu, taki jest zmniejszony...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-05-20 23:38  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Myślę, że to zwykła tzw. niefrasobliwość, niedbalstwo czy jak go zwał (dot. projektu z błędami).
Swoją drogą ciekawe dlaczego na dolnych powierzchniach skrzydeł malowano odwrotnie.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-05-20 07:50  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

kari, Batonus - malowanie szachownic na samolotach sprowadzanych z Francji (nie tylko dla MDLotu ale też dla lotnictwa lądowego) to temat rzeka. Nie można tego w jakiś sposób uporządkować - w obrębie jednego typu samolotu są przykłady malowania szachownic we wszystkich możliwych konfiguracjach !
Wracamy do FBA Schrecka 17 HMT-2

Pozostało jeszcze opisanie różnic:

- barw godła eskadry szkolnej
- umiejscowienia szachownic na sterze kierunku i dolnych pow. skrzydeł dolnego płata
- napisów informujących na sterze kierunku
- malowania całej amfibii

GODŁO ESKADRY SZKOLNEJ

W modelu wygląda tak


Znak "?" i otok powinny być ciemniejsze - trwają dyskusje wśród znawców tematu czy był to kolor czarny, czy ciemnogranatowy
Na poniższych zdjęciach archiwalnych widać wyraźnie wspomniane różnice


W wydanej w 1990 r. książce "Polski samolot i barwa" - T.Królikiewicz można na str. 91 przeczytać:

Ciekawe :-)

 
28-05-20 08:31  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

UMIEJSCOWIENIE SZACHOWNIC

Ster kierunku


Jak widać szachownica w modelu została namalowana za wysoko

Płat dolny - dolna powierzchnia skrzydeł


Krawędź szachownicy winna być w pewnym oddaleniu od miejsc mocowania stelaża pływaków tak jak na poniższym zdjęciu:

 
28-05-20 10:09  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

NAPISY INFORMACYJNE

Namalowane z obu stron na sterze kierunku

Powyżej szachownicy:
- nazwę (skrót) producenta
- określenie typu
- nr ewidencyjny w MDLot


róznice zostały opisane

Poniżej statecznika poziomego:
- napisy "masowe" ("wagowe")

Tak to wygląda na modelu

Skąd takie a nie właściwe - nie wiem :-)

 
28-05-20 10:13  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No, to Ryszardzie masz całe malowanie modelu do korekty.
Zrobiła się niezła rozprawa doktorska o malowaniu i szachownicach...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-05-20 11:04  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Jako ciekawostka: zobaczcie, jak ten znak przedstawia wikipedia:



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-05-20 11:32  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Pozostała najważniejsza część opisu - malowanie całej amfibii i pokazanie różnic w konstrukcji - kilka drobiazgów (doskonale widoczne na archiwalnych zdjęciach) .
"Ciągle zadaję sobie pytanie" dlaczego biorąc nawet pod uwagę uproszczenia projektu wynikające np. ze skali elementy takie nie są uwzględniane ?
Co innego gdyby brak było informacji źródłowych - ale są ! Odnosi się to nie tylko do modelu Schrecka.
Może jestem mówiąc kolokwialnie (modne słowo !) stuknięty, ale jak dla mnie najważniejszą sprawą w modelu jest maksymalna jego wierność z obiektem oryginalnym - oczywiście pomijając (o czym wspomniałem) uproszczenia celowe (lub nie) wynikające np. z braku dokumentacji, skali, materiału z którego można by je wykonać, czy wreszcie umiejętności modelarza.

 
28-05-20 12:05  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
kari   

...i jeszcze jedno; na fotkach umieszczonych przez Ryszarda widnieje "tajemniczy napis" którego nie uwzględnił autor projektu.
W modelu nie ma go wcale, na drugiej fotce jest słabo widoczny, na trzeciej widać górny fragment, a na ostatniej jest wyraźnie widoczny choć nieczytelny.


 
28-05-20 13:19  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

kari masz rację.
Przeoczyłem - sądzę, że są to napisy informujące o ilościach benzyny i oleju.

 
28-05-20 14:27  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

kari - niewłaściwe czcionki używane na modelach to niestety powszechna praktyka wynikająca moim zdaniem z lenistwa projektantów.
Dotyczy to też np. imion statków albo rejestracji pojazdów Wehrmachtu (Niemcy używali tam dość charakterystycznego kroju, a 99% modeli jest robiona na zasadzie "jakieś bez szeryfów spod dużego palca i poszło").

