FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-03-20 12:43  [R/G] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie
Dziś chciałbym Wam przedstawić relację z budowy kolejnego modelu ze stajni HOBBY MODEL - samolot BAE Hawk 200.



Jest to reprint przygotowany przez ANSWER zeszytu nr 35 wydanego w 1996 roku przez panów Grabowskich. Model jest w skali 1:33. Co do samego reprintu to jak dla mnie jakość jest dyskusyjna. Papier OK (lekko kredowy), kolor "piaskowy" jest OK, ale brązowy już ma kilka odcieni i miejscami po kilku dotknięciach zaczyna się wycierać. Skan, z którego wykonywano reprint też raczej słaby, bo część linii jest niewidoczna i miejscami wydruk jest mniej ostry.

Co do samej budowy modelu, to raczej nic skompilowanego. Instrukcja jest skąpa, ale rysunków jest sporo. Części są ręcznie rysowane, więc wiadomo, trzeba wziąć poprawkę na "symetrię" ale po oględzinach nie powinno być większego problemu z przesunięciami.

Po komentarzach odnośnie braku golenii w modelu YAK130, w tym modelu postanowiłem je wykonać.

Poniżej zdjęcia z efektów kilku dni prac.

Kadłub modelu w pewnym sensie jest podzielony na 2 większe segmenty: dziobowy z kokpitem i część centralna z ogonem. Ja budowę rozpocząłem od części dziobowej. Skleiłem 3 segmenty, ale nie kleiłem samego dzioba. Element ten dokleję do reszty dopiero po sklejeniu całego modelu i odpowiednim wyważeniu by model nie opadał na ogon (w razie konieczności w nosie planuję przyklejenie odpowiedniego balastu).




Następnie przyszedł czas na część centralną. oba segmenty składają się z 4 elementów poszycia - 2 dolne i 2 górne. Ja zdecydowałem się najpierw jako skorupę połączyć oba dolne elementy poszycia, następnie usztywnić je odpowiednimi wręgami i potem od góry zamknąć kolejnymi 2 elementami poszycia.






W dalszej kolejności zacząłem kleić segmenty ogonowe. Przed przyklejeniem ostatniego segmentu do kadłuba wkleiłem weń dysze wylotową silnika i zalałem klejem jej połączenie z wnęką wręgi. Tak sklejony segment dokleiłem do reszty kadłuba.




Po sklejeniu kadłuba do kupy, zacząłem kleić wloty powietrza. To kilka pasków poszycia, których kształt opiera się na wrędze kadłuba. W modelu zrezygnowałem w wstawki z tektury i pasek rozdzielacza strugi powietrza przykleiłem "na styk".




W wyciętą wnękę w kadłubie wkleiłem także kokpit pilota z bocznymi panelami. Fotel pilota na razie nie wklejałem





Z racji iż planuję zrobić model "na kołach" wzmocniłem "fabryczne" dźwigary skrzydeł patykiem do szaszłyków. Wymusiło to lekką zmianę budowy skrzydeł, bo projekt zakłada by oba dźwigary były zagięte ku tyłowi, a usztywnienie patyczkiem wymusza jego prosty kształt. Nie wpływa to jednak zbytnio na budowę samych skrzydeł.




W czasie gdy suszyła się konstrukcja skrzydeł, wziąłem się za ich poszycie. Po uformowaniu poszycia, a przed jego "zamknięciem" w wycięte pola wkleiłem wnęki podwozia głównego. Poziomą część wnęki usztywniłem fragmentem z tektury, by goleń nie odbiła się na górnej części poszycia.




Po sklejeniu poszycia w "pochwy", całość nasunąłem na konstrukcję dźwigarów i przykleiłem do kadłuba. Całość pasowała nawet dobrze, chociaż lekko musiałem przyciąć górną część poszycia, by część dolna więcej zaszła na kadłub (było widoczne białe pole)




Następnie całość połączania zamaskowałem paskiem oprofilowania kadłub-skrzydło. O dziwo nawet ładnie zeszły się łaty kamuflażu, co jak na ręcznie rysowany model nie jest częstym widokiem




Póki co, to było by na tyle.

