FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
26-04-20 13:50  [G/R] Urocza włoszka Alenia MB-339 @1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Dziś chciałbym wam przedstawić model Aermacchi Włoskiej grupy akrobacyjnej Frecce Tricolori czyli Alenia Aermacchi MB-339 PAN. Grupę jak i jej maszyny mogliśmy oglądać w Polsce w 2018 roku w Radomiu podczas pokazu Radom Air Show.



Model wykonany został w skali 1:33 na podstawie modelu zaprojektowanego przez India Whiskey Fox Papermodels. Oryginalmy model dostępny jest w sali 1:100 https://indiawhiskeyfox.wixsite.com/website/services-3. Ja dla uzyskania skali ~1:33 wydrukowałem go powiększeniu ~303%. Model opracowany jest dosyć szczegółowo, w związku z czym przy tak sporym powiększeniu nadal pozostaje atrakcyjny (nie jest kanciasty). Niestety powiększeniu uległy także pewne szumy wynikające z jakości grafiki w pierwotnym modelu, które pewnie można by to jakoś ograniczyć lub poprawić w PS. Nie wiem. Ok, ze względu na pierwotną skalę, są pewne uproszczenia, ale tragedii nie ma (nie ma np. kabiny czy podwozia, przez co poniektórzy mogą kolejny raz poczuć się zawiedzeni ;) ).

Opracowanie umożliwia wykonanie maszyny o dowolnym numerze startowym wedle uznania czy sympatii dla konkretnego pilota (numer na ogonie i nosie). W wersji podstawowej nie ma żadnego numeru i taką wersję skleiłem, by nikogo nie faworyzować :). Mimo trzykrotnego powiększenia, model kleiło się bardzo dobrze, części były całkiem dobrze do siebie spasowane, no i najważniejsze w tym modelu, czyli malowanie, pasowało prawie idealnie przez co efekt końcowy jest bardzo atrakcyjny. Można wykonać dobie jeszcze "stand", na którym można umieścić "plakietkę" z nazwiskiem pilota.

Model nie jest skomplikowany i można go skleić w kilka dni, np na majowy weekend :)

Po tym małym wstępie czas na fotki, dla których tu zajrzeliście.

Ale by nie było tak dobrze, od początku, czyli mała historia budowy.

Kadłub to nic nadzwyczajnego - opracowany na jedną wręgę. W swoim modelu zrezygnowałem w proponowanej metodologii jego budowy zaproponowanej przez autorów (dobra do skali, w której opracowany został model) i zrobiłem to jak w modelach 1:33, czyli podkleiłem wręgi piwną tekturą 1mm.



Konstrukcja nosa to "wydmuszka" oparta na samych paskach poszycia i krzywiźnie kadłuba



Końcówka kadłuba podobnie, z tym, że przed przyklejeniem do reszty segmentów najpierw wkleiłem wnękę dyszy wylotowej. Na tym etapie było to wygodniejsze niż wpychanie całości do zamkniętego już kadłuba.



Po sklejeniu wszystkich segmentów kadłuba w całość przyszedł czas na owiewkę i grzbiet. Pawie na całej długości kadłub od góry jest płaski, a płaszczyzna ta jest zakryta przez poszycie grzbietu.





Przed wykonaniem ogona, należy wykonać stateczniki poziome. W modelu oba stateczniki przewidziano jako jeden element naklejany na górną część kadłuba. Stateczniki pozbawione są jakiegokolwiek wzmocnień, opierają się jedynie na krzywiźnie. W skali 1:100 to nie problem, w 1:33 już mogą "obwisnąć" więc dodałem małe wzmocnienie z "ceówki".



Po przyklejeniu stateczników, można było wykonać podstawę ogona. Ogon to jedynie samo poszycie bez żadnych wzmocnień, więc od siebie dodałem "dźwigar" z patyka do szaszłyków, przyklejonego do podstawy ogona i zapartego wewnątrz kadłuba o dolną część poszycia.





Konstrukcja skrzydeł nośnych także pozbawiona jest jakikolwiek elementów wzmacniających. Są jedynie sklejki na końcach i w części przykadłubowej nadające kształt całości. By skrzydła nie opadły wkleiłem chociaż "dźwigar" w postaci dłuższego patyczka sięgającego obu końcówkom skrzydeł.




Po skrzydłach przyszedł czas na wloty powietrza (w model przewidziano wewnętrzne poszycie do wlotów i małą wręgę kształtującą)



Dodatkowe podkadłubowe powierzchnie sterowe na ogonie


Belki mocujące - zewnętrzne pozostają puste, więc są kolorowe



Zasobniki podskrzydłowe



A tak to wszystko prezentuje się w całości













Mimo pierwotnych rozmiarów modelu, w skali 1:33 bardzo fajnie prezentuje się wsród innych modeli. A napewno zwraca uwagę atrakcyjnym malowaniem.

I to by było na tyle. Cześć i do następnego :)

 
26-04-20 20:39  Odp: [G/R] Urocza włoszka Alenia MB-339 @1:33
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Ciekawy modelik, gratulacje.
Wyglądałby jeszcze lepiej, gdyby kabinka była przezroczysta, nawet pusta, ale przeszklona.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
26-04-20 20:44  Odp: [G/R] Urocza włoszka Alenia MB-339 @1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czy to na tych maszynach latali podczas pokazu w Ramstein?

--

Post zmieniony (26-04-20 20:48)

 
26-04-20 21:58  Odp: [G/R] Urocza włoszka Alenia MB-339 @1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Mucha - w wypadku brały udział 3 takie maszyny: Pony 1, Pony 2 i Pony 10. Piloci zginęli
https://en.wikipedia.org/wiki/Ramstein_air_show_disaster

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024