FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-03-20 09:58  [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam w nowej relacji. Jako kolejny model wybrałem Świątynie Wang - kościół klepkowy, który znajdował się w miejscowości Vang w Norwegii i w 1842 roku został przeniesiony do Karpacza.
Model wykonam od podstaw. Początkowo planowałem go zrobić na podstawie wycinanki od GPM, ale po dokładniejszym zapoznaniu się, stwierdziłem, że zbyt dużo odbiega od oryginału. Przede wszystkim świątynia jest tam za szeroka i w wielu miejscach wymiary są przekłamane. Gdy szukałem zdjęć w internecie natknąłem się na rysunki, których skany w wysokiej rozdzielczości znalazłem na stronie Muzeum architektury w Berlinie:
https://architekturmuseum.ub.tu-berlin.de/index.php?p=51&SID=15841926317451

Na podstawie tych trzech rysunków i zdjęć z internetu postaram się wykonać cały model. Wszystko będę przerysowywał w photoshopie.

Tak wygląda porównanie podstawy GPM (po lewej) z rysunkiem powyżej:


Model z GPM przedstawia budowlę w ciemniejszej, starszej wersji, ja zrobię ją w wersji jaśniejszej, czyli takiej jak wygląda teraz.


Sporą część modelu postanowiłem wykonać z drewna balsowego, więc kupiłem kilka listewek i kołków różnego rodzaju...


... i oto kilka gotowych ścianek:












Żeby wykonać fakturę gontu na ścianach, do kawałka balsy doklejałem na obrzeżach wydrukowaną na kartce siatkę, potem przykładałem linijkę i nacinałem jedną linię po drugiej. Później dociskałem każdy fragment po kolei małym dłutkiem, które spiłowałem do odpowiedniego kąta.


Następnie odcinałem środek i miałem gotowy taki oto fragment.


Narożne kolumny wykonywałem w podobny sposób, tylko wzór musiałem już przykleić do całości i nacinać linie od ręki.


Całość malowałem dwiema warstwami ochry żółtej, później bardzo rozwodnioną umbrą paloną i na koniec wycierałem rozjaśnioną ochrą żółtą.
Niestety po pomalowaniu wgłębienia trochę odskakują i musiałem po wyschnięciu wszystko ponownie docisnąć.
Okna są wydrukowane na papierze fotograficznym, a parapety są z paska papieru, który nasączyłem CA.

Tak wygląda całość po przyklejeniu do podstawy. Wymiary podstawy to 32/33cm.


Główne wejście do świątyni, jeszcze bez drzwi i wszystkich detali.


Tradycyjnie model będzie z oświetleniem, tym razem tylko z zewnątrz. Na razie zamontowałem w podstawie gniazdo na baterię 9V.


Post zmieniony (22-03-20 09:59)

 
22-03-20 11:10  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Akryle.

 
22-03-20 21:56  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Z drewna wykonam większość elementów ścian, z kartonu dachy. Ściany dzwonnicy prawdopodobnie zrobię ze styroduru.

 
25-03-20 08:32  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Kolejne ścianki w budowie:


 
29-03-20 11:20  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Kolejne ścianki gotowe. Przed doklejeniem do reszty modelu wszystko dokładnie usztywniłem tekturą.

 
01-04-20 09:57  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Zrobiłem główne wejście do świątyni. Najtrudniejsze było wystruganie dwóch lwów po bokach. Nad wejściem będzie jeszcze daszek, który dodam w późniejszym etapie.



 
07-04-20 10:16  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dzięki za komentarze.
Zabrałem się za sklejanie kolejnych ścianek, tych bardziej wysuniętych.
Pionowe słupki sklejam z dwóch kawałów balsy, grubszego i cieńszego i w górnej części wycinam żyletką rowek. Tak wygląda wszystko luzem:


Następnie górną część lekko przyklejam do wydrukowanego szablonu i doklejam słupki...


... które docinam do odpowiedniej długości i doklejam u dołu szersze kawałki balsy.


Do wszystkiego doklejam poziomą belkę, podklejoną u dołu paskiem kartonu, żeby była bardziej wysunięta.


Odcinam całość od szablonu i naklejam na tekturę. Pionowych desek nie naklejam z osobna, tylko wytłaczam rowki igłą.


Doklejam dolne belki i tak wygląda całość:


Następnie maluję wszystko ochrą żółtą...


...później rozwodnioną umbrą paloną...


... i na koniec wycieram jaśniejszym kolorem.


Post zmieniony (07-04-20 10:19)

 
08-04-20 15:41  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dokleiłem okna i parapety.


W ten sam sposób wykonałem kolejne ścianki.

