FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-03-20 10:42  [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Po żaglach i linkach poczułem potrzebę pomiętoszenia kartonu. Zacząłem kilka modeli, ale na dłużej zatrzymałem się przy tym:



Model ma tyle drobnych detali, że postanowiłem pójść na kompromis ze swoim umiejętnościami i niektórych elementów raczej nie będę nawet próbował wycinać. Jest mi to o tyle łatwo zaakceptować, że z bliska w ogóle widzę coraz gorzej – łatwiej zatem wybaczam sobie ominięcie drobiazgów:). Co prawda z okazji tego m.in. modelu sprawiłem sobie lupę nagłowną, ale na ile ona pomoże, to jeszcze zobaczymy.

Jeszcze w zeszłym roku zacząłem zabawę z nadbudówką dziobową, do której ostatnio zacząłem dokładać kilka pudełeczek i szafek. Bystre oko dostrzeże wymęczone końcówki osłon mostka i oby to był ostatni z moich grzechów. W kolejnych elementach raczej zrezygnuję z obustronnego sklejenia podobnych elementów.





Inne bystre oko (albo nawet to samo) zauważy też, że jedna z szafek blokuje nieco możliwość otwarcia drzwi do jakiejś kanciapy. Drobiazg, o którym za chwilę nikt nie będzie pamiętał (oby). Wszystko jest tu strasznie malutkie, więc i tutaj mogło mieć znaczenie obustronne sklejenie osłon. Może też być tak, że jak zwykle coś sp…, zepsułem. Nie ma to zresztą większego znaczenia, bo na razie i tak jestem zadowolony.





Wyposażenie mostka to temat na co najmniej jeszcze jedną aktualizację, bo na tą chwilę brakuje tam jeszcze kilkunastu elementów (a może i więcej). Niektórych z nich na pewno nie zrobię. Wiem to, bo mimo wcześniejszych zapowiedzi, że nie będę próbował robić małych detali - już spróbowałem :). Ale modelik klei się na razie i tak wybornie.

--
Ukończone: "Czarny Kruk", "Wolf", "Vesuvius" (1890), "Fuso" (1904), "Mecidiye" (1903), "Swietłana" (1898), "Kersaint", kościół sv.Jilji, kościół z Krpy, HMS "Vega", "Chin Yen", "Pinta", kościół z Vroutek, HMS "Captain"(1870)
Nieukończone: "Mercury", HMS "Cotswold"

 
29-03-20 12:34  Odp: [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Super temat, nie jestem w stanie dostrzec nic do czego można by powiedzieć ze coś jest nie tak. Jestes drugą osobą która zwraca uwagę na problem z podklejaniem z obu stron detali na nadbudówkach w modelu z Neptunii. Jest do tego alternatyw? tzn katon jest barwiony czy wchodziloby w gre jedynie rozwarstwianie?
Chcialbym kiedys się zmierzyc z modelem z Neptunii ale wydaje mi sie ze to na razie nie moj level.

Powodzenia w budowie, bede tu regularnie zaglądał.

--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
29-03-20 13:23  Odp: [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,jakość jak zwykle,ale w koło nadbudówki na dwóch poziomach są takie cosie, z krzyżami ,chyba osłony przeciw odłamkowe,czy jest alternatywa w wycinance aby je wkleić na wierzch ?,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
29-03-20 15:47  Odp: [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Mariaszek, jak to nie będziesz kleił małych elementów?! Jak nie Ty, to kto?
Zresztą, nawet jak nie zrobisz, to i tak z przyjemnością będę obserwował tę relację ze względu na dziobową 2-funtówkę ;-)

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
29-03-20 19:04  Odp: [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hej

Varran - może źle się wyraziłem - z osłonami nie ma problemów - one są bardzo ładnie dopasowane. Tyle, że są troszkę grube i ciężko się je zaokrągla. Alternatywy dla nich nie ma. Cały model wydrukowany jest jednostronnie. Więc będę wycinał tylko zewnętrzne osłony, a wnętrza malował.

marek1 - niestety nie bardzo rozumiem Twojego pytania, więc nie wiem, jak na nie odpowiedzieć:). Elementy, o których piszesz, są przyklejone "na wierzch" tak, jak przewiduje wycinanka. Innego wariantu przyklejenia w instrukcji nie dostrzegłem.

Ziga - Ty zawsze wiesz, co dobre:).

