FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
27-05-20 13:22  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Opis malowania z linku Dyzia wskazuje jednak na nieco inne kolory:

"Łodzie latające Schreck FBA-17HE2/HMT2 malowano w następujący sposób: powierzchnie górne skrzydeł, usterzenia i grzbiet kadłuba barwy oliwkowo – zielonej, powierzchnie boczne kadłuba barwy szaro – zielonej. Powierzchnie dolne płatów i kadłub poniżej linii wodnej w kolorze niebieskim(niektóre źródła podają barwę granatową lub błękitną). Numery taktyczne w kolorze białym umieszczone na przodzie kadłuba. Napisy eksploatacyjne i firmowe umieszczone na sterze kierunku barwy czarnej. Szachownice naniesione zostały na ster kierunku, na dolnej powierzchni dolnego płata, na powierzchni górnej górnego płata. Maszyny cywilne „Lubliniak” i „LOPP” posiadały barwy identyczne jak maszyny wojskowe, nazwy zostały namalowane farbą barwy białej na lewej burcie na przodzie kadłuba. Na jednej z maszyn(wojskowych) umieszczono godło Eskadry Szkolnej „pytajnik w kole nad falami”, maszyna ta miała namalowane również paski pionowe na ogonie przed nasadą statecznika pionowego."

To jak to jest? Może jednak w Polsce inaczej malowali albo na potrzeby eksportowe już we Francji?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 13:38  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wywołany do tablicy omówię teraz wszystkie nieścisłości malowania.
Na pierwszy ogień idą szachownice :-)

W 1926 r. dotarły do Pucka zamówione we Francji łodzie latające i amfibie Schreck FBA 17:

- HE.2 (łódź latająca) - 6 egz. oznaczenie w MDLot : „4-1” , „4-2”, „4-3”, „4-4”, „4-5”, „4-6”
- HMT.2 (amfibia) - 12 egz. oznaczenie „5-1” (do nr. „5 -10”)
Ostatnie dwie amfibie zakupione ze składek społeczeństwa miały nazwy „Lubliniak” i „L.O.P.P.” Po przekazaniu ich do MDLot otrzymały numerację - „Lubliniak” – 511, „L.O.P.P.” – 512.

Amfibie (HMT.2) różniły się od łodzi (HE.2) :
- dwukołowym podwoziem (wciąganym ręcznie korbą przez obserwatora)
- płozą ogonową
- mocniejszym silnikiem
- wiatrochronem o masywniejszej konstrukcji
- zbiornikiem paliwa o większej pojemności
- możliwością zamontowania radiostacji pokładowej
- pojedynczym układem sterowniczym

Amfibie HMT2 jak i latające łodzie HE.2 do Polski dotarły już fabrycznym, francuskim malowaniu.
Przez cały okres służby (podobnie jak i inne francuskie łodzie - LeO H-135B3, Latham 43 HB.3, CAMS 30E, LeO H-13E) zachowały one swoje fabryczne, pierwotne malowanie wg wzorców stosowanych we francuskim lotnictwie morskim.
Podczas prac remontowych zachowano dotychczasowy schemat malowania, starano się tak dobierać kolor farb by nie odbiegał od dotychczasowego.

SZACHOWNICE
Górne powierzchnie skrzydeł górnego płata
W modelu pola czerwone błędnie umiejscowione

Pola czerwone winny być w górnym prawym rogu szachownicy tak jak namalowano je we Francji.
Poniżej archiwalne zdjęcia ukazujące prawidłowe malowanie szachownic na górnym płacie

Amfibia Nr. 5-7

Amfibia Nr. 5-3

Amfibia Nr. NN

Amfibia Nr. 511 ex – „Lubliniak”
Po przekazaniu w 1930 r. do MDLot namalowano numer 511 i nieprawidłowo szachownice co widać na archiwalnym zdjęciu - być może by nie było różnicy w stosunku do pozostałych amfibii i latających łodzi (druga cywilna amfibia o nazwie własnej „L.O.P.P.” została przekazana jako pierwsza w 1927 r. i otrzymała nr. 512).

Łódź Nr. 4-4

Łodzie Nr. 4-1 i Nr. 4-5

Łódź Nr. NN

Łodzie Nr. NN

Szachownice na dolnych powierzchniach skrzydeł dolnego płata są namalowane w modelu prawidłowo tj. tak samo jak na oryginalnych amfibiach.
W następnym wpisie – szachownice na sterze kierunku.