 
24-04-20 09:22  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Zrobiłem kilka narożnych kolumn, każda jest sklejona z trzech kawałków balsy.



Połączyłem kolumny ze ścianami i przykleiłem wszystko do modelu. Miałem trochę problemów ze spasowaniem i niektóre elementy musiałem odrywać i ponownie przyklejać. Ścianki z 8 oknami okazały się za krótkie o ok. 2mm i musiałem dorabiać. Cofnąłem też segment z głównym wejściem o 1,5mm bo za bardzo wystawał.






 
29-04-20 09:42  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Prawa strona świątyni zrobiona.





 
29-04-20 16:50  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Metalowe wzory na drzwiach to tylko płaska tekstura, którą wyciąłem ze zdjęcia po prawej i wydrukowałem.

 
20-05-20 10:52  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Skleiłem apsydę - półokrągłe pomieszczenie z tyłu świątyni. Deski wykonałem z jednego paska balsy który ponacinałem. Zauważyłem na zdjęciach, że są trochę wklęsłe, więc spiłowałem środek każdej deski papierem ściernym.

Przed pomalowaniem:


Górną część z wyciętymi łukami wykonałem na podstawie starych fotografii, aktualnie chyba już tego nie ma, ciężko stwierdzić bo to miejsce przysłaniają rynny.



Wykonałem też resztę ścianek i kolejne boczne wejście do świątyni.











Post zmieniony (20-05-20 10:55)

 
20-05-20 13:54  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Tak, planuję jeszcze trochę wszystko pobrudzić.

 
09-09-20 10:23  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam ponownie. Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, ale powoli już ruszam dalej z budową.
Zabrałem się za sklejanie dachów w dolnej części świątyni. Najpierw wkleiłem tekturę i wyrównałem wszystko szpachlówką. W dolnej części dachów wkleiłem 1.5 mm paski, by wyrównać ściany z kolumnami.
Pobrudziłem też ściany świątyni różnymi odcieniami, żeby nie wyglądały tak idealnie jak nowe.


Następnie przygotowałem sobie teksturę dachu, którą wyciąłem z tego zdjęcia i wyprostowałem w photoshopie.


Złączyłem ze sobą cztery tekstury i wyszło takie coś.


Dachówki wycinałem i naklejałem paskami od dołu do góry, przerwy pomiędzy dachówkami wytłoczyłem igłą. Wcześniej jeszcze nakleiłem karton z teksturą dachu, żeby mieć jakiś punkt odniesienia przy naklejaniu pasków.


Na zaokrągleniach docinałem i wklejałem pojedyncze fragmenty, co okazało się bardzo żmudnym procesem.




Tak prezentuje się całość, chociaż teraz żałuję, że przed wycięciem dachówek nie podkleiłem ich jeszcze kartonem, bo wyszły trochę za płasko.




Post zmieniony (09-09-20 10:27)

 
09-09-20 12:09  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dzięki za komentarze. Długość dachówek jest w skali, szerokość trochę zwiększyłem, żeby było mniej ząbków do wycinania.

 
26-09-20 16:26  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Zakleiłem główny dach. Najpierw wkleiłem 2mm tekturę i na nią odpowiednio przygotowaną tekturę 0.5 mm. Tak samo zrobiłem z mniejszym dachem, który pokryłem już gontem.















 
11-12-20 09:30  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam w kolejnej aktualizacji. Skleiłem kopułę nad absydą. Kształt wyrysowałem w google sketchup i rozłożyłem w programie pepekura. Po sklejeniu wyciąłem po jednym prostokącie w dolnej części i wkleiłem okienka.




Pomyślałem, że spróbuję zrobić imitację blachy jaką pokryty jest dach, więc zacząłem oklejać kopułę kawałkami papieru, które naklejałem kolejno na zakładkę.




Okleiłem tak całą kopułę od dołu do góry oraz przykleiłem paski nad oknami.




Przykleiłem też druciki w miejscu łączenia blach.




Następnie pomalowałem całość kolorem.




Wszystkie zagłębienia zamalowałem czarną farbą.




I ponownie pomalowałem kolorem, tylko teraz prawie suchym pędzlem.




Na koniec dodałem jeszcze trochę zabrudzeń.




W taki sam sposób wykonałem mniejszą kopułkę. Nie będę jej na razie przyklejał, bo krzyżyk można by łatwo ułamać.




Tak będzie prezentować się całość, chociaż teraz widzę, że nie do końca trafiłem z odcieniem, bo powinien być bardziej zielonkawy.



Następnie zabrałem się za sklejanie wieży na głównym dachu. Miałem sporo problemów z wykonaniem narożnych kolumn, mają średnicę raptem 4mm i ciągle rozpadały mi się przy nacinaniu, lub przy malowaniu. Trochę pomogło nasączanie ich klejem CA przed pomalowaniem.



