FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
28-04-20 13:45  [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

Witam modelarzy,
chciałbym się zapytać jak radzicie sobie z klejeniem dziubków, nosków z listków itp. Używacie do tego jakiś wytłoczek? Sporo osób poleca stosować do tego typu rzeczy klej BGC. U mnie ta technika nie chce się sprawdzać, gdyż po nałożeniu go na papier, staje się on miękki i nie da rady z niego potem cokolwiek uformować.
Przy okazji chciałbym się zapytać o jedną rzecz. Obecnie sklejam model F16D z wydawnictwa WAK. Elementy kadłuba łączymy na 1 wręgę. Spód kadłuba jest płaski i jak położe model na stole, w miejscach gdzie są wręgi zrobiły się fale/ Jak uniknąć takich rzeczy?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Post zmieniony (28-04-20 13:46)

 
28-04-20 16:47  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

BCG na listki jest dobry, ale wymaga wprawy więc wszystko zależy od Twojego doświadczenia. Początkującym może sprawiać problemy. Podstawą jest odpowiednie ukształtowanie elementu przed klejeniem, można użyć czegokolwiek twardego i kolistego. Takie kształtowanie można zrobić na gumce do mazania czy innej niezbyt twardej podstawie. Żaden klej nie zrobi za nas roboty jeśli element nie jest odpowiednio przygotowany. Żeby klej zbytnio nie wsiąkał można uprzednio zaimpregnować części przed wycięciem. BCG lepiej się sprawdza gdy dostanie trochę powietrza, prosto z tuby nie do wszystkiego się nada. Generalnie listki i BCG to temat rzeka ale rezultaty u wprawionych modelarzy są zdumiewające.
Te fale to rozumiem tzw. "krowie żebra". Powstają gdy wepchnięta wręga jest za duża, elementy niezbyt dobrze ukształtowane, napiją się zbyt dużo kleju na bazie wody, czy po prostu za dużo siły włożyliśmy podczas sklejania.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
28-04-20 17:22  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Podstawa to bardzo dokładne wycięcie elementu oraz cierpliwe kształtowanie, żeby nadać mu odpowiedni kształt, który klej ma w zasadzie tylko utrwalić. Przy wycinaniu trzeba zwrócić uwagę na trzymanie nożyka skośnie do powierzchni kartonu tak, aby przy kształtowaniu "zeszły" się górne krawędzie wycinanych listków. Do kształtowania, w zależności od wielkości elementu można użyć różnych narzędzi, u mnie sprawdzają się różnej średnicy kulki z uchwytami (do kupienia w sklepach internetowych na pewno). Jako podkładka do kształtowania służy - jak Kolega wcześniej napisał - gumki do ścierania typu "myszka", przedpotopowej "konstrukcji" podkładka pod myszkę komputerową (dość twarda gąbka gr. ok 5 mm) lub nawet tektura piwna, która jest wystarczająco miękka, żeby poddała się naciskowi metalowych kulek. Co do BCG - wielu chyba modelarzy stosuje metodę podwójnego smarowania klejem. Za pierwszym razem "impregnuje" się krawędzie i pozwala klejowi wyschnąć zupełnie, a bezpośrednio przed klejeniem wystarczy posmarować tylko jedną krawędź, dać klejowi lekko "odetchnąć i wtedy sklejać. Efekt jest zupełnie inny niż próba klejenia bezpośrednio. Po sklejeniu elementu można jeszcze go dokładniej "dokształtować", wygładzić krawędzie klejenia itd...

--

Post zmieniony (28-04-20 17:23)

 
28-04-20 20:21  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

Dzieki za instrukcję. Co do krowich żeber do chyba zbyt mocno przycisnąłem element do wręgi podczas klejenia. Części wycinam bardzo dokładnie a wręgi mam cięte laserowo. Z tym BCG ćwiczę już chyba na 10 testowym elemencie. Stosowałem różne techniki z porad, ale za każdym razem wychodzi jakaś kupka. Po pierwszym , nawet niewielkim smarowaniu, papier się po prostu rozmiękcza do tego stopnia, że po wyschnięciu robią się jakieś fale. Potem gdy się zeschnie już nic mądrego nie idzie z tego wyrzeźbić. Oglądałem różne zdjęcia osób, którym to ładnie wychodzi i do tej pory nie mogę wyjść z podziwu. Niestety nie mogę tego odwzorować u siebie. Szkoda, że nie ma takiego poradnika w formie filmu. Było by o wiele prościej. Znalazłem taki jeden ciekawy kanał na YT, widać spore doświadczenie w rękach modelarza. Niestety jest tylko kilka filmów https://www.youtube.com/watch?v=fF0JA7WXj1w

