FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-02-20 11:26  [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Wycinając ogniwka do Chi-Ha zdecydowałem się z boku wyciąć wydaje się prosty model łodzi podwodnej(?). Dziwny okręt, o którym nic nie znalazłem w sieci. Może ktoś potrafi coś więcej powiedzieć. Model znaleziony na papercraftsquare.com. Niestety od jakiegoś czasu strona już się nie ładuje, przynajmniej u mnie. Dostępna była strona tytułowa ze szkicem okrętu. Na razie nie tłumaczyłem:



Ponadto poniżej zdjęcia arkuszy:



Poniżej jeszcze zdjęcie gotowego modelu. Oczywiście to jeszcze nie mój.



No to zaczynamy...

Zdjęcia wręg nie będzie, bo ich poprostu nie ma :D
Model zmniejszyłem dwukrotnie.

Na razie podkleiłem pokłady:



--

Post zmieniony (06-02-21 09:23)

 
27-02-20 11:43  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Zasiadam i patrzę :-)

 
27-02-20 13:18  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

To nie jest model U-9 tylko jego dość zabawna karykatura :-)

 
27-02-20 13:59  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Akra, a masz coś więcej w tym temacie? Jedyne co do tej pory znalazłem to:

https://en.wikipedia.org/wiki/SM_U-68
Nie wiem czy to o tym okręcie piszą. Flaga w prawym górnym rogu wikipedii jest identyczna jak w modelu.

Niestety nigdzie żadnych zdjęć samego okrętu. Dla mnie rycina wygląda wiarygodnie, jakby z jakiejś książki.

--

Post zmieniony (27-02-20 14:36)

 
27-02-20 14:35  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Grigorij     

model jest tutaj - https://download940.mediafire.com/ezlqjj8spyrg/tv98bc99f4ai889/Deutsches+Unterseeboot+U9.rar
a tutaj opis - https://only-paper.ru/load/morskoj_flot_iz_bumagi/podvodnaja_lodka_iz_bumagi/u9_j_f_schreiber/87-1-0-8199

P.S.
Tak szczerze powiedziawszy to wygląda to na krzyżówkę serii U z UB na kształt serii M z G - czyli jak zauważył Akra chyba jakiś żart.

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (27-02-20 14:37)

 
27-02-20 14:39  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

To jest bardzo wczesny Schreiber:
https://www.kartonmodellbau.org/publikationen/download-deutsches-unterseeboot-u9.shtml.en

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
27-02-20 15:40  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

To nie jest "zabawna karykatura"
Podobny Austro-Węgierski SMU-10 (we flocie Kajzera nosił oznaczenie UB-1)

<

 
27-02-20 16:27  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Ryszardzie, zauważ proporcje długość/szerokość prawdziwego U-9 (69,5/6,3 m) i modelu (31,5/7,3 cm).
To jednak jest trochę karykatura.

Coś jak ten model Tajfuna ;-)

 
27-02-20 16:47  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

http://www.kuk-kriegsmarine.at/

 
27-02-20 17:41  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Mnie zastanawia ta rycina z tekstem po niemiecku. Model jest identyczny.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
27-02-20 18:05  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

W opisie tego modelu - pokazanym przez vwsmoka - czytamy:
Scale: without (out of proportion with the original, the model was shrunk lenghtwise)
czyli: SKALA: BRAK (NIEPROPORCJONALNIE DO ORYGINAŁU, MODEL ZOSTAŁ SKURCZONY WZDŁUŻNIE).

Powtarzam zatem, iż jest to karykatura. Popatrzmy np. skąd wychodzą wały śrubowe – maszynownia musiałaby być dokładnie pod kioskiem co – zważywszy na niewielką wysokość ówczesnych o.p. – byłoby fizycznie niemożliwe.