Na ściankach wieży są takie oto wzorki. Początkowo chciałem je zrobić tylko płaską teksturą, ale jednak udało mi się to powycinać.







Po złożeniu i pomalowaniu wyszło takie coś:









Właściwie miałem jeszcze zrobiony górny segment wieży, ale nie byłem z niego zadowolony, poprawiałem go kilka razy, a i tak zawsze gdzieś było krzywo, więc robię go od nowa.

 
12-12-20 10:07  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dziękuję za tak pozytywny odzew, jest mi bardzo miło.

 
20-05-21 11:18  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Po przerwie wróciłem do dalszej budowy. Pokryłem resztę dachów gontem i na krawędziach nakleiłem paski. Przykleiłem też górną część wieży.



 
27-05-21 10:22  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Zabrałem się za składanie przykościelnej dzwonnicy. Podzieliłem ją na trzy segmenty. Najpierw sklejałem środek z tektury i potem na ścianki naklejałem 2mm styrodur. Na styrodurze wyryłem igłą wzór kamieni. W górnej części dzwonnicy gdzie kamień jest bardziej nierówny, dociskałem do syroduru papier ścierny o różnych gradacjach.


Tak będzie wyglądać cała dzwonnica, na razie złożona na sucho.


Ze styroduru wykonałem też fundamenty kościoła, doklejając w dolnej części paski i tak samo wykonałem kamienne przejście między kościołem, a dzwonnicą.

 
05-06-21 10:35  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dzwonnica pomalowana. Wkleiłem też okna i drzwi. Zegary dojdą później, bo przy nich będzie więcej roboty.


 
19-03-22 09:16  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Po dłuższej przerwie wróciłem do dalszej budowy. Zbudowałem zadaszenie w przejściu między kościołem, a dzwonnicą. Tym razem kolumny zwinąłem z papieru. Pod daszkiem wkleiłem diodę smd.





Po kilku testach z oświetleniem okazało się, że diody które planuję umieścić wokół budowli, powinny być dalej od niż początkowo myślałem, tak żeby ładnie podświetlały dachy. Powiększyłem więc podstawę, dodając po bokach 3cm i 1cm z przodu i z tyłu.




Zrobiłem zegary, które będą na dzwonnicy. Na wydrukowany szablon naklejałem druciki o średnicy 0.2 i 0.3 mm. i całość przeszlifowałem z wierzchu papierem ściernym.





Po dodaniu wskazówek i pomalowaniu tak się prezentują, na razie nie będę ich jeszcze przyklejał.



Zrobiłem też dach na dzwonnicy.



--

 
20-03-22 09:32  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dzięki za komentarze.
Jaroslav, tak, kształt kamieni na wieży odpowiada mniej więcej rzeczywistości. Ze zdjęć wyrysowałem sobie takie szablony, które odbiłem później na styrodurze.

 
20-03-22 12:40  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Druciki na zegarach przyklejałem rzadkim klejem cyjanoakrylowym. Potem jeszcze oblałem całość tym klejem i od razu przecierałem starym pędzelkiem, żeby zebrać nadmiar.

 
30-03-22 18:39  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Jeszcze raz dziękuję za miłe komentarze.
Zrobiłem kolejne daszki, krzyże, paski ze wzorkami, które będą wzdłuż krawędzi dachów oraz rzeźby smoków, które będą na ich końcach. To już wszystkie brakujące elementy samej budowli, na razie jeszcze ich nie przyklejam. Teraz zabieram się za kostkę brukową wokół kościoła, którą wykonam ze styroduru.

 
14-04-22 10:33  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Kostka brukowa zrobiona. Nie jestem do końca zadowolony z efektu, bo wyszły trochę za duże szpary pomiędzy kamieniami. Mogłem wyryć ten wzorek cieńszą igłą, albo zrobić odrobinę większe kamienie, ale tak już zostawię. Przed końcowym malowaniem całość przeszlifowałem papierem ściernym i trochę to pomogło.


Zrobiłem takie kratki ściekowe, sklejając ze sobą naprzemiennie paski o szerokości 1mm i 2mm. Na koniec na górze naklejałem ramkę.


Przykleiłem też wszystkie brakujące schodki.

 
19-04-22 09:49  Odp: [R] Świątynia Wang 1:72 od podstaw
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Waldek K, wzór kamieni robię stępioną igłą, którą wbiłem w drewniany kołek. Styrodur zachowuje swój kształt, nie ma z tym problemów. Kratki były na początku pomalowane metaliczną farbą, ale po późniejszym brudzeniu może słabo to widać, jeszcze będę poprawiał.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024