Jest jeszcze jeden ciekawy ruski kanał
https://www.youtube.com/watch?v=gI4KA9tcmtM

Tutaj również nie mogę się nadziwić w jaki sposób i czym sklejać tak małe pizdryki z tak wielką dokładnością. Do tego chyba jakiś mikroskop neutronowy z manipulatorami jest chyba potrzebny :)

albo coś takiego
https://youtu.be/gI4KA9tcmtM?t=1119

w jaki sposób skleić tak dokładnie te pierścienie bez wręg, aby trzymały kształt. Czy kolejne małe pierścienie doklejane do ząbków skleja się po kawałku na około czy gotowy sklejony pierścień po prostu nakładamy na poprzedni?

Post zmieniony (28-04-20 20:47)

 
29-04-20 08:32  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=274410&t=274410&filtr=0&page=1

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-04-20 09:05  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Papier i karton nie lubia wody. O ile duże elementy klejone klejami na bazie wody da się dobrze zrobić, to w przypadku małych elementów wszelkie krawędzie cięcia zaciągają wodę i z kartonu robi się szmata co kończy się zniszczeniem elementu podczas próby sklejenia. BCG to ostatni klrj który się nadaje do elementów listkowych. A formuje się w ten sposób że najpierw się przeciąga na nozyczkach żeby detal nabrał tendencji do zwijania, potem się wycina białe pola miedzy listami i tym razem przeciąga na nozyczkach wzdłuż listków. A następnie się klei butaprenem listek do liska i tak za zamkniecia obowodu.

 
29-04-20 09:23  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

Rozumiem. Chyba za bardzo uwierzyłem w możliwości tego BCG, gdyż w każdej metodzie klejenia listków jest on opisywany. Spróbuję z butaprenem oraz mam taki klej RED
https://allegro.pl/oferta/red-q7620-klej-do-papieru-100-ml-9156190637?snapshot=MjAyMC0wNC0yMFQwNTo0MTo0OC42MTVaO2J1eWVyOzI2NjJiODY3YzkwZGJmNDNhNzdmNzZlMDZlNGYzYzNmMDAxZTAwZDJkZDVhMzFiMDJkZmY3YWE3NThkYmM5NDM%3D

 
29-04-20 09:44  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Przy klejeniu listków na BCG konieczna jest odpowiednia kolejność, inaczej będzie porażka jaką opisujecie. Element PRZED uformowaniem trzeba nim zaimpregnować od środka i na brzegach wyciętych listków, wtedy nie będzie się strzępił i rozwarstwiał. Trzeba dać mu WYSCHNĄĆ. Potem wygniatamy kulkami, kształtownikami czy co tam mamy pożądany kształt. Potem łapiemy na bardzo małą ilość kleju każdy listek - po wcześniejszej impregnacji, BCG łapie jak cyjanoglut i klei się komfortowo, nie zostawia żadnych śladów w przeciwieństwie do butaprenu. Dobrze jest zrobić sobie negatywowe formy do wygniatania o różnych średnicach, wtedy liski się schodzą bezbłędnie.
Dla mnie klejenie listków na BCG tą techniką jest niedawnym odkryciem i już nie wrócę do butaprenu, którego resztki trzeba wyrywać spomiędzy listków, co może prowadzi do rozerwania części.
Mając uformowany nosek można go jeszcze od środka zalać np. wikolem i po wyschnięciu dodatkowo ukształtować gładząc czymś twardym od zewnątrz - łączeń prawie nie widać.
Ale - ilu modelarzy, tyle technik ;-) Różnijmy się pięknie.



