FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
20-05-20 21:21  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Prac ciąg dalszy.
1. Pocięta i przygotowana do sklejenia wieża.
2. Układ jezdny - przygotowane do poskładania zawieszenie. Poszczególne pióra resorów podkleiłem kartonem. Po wykonaniu prototypu wprost z wycinanki, wydały mi się strasznie rachityczne.
3. Gąsienice - wykorzystałem laserowe z GPM. Poszczególne etapy: szary podkład, baza Ammo dark tracks pocieniowana szarą farbą, rdzawy wasch, pigmenty, przetarcia metalizerem grzebieni. Zdjęcia pokazują niewielki kontrast gdyż były wykonywane "na świeżo". W rzeczywistości, po wyschnięciu wszystkich warstw różnica jest większa.

Pozdrawiam,
Kuba








Post zmieniony (03-06-20 22:26)

 
26-05-20 22:51  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Poniżej mała aktualizacja - prawdopodobnie ostatnia przed galerią końcową.
Model stanął na własnych kołach.
Założyłem też gąsienice.
Przybyło trochę detali na kadłubie.

Pozdrawiam,
Kuba.





 
27-05-20 13:09  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Rewelacyjnie to wygląda.
Zawsze podziwiam czystość sklejania - chylę czoła:-)
Gąsienice płaskie to nie moja bajka, ale nie wyglądają najgorzej:-) Całość komponuje się dość dobrze.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-05-20 14:03  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Dziękuję za dobre słowo.
Trochę zeszło na naukę obsługi BCG :) W sumie to więcej na czytanie forum niż na testy.
Jedyne czego nie mogę jeszcze opanować do końca, a czego na zdjęciach może nie być do końca widać to przyklejanie nitów.
Klej nakładam igłą i czekam chwilę aż trochę przeschnie. Niestety nie jestem w stanie idealnie się wpasować w czas schnięcia, bo albo docisnę nit za szybko i klej wypłynie bokami, pozostawiając widoczny później pod światło, niewielki mokry zaciek, albo wyschnie tak że muszę nałożyć od nowa i ponowić zabawę.

Czy oprócz sposobu "próbuj, próbuj, próbuj, aż wyjdzie" macie jakieś skuteczne techniki na ten element ???
Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Kuba.

 
27-05-20 14:25  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Rozumiem, że przyklejasz nity BCG? Przynajmniej tak wynika z tego, co napisałeś.
Używam do tego czasem mocno rozcieńczonego Wikolu (w przypadku polakierowanych wstępnie elementów), ale zasada jest podobna.

Nakładam czubkiem wykałaczki kroplę na miejsce przyklejenia nitu. Jeśli jest za duża, ścieram ją częściowo lub całkowicie. Zresztą niewielka ilość kleju wypływająca spod nitu jest nawet pożądana, gdyż impregnuje jego krawędzie, zapobiegając odklejeniu i wzmacniając papier. Generalnie jednak staram się, by kropla mieściła się w obrębie koła przeznaczonego pod nit. Potem ślinię palec, dotykam nim drugi koniec wykałaczki (lub końcówkę drugiej wykałaczki) i delikatnie dotykam nitu, który przykleja się do jej czubka.

Następnie nakładam nit na kroplę kleju. Z reguły nie dociskam, bo klej sam go zwiąże z podłożem, zmniejszając swoją objętość podczas odparowywania wody. Wspomniane przez Ciebie widoczne małe zacieki nie są problemem, gdyż po lakierowaniu końcowym, wszelkie tego typu znaki znikają.

Przede wszystkim nie czekaj na podeschnięcie kleju. Im jest on rzadszy, tym łatwiej operować nitem, ustalając jego finalne położenie. Czasem można go lekko docisnąć, gdy nie przylega dobrze do podłoża, ale jak pisałem wcześniej - skurcz kleju powinien to sam załatwić.

Podobnie jest z rozcieńczonym Wikolem, aczkolwiek zamiast błyszczących zacieków, robią się matowe:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-05-20 15:37  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
greg   

Witam, fajnie się prezentuje to co do tej pory wykonałeś, aczkolwiek jakoś mi osobiście nie za bardzo pasuje układ kół nośnych wzg. siebie i kół napędowych. Nie powinno być pomiędzy nimi większych odstępów ? Chyba, że to zdjęcia tak przekłamują, bo wydaje mi się jakoby wręć niektóre z nich nie miały odstępu i wręcz się stykały swoimi gumowymi bandażami. Ale tak czy siak fajnie "rośnie" . Miło podglądać.

 
28-05-20 09:49  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tak, średnica kół jezdnych jest zdecydowanie za duża.
Podejrzewam, że błędnie zaprojektowana jest szerokość bandaży gumowych.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
28-05-20 11:09  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Greg - z kołami masz racje - dopasowałem je tak żeby wchodziły z minimalnym luzem. Bandaże i tak już zeszlifowałem poniżej pierwotnego obrysu, nie chciałem z tym przesadzić żeby "ilość gumy" nie wyglądała na karykaturalnie zbyt cienką.
Nie wiem z czym był w tym przypadku problem bo na innych wątkach z budowy tego czołgu nie znalazłem opisu tego zagadnienia.
Generalnie wszystko inne składa się doskonale i ze spasowaniem nie ma problemu.

Pozdrawiam,
Kuba

 
29-05-20 18:16  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Ładnie to wygląda u Ciebie. Podoba mi się. Równo i klarownie. Jest harmonia i ład. Porównałem sobie koła z rysunkami montażowymi i faktycznie coś blisko są ale to tam ten...
Lecę zgodnie z numeracja i jestem na etapie podwozia zostały nr: 97, 98 i 99... Taaa gąski będę ręcznie dziergał.
Jak grubą tekturą podklejaleś szkielet ?
W instrukcji jest mowa by zastosować grubość 0.8 do 1mm - to dość spora rozbieżność dająca 0.4mm różnicy po szerokości i przez te nieszczęsne prawie pół mm totalnie nie potrafiłem okleic szkieletu częściami. Musiałem mocno kombinować aż w końcu w ruch poszedł dremel... Ostro było, było kilka szpar ale walorka w modelu wybacza błedy i praktycznie nie widać retuszu. także szkielet naprawdę ostro potraktowałem.. później parę małych błędów się pojawiło ale to już były raczej drobnostki.
Niemniej już teraz gratuluję wykonania :)

--

Post zmieniony (31-05-20 13:39)

 
30-05-20 21:34  Odp: [R] Pz. Kpfw. II Ausf. C 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Podkleiłem tekturą grubości 1mm.
Po złożeniu wstępnie szkieletu "na sucho" i wpasowaniu go w oklejki kadłuba, wyszedł mi podobny problem jak Tobie.
Po tym zabiegu wstępnie pomniejszyłem szkielet wycinając go wbrew instrukcji jednak po wewnętrznej linii i dopasowując adekwatnie wręgi, co trochę poprawiło sprawę.
Finalnie i tak nie obyło się bez szlifowania co jest widoczne na pierwszych zdjęciach ze sklejonym szkieletem.

Pozdrawiam,

Kuba

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024