FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
17-12-19 09:54  Odp: [P] PZL 11c. model z 2/1959 Mały Modelarz - jakie kolory retuszu ?
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Moim skromnym zdaniem to jedyne co Ci pozostaje, to albo wycieczka do sklepu (skoro masz daleko, to jedynie pozostaje cierpliwość na ewentualną nadarzającą się okazję), albo kupienie jakiegoś zestawu podstawowych kolorów i ich mieszanie. Zakładam, że nikt nie jest w stanie powiedzieć Ci, jakie kolory należy dobrać. Dlaczego? Raz, że ten wiekowy model posiada tutaj zaledwie maksymalnie kilka - kilkanaście osób. Każdy z egzemplarzy przez te 60 lat mógł być przechowywany w odmiennych warunkach, co nie pozostaje bez wpływu na stan wycinanki. Technika druku, karton i ówcześnie używane farby też pewnie mają duży wpływ na obecny wygląd poszczególnych egzemplarzy, a nawet poszczególnych stron w wycinance.
Skoro chcesz pociąć oryginał, to chyba jednak warto zainwestować w to, aby wszystko było właściwie dobrane...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
17-12-19 10:31  Odp: [P] PZL 11c. model z 2/1959 Mały Modelarz - jakie kolory retuszu ?
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Grisha, fajnie że u Ciebie się sprawdza. Mieliśmy kiedyś z Grigorijem dyskusę, w której twierdził, że tym sposobem nie można dobrze dobrać kolorów do retuszu bez zaplecza technologicznego wartego kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych. Cieszę się, że sprawdziłeś to empirycznie. Tu przykład tak dobranych kolorów. Najgorzej wyszedł brązowy (kolory powinienem mieszać i porównywać na tym samym kartonie, na którym wydrukowany jest model) choć dalej wpisuje się w niepisaną zasadę, że odcień powinien być minimalnie jaśniejszy od kolorów w wycinance. Nie rzuca się wtedy tak w oczy i myślę że tak dobrane kolory wyglądać będą lepiej od dedykowanych farb modelarskich.



Tak jak MARIUSZ mówi, sugerowanie się prawdą historyczną i korzystanie z modelarskiej palety przy doborze kolorów to szybka droga do źle dobranego retuszu. Zawsze powinniśmy dobierać kolor w odniesieniu do druku, który często od tej prawdy historycznej odbiega. Pomijając już nawet fakt, że wiele farb modelarskich teoretycznie tego samego odcienia różni się pomiędzy producentami.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
17-12-19 19:31  Odp: [P] PZL 11c. model z 2/1959 Mały Modelarz - jakie kolory retuszu ?
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Grigorij pytasz się o retusz modelu, który masz, czy zamierzasz go dopiero kupić, bo troszkę jest dziwne, że nie wiesz w którym roku ten model został wydany w 1959, czy 1960 ? Przecież numer i rok wydania jest podany na każdym egzemplarzu, nie masz okładki, masz ten numer gdzieś schowany,wszak to może być ostatni egzemplarz sprzed 60 lat ?
Zobaczmy może chociaż kawałek tego unikatu, który będzie "retuszował" Grigorij :
https://archiwum.allegro.pl/oferta/maly-modelarz-nr-2-1959-samolot-pzl-p-11c-i7182497387.html
Sprawa z doborem koloru retuszu do tego modelu nie różni się niczym innym od doboru każdego innego retuszu modelu kartonowego, a jak nie wyjdzie to się robi po prostu "wielokrotny retusz" zmieniając odcień danego koloru.
Będziesz robił na forum relację ze sklejania - wszak sklejanie takiego zabytku to nie lada frajda... dla sklejającego i całej rzeszy oglądających, których z pewnością nie zabraknie ; )

Post zmieniony (17-12-19 19:33)

 
17-12-19 20:00  No Subject
Grigorij     

Post zmieniony (11-03-21 23:44)

Post zmieniony (11-03-21 23:50)

 
17-12-19 20:14  Odp: [P] PZL 11c. model z 2/1959 Mały Modelarz - jakie kolory retuszu ?
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Masz jeden egzemplarz i nie wiesz z którego jest roku - ty sobie robisz z nas tęgie jaja Grigorij : ) Taaaa "idealna jest" : )
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=243891&t=243891&filtr=0&page=36

 
17-12-19 20:48  Odp: [P] PZL 11c. model z 2/1959 Mały Modelarz - jakie kolory retuszu ?
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Grigorij nie, nie okładeczka, bo na okładeczce P-11c tam, gdzie jest malunek A.Werki nie ma podanej daty - jest tylko numer - dopiero następny model Star 21 już ma numer łamany przez rok - 3/59 - taki dowcip kolego : )

 
17-12-19 21:08  No Subject
Grigorij     

Post zmieniony (11-03-21 23:46)

Post zmieniony (11-03-21 23:50)

 
17-12-19 21:25  Odp: [P] PZL 11c. model z 2/1959 Mały Modelarz - jakie kolory retuszu ?
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

To chyba ty się Grigorij mocno zapieniłeś ponieważ mnie nie chodziło o to co napisałeś o samolotach z "Essexa" tylko o to co ja napisałem o tobie w tym linku - taki dowcip, po drugie w linku, który podałem widać przód i tył okładki, po trzecie podałem informację o podawaniu roku wydania na okładkach jako ciekawostkę - na P-11c roku nie ma podanego, po czwarte jak wiedziałeś jaki jest rok wydania mając płytkę CD i oryginał to czemu zastanawiałeś się z którego roku to model.
To są oczywiście duperele i nie o nie chodzi lecz o to, że dla mnie sprawiasz wrażenie kogoś, kto tu już kiedyś był, a jeszcze utwierdziło mnie w tym przeświadczeniu to, że tak jak to robiła ta osoba : edytowałeś post i użyłeś ulubionego słowa tego kogoś "pieniactwo" ; )

 
17-12-19 21:39  No Subject
Grigorij     

Post zmieniony (11-03-21 23:47)

Post zmieniony (11-03-21 23:50)

 
17-12-19 22:05  Odp: [P] PZL 11c. model z 2/1959 Mały Modelarz - jakie kolory retuszu ?
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Grigorij sam sobie niestety przeczysz i ty mącisz wodę gmatwając się w w tym co chcesz retuszować i sklejać, bo :
Masz oryginał, ale masz i płytki CD ( sprawdzałeś jakiej jakości tam jest materiał ? ), bo opinie są kiepskie na ich temat.
Chcesz kleić oryginał, ale na razie jak piszesz chcesz sobie to "przenieść eksperymentalnie na wektorki", ale najpierw się pytasz o kolory retuszu, by następnie napisać, że szkoda ciąć wycinankę od 100 zł w górę, po to by poeksperymentować na kolorkach ??
Jeżeli chcesz kleić oryginał to tylko wycinając części z arkuszy i retuszując ich krawędzie możesz dobrać odpowiedni odcień. Retuszowanie wydruków itp. jest bez sensu, bo to będą inne kolory i zawsze musisz wcześniej wiedzieć, czy model będziesz lakierował, bo to może zmienić dodatkowo odcień retuszu.
Tyle ode mnie w tej kwestii - mam nadzieję, że, gdy ja tu piszę TY już nie dopisałeś czegoś nowego w swoim ostatnim wpisie ? : )

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024