--

 
27-02-20 18:12  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

To jest okęt Otto Weddigena, który w początkowym okresie pierwszej wojny światowej wsławił sie zatopieniem trzech krążowników pancernych w jednym podejściu. Później dodał do "kolekcji" jeszcze jeden krążownik. Weddigen zginął na U-29 staranowany przez słynnego Dreadnoughta.
Szkoda,że to tylko taka karykaturka, bo aż mi sie ciepło zrobiło, myślałem, że jakiś autorski projekt, czy coś...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zatopienie_brytyjskich_kr%C4%85%C5%BCownik%C3%B3w_przez_U-9

--

Post zmieniony (27-02-20 18:13)

 
27-02-20 18:17  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jeszcze jedno: na zdjęciu strony od Grigorija widzimy m.in. "Масштаб: 1:?" czyli "Skala 1:?"

Też nie wiedziałbym co wpisać gdy wysokość modelu jest w jednej skali, a długość w innej :-)

 
27-02-20 18:43  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
kari   

https://theatrum-belli.com/histoire-chronique-du-22-septembre/u-9/

https://www.alamy.com/stock-photo-german-submarine-u-9-1914-36994838.html

http://facta-nautica.graptolite.net/submarines/U9_I_8.html

 
27-02-20 19:57  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Ten projekt ma 105 lat - pochodzi z 1915 roku. Wydany zapewne jako propagandowa wycinanka dla dzieci, które i tak pewnie nie mogły go porównać z oryginałem, i pewnie im to nie przeszkadzało. Nie ma więc co porównywać go i teraz, i można go po prostu skleić jako ciekawostkę historyczną.

 
28-02-20 11:11  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

kari - pierwsze zdjęcie i rysunek pokazują okręt z podniesionym w stoczni pokładem dziobowym

Mr. Tsing - i nadal należy traktować to jako wycinankę dla dzieci, a nie prawdziwy model :-)

 
28-02-20 17:24  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

W takich chwilach człowiek się waha czy sklejać dalej czy nie ;P

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
28-02-20 19:28  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
lubię placki   

Ważne aby była dobra zabawa. Model wyjątkowy sam w sobie i chociażby dla tego warto kleić. Powodzenia w budowie.

--
modele to moja pasja.

 
29-02-20 11:58  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Pawle, jak bym na Twoim miejscu skleił ten modelik jako niezwykłą ciekawostkę, czyli (chyba) najstarszy dostępny model kartonowy - w każdym razie jeśli chodzi o okręt.

 
29-02-20 12:23  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Grigorij     

Klei, w tamtym czasie modele z kartonu spełniały dwie funkcje pierwsza to propagandowa , druga dla żołnierzy żeby zapoznali się z sylwetkami własnych bądź wrogich maszyn.
Najstarszy model jaki widziałem to francuskie wydawnictwo z 1907 roku.

Pozdrawiam

 
08-04-20 20:30  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

No i powstaje powoli kadłub. Wyciąłem otwory, które podkleję ciemniejszą szarą barwionką i folią przeźroczystą. Testowałem też naciąganie BCG ale w tej skali dla mnie efekt nie jest aż taki dobry. Powstaje też nadbudówka.Namalowane koło ratunkowe jest białe.. ale może zrobić 3D biało-czerwone?



--

Post zmieniony (08-04-20 20:32)

 
23-01-21 16:11  Odp: [R] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Kadłub złożony w całość. Po lewej już są relingi. Muszę jeszcze wykonać relingi po prawej, maszt, stery z przodu, z tyłu, może dodam też malutką załogę, która jest w wycinance. Z nadbudówki będą też wystawać wysoko "rury"-prawdopodobnie peryskopy. Następne zdjęcia będą już finalne. Poniżej zdjęcie aktualnego stanu modelu.



--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
06-02-21 09:32  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Model ukończony. Poniżej zdjęcia:





Niestety w dziennym świetle widać że muszę jeszcze podmalować relingi. Kolor jest tak jasny, że przy lampce nie było tego widać. Zostawiam
zdjęcia jako dowód że dzienne światło jest sprzymierzeńcem modelarza ;)





--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
06-02-21 11:33  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Fajne maleństwo. Gratuluję wykonania.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
06-02-21 11:42  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Dziękuję, mnie też się podoba. Pomniejszony 2x. Oryginalny byłby za duży przy tej liczbie szczegółów. Szkoda że słabo znam niemiecki. Jestem ciekaw treści opisowej strony. Niektórzy twierdzą że to najstarszy i propagandowy model nie mający nic wspólnego z rzeczywistością.

