FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-03-20 21:31  [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko. W dzisiejszym odcinku efekt zabawy z żywicą, powiedzmy preludium do poważniejszych projektów, których jeszcze nie wymyśliłem, ale wymyślę. Maszyna ta zawsze mi się podobała, do wyboru miałem 3 wycinanki, dwa MM-y starsze i młodsze wydanie, oraz to z answera. Długo się głowiłem które wybrać, answerowski wiadomo -najbliższy zgodności z oryginałem, ale z racji ryzyka przedsięwzięcia (a wierzcie, jeden model zepsułem z żywicą) wybór padł na wydanie MM z 1995 roku. Karton całkiem bielutki, ale za to pancerny i strasznie się rozwarstwiał. Mnóstwo elementów, szczególnie wszelkie rurki, trzeba było rozwarstwić, po czym z łatwością poddawały się obróbce. Troszkę to więcej czasu i cierpliwości kosztowało, ale dało się przebrnąć. Model zasadniczo sklejony w standardzie, jedynie gąski w postaci pasków wyciąłem z opracowania Answera. Zębów było za mało -nawiasem mówiąc :] .
Co do żywicy -nie lękajcie się, fajna sprawa, jedynie trzeba uważać jaki rodzaj się kupiło, są takie, które można wylewać do 5-cio centymetrowej warstwy. Moja do takich nie należała i żeby się toto nie zagrzało za bardzo to lałem po centymetrze. Pamiętajcie też by zaimpregnować (może nawet pomazanie BCG wystarczy) elementy modelu które będą zatopione. Efekt ściekającej wody można z lepszym lub gorszym skutkiem osiągnąć korzystając z włosa. Byle cienki, prosty i długi :) Partnerzy blondynek mają tu najwięcej szczęścia. Przed ostatnią warstwą żywicy przytwierdziłem owy włos do podłoża, w odpowiednim miejscu, tak by pod kątem prostym móc przykleić do modelu (no chyba że diorama przedstawia żołnierza oddającego się czynnościom fizjologicznym). Kropelki to BCG nakładany igłą, tak na 3 razy bo się kurczy. Koła rozchodzącej się wody na powierzchni zrobione z pomocą specyfiku Still Water od Vallejo (uwaga, tylko na cieniutkie warstwy). Diorama nie przedstawia testów w terenie, powiedzmy bardziej "czysta" sceneria, nie chciałem modelu brudzić, żeby nie stracić uroku ażurowego układu jezdnego. Lampa dodała dramaturgii w kwestii retuszu -spokojnie, aż tak źle nie jest, retuszowany akwarelami, więc poświęcając trochę czasu da się odpowiedni kolor dobrać.
Na koniec refleksja. Niektóre Małe Modelarze sprzed lat są super :)! Nie wyciśnie się z tego tyle co Stug ze swojego Pzin-żeta, ale te starocie też mają swój urok i wybaczają wiele błędów, a dodając od siebie nity, bardziej szczegółowe gąski i inne drobiazgi można osiągnąć całkiem znośny efekt.
Czy taka wizja się Wam spodoba? Nie wiem, ale mam nadzieję, że wielu zainspiruje, bo żywica stwarza duże pole do popisu.


























Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
24-03-20 10:26  Odp: [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
Tomek 

 - 2

Super! Dla mnie super!

 
24-03-20 10:40  Odp: [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mam mieszane uczucia.

Imitacja wody z żywicy super - chociaż może zbyt to wszystko sterylne i krystaliczne:-) Ale podejrzewam, że chodziło o próby - wyszło dobrze, bez bąbli powietrza, a okręgi czy patent z włosami ciekawy - acz włosów powinno być zdecydowanie więcej:-)

Nie wiem czy to jest ostateczna wersja, ale wygląda roboczo. Skupiłeś się na wodzie, a gdzie trawa, jakaś ziemia, brzeg?:> Jak już nie chciałeś brudzić, to przynajmniej kawałek maty udającej trawę. A tak.... szary klocek. Dziwnie wygląda. Poza tym czołg wyjechał z wody i jest praktycznie suchy.