Ryszardzie, jeśli chodzi o historię lotnictwa, a zwłaszcza malowań i oznaczeń to Twoje relacje są bezcenne :-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
28-05-20 14:52  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

A i jeszcze jedna uwaga - np. są projektanci (palcem nie będę wytykał :-) dla których pasy pilota są takie same i nie ma to znaczenia, że w Wl.Brytanii były inne niż np. w kazerowskim lotnictwie i są też tacy dla których fotel pilota też jest taki sam niezależnie od typu samolotu, kraju producenta - fotel to fotel i już :-)

 
29-05-20 15:13  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

MALOWANIE

Sadzę, że jest to chyba najistotniejszy odcinek z cyklu różnic między modelem a oryginałem.
Model został wydany w malowaniu jak niżej :

które uważam za niewłaściwe.

Model został wydany w 2012 r. (projekt zapewne powstał nieco wcześniej) i wszystko wskazuje, że jego kolorystykę oparto na materiałach źródłowych, dostępnych w tym czasie. Należy jednak zaznaczyć, że od 2009 r. w publikacjach kolor opisywany jest już jako szaroniebieski.
Poniżej wykaz publikacji opisujących kamuflaż Schrecka

I. 1981 (W-wa) - "Godło i barwa w lotnictwie polskim 1918-1939" - T. J.Kowalski (str.82 i 83)



II. 1981 (W-wa) - "Polski samolot i barwa" - T.Królikiewicz (str.78, brak barwnej ryciny ?)



III. 1990 (W-wa) - "Polski samolot i barwa" - T.Królikiewicz (wyd. II poprawione i uzupełnione) (str. 91 i wkładka po str. 80)



UWAGA : wyd. II poprawione (?) a w obu wydaniach wciąż ta ryba zamiast pytajnika.
I wyd. - szaroniebieski kolor
II wyd. - oliwkowozielony kolor (górne pow.), błękitny (dolne pow.), szarozielony (boczne pow.)

IV. 1998 (Kępno) - "MiniReplika" nr. 4



V. 1998 (Gdańsk) - "Polskie lotnictwo morskie 1920-56" - M.Konarski, A.Olejko (str.73)



VI. 2000 - "Avions Magtaziune" nr. 86



VII. 2004 (Wrocław) - "Lotnictwo z szachownicą" nr. 9



VIII. 2006 (Wrocław) - "Lotnictwo z szachownicą" nr 17



IX. 2009 ( Piekary Śląskie) - "Polski samolot i barwa 1918-1939" - T.Królikieicz (str.225 i 226)



X. 2009 (Wrocław) - "Lotnictwo z szachownicą" nr. 33 (okładka)



XI. 2012 (Rzeszów) - "Lotniczy Puck 1911-1950" - A.Olejko, J.Wróbel, M.Konarski (str.237, 243, 244)



XII. 2019 (Sandomierz) - "French Flying Boats 1924 -1939" - M.Wawrzynkowski





Przez cały okres służby (podobnie jak i inne francuskie łodzie - LeO H-135B3, Latham 43 HB.3, CAMS 30E, LeO H-13E) Schrecki zachowały swoje fabryczne, pierwotne malowanie wg wzorców stosowanych we francuskim lotnictwie morskim.
Podczas prac remontowych zachowano dotychczasowy schemat malowania, starano się tak dobierać kolor farb by nie odbiegał od dotychczasowego.

Trzy paski w tylnej części kadłuba - nie ma jednoznacznej odpowiedzi co miały symbolizować/oznaczać i czy rzeczywiście były czerwonego koloru.
Malowane były nie tylko na Schreckach - znane jest zdjęcie latającej łodzi Latham 43 HB3 z takimi pasami

 
29-05-20 17:06  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Imponujàcy research...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-05-20 16:04  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ostatni odcinek dotyczący modelu amfibii Schreck czyli:
CZEGO BRAKUJE A CO JEST ZBĘDNE

W ramach jednego "gatunku" mogą być "osobniki" różniące się szczegółami.
Egzemplarze amfibii Schreck (w MDLot było ich 12, łodzi Schreck - 6 szt.) też nie były takie same. Były drobne różnice.
Ponieważ jak wspomniałem uprzednio w wydanym modelu brak jest numeru ewidencyjnego amfibii nadanego w MDLot zadecydowałem, że "mój" Schreck będzie numerem "5" tzn."5-4"



Jak już wiadomo z kim mamy do czynienia to charakterystyczny szczegół dotyczący tylko i wyłącznie w/w amfibii - dysza Venturiego z przodu kadłuba po prawej stronie wiatrochronu


Jeżeli model przedstawia inna amfibię to oczywiście dysza w tym miejscu jest zbędna.

ZBĘDNE ELEMENTY

Uchwyt na spodzie kadłuba pod statecznikami.
Amfibie miały tylko płozy.



