FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 13Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 
08-06-20 18:54  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

I wyłania się ta przepiękna sylwetka Do-17. Delicje. Wypatruję ciągu dalszego, bo jest na co patrzeć.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
08-07-20 23:53  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witajcie w kolejnej odsłonie relacji.

Dzisiaj będzie jak w horrorze. Na początku sielanka i pitu pitu a później zacznie się rzeźnia... Uspokoję - zakończenie będzie szczęśliwe! Aha oczywiście będzie nieco kuchni i historii. No to jedziemy!

Nieco historii

Jak wiemy ze wstępu i kolejnych odcinków relacji, prezentowany Dornier został zestrzelony. To dziś poznamy osobę, która tego dokonała, czyli pilota, który nazywał się Raymond Towers "Ray" Holmes. W czerwcu 1940 r. dołączył do 504 dywizjonu RAF . Stał się znany wśród swoich kolegów jako „Arty”. Przydomek został zaczerpnięty z inicjałów jego imienia R.T. 15 września 1940 r., sierżant Holmes latał myśliwcem Hawker Hurricane, gdy zauważył formację trzech bombowców Dornier Do 17 z Kampfgeschwader 76 zmierzających do centrum Londynu. I na tym chwilowo poprzestaniemy. Poniżej nasz bohater.



Trailer najnowszego horroru!

Był piękny słoneczny dzień. Model spoczywał sobie na ławie, a na kanapie nieopodal moja córka Kasia wraz z małżonką wesoło się bawiły. Nie wiedzieć dlaczego, małżonkę opanowała senność. To jest ten moment, kiedy kładziesz się "na chwilę" i już jest po zawodach. Ja wyszedłem do innego pokoju kiedy po parunastu minutach ciszy, z salonu dobiegł krzyk mojej żony.

Kaśka! Tego nie można!!!

To jest ten moment, kiedy zanim zobaczysz, już wiesz co się stało. I było źle. Mała oderwała cały statecznik poziomy, który był wklejony w kadłub. Ten nie ustąpił po dobroci i córka wyrywając go połamała karton od góry i dołu modelu. Zakładka, która trzymała go od góry, złamana. Poszycie nad komorą bombową złamane, poszycie w części ogonowej - to samo. Rzuciłem się ratować to co się dało i z dobrym rezultatem poradziłem sobie ze spodem kadłuba. Nie miałem za to pomysłu na to co się stało z górą...



Wieczorem wpadłem na wspaniały pomysł! Zacznijmy od tego, aby do tematu podejść a miękko, ze spokojem. Trzeba się nieco odstresować, bo ostatnia walka w nerwach słabo się skończyła, więc rozłożyłem warsztat i przygotowałem sobie narzędzia...



Tak przygotowany i odstresowany to ja przy modelu jeszcze nie byłem! Górną część zacząłem wygładzać kulką łożyskową. Dużą, około 10 do 15 mm średnicy. Najpierw delikatnie, ruchami wzdłuż na twardym podłożu, później w poprzek. Efekt był nawet zadowalający. Dodatkowo poprawiłem spód, bo w nerwach nie zauważyłem, że nie wszystko ze spodu zniknęło. Po kilkudziesięciu minutach stwierdziłem, że lepiej nie będzie. Czas brać się za statecznik, pomyślałem i zacząłem od strony lewej, gdzie swastyka była wydrukowana poprawnie. Za wczasu miałem przygotowany szkielet obu stateczników, więc skupiłem się na poskładaniu wszystkiego do kupy.







Do kształtowania wyobleń używam zazwyczaj takiego zestawu, aczkolwiek po sklejeniu statecznika pionowego, nie byłem do końca zadowolony z efektu. Coś mi nie leżało. I po chwili wpadło mi do głowy co i jak to poprawić. Na tym jednak sklejonym lewym stateczniku, nic już zrobić się nie da, więc zostaje tak jak jest. Do poprawy gdzieniegdzie będzie retusz. Ogólnie jestem średnio zadowolony.



I efekt po klejeniu tego w całość







Wszystko jest spasowane bardzo przyzwoicie, poza samym szkieletem, który w przypadku tych elementów jest zbyt duży. Musiałem go pociąć aby chciał wejść (montowałem po sklejeniu poszycia statecznika, bo w moim odczuciu oklejanie nim szkieletu musiałoby się skończyć tragicznie dla modelu). I rzut oka na stronę lewą.



Zachęcony powodzeniem, przygotowałem sobie zawczasu stronę prawą z poprawioną swastyką (Halogen dziękuję jeszcze raz za zwrócenie uwagi na ten drobiazg). Jak ktoś ma ochotę na ten model - poprawiony element mogę podesłać na mail.



Swastyka przerysowana w paincie, kolor dobrany metodą wielokrotnego próbkowania i ostatecznie obrobiony w Photoshopie. W zależności od światła jest niemal identyczny, a w żywym wyraźnym świetle słonecznym jest wyraźnie inny. Ogólnie jednak nie odstaje mocno, i tak zostaje.



