FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
30-04-20 15:16  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Marek   

Co do postu to na dole forum jest dział TESTY gdzie bez problemów możesz potestować sobie wstawianie postów i zdjęć zanim wrzucisz post na forum.

 
30-04-20 15:27  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Ja zamiast wikolu używam:

https://m.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/kleje/kleje-do-drewna/klej-do-drewna-d2-wood-express-0-25-kg-pattex,p141859,l1162.html

Kleje szybko wiąże i jest przeźroczysty jak wyschnie. Dostępny np.: w Bricomarche.

--

 
01-05-20 10:47  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Na wręgi używam UHU, resztę kleję Magic czerwonym. Sklejałem ten model, świetnie się klei, jedyne co może być irytujące to koła w wersji zaawansowanej, kilkadziesiąt elementów na jedno koło. Życzę powodzenia.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
01-05-20 10:54  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Na razie mogę powiedzieć tyle, że mam nadzieję, że wszystkie te kleje użyjesz, a nie wyrzucisz z powodu starości:-) Nie jestem pewien, czy w całym swoim modelarskim życiu użyłem tylu tubek:-) Z narzędziami też poszedłeś na maksa, ale to akurat niczemu nie szkodzi - zawsze się przydadzą:-)

Wręgi i części podklejone, czas ciąć i formować, będę się przyglądał:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-05-20 19:59  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Szpak   

Witam wszystkich

Oto efekty całego dnia przy modelu:










Spędziłem nad tym cały dzień. Klejąc szkielet z boku próbowałem jak kleją kleje. Introligatorski Magic i Hemol to moi faworyci. Introligatorski wydaje mi się że tworzy silniejsze połączenie. Hemol łapie szybciej co mi jako początkującemu bardziej się podoba.

Zaczynam wyłapywać sam swoje błędy np krzywo trzymany skalpel przy cieciu co wychodzi później przy składaniu.
Duże dzięki dla @Roland miałem Twoją galerię teciaka cały czas otwartą i próbowałem jak najwięcej dostrzec szczegółów żeby to odwzorować.

Teraz najtrudniejsze. zacznę wycinać poszycie, i uczyć sie zaginania, kształtowania i po osiągnięciu pożądanego kształtu będę kleił to na model.

Jakieś uwagi, sugestie?

Pozdrawiam
Karol

 
01-05-20 20:08  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Roland 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cieszę się, że moja relacja się może komuś przydać.

Co do zaginania części stosuję pewien patent. Żeby część łatwiej się zaginała przenoszę linie podziału na lewą stronę wycinanki (na przedłużeniach linii za pomocą szpilki zaznaczam punkty tak żeby po odwróceniu arkusza móc ołówkiem zaznaczyć linię), po czym ostrożnie, tak żeby nie wydrapać dziury, skalpelem robię rowek. Pozostaje lekko posmarować BCG powstałą linię chwilę poczekać i za pomocą linijki zgiąć element.

Zastanawiam się tylko co to za farfocle na burtach, capon zrobił Ci coś takiego?

 
01-05-20 20:44  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

@Roland mysle ze palce upackrane klejem,tez tak mialem

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
01-05-20 23:58  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

To był mój pierwszy model po latach. Mam do niego sentyment. Czeka na wymianę gąsienic bo te z wycinanki jakoś mi nie pasują i doklejenie kilku brakujących elementów. Model jednak kleiło się bardzo dobrze. Jak coś nie będzie pasowało to szukaj błędu po swojej stronie.
Powodzenia.



Post zmieniony (02-05-20 00:02)

 
08-05-20 12:58  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Szpak   

Witam wszystkich

Po małej przerwie wracam do was z kilkoma pytaniami.
Na początek kilka zdjęć











Oto co mi się udało skleić do tej pory. Z poszycia szkieletu jestem zadowolony. jedno łączenie z przodu (front prawy bok) mi nie wyszło przez co musiałem trochę skalpelem ściąć papier i teraz muszę to zretuszować oraz po podklejeniu boków do wręg powstał naprawdę delikatny efekt "krowich żeber ". Posmarowałem klejem całą wręgę klejem i teraz pytanie do doświadczonych kolegów. Czy gdybym boki podkleił punktowo do wręg uniknąłbym tego efektu? Innym Rozwiązaniem było zrobić tak jak @Roland: podkleić boki blokiem technicznym, jednakże bałem się ze sprawi mi to rozjechanie się wszystkich wymiarów z czym bym sobie już nie poradził.
Drugie pytanie to jak powinienem modelować to 1 mm-owe zagięcie na błotniku? Przenoszę linie na niezadrukowaną stronę i przejeżdżam 2krotnie igłą po lini to daje mi ładną linie zagiecia. Tylko, ze w tym przypadku linia gięcia jest 1,5 mm od krawędzi kartki. Gdy zaczynam formować kartka rozwarstwia się tak jak na zdjęciu:



Czym nasączacie papier przy formowaniu, żeby zachował kształt? Próbowałem kej BGC lecz wydaje mi się że jest to klej wodny?! i zaczyna mi falować element.

Liczę na wskazówki gdyż chciałbym jak najwięcej nauczyć się przy budowie tego modelu,

Miłego dnia życzę
Karol

--

Post zmieniony (08-05-20 13:08)

 
08-05-20 13:53  Odp: T34/85 MM wykonany przez początkującego, porady i wskazówki.
Roland 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Najważniejsza zasada modelarza to trzy razy przymierz raz przyklej. :) Często pomagam sobie taśmą maskującą firmy tamiya do złapania elementów ze sobą tak żeby móc dokładnie ocenić czy wszędzie wszystko pasuje.

Co do krowich żeber to wzmacniam takie miejsca jak te skośne boki ponieważ niemal zawsze wyjdą wręgi. Trzeba uważać nawet podczas brania modelu do ręki, ponieważ włożenie większej siły może skutkować zapadaniem się poszycia.

Cienkie paski zaginam od linijki, przykłada ją tak żeby pod linijką znalazł się węższy fragment, a brzeg linijki na linii gięcia. Ostrożnie zaginam fragment wystający przed linijką przy użyciu płaskiego przedmiotu, np zwykłego noża kuchennego.
Czasem lepszy efekt daje odcięcie takiego paska i przyklejenie go do gotowego elementu, tak zrobiłem w moim teciaku :).
Odnośnie błotników przymierz dokładnie zanim przykleisz, u mnie było trochę docinania, tak jakby projekt nie uwzględniał grubości użytego papieru


Jak na pierwszy model jest bardzo dobrze. Oby tak dalej:)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024