FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
16-04-20 13:00  [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Cześć,
ostatnio mam więcej wolnego czasu, więc postanowiłem założyć relację z budowy HMS Hooda. Model z przerwami zacząłem budować w zeszłym roku po zakończeniu King Georga V. Korzystając z ładnej pogody jeszcze na jesieni pokryłem arkusze kaponem bezpośrednio z puszki pędzlem. Nie impregnowałem jedynie arkuszy wydrukowanych na cienkim papierze - szczerze, to bałem się, że się zwichrują. Dotychczas wykonałem szkielet z wycinanki (następnym razem na pewno zainwestuję w szkielet wycinany laserowo) oraz większość podposzycia. Podposzycie wykonane z tektury 0,8 mm wklejane między wręgi od razu na czysto bez szlifowania i szpachlowania (może następnym razem użyję szpachli). Od razu zamontowałem również dwa zestawy nakrętek pod przyszłe śruby mocujące model do podstawki.
Przepraszam za burdel i brak tła, ale jak zwykle zdjęcia robiłem na gorąco nie wiedząc jaki będzie efekt końcowy i czy w ogóle będzie co pokazywać.


Post zmieniony (16-04-20 14:48)

 
16-04-20 17:56  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Hej,
kleję butaprenem S od Seleny. To dobry klej, ale mocny i od razu chwyta, więc o ewentualnych poprawkach nie ma mowy. Po dokładnym spasowaniu oklejki smaruję ją klejem, a następnie całość podposzycia w miejscu styku. Do retuszu szarych elementów używam pactry, do czerwonych i czarnych odpowiednio dobranej plakatówki od astry. Niestety Hood słynie z różnych kolorów poszycia w części dennej (nawet kilka), więc o jednym kolorze retuszu nie może być mowy i tzreba kombinować. Ale z tym będę dopiero walczył.

 
20-04-20 10:07  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czasu wolnego nie brakuje, więc skończyłem oklejać lewą stronę kadłuba poszyciem. Tak jak wcześniej wspomniałem w tym konkretnym wydaniu widoczne są aż cztery różne kolory poszycia dennego zarówno po jednej jak i drugiej stronie kadłuba (było to już omawiane w innych relacjach). Już przed rozpoczęciem klejenia zastanawiałem się jak mogę te różnice zniwelować lub nawet usunąć. Najpierw próbowałem dobrać odpowiednią kolorystycznie barwionkę, ale żaden z zakupionych kolorów nie spodobał mi się. Dlatego zdecydowałem się pracować z oryginalnym poszyciem. Okazało się, że po użyciu kaponu arkusze z poszyciem ściemniały i dzięki temu uzyskały bardziej jednolity odcień. Dodatkowo korzystałem z dwóch kompletów poszycia i dzięki temu na bieżąco zastępowałem najciemniejsze kolorystycznie fragmenty bardziej pasującymi (widoczne jako małe, dosztukowane kawałki w środkowej części kadłuba). Dzięki tym zabiegom w zasadzie widoczne są jedynie dwie różnice w odcieniach poszycia dennego.



Myślę, że jeszcze spróbuję się pobawić suchymi pastelami, żeby zmniejszyć pozostałe różnice w odcieniach poszycia. Stąd moje pytanie, czym zabezpieczacie suche pastele na kaponowanej powierzchni, jeśli w ogóle?
A może spróbować zakryć różnice kolorystyczne washem?

 
20-04-20 10:53  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Karas, śledzę z uwagą Twoją Malayę, która zresztą wychodzi fenomenalnie i jest dla mnie źródłem wielu inspiracji:) Pamiętam u Ciebie jak pastele zareagowały na lakier nakładany pędzlem i najchętniej w ogóle nie używałbym lakieru. Tylko w tym przypadku musiałbym unikać dotykania kadłuba, a to raczej niemożliwe. Aero nie mam, więc zastaję tylko jakiś lakier w sprayu.
Washa na pewno będę próbował wykorzystać, ale raczej do drobnych zacieków i takich tam.

 
04-05-20 22:02  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Powoli kończę kadłub i mam kilka ogólnych spostrzeżeń. Jest to pierwszy model, w którym zdecydowałem się na użycie kaponu. Pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Papier jest wytrzymalszy, nie strzępi się, jest gładki w dotyku. Do minusów na pewno należy to, że farby łatwiej się ścierają szczególnie plakatowe. Mam również wrażenie, że kleje zwłaszcza butapren znacznie słabiej trzymają się takiej powierzchni. Kolejną kwestią jest wyraźny lekki połysk modelu. Stąd moje pytanie do okrętowców stosujących kapon, czy używacie później jakichś lakierów do zmatowienia powierzchni?

 
12-05-20 19:41  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kadłub w zasadzie gotowy. Postały jeszcze bulaje i śruby do przyklejenia. Na zdjęciach widoczne jest wcześniej wspomniane przeze mnie sztukowanie dna w celu ujednolicenia odcieni poszycia. Ten model jest naprawdę duży, co widać na zdjęciu z KGV. Nie wszystko przy oklejaniu kadłuba wychodziło idealnie, sporo elementów musiałem przycinać i wielokrotnie przymierzać. Na przyszłość na pewno skorzystam ze szkieletu wycinanego laserowo aby uniknąć podobnych problemów.




Co do waszych uwag odnośnie lakierowania, to na ten moment z niego zrezygnowałem. Te i inne techniki testować będę w międzyczasie przy jakimś innym, mniejszym projekcie.

Post zmieniony (12-05-20 19:42)

 
19-06-20 13:08  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Hej,
kolejna porcja zdjęć tym razem z części podpokładu. Ten fragment modelu potraktowałem jako miejsce ćwiczenia różnych technik i detalizacji, bo i tak nie będzie widoczny po przyklejeniu pokładu. Tak więc uplastyczniłem niektóre drzwi oraz wywietrzniki. W następnej odsłonie pewnie pojawi się już pokład i będę mógł robić widoczne elementy.


Post zmieniony (19-06-20 13:20)

 
23-06-20 21:55  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Karaś, obiecuję poprawę przy zdjęciach! Przy kolejnej odsłonie zrobię więcej zbliżeń na detale. Swoją drogą przy wykonaniu drzwi zainspirowały mnie Twoje "cudeńka" na HMS Malaya;)

 
06-09-20 21:34  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, ale coś udało mi się skleić przy modelu. Generalnie jak na model od Halińskiego Hood ma wiele uproszczeń, dlatego zdecydowałem się uplastycznić o kilka elementów tylną część kadłuba. Trochę zabawy z tym było, ale efekt jest dość zadowalający;)


Post zmieniony (06-09-20 21:50)

 
07-09-20 19:11  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dzięki Karaś za wskazówkę. Drzwi można w każdej chwili przymknąć, więc nie będzie z tym problemu. Długo szukałem zdjęć drzwi na Hoodzie, ale wszystkie w oddali lub rozmazane - wbrew pozorom nie jest łatwo o dobry materiał foto mimo, że okręt należał do ścisłej czołówki, jeśli idzie o popularność.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024