BRAKUJĄCE W MODELU ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
Są to drobiazgi, ale im więcej takich to model jest jak sądzę bardziej atrakcyjny :-)

Popychacze sterów wysokości



Cięgna podnoszenia kół podwozia i otwór w osłonie szprych (dostęp do zaworu dętki)
Korba w kokpicie do podnoszenia kół



Otwory wlewowe (?) do zbiornika paliwa



Metalowe osłony krawędzi spodu kadłuba



Pas blachy ochronny (?) na górze kadłuba za stelażem silnika



Knaga na dziobie i dwa ringi po bokach kadłuba



Uchwyty na górnym płacie do zaczepienia renera



Okucie krawędzi natarcia łopat śmigła



prócz w/w "prostego" były też montowane śmigła "zakrzywione" - również z okuciami



Poniżej elementy, których przeznaczenia nie jestem w stanie określić



Dodatkowo : lusterko i kotwica



A teraz mogę już spokojnie zabrać się za budowę !

Post zmieniony (30-05-20 16:08)

 
30-05-20 17:33  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Jestem pod wrażeniem!
Ale chyba nieświadomie zrobiłeś antyreklamę temu wydaniu Schrecka - które okazuje się jednym wielkim błędem. Gdybym to ja był jeszcze przed budową modelu, pewnie bym się rozmyślił.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
30-05-20 20:00  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Z całym szacunkiem Ryszard, dla Twojej pracy, podziwiam wnikliwość i penetrację dokumentacji, szczegółowość, ale pamiętajmy że jest to tylko model, nie arcydzieło. autorzy nie są nieomylni. Posiłkują się materiałami dla nich dostepnymi. Wielu modelarzy zauważa błędy malowania i malując model je koryguje, delikatnie o tym wspominając. Mam wrażenie że post może dla coniektorych, na przykład dla mnie, mieć charakter wytknięcia w sposób wybitny baboli autora.. mimo to gratuluję dobrego modelu

--

Post zmieniony (30-05-20 20:40)

 
30-05-20 21:00  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

ReVan - "ale pamiętajmy że jest to tylko model, nie arcydzieło. autorzy nie są nieomylni"
Nie zgadzam się z Tobą - niektóre modele to arcydzieła !
Właśnie "to tylko model" - model ma być jak najwierniejszym pomniejszeniem obiektu oryginalnego czyli dotyczy to wyglądu, elementów konstrukcji, kamuflażu etc. i projektant winien dołożyć wszelkich starań, by tak było, tym bardziej, że dokumentacja jest i ogrom archiwalnych zdjęć !
Jak projektant nie ma zaplecza źródłowego to lepiej niech za projekt się nie zabiera !
"... delikatnie o tym wspominając. Mam wrażenie że post może dla coniektorych, na przykład dla mnie, mieć charakter wytknięcia w sposób wybitny baboli autora"
Tak jest, jak najbardziej to z mojej strony wytknięcie błędów projektanta!
"...mimo to gratuluję dobrego modelu"
Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca, modelu jeszcze nie ma... :-)
PS - poniżej link do mojego opisu innego modelu gdzie dla odmiany projektant zaprojektował model łącząc dwie konstrukcje w jedną !
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=347869&t=347869&filtr=0&page=1

Post zmieniony (30-05-20 21:14)

 
30-05-20 21:17  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mateusz, nie bardzo rozumiem Twój wpis. Znaczy że nie wolno wytykać autorowi błędów ??????
To co mają być tylko ochy i achy przeplatane wyrazami dozgonnej wdzięczności i czołobitności przed autorem że raczył model opracować poświęcając nam niegodnym swój czas, zapał ,chęci i energię a mógłby przecież poleżeć.

 
30-05-20 22:43  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Wątki Ryszarda należą do najbardziej wartościowych na Konradusie. Sposób, w jaki przedstawia analizę materiałów żródłowych jest wzorcowy i każdy projektant powinien taką analizę przeprowadzić zanim weźmie się za projektowanie modelu . Myślę, że autor wycinanki obserwuje ten wątek, i jeśli tylko wyciągnie właściwe wnioski,to jego modele będą dużo lepsze, na czym zyskają wszyscy modelarze.

--
Pozdrawiam,
Arek

 
30-05-20 22:50  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Panowie !
Błędy należy wytykać i poprawiać.
Oby tylko nie popadać w przesadę.
Na innych forach modelarskich, zwłaszcza tych bardziej na zachód od nas, pokazanie blędów budzi zakłopotanie i zapada cisza. Prawdopodobnie ten, który błàd wykrył i pokazał czuje się zakłopotany, że sprawia zażenowanie autora blędu, autor błędu pewno chciałby sié zapaść pod ziemię, a widownia współczuje obu...
Stało się.
Miejmy nadzieję, że następnym razem autorzy jednak sami zrobià zaawansowanà kwerendę po archiwach w poszukiwaniu właściwego wykonania projektu.
No i zawsze można poszukać pomocy ekspertów takich jak Ryszard.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-05-20 23:11  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Całkowicie zgadzam się z Mariuszem z tymi "zachodnimi" forami modelarskimi.
Wszystkie a przynajmniej 99,9 % wpisów oceniających prezentowane modele to okrutna słodycz, brak jakichkolwiek uwag krytycznych, które w przyszłości skutkowałyby uniknięciem lub poprawą popełnionych błędów. Rzetelna, merytoryczna ocena służy tylko pozytywnemu rozwojowi.

