FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-05-20 21:28  [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Witam serdecznie szanowne grono
Chciał bym spytać czy w modelu Su-27UB - 1/33 z orlika autor Ugnanow należy stosować podklejanie wręg ? Opis nic nie mówi a jedyne 3 relacje w sieci nie dają na to odpowiedzi , znajomy już " dziadek modelarz "się uparł że musi go mieć ale nie ma pojęcia czy sklejać bez wzmocnienia czy coś kombinować i poprosił o pomoc .
Moim skromnym zdaniem na relacjach ukończonego modelu nie widać rozwiązania . Może ktoś coś doradzi
Serdecznie pozdrawiam

 
09-05-20 22:10  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie znam tego modelu, ale wydaje mi się, że w relacjach o tym nic nie wspominano, bo zazwyczaj regułà modelarskà jest podklejanie wręg tekturà...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-05-20 22:40  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
greg   

Witam, a Kolega to ma/miał tę wicinankę przed sobą ?

Pierwsze słyszę aby można było zbudować taki projekt/model bez podklejania elementów nośnych/konstrukcji całego modelu.
Mam do tego modelu nawet wręgi/szkielet wycięte/y laserowo.
Właśnie po nią siegnąłem, otworzyłem pierwszą okładkową stronę i widzę, że w opisie jest jak byk napisane;

Wszystkie wręgi zaleca się podkleić tekturą o grubości 1mm (tylko części środkowe wręg, sklejek znajdujących się przy niektórych wręgach nie podklejamy). W przypadku stosowania tej metody (podklejania wręg) sklejki znajdujące się przy wręgach można odciąć a wręgi kleić "na styk" do pozostałych elementów konstrukcji.

Tyle tytułem wstępu, w późniejszym opisie jest dalszy ciąg co i jak/kiedy podklejać bądź nie.

Pozdrawiam sredecznie.

Post zmieniony (09-05-20 22:44)

 
09-05-20 22:57  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Niestety nie mam tej wycinanki przed sobą ale mam za to pak - 50 tego samego autora i tam jest podobny problem a w instrukcji ani słowa o sposobie montażu wręg i model czeka w szafce na lepszy okres, również miałem osobiście jakiś czas temu su - 30 też z tej serii z wręgami laserowymi , niestety były takie niespasowania że model zakończył żywot w koszu .

 
10-05-20 09:42  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Anubis 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

czy ktoś może się przydać do wzmocnienia środkowej części
https://yadi.sk/i/uNGdtZn8gBprqA

 
10-05-20 10:06  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Nie znam tego modelu i nie kleję samolotów lecz temat mnie zaintrygował. Oto co udało mi się wyszukać.

Arkusze modelu można podejrzeć tutaj:
https://www.mojehobby.pl/products/SU-27-UB.html
Wręgi (oznaczenia zaczynające się od W) nie są oznaczone zwyczajową gwiazdką (*) oznaczającą podklejenie. Co więcej, niektóre z nich mają sklejki (np. części W5, W5', W6, W6' aż do W9'). Jest to rozwiązanie nietypowe i świadczy przeciwko podklejaniu - wygięcie sklejki po podklejeniu części tekturą byłoby raczej trudne.

Z drugiej strony, w sprzedaży jest dostępny laserowo wycinany szkielet, chociaż jego zdjęcie jest niedostępne:
https://www.drafmodel.pl/akcesoria-do-modeli/wregi/su-27ub-orlik-nr-089l-szkielet-wyciety-laserem.html
Świadczyłoby to, że jest on zamiennikiem dla podklejanych i wycinanych wręg.

Nie rozumiem tego, wygląda to na sprzeczność. Może trzeba zapytać o to wydawcę?

--
W budowie: TKS, Chi-he. Gotowe: Tiger. 50 lat MM: Wz. 29 i Wz. 34, Renault R17, T-38.

 
10-05-20 10:25  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Może to jest szkielet w stylu pływadeł z JSC?
Tam też wręgi są niepodklejane, a skrzydełka umożliwiają sklejenie czegoś w rodzaju "pudełka", które ma usztywniać kadłub.
Przy niewielkich kadłubach może to i działa...

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
10-05-20 11:22  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Aras45 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 0

W instrukcji jest napisane które wręgi mają być podklejone tekturą 1mm. Tyle udało mi się doczytać ze zdjęcia instrukcji na mojehobby.