Tutaj na tle steru wysokości.



I w tym momencie uświadomiłem sobie, że KAŻDY element prawdziwego samolotu, nie jest ostry... Tzn, lotki w rzeczywistości nie kończą się na kąt ostry, tylko ich końcówki są zaokrąglone. Promień jest bardzo mały, ale nie są ostre. To zmusiło mnie do zadania sobie trudu i wykonania szeregu narzędzi do formowania takich elementów, które będą się łączyły na bardzo mały promień będą POWTARZALNE. Do tej pory zmiękczałem krawędzie wikolem lub BCG i formując na igle ze zdjęcia powyżej, formowałem końcówki płatów, lotek itd. Ale każda tak naprawdę wychodziła inna. Zrobiłem sobie kilka narzędzi, które od dawna za mną chodziły i oto efekt.





Dzięki odpowiedni dobranym końcówkom mogę teraz wykonywać zaoblenia o promieniu od1 mm do kilku (na razie zrobiłem sobie do 4 mm). Rzut oka na statecznik prawy. I od razu komentarz, w moim odczuciu błędnie jest rozrysowana swastyka na obu statecznikach. Powinna się głębiej chować. Grafika z jednej i drugiej strony jest nieco rozjechana, aczkolwiek uważam, że nie rzuca się to w ostatecznym rozrachunku mocno w oczy.



I rzut oka na całość.ostatnim etapem było zamknięcie tego poszyciem od góry, oraz wymodelowanie przejścia pomiędzy kadłubem a statecznikiem, który ostatecznie zakrył to co córka napsuła (i tak ją kocham).









Jeszcze rzut oka na całość i w następnej odsłonie spotykamy się na etapie formowania poszycia skrzydeł. I tu zapowiadam, że będzie pod górkę ze wstępnych przymiarek.



A zatem do następnego razu i ciąg dalszy nastąpi!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
09-07-20 07:23  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo fajnie sobie poradziłeś! Jesteś jak widzę perfekcjonistà !
Ale dla wszystkich nauczka ; nie zostawiamy modelu niezabezpieczonym ! Koty i dzieci i pozostali domownicy potrafià szybko się “rozprawić” z modelem niweczàc naszà pracę...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-07-20 10:17  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Świetna robota. Świetna relacja.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
09-07-20 11:33  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Takie relacje lubię - dobrze wyważone proporcje tekst-zdjęcia.
W dodatku nieźle motywuje:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
09-07-20 21:30  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mam pytanie o ster i stateczniki pionowe. Ster nie powinien głębiej siedzieć? hakenkrojc jest rozjechany i krawędź natarcia statecznika nie jest zrównana z częścią ruchomą.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
09-07-20 21:53  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Łosiu - absolutnie nie. Popatrz na to zdjęcie:

https://www.flying-tigers.co.uk/2018/dornier-do-17-flying-pencil-forces-of-valor-new-models-corgi-aviation-and-air-force-one-arrivals/

https://www.asisbiz.com/il2/Do-17/Dornier-Do-17/pages/Dornier-Do-17P-side-view-01.html

Dokładnie tak to ma wyglądać i wygląda. Swoją drogą można polemizować czy swastyka była w dobrym miejscu...

OK - jest dobrze narysowana. Tu widać szczątki tej maszyny na dachu budynku dworca

https://www.rafmuseum.org.uk/blog/citizen-airman-ray-holmes-part-one-ve-day/

--

Post zmieniony (09-07-20 21:57)

 
10-07-20 08:43  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Super wygląda.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
10-07-20 10:18  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zwróciłem uwagę na profilowanie krawędzi natarcia, spływu i zaoblenia końcówek. Doskonałe wykonanie !
Odnośnie swastyki na statecznikach - nie ma co polemizować, jest błędnie umiejscowiona - powinna być cała na stateczniku pionowym i nie zachodzić na ster kierunku.
Powodzenia w dalszej budowie życzę !

 
11-07-20 12:20  Odp: [R] Cień swastyki nad Europą. Dornier Do 17-Z1 Mały Modelarz
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Ryszard pisze: "Odnośnie swastyki na statecznikach - nie ma co polemizować, jest błędnie umiejscowiona - powinna być cała na stateczniku pionowym i nie zachodzić na ster kierunku."
A ja znalazłem takie zdjęcia:

https://i.pinimg.com/originals/70/a8/4a/70a84aed182d3a35e77928e45c781926.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Dornier_Do_17#/media/File:Do-17-2.jpg

Oczywiscie wiekszość miała swastykę namalowaną tak, jak piszesz, ale wydaje mi się że wcześniejsza wersja malowania miała swastykę umiejscowioną tak, jak jest w tym modelu i na zdjęciach, które znalazłem.

EDIT: Właśnie przejrzałem linki, które zamiescił Mucha, i w drugim z nich, na stronie Asizbiz jest też kilka zdjęć egzemplarzy ze swastyką po środku.
Także nie tak do końca z tym złym umiejscowieniem.

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (11-07-20 12:28)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 13Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024