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
29-04-20 11:31  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

ojciecmajster - witaj

Tak jak pisał Batonus - BCG trzeba się nauczyć posługiwać. Ja kleję nim wszystko włącznie z listkami, podklejaniem na tekturę i nie mam żadnych problemów. Możesz zerknąć do moich relacji i galerii. Nawet okienka "szklę" BCG :-)

Do wypowiedzi Batonusa mogę dodać jeszcze, że nasączając element w celu impregnacji od razu kształtuję go na "mokro" - trzeba robić to delikatnie bo przy większym nacisku można zniszczyć element.

Między innymi na mokro kształtowałem krawędzie natarcia w Capronim (długie i o małym promieniu) albo głowice torped w Oksywiu (maleństwa ledwo widoczne).

 
29-04-20 12:21  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Żadne porady nie zastąpią własnych doświadczeń, więc pomimo pomocy innych modelarzy, tylko praktyka pozwoli Ci dojść do zakładanych efektów.
Nie ma idealnych rozwiązań dla każdego, a i tak wszystko wymaga czasu. To, że ktoś Ci powie "rób tak i tak" nie znaczy, że opanujesz tę technikę ad hoc. Próbuj, działaj we własnym zakresie, to najlepsza porada:-) I nie zniechęcaj się początkowymi porażkami. Nie od razu Paryż... itp:-)

Sam do dzisiaj nie umiem sklejać Butaprenem, ale nie uważam, by była to wina kleju:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-04-20 12:48  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
yak   

Dokładnie tak.Praktyka i nic więcej. Byłem "lajkonikiem" w tej materii, ale po zrobieniu w tym miesiącu 24 rakiet do SSBN 731 Alabama, jej dziób to był czysty relaks. I kleiłem to na wikol. W moim przypadku ważny był uprzedni dobór długopisów, których końcówki wykorzystywałem do kształtowania oczekiwanej obłości. Takie "kopytko" odwaliło kawał roboty. Po zakończeniu prac jestem zadowolony, ale nadal jestem "lajkonikiem". Następny zestaw zrobiłbym dużo lepiej.

Post zmieniony (29-04-20 12:49)

 
29-04-20 17:42  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

Oczywiście ćwiczę sobie, wyciąłem kilka listków na brudno i próbuję sklejać. Ale praktyka potrzebuje też dobrego nauczyciela, a chce się uczyć od najlepszych :)
Przy okazji, oglądając filmy z tego rosyjskiego kanału widziałem takie drobniutkie elementy idealnie zagięte do kąta 90 i sklejone. Staram się robić takie kwadraty jak najdokładniej, trasuję elementy przed zagięciem. Po sklejeniu wygląda to co najwyżej zadowalająco. Natomiast tam na kanale wszystkie elemetny (nawet te najdrobniejsze) mają idealne kąty, płaszczyzny są idealnie płaskie. Są jakieś na to patenty? Ja nawet po mocnym wytrasowaniu linii nie mogę osiągnąć takich efektów. Zawsze gdzieś podczas zginania, tektura się gdzieś lekko wygnie i krawędź (czasami płaszczyzna) nie jest idealna.

 
29-04-20 19:13  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Odnośnie kleju BCG, polecam Ci następującą lekturę:

http://kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=2576&hilit=bcg&start=10

Zwróć uwagę na informacje od niejakiego Wujka Andrzeja, który ten klej niejako "odkrył" i z powodzeniem stosował, dzieląc się tajnikami jego zastosowań. Efekty czasami zadziwiały, ale dalej nie oznaczało to, ze wszystkim się udało powtórzyć jego wyczyny:-) Tym niemniej - porządna dawka pożytecznych danych:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-04-20 22:21  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Moja metoda na zaginanie.
Zrobiłem sobie przyrząd do podświetlania kartonu, aby trasowanie było od strony niezadrukowanej.


Do zaginania pod kątem używam przyrządu do elementów fototrawionych. Największy problem miałem jak zagięcie było wąskie i długie. Poniżej kilka zdjęć z procesu zaginania.









