FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
04-05-20 20:31  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Model i jego galeria to modelarski prawy sierpowy zwalający na deski. Brak relacji to lewy prosty na padającego już modelarza. Wielu znokautowanych najbardziej boli lewy prosty. Nie ma praktycznie szans na rewanż.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
04-05-20 22:46  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Spartolona grafika zaproponowana przez Wydawcę urąga kunsztowi nawet najlepszego modelarza. Wykonanie jest bez zarzutu, aż zapiszę sobie te zdjęcia i będe do nich często wracał. Jednak ten przekombinowany podział płyt pokrycia tłumiącego i zbyt jasny kolor "czarny" wołają.... o wszystko, tylko nie zostawienie tego w standardzie. Dobrze, ze chociaż dół jest pomalowany na czerwono.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
04-05-20 23:55  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Piękne cudo!! Kapsuła rzuca sie w oczy, szkoda, że się w realu nie przydała... I ta torpeda... Żeś Art pozamiatał... Ide obierać buroki, rzucam modelarstwo.

 
05-05-20 00:07  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Podwodne zawsze budziły we mnie wzdryg, jako ubogie, obłe i nieciekawe po prostu - cygara z patykiem u góry, ale właśnie zgniotłeś mi ten system wartości.
Ogrom pracy porównywalny do... powiedzmy, niszczyciela ;-)
Gratuluję!
Za mało zbliżeń - moja żądza poznania domaga się szczegółów. Bedzie uzupełnienie galerii o najazdy aparatem, zwłaszcza na te pootwierane czeluście?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
05-05-20 00:38  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Raz jeszcze bardzo Wam dziękuję za dobre oceny modelu i pozytywne Wasze „emocje”. To naprawdę motywuje do dalszej pracy. Zdanie każdego z Was, a przeczytałem je uważnie, jest dla mnie ważne i budujące. Dzięki !

Postaram się odpowiedzieć na zdane przez Was pytania. Wygrzebałem też kilka fotek z etapów budowy. Sorki za „niestandardowe” tło, ale zdjęcia nie były przeznaczone pierwotnie do publikacji.
Wydawnictwo, to oczywiście Fly Model/Gomix nr 142.

Nie prowadziłem relacji, co jest słabą moją stroną, to fakt. Robienie zdjęć kosztuje mnie dość sporo zachodu. Sprawa jest nadal do doskonalenia.


Budowa przebiegała niemal standardowo, jeśli chodzi o szkielet (korzystałem z laserów), zastosowałem podposzycie szczebelkowe z pasków tektury 2 mm wklejanych między wręgi.

Przy oklejaniu szkieletu postanowiłem zastosować metodę skorupowego układania poszycia od linii wodnej wzwyż. Dla „gładkiego” cielska kadłuba kluczowym było dobre połączenie segmentów, bez uskoków.
W ten sposób powstała ponad metrowej długości skorupa.


Każdy z segmentów podklejałem brystolem z przesunięciem, aby wykorzystać powstałą stąd podklejkę dla łączenia kolejnego segmentu.

Następnie skorupę od wewnętrznej strony wałkowałem dużą kulą, aby uzyskać „obłe kształty”.
Potem przeszedłem do najtrudniejszego etapu, czyli przyklejenia skorupy do szkieletu.
Się udało


Postanowiłem też wykonać cześć podwodną z bordowego kartonu, w takim układzie podobał mi się po prostu ten okręt. Segmenty dna, każdy z osobna, przyklejałem bezpośrednio do szkieletu oraz na styk do poszycia górnego.



Autor opracowania zalecił wklejenie na poszyciu siatek w miejsce otworów na poszyciu. Znalazłem fotografie, które ukazywały nie siatkę, a kratownicę.
Poniżej porównanie koncepcji:


Ostatecznie wybrałem wersję bliższą oryginałowi, ale bardzo pracochłonną. Wpierw powiększyłem nieco otwory, a kratownice wykonywałem wklejając każdy zegment z oddzielnego elementu.


Podobną metodę zastosowałem w poszyciu dna. Tam jednak w otwory wklejałem paski, tak jak na zachowanej fotografii wraku okrętu.

Okręt w kiosku posiadał kapsułę ewakuacyjną. Postanowiłem zaprezentować ten element w modelu wycinając poszycie. Do budowy kapsuły wykorzystałem jajko-niespodziankę ;)


Dalej prace przebiegały standardowo. Zwróćcie uwagę na dodane przeze mnie gniazdo kopułowego radaru, który też sam wykonałem.