--

Post zmieniony (30-03-20 20:44)

 
24-03-20 17:49  Odp: [R] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
Tomek 

 - 2

Ale pięknie idzie! Aż mam ochotę na zakup tego modelu! Dla mnie to jeden z fajniejszych samolotów!

 
24-03-20 18:04  Odp: [R] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Mam go w domu u rodziców. Sklejany faktycznie dawno...

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
24-03-20 18:17  Odp: [R] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Popatrzę chętnie. To naprawdę fajny samolot.
Aż dziw że jeszcze go nie wydano na nowo. Treningowy czarny albo czerwony Red Arrows'ów prezentowałby się wspaniale.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
24-03-20 21:40  Odp: [R] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

przyszło BHP i zamknęło relację :)



samolot faktycznie ciekawy i szkoda, że nie ma innego opracowania, np. wersji dwumiejscowej czy wersji dla lotniskowców z podwójnym kołem przednim :(















co do modelu, to przybyły obudowy popychaczy lotek na skrzydłach i zaczęła się "dłubanina" przy ogonie


 
28-03-20 10:51  Odp: [R] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie
Prace nad modelem suną się dalej.

Ogon już został przyklejony i wkomponował się całkiem zgrabnie :)


Doszło także wyposażenie kokpitu pilota, czyli tablica przyrządów i wcześniej sklejony fotel



Całość została "zamknięta" tłoczoną owiewką z GPM. Niestety z racji iż ramka była na innym arkuszu, jej kolory mają inne odcienie



Skleiłem także "nosek", w którym umieszczę w razie konieczności odpowiedni balast


Po pracach "na dziobie" zająłem się przeciwnym końcem korpusu - statecznikami poziomymi. Całość to prosty dźwigar, usztywnienie przy kadłubie i "kieszonka" poszycia. Tu także łaty kamuflażu pasują całkiem nieźle




Na koniec dokleiłem kilka dodatkowych elementów aerodynamicznych na skrzydłach i przy ogonie



Na chwilę obecną to było by na tyle. Może od wieczór dorzucę coś więcej jak Postimage odblokuje wgrywanie nowych plików.
Cześć

 
29-03-20 14:15  Odp: [R] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

OK, Postimage się odblokowało więc ciąg dalszy :)

Dodatkowe elementy aerodynamiczne



Belki uzbrojenia podwieszanego


Koła to jak zwykle krążkomania


I elementy golenii - nic wyrafinowanego




Z racji iż model "stanął" już na kołach, poprzyklejałem różne duperele jak anteny, belki uzbrojenia itp. Przy okazji pomalowałem za zielono białe światła pozycyjne na prawym wlocie i końcówce skrzydła - białe jakoś tak dziwnie wyglądały.


nosek przyłożony "na sucho" do zdjęcia ;)

Rakiety - trochę nie do końca rozumiem intencje autora z tylnymi lotkami do rakiet


Doszła taż antena na nosku


Teraz czas posklejać wszystko do kupy w całość.
Ale to już na później :)

Post zmieniony (29-03-20 14:16)

 
30-03-20 20:44  Odp: [R] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie
Jak wspominałem wcześniej, pozostało sklejenie wszystkiego do kupy, tak więc poniżej efekty tego co wyszło:












Mimo wieku opracowania sklejało się go całkiem dobrze. Oczywiście trzeba wziąć pewną poprawkę na ręcznie rysowanie części, czasami trzeba coś dociąć czy naciąć, ale tragedii nie ma. Szkoda, że nie ma innego pracowania bo samolot ma ciekawą sylwetkę.

To było by na tyle. Pa

 
31-03-20 08:34  Odp: [R/G] - samolot BAE Hawk 200 Hobby Model Nr35 - 1:33 - reprint ANSWER
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No i efekty bardzo fajne. Gratuluję !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024