 
27-05-20 16:44  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

CD
SZACHOWNICA NA STERZE KIERUNKU

Prawa strona

W modelu błędna pozycja pola czerwonego
\

Poprawne malowanie:

Amfibia Nr. 5-2

Amfibia Nr. 5-7

Amfibia Nr. 53
Szachownice z prawej strony steru kierunku łodzi latających FBA 17 HE.2 malowano tak samo jak na amfibiach FBA HTM.2

Łodzie Nr. 4-1 i 4-5

Łódź Nr. 4-3

Lewa strona

W modelu błędna pozycja pola czerwonego


Poprawne malowanie:

Amfibia Nr. 5-1

Amfibia Nr. 5-3

Amfibia Nr. 511

Amfibia Nr. 5-2

Amfibia Nr. 5-4

Amfibia Nr. 5-8
Szachownice z lewej strony steru kierunku łodzi latających FBA 17 HE.2 malowano tak samo

z lewej - Amfibia Nr. NN i Łódź Nr. NN

Łódź Nr. 4-4

Łódź Nr. 4-2

Łodź Nr. NN

Post zmieniony (27-05-20 16:45)

 
27-05-20 16:44  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Czyli uważasz, że opis barw z artykułu który zacytowałem jest błędny. Trudno z tym dyskutować bo za mało o tym wiem i nie mam innych źródeł żeby udowodnić coś innego.
Co do szachownic to jednak wbiję trochę kij w mrowisko :-) Wierzę, że było tak jak piszesz więc tym bardziej ciekawi mnie rozwiązanie tej zagadki.
Oto zdjęcie pochodzące z moich prywatnych zbiorów rodzinnych (po dziadku, który był bosmanem we Flotylli Pińskiej), przedstawiające hangar w Pińsku i amfibię:



Moim zdaniem wygląda jak lustrzane odbicie jednego z Twoich zdjęć. Ja je skanowałem bez żadnych sztuczek typu odbijanie. Opublikowałem już w kilku miejscach w internecie, więc to Twoje pewnie pochodzi z jednego z tych miejsc.
I teraz pytanie - czy mój oryginał już został zmanipulowany w zakładzie fotograficznym (gdzieś w Pińsku w latach 30.) czy zrobił to po ściągnięciu z internetu ktoś, kto dokładnie wiedział jak powinno być?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 16:50  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Chyba wiem... w hangarze jest w głębi wymalowany na czymś numer 53 - na moim zdjęciu w lustrzanym odbiciu.
Ach ten niesforny fotograf z Pińska, wstrętny oszust! ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 17:07  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak, uważam, że jest błędny - co i jak i dlaczego opiszę (oczywiście jest to moje zdanie).
Twoje zdjęcie jest odwrócone.
Kto je "naprawił" nie wiem. Ja skopiowałem je z publikacji Polish Wings Nr. 27 "French Flying Boats 1924-1939" (M.Marcinkiewicz) a podano, że pochodzi z Muzeum Marynarki Wojennej.

Jutro postaram się zamieścić wszystkie błędy zwązane z napisami informacyjnymi na sterze kierunku.

 
27-05-20 17:12  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sądzę, że fotograf zrobił zdjęcie a przy wywoływaniu negatywu zrobiono odbitki odwrócone i normalne.
Szczegółowa analiza zdjęć archiwalnych powinna być uwzględniania przy projektowaniu modeli - nie byłoby wtedy błędów.
Odnośnie amfibii/łodzi FBA Schreck to zdjęć jest kilkadziesiąt !!!

 
27-05-20 17:19  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeszcze jedna sprawa - nawet w tak znaczących publikacjach jak np." "Polski samolot i barwa 1918-1939" - A.Królikiewicz, nie mówiąc już o innych a pomijając info z internetu są błędy, które są wciąż powtarzane i przyjmowane za pewnik !
Podobnie jest z nalotem odwetowym na Frankfurt w 1919 r. którego NIE BYŁO ! a przy każdej rocznicy Powstania Wielkopolskiego wszystkie media o nim piszą, tak samo jak powtarzana jest wersja o nieznanym godle "latającego żółwia" na naszym (!) Bre XIV z NN eskadry :-) etc. etc.

 
27-05-20 17:33  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

... i słynna koniczynka na Kawasaki Hien :-)))



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 18:09  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobre, nie znałem teraz już wiem :-)
Błędy są w malowaniu PZL - H (PZL.12) - Orlik czy też w Morane Saulnier MS 35 EP.2 - "RYPIN II" - Wektor i w wielu innych modelach :-)
Odnośnie Schrecka to bazuję na takich o to "kilku" źródłach:


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024