Zauważycie zapewne sporo folii, jaką zabezpieczałem kadłub podczas budowy. To było duże wyzwanie w manewrach 155 cm maczugą, jak nazywała kadłub żona ;)

Akra wspomiał o świecących się kolumnach radarów i peryskopów przy kiosku.
Jest wiele fotografii, które potwierdzają, że była to „polerowana stal”. Tak też zaleca autor opracowania. Udało się mi kupić sreberko samoprzylepne, super sprawdza się do takich elementów (też do goleni samolotów).

Wymienię najważniejsze modyfikacje i uzupełnienia, które wykonałem w modelu, a których albo nie było, albo były zbyt „ogólnikowe”:

- Od podstaw wykonałem silosy rakiet przy burtach okrętu z wyposażeniem ich wnętrz w prowadnice rakiet i zamki pokryw, które wykonałem na nowo.
- Właz przy kiosku wyposażyłem w dodatkowe detale i elementy.
- Od podstaw wykonałem właz ewakuacyjny na rufie.
- Dodałem w kilku miejscach boje komunikacyjne umieszczone w górnym poszyciu.
- Zmodyfikowałem pokrywy polerów cumowniczych.
- Wstawiłem żaluzje w poszyciu kiosku.
- Od podstaw wykonałem w dziobowej części okrętu luk do załadunku torped z wieloma detalami wyposażenia oraz samą torpedę, której kolory zaczerpnąłem z fotografii oryginału i z kadrów filmu.
- Od podstaw wykonałem luki torpedowe ze wzmocnieniami pokryw na zawisach.
- Wstawiłem otwarty właz przy burcie kiosku.
- Dodałem lampę pozycyjną z masztem na dziobie okrętu oraz na stateczniku pionowym, na rufie.
- Zmodyfikowałem kształt stateczników poziomych (zaoblenie bocznych krawędzi).
- Śruby wykonałem z kredowanego „złotego” kartonu. Miłem z nim dużo problemów (prawie nic go nie skleja). Dzisiaj udało mi się kupić odcienie złota w offsecie i pewnie śruby wykonam ponownie.
- Wykonałem na nowo obramienia okien przy kiosku oraz owiewkę.

Tak jak wspomniał Kosiarz, grafika w niektórych miejscach jest nierówna, ma różne odcienie, ale nie jest źle.

Postaram się za jakiś czas wykonać dodatkowe fotki w zbliżeniach.
Pozdrawiam Was serdecznie.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
05-05-20 06:53  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

w sumie pomysłowa metoda zrobienia z niezbyt dokładnego opracowania - nie zabrakło poszycia w porównaniu z wydaniem oryginalnym , bo odcięto górę od dna i do nowej dennej części kadłuba założyłeś kapelusz z całego poszycia górnego

 
05-05-20 07:03  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Świetnie, zrobiłeś całkiem nowy model :-)
Tak powinien wyglądać atomowy OP w standardzie. Rzeczywiście pomimo pewnego uroku samo cygaro nie przyciaga tak bardzo.
Jeszcze raz gratuluję wykonania
Pzdr

 
05-05-20 09:53  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Ależ sobie sprawiłeś mebel. On byłby spory nawet w 1:200.
Za to jak wykonany! To chyba najlepsza galeria strategicznego OP, jaką widziałem.
Wyrazy uznania!

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
05-05-20 11:01  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Art, Ty jak już coś pokazujesz to walisz z naprawdę grubej rury!
Oglądałem ten model wiele razy na konkursach, ale to co prezentujesz na fotografiach to jakby zupełnie inne opracowanie!
Bardzo żałuję, że nie zdecydowałeś się na relację. Na pewnie czytałbym od deski do deski.
Czy te silosy to robione "na żywca" czy masz do nich jakąś dokumentację projektową, którą możesz się podzielić? To byłby super dodatek, który pewnie nie jednemu by się przydał.

--
pzdr
Kemot

 
05-05-20 14:06  Odp: [G] K-141 KURSK- Fly Model nr 142 - 1:100
Roli 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Gratuluję , piękny model . Pamiętam , kiedyś na forum była jedna relacja z budowy Kurska , był cały pokrywany kostkami .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024