--

Post zmieniony (06-02-21 11:51)

 
06-02-21 14:42  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tekst pisany szwabachą to instrukcja budowy modelu.
Po wielkim sukcesie U-9 i jego dowódcy (zatopił dwa krążowniki i pancernik jednego dnia) powstało wiele pamiątek - malunki na talerzach, pocztówki, ryciny i modele gotowe lub do zrobienia jak ten. Niektóre z nich to swobodne wyobrażenie autora i takim jest ten model nie mający nic wspólnego z wizerunkiem oryginalnego U-9.

 
06-02-21 16:26  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Ryszard, dzięki za streszczenie.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
06-02-21 16:51  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
mondo   

Hmm,tak dokładnie to zatopił trzy krążowniki pancerne..

 
06-02-21 18:47  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Masz rację - trzy krążowniki pancerne :-)

 
07-02-21 00:06  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
kari   

... model wykonany efektownie,... ale z U-9 ma niewiele wspólnego ;-)
--------------------------------------------------

 
09-02-21 15:13  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Jarek M   

Hej

Jestem tu calkiem nowy, nadaje z Niemiec i nie mam polskiej klawiatury, wiec prosze o wyrozumialosc ze wzgledu na brak polskich znakow. Niektorzy koledzy zapewne znaja mnie z sasiedniego forum.

Pokazany w tym watku model, choc pieknie wykonany, pod wzgledem wygladu faktycznie nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia. Ale pod wzgledem historycznym owszem.

Okret SM U-9 (SM = Seiner Majestät) byl dowodzony przez Otto Weddigena i wslawil sie akcja zatopienia trzech brytyjskich krazownikow pancernych HMS Aboukir, HMS Hogue, HMS Cressy. Mialo to miejsce 22.09.1914. Zanim to nastapilo, wedlug owczesnie panujacej doktryny, bron podwodna byla uwazana za malo efektywna i przypisoywano jej raczej role pomocniczo-rozpoznawcza. Wyzej wspomniane zdarzenie stalo sie wiec istotnym punktem przelomowym, od ktorego zaczeto traktowac okrety podwodne jako samodzielna i efektywna bron, co przyczynilo sie do znacznego przyspieszenia ich rozwoju technicznego. Ciekawostka techniczna jest fakt, ze okret ten posiadal oprocz silnikow elektrycznych takze naped na nafte i przynalezny komin, gdyz naped ten generowal intensywny, bialy dym. W chwili budowy okretu konstrukcje silnikow diesla jeszcze nie byl na tyle daleko rozwiniete, by mogly nadawac sie jako efektywny i niezawodny naped dla okretow podwodnych, ale to sie mialo wkrotce zmienic.

W wyniku powyzszego zdarzenia, dowodca okretu Otto Weddigen zostal okrzykniety bohaterem narodowym i tylko ze wzgledu na wowczas jeszcze mniejsza popularnosc broni podwodnej w porownaniu z lotnictwen nie jest on dzisiaj rownie znany, jak Manfred von Richthofen. W kazdym razie jeszcze wiele lat po tym zdarzeniu na fali sukcesu Weddigena starali sie plynac rowniez wytworcy roznych gadzetow, a prezentowana tutaj wycinanka, choc w niczym nie przypomina wygladem oryginalu, stanowi tego przyklad.

To tak w telegraficznym skrocie. Tutaj link do Wiki z danymi technicznymi oryginalu:
https://de.wikipedia.org/wiki/SM_U_9
W sieci mozna znalezc troche zdjec oryginalu, skany przeroznych kartek pamiatkowych, rysunki i temu podobne.
https://www.google.com/search?q=sm+u-9&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiB2c7--9zuAhVKPuwKHVWxDKUQ_AUoAnoECAsQBA&biw=1281&bih=829

Ostatnio niemiecka Firma "Das Werk" wydala przepiekny model plastikowy tego okretu w skali 1:72 - moze sie komu przyda.

Edycja: poprawilem linki

--

Post zmieniony (10-02-21 07:42)

 
09-02-21 18:27  Odp: [R/G] Niemiecki okręt podwodny U-9
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

To miło że temat wzbudził zainteresowanie :)

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024