Ale koncepcja słuszna a i inspiracja gwarantowana - wszak żywica jest tutaj na pierwszym planie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-03-20 10:52  Odp: [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Widząc pierwsze zdjęcie mysłałem że to render - może dlatego że światło paskudne. ;)
Ale jak już się przyjrzałem... Fajny pomysł, woda świetna a i model model niezgorszy. ;)
Czekam na następne.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
24-03-20 11:36  Odp: [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Spiesząc z odpowiedzią: woda istotnie dość czysta, nawet nie zabarwiałem. Utwardzacz ma nieco pożółkniętą barwę także uznałem -wystarczy. To wycinek brzegu, w najgłębszym miejscu jest po przeliczeniu jakieś 0,6m głębokości, w przeciętnym jeziorze coś tam wówczas widać :). Sama podstawa imitować miała sztucznie utworzony brzeg ( vide), a nawet coś w rodzaju basenu testowego, poza linią osadu (na stan wody sprzed suszy :) ) nie urozmaicałem powierzchni. Może jakieś płyty, kępki trawy by wyglądały lepiej -nie mówię nie. Wyszedł trochę pomnik T-34 który w niejednym mieście widujemy ;). Tak jak pisałem na początku, miała to być wizja poglądowa przeznaczenia pojazdu, z resztą MM w standardzie z baaardzo realistyczną podstawką wyglądałby bardzo groteskowo-cukierkowo, tak jak i wybłocone modele bez podłoża. To wszystko musi ze sobą "gadać". Wybrałem specyficzne wyjście -wiem :)
Sam model do linii pływaków/błotników był kilka razy potraktowany lakierem, potem w zakamarkach nieco BCG a na większych powierzchniach wspomnianym Still Water. Zdążył trochę ocieknąć wyjechawszy na ląd :), przyjmijmy pół minuty po. Niestety na zdjęciach ciężko było mi uchwycić te ślady i liczyłem się z taką uwagą.


Dziękuję za cenne uwagi i pozdrawiam.

PS -a z roślinności to po ostatnich wybrykach quasi modelarskich to chyba mam dość :)
betta fish top fin gone

--

Post zmieniony (24-03-20 12:06)

 
24-03-20 12:10  Odp: [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Faktycznie ni widać tej wody na kadłubie, może kilka włosów z bok tez by się przydało:-)
Twoje uwagi są zasadne, ale taka płaska mata przypominająca niziutką trawę, takie wiesz - prawie materiał na cienkie skarpety, dobrze by się komponował z tą czystą podstawką.
Ale... z drugiej strony można przyjąć, że to wyjazd na betonową nawierzchnię:-)

W każdej pracy są pozytywy, a tutaj widać ruch w dobrą stronę - reszta to ględzenie Pana w sile wieku:P

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-03-20 12:27  Odp: [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Stugu -jak "Pan w sile wieku" z takim dorobkiem zabiera głos to wie co mówi ;). Klejenie w standardzie z dodaniem akcentów realizmu to sztuka większa niż wykonanie czysto w standardzie, czy całkowite malowanie modelu per se. Mnie to najbardziej imponuje, na pohybel odwiecznej dyskusji co jest trudniejsze.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
12-04-20 15:47  Odp: [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
mirabelka 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Bardzo ładny model, makieta też ładna choć z pewnością każda kolejna będzie lepsza ;) .
Jeśli mogę to proponuję zerknąć na kanał YOUTUBE do niejakiego PLASMO (David Damek) kleji on co prawda plastiki ale zdradza wiele szczegółów dotyczących malowania i wielu innych modelarskich patentów, natomiast makiety robi takie że "CZACHA DYMI" :) np. KW-2 porzucony w rzece, lub rozbity samolot JU 87 B2 STUKA . Wiem że jest wielu takich jak on może nawet lepszych ale jego prace strzególnie przypadły mnie do gustu.

Pozdrawiam Radek

 
12-04-20 20:53  Odp: [Galeria] PZInż 130 1:25 Mały Modelarz -mała diorama
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Mirabelka, filmy o których wspomniałeś baardzo dobrze znam. KW -rewelacja, Junkers trochę mniej mi imponuje :).

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024