FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
13-03-20 22:32  [R/G] IŁ-62M MPModel 55
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Relacja z kolejnego modelu pasażerskiego MPModel w skali 1:50.
Fajnie, że są takie modele, choć jest to model w dużym uproszczeniu, a do tego z usterkami w projekcie modelu lub późniejszym druku.

Instrukcja budowy nie za wiele pomoże:

Rysunki montażowe:


Post zmieniony (22-05-20 19:43)

 
13-03-20 22:50  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Rozmiar duży, więc dla ułatwienia, część wręg na dużych arkuszach została w całości naklejona na tekturę 1 mm SRA3 przy pomocy butaprenu w sprayu. Pierwszy raz z niego korzystałem.
Może przy większej wprawie udałoby się go rozłożyć bardziej równomiernie, ale, biorąc pod uwagę pierwszy raz jak z niego korzystałem, nie było to proste. W niektórych miejscach nakładało się za dużo kleju. Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe rozprowadzanie jakimś płaskim przedmiotem po całej powierzchni. Po nałożeniu kleju, trzeba nieco odczekać, aby odparował. Tam gdzie było go za dużo, przesiąkał. Przy wewnętrznych wręgach nie jest to problemem, ale dla podklejania elementów zewnętrznych, jeszcze się na to nie porwę. Inną rzeczą jest to, że chcąc posmarować klejem tak dużą powierzchnię, nie używając spray'a bym się mocno umordował. Resztę elementów wycinanych z arkuszy poszycia podklejałem już "ręcznie" patyczkiem z tubki.


Post zmieniony (13-03-20 22:54)

 
13-03-20 22:52  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Zacząłem od sklejenia głównych "rur", które wcześniej przez noc formowałem dla obłości.

Już na początku widać błędy i niedociągnięcia w grafice.
Zaznaczam, że sklejam model bez waloryzacji i poprawiania, z wyjątkiem korka dla mocowania podwozia i paru drobniejszych elementów.

Szkielet wewnętrzny trzeba odpowiednio przyciąć w miejscu łączenia elementów D3a i D3b - przycięcie D3c i D3d, aby móc zmieścić łączenie D4c. Dobrze jest też oszlifować do obłości łączenie "podłużnic" kadłuba, aby nie narobić sobie jakichś krowich żeber na poszyciu.

Post zmieniony (13-03-20 23:05)

 
14-03-20 10:20  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
henrykk   

Wielokrotnie proponowałem taśmę dwustronnie klejącą (jak np. do montażu wykładzin podłogowych) do „podklejania“ wręg – trzyma tak samo moco jak klej, jest abslutnie równe, nie musi schnąć, nie śmierdzi – dlaczego nikt nie chce tego wypróbować?

--
Pozdrawiam
Henryk

 
14-03-20 11:13  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
kari   

... patrzę na te okienka i wydają sie być nieco monstrualne ;-)
na foto wygląda to delikatniej :-)
https://www.ainonline.com/sites/default/files/uploads/2018/06/cr-0314.jpg
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
14-03-20 12:07  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Proporcje okienek są zaburzone przez to, że kadłub jest zwinięty do ukształtowania w „rurkę” o mniejszej średnicy niż docelowa chyba. W stosunku do szerokości niebieskiego pasa wydaje się, że jest OK...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
14-03-20 14:15  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
henrykk   

A moim zdaniem coś tu nie gra – niebieski pasek jest za duży…

--
Pozdrawiam
Henryk

 
14-03-20 14:40  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Tak off topic. Dziś mija 40 lat od katastrofy Ił-62 „Mikołaj Kopernik”

Powodzenia w budowie!

--
pzdr
Kemot

 
15-03-20 00:38  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Co do okienek to zastanawia mnie, czym spowodowane jest, że jedna strona modelu ma ciemne obrysy okienek a druga jaśniejsze?


--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
15-03-20 11:01  Odp: [R] IŁ-62M MPModel 55
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Martini Lublin - zapewne błędem przy "składzie" i brakiem kontroli/weryfikacji u wydawcy. To ostatnie powoli staje się normą

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024