Pozdrawiam
Adam

 
29-04-20 22:47  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Jak zaginać ? Jest to pracochłonne ale daje dobre efekty - tzw. bruzdowanie, czyli wykonanie bruzdy, zagłębienia na linii gięcia od strony wewnętrznej (nacięcie dwóch równoległych linii do ok. połowy grubości kartonu na wzdłuż linii zagięcia, szer. ok. 0,5 mm, i "wydłubanie" tej bruzdy końcówką nożyka). Do tego oczywiście fazowanie krawędzi klejenia. I upieram się przy BCG. Smarujesz/gruntujesz, pozwalasz wyschnąć zupełnie, po czym smarujesz jedną krawędź, dajesz lekko odetchnąć i sklejasz. Szybko i sprawnie i bez jakiegokolwiek rozmiękczania krawędzi...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-04-20 07:17  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

Dzieki za lekturę Stug. Wczoraj jeszcze raz na spokojnie podszedłem do tego kleju po przeczytaniu. Zrobiłem sobie cylinderek, dałem naprawdę małą ilość tego kleju. Odczekałem chwilę, aż wszystko wyschnie i potem znowu nałożyłem klej na element i po chwili docisnąłem. Klej ma bardzo słaby chwyt początkowy, ale gdy potrzymałem tak element przez pół minuty, połączenie było na tyle mocne, że nie dało się rozłączyć elementów klejonych bez użycia sporej siły.
@Adam, fajny masz przyrząd do zaginania. Muszę pokombinować z czgo można zrobić coś takiego aby móc wsadzić papier w cieńką szparę i zaginać. Co do trasowania linii to ja nakłuwam cienką igła linie na stronie zadrukowanej i potem od linijki na drugiej stronie rysuję ołówkiem linię.
@Kilminster - smarujesz oba elementy łączone przy gruntowaniu czy tylko jeden z nich. Przy nałożeniu drugiej warstwy smarujesz się też oba, czy tylko jeden? Klej rozciągasz czymś po elemencie czy zostawiasz, robisz małe punktowe placki czy prowadzisz cieniutką linie blisko krawędzi?

Post zmieniony (30-04-20 07:37)

 
30-04-20 08:30  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Przy "gruntowaniu" smaruję obie krawędzie, koniecznie. Przy właściwym klejeniu - jedną. Klej rozciągam po całej klejonej krawędzi cienką warstwą przy pomocy pędzelka o rozmiarze "0" lub "1" (bardzo wąskie). Kleju nie może być zbyt dużo, to tylko cienka warstwa na całej krawędzi. Nie rozumiem o co kaman z tym smarowaniem "blisko krawędzi" ? Smaruję klejoną krawędź, jak jest sfazowana pod kątem 45 stopni to smaruję właśnie to sfazowanie, na całej długości

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-04-20 08:50  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ja nakładałem klej BCG igłą nie pędzelkiem na obie krawędzie i czekałem aż dobrze wyschnie. Na jedną wyschniętą krawędź nakładałem igłą ponownie klej i stykałem obie klejone krawędzie. Klej "łapał" natychmiast.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-04-20 09:15  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

@ Kilminster , chodzilo mi np, o klejenie pasków z zabkami przy łączeniu cylindrów na jedną wręgę w samolotach. Czy pasek z ząbkami smarujemy po całości czy tylko cieniutko przy krawędzi.

Post zmieniony (30-04-20 09:16)

 
30-04-20 11:24  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

W takim przypadku najczęściej (na tyle na ile się da) sklejam ze sobą dwa segmenty "na styk", dopracowuję łączenie wygładzając je od wewnętrznej strony, a dopiero potem, dla utrwalenia miejsca styku wklejam pasek łączący, ale już na klej polimerowy. Po wklejeniu wręgi delikatnie przesmarowuję miejsce łączenia od zewnątrz i wygładzam ostatecznie łączenie. Jeżeli muszę wkleić pasek wcześniej to przy zachowaniu zasady "gruntowania" wklejam pasek nakładając klej (cienka warstwa) na połowę szerokości paska (bez ząbków), a przy doklejaniu kolejnego segmentu smaruję tylko krawędź segmentu większego (w który wklejony jest pasek) na, powiedzmy 1/4 lub 1/5 obwodu, doklejam mniejszy segment i kiedy mam je już ustalone względem siebie przyklejam na pozostałym obwodzie (ale też w kilku krokach) pozostałą część segmentu. Jak klej zaczyna zasychać wygładzam (metalowa kulka) krawędź łączenia zbierając (klej zwija się w takie kłaczki) nadmiar kleju i nawet ewentualnego retuszu... Dla mojego poczucia estetyki to zupełnie wystarcza.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024