 
30-05-20 23:32  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard, czyli znakiem tego co pisze Mariusz nie pozostało Ci nic innego jak lecieć po flaszkę albo i dwie i przeprosić autora bo Twoimi wpisami wprawiłeś go w ogromne zakłopotanie, a może to już zahacza o HEJT !!!!!!
Jednego jednak w wpisie Mariusza nie rozumiem kilka tygodni temu ukazał się Vickers Wellington model wzbudził ogromną dyskusję a na głowę autora i wydawców posypały się gromy i pioruny o czym innym nie wspomnę. Niestety podczas lektury tych uroczych wpisów można zobaczyć że jest to bicie piany nie poparte praktycznie ŻADNYMI materiałami opartymi o jakiekolwiek materiały źródłowe nikt z krytyków nie zadał sobie trudu podeprzeć swoich racji a dokumentacji na temat Vimpiego jest bardzo dużo i to było OK.
W przypadku tego modelu mamy wszystko przedstawione czarno na białym bez jakichkolwiek podtekstów, docinek, etc. i wychodzi że Ryszard nie wie jak się powinien zachować w towarzystwie.
No cóż, wszystko płynie.

 
31-05-20 00:13  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
kari   

Ryszard , jestem pełen podziwu dla Twojej pracy, a w zasadzie nad 'rozprawką' nad Schreck'iem.
Kibicuję.
Ps. ... gdyby tylko projektanci modeli kartonowych tak wnikliwie zagłębiali się w temat, to otrzymywalibyśmy same perełki :-)
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (31-05-20 00:19)

 
31-05-20 08:15  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Paweł O.
Nie chciałem zwracać uwagi Ryszardowi, że “ nie umie się zachować”. Nigdy, zbyt cenię jego wiedzę i chęć pomocy innym , zbyt go szanuję !
Jeśli tak wyszło, to przepraszam.
Dzięki tej wiedzy wychwycił wszystkie błędy i je udokumentował. Wykonał przy tym ogromnà pracę, z której wszyscy możemy skorzystać!
Chciałem jednak zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach podobna krytyka modeli nie jest popierana tak wspaniałymi materiałami archiwalnymi.
Chodzi mi o to, by taka krytyka była konstruktywna, stanowiła zastrzyk wiedzy dla odbiorców, nie była krytykà dla krytyki.
Przepraszam jeszcze raz wszystkich, którzy poczuli się urażeni!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
01-06-20 16:02  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Mariusz - "nic nie wyszło" tzn. nie w modelu :-) Wszystko jest OK !

A tak nawiasem mówiąc jeśli ktoś z forumowiczów szukałby jakiś materiałów źródłowych w temacie lotniczym, proszę napisać na maila, z chęcią się podzielę informacjami (mam "trochę" źródeł - kilkaset książek, publikacji i z pół tysiąca ? zdjęć :-)
Ale wracajmy do pana Schrecka.

- kadłub pomalowany - poprawki malunku będą po montażu płata dolnego i podwozia
- stateczniki i stery - zrobiłem je ze sklejonej tekturki piwnej odpowiednio oszlifowanej. Stery były kryte płótnem więc ja też je pokryję batystem.
(jak będą zrobione skrzydła górne to zabiorę się za malowanie batystu i dopiero wtedy będzie krycie skrzydeł i sterów)
- naklejona listwa tzn. cienki papier (biała jeszcze nie pomalowana) na krawędzi dna łodzi
- pokrycie zaoblone góry przodu i łukowate wygięcie kadłuba idące do statecznika pionowego:
przód: nacięcia boczne kleiłem na styk, od spodu wklejając bibułkę papierosową potem zalałem od spodu CA, góra w miejscach klejenia na styk
została lekko przeszlifowana i kilkakrotnie pomalowana gęstą farbą
łukowaty tył kadłuba - wygięcie to kilka pasków oklejek - styk szlifowany i zalany kilkakrotnie farbą

"kari" w jednym z wpisów dopatrzył się na zdjęciach dodatkowych napisów "wagowych".
Zasugerowałem, że mogą to być ilości benzyny i oleju.
Potwierdzeniem jest poniższe zdjęcie - niestety nigdzie nie znalazłem tych wielkości dla Schrecków



Pozdrawiam serdecznie,
Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024