 
30-03-20 12:31  Odp: [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Oczywiście podglądam relację. Szacun za to, że wziąłeś się za klejenie modelu z tego wydawnictwa, mam Ciciognie i kilka razy chciałem ją pokroić, ale ilość maleńkich elementów trochę mnie odstrasza, także wiem o czym piszesz. ;-)
Życzę powodzenia.
PZDR

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
30-03-20 13:17  Odp: [R] HMS
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Fajny temat, HUNT w pierwszej wersji nieczęsto jest spotykany, w przeciwieństwie do HUNT II.
Też go mam w kolekcji, więc będę bacznie obserwował jak toto skleić. Model ma ciekawe kolory i nawet podział blach na dennej części poszycia.
W twoim wykonaniu na pewno wyjdzie super.

I tak, ten pojedynczy pom-pom na dziobie rządzi!

PS, korzystasz z jakichś firmowych (z Neptunii) dodatków do niego?

--

Post zmieniony (30-03-20 13:47)

 
02-04-20 19:56  Odp: [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Strona pierwsza, utwór drugi… znaczy - odsłona.
Kadłub powstał przed nadbudówką, ale dopiero teraz znalazłem zdjęcia, które zrobiłem zaraz po jego sklejeniu. Wykorzystałem szkielet laserowy, przygotowany przez Neptunię (uwielbiam sklejać takie kartonowe lego). Potem wymyśliłem sobie, aby spróbować pokazywanego tu i ówdzie sklejania poszycia dennego w „skorupkę”. Wszystkie segmenty połączyłem sklejkami, a potem całe poszycie przykleiłem do szkieletu. Dopiero wtedy przykleiłem burty, tak, aby na styk łączyły się z poszyciem. Choć ta kolejność montażu może wyglądać na co najmniej dziwną, to wszystko tak pasowało, że nie było z tym żadnego problemu. Gdybym jeszcze ciut dokładniej to skleił i uniknął gdzieniegdzie szpar, byłoby bardzo ładnie. Ale to i tak jeden z najlepszych kadłubów, jakie do tej pory udało mi się zrobić.

Dobre samopoczucie psuje trochę cienki pasek na dziobowej, lewej burcie przy łączeniu z pokładem (jakoś niezbyt dokładnie go wyciąłem i również niedokładnie przykleiłem) i jakieś dziwne wklęśnięcie w rufowej części poszycia dennego widoczne też z lewej burty. Tu już kompletnie nie mam pomysłu jak to się stało, że się tak stało.



Podstawka widoczna na zdjęciu to jej wersja robocza. Docelowo będzie raczej inna. Właściwie to nawet roboczą już mam inną, ale o tym pewnie w następnym odcinku.



A w kąciku odpowiedzi na pytania i uwagi:

TLB – iiitam - „Dar” zrobiłeś to i z tym byś sobie poradził. A to, że się porwałem na Cotswolda nie znaczy, że dobrze go zrobię – tego nie obiecywałem jakby co:). Poza tym, modele Adriana po prostu lubię. One niby mają milion drobnych części, ale naprawdę przyjemnie się je skleja – „wciągają”.

Hastur – modelik zamówiłem standardowo - czyli wycinanka + komplet elementów (głównie wręg) wyciętych laserowo - też Neptunii. Podobno jest do tego modeliku jakaś blaszka, ale jakoś się nią nie interesowałem szczerze mówiąc. Nie chodzi tu o jakieś kwestie ideologiczne - po prostu z przyzwyczajenia uznałem, że wycinanka i laserki mi wystarczą. Czy się bardzo pomyliłem, to już zobaczymy :).
Uprzedzając ewentualne pytanie o jakość elementów wycinanych laserowo – jest w porządku. Natomiast z tym podziałem blach na kadłubie wszystko się zgadza, choć – jak widać na fociach – na dnie dość słabo go widać. Mi się to akurat podoba, bo wg mnie powinien on być właśnie ledwie widoczny w tej skali. Ale to już rzecz gustu. Generalnie delikatna grafika i kolory w tym modelu podobają mi się coraz bardziej.

 
05-04-20 16:37  Odp: [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,pisząc o tych pasach z krzyżami miałem na mysli, chyba tak to powinno wyglądać,ale to tylko dygresja,żadne tam nagabywanie do innego traktowania wycinanki notabene dobrze opracowanej.Na filmie 3.27 min. https://www.youtube.com/watch?v=zUaQi7rgWjA&fbclid=IwAR2f9JlkvDTNZQFlvwEJVT99W-rHdxlshfr3m81A3uXmgprpYVirplRQyag pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
06-04-20 08:26  Odp: [R] HMS "Cotswold" (Neptunia, 1:200)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Fajnie, że cały czas działasz:-)
Tylko go nie porzucaj potem w garażu na zatracenie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024