 
10-05-20 14:17  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Bardzo dziękuję za odzew , jakoś w tygodniu postaram się dla znajomego skserować ta wycinankę i spróbować wykonać w 2 wersjach wg instrukcji i wg zdrowego rozsądku . Pamiętam że przy su 30 jak miałem wręgi laserowe to poszycie nie pasowało wlasnie o grubość wręg . A na razie pak 50 boję się pociąć z tego samego powodu bo szkoda żeby w koszu wylądował , tam nie ma żadnej wzmianki o podklejaniu wręg a sam model jest wydany na grubszym papieże ok 0,35-40 mm .
Postaram się otworzyć relacje z budowy su 27 i będę prosił na bieżąco o pomoc

 
15-05-20 17:47  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Witam szanowne grono ponownie
Mam już model u siebie i po wstępnej analizie chyba się domyślam gdzie znajomy ma problem ze zrozumieniem co posklejać a co nie .
Mianowicie
W modelu nie ma typowych oznaczeń na wręgi , niestety jedyne wyjście w tej sprawie to wycinanie i mierzenie czy podklejenie danego elementu na tekturę spowoduje niespasowania poszycia czy nie . Jednym słowem będzie bardzo nie ciekawie

 
15-05-20 18:52  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
rysiu62   

W instrukcji sklejania modelu wszystko jest dokładnie opisane .

 
15-05-20 19:25  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

No.wlasnie że nie skąd masz wiedzieć czy np górę kabiny pilotów wzmocnić czy nie ? Spód wzmocnisz bo to logiczne a co z górą ? Jak wzmocnisz to masz już 1 mm szpary na łączeniu i będzie brakowało poszycia . Jutro wrzucę zdjęcia co mam na myśli

 
16-05-20 00:18  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Set, cytat z instrukcji: Wszystkie wręgi zaleca się podkleić tekturą o grubości około 1mm (tylko części środkowe wręg. Sklejek znajdujących się przy niektórych wręgach nie podklejamy) [...] sklejki znajdujące się przy wręgach można odciąć a wręgi kleić "na styk" do pozostałych elementów konstrukcji"

Rozwiązanie dość niefortunne, miejscami wręcz bezsensowne bo musisz wyciąć odpowiednie kawałki żeby wkleić je w środek elementu otoczonego listkami, które później będziesz mógł zagiąć wokół doklejonej wręgi.

Wydaje mi się, że projekt 3D nie uwzględniał grubości tektury - tak jest szybciej i łatwiej ale niekoniecznie przełoży się to na bezproblemowe klejenie podklejonych elementów. Tu nic nie zastąpi dobrej praktyki, kombinowania, przymierzania i bycia 3 kroki do przodu przed przyklejeniem elementu. Wręgi zawsze można doszlifować jeżeli braknie poszycia czy też okleić ich krawędź jeśli będzie za luźne. Wiotka, niepodklejona konstrukcja nie daje już takich możliwości a przynajmniej jest to dużo trudniejsze do zrobienia. Na miejscu Twojego znajomego podkleiłbym wszystkie wręgi oznaczone literą W, obciąłbym te zakładki a do segmentów dorobiłbym ząbkowane paski łączące, odrysowując kształt krawędzi każdego z segmentów na kawałku brystolu. Oklejanie wręg poszyciem nigdy nie jest dobrym pomysłem. To do poszycia powinny być wklejane odpowiednio dopasowane wręgi - przecież w środku i tak nic nie widać. Za to szpara w niezamkniętym na obwodzie poszyciu, przez zbyt dużą wręgę, zawsze będzie wyglądać źle niezależnie od tego czy wewnątrz znajduje się niepodklejona czy podklejona tekturą wręga.

Góry kabiny teoretycznie nie powinno się podklejać, bo jest to część oznaczona jako 1.8, którą przykleja się bezpośrednio do ząbków wnętrza kabiny 1.4 i 1.5 . Można jednak podkleić ten element, a ząbki zagiąć z naddatkiem o grubości podklejonego elementu tak żeby po jego doklejeniu wysokość była identyczna jak w przypadku niepodklejonej góry przyklejanej bezpośrednio do ząbków.

Spód (1.1) teoretycznie też nie powinien być pogrubiany ale chyba nic złego się nie stanie jeśli zostanie podklejony na tekturę 1mm a do jego pogrubionej krawędzi zostanie przyklejona wnęka podwozia 1.2 (oczywiście bez ząbków - na styk). Trzeba będzie wtedy obniżyć o 1mm fragmenty wręg W5, W6, W7, W8, W9 przyklejane od dołu.
--

Post zmieniony (16-05-20 01:02)

 
16-05-20 23:37  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
maps 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Pomoże - https://karton-samurai.ru/viewtopic.php?f=6&t=1217

 
17-05-20 16:03  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Serdecznie dziękuję za pomoc
Nie wiem skąd ty to forum znalazłeś ale nawet go Google nie pokazuje . Dzięki tym informacja wiele się wyjaśniło . Nawet może za pak 50 się zabiorę :-)
Trochę dziwne że autor projektu popełnił taki błąd i przez to kilka fajnych modeli bez stosowania techniki jak na tamtym przykładzie pójdzie do kosza bo nie ma szansy na skończenie projektu
Jeszcze raz dziękuję

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024