FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-11-18 23:47  [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej relacji

Będąc 1 listopada w Lublinie odwiedziłem miejsce pochówku "ojca" linii samolotów, z których najważniejszy, czyli PZL P.11c, był obrońcą polskiego nieba w pierwszych dniach wojny rozpoczętej we wrześniu 1939 roku. Utalentowany, młody inżynier, Zygmunt Puławski pochowany został na cmentarzu przy ulicy Lipowej w centrum Lublina, po wypadku lotniczym, który miał miejsce na Ochocie w Warszawie.



Ostatnie dni to również szereg uniesień patriotycznych, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, w których to czasie nie omieszkałem skorzystać z obchodów organizowanych jak co roku w Warszawie.



Dodatkowo dzień później, czyli 12 listopada, miała miejsce 14 rocznica śmierci naszego najlepszego asa lotniczego, którym był Stanisław Skalski.


(źródło zdjęcia http://ipsb.nina.gov.pl/a/foto/pilot-stanislaw-skalski)

Także w niedzielę 11 listopada po powrocie z Marszu Niepodległości, postanowiłem uczcić tą niebywałą rocznicę oraz oddać hołd Zygmuntowi Puławskiemu i Stanisławowi Skalskiemu, w sposób dla nas charakterystyczny, czyli modelarski.

Prawie wszyscy modelarze lotniczy uważają, że każdy powinien mieć w swojej kolekcji Spitfire'a. My Polacy również do takich obowiązkowych modeli zaliczamy PZL P.11c. Także, przyszedł czas, żeby postarać się zbudować własny. Model wydany nakładem wydawnictwa Andrzej Haliński, czyli w moim przypadku norma. Tłuczony przeze mnie od roku szwabski pomiot jest już na ukończeniu, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć budowę nowego modelu. Oczywiście materiały do niego posiadałem w swojej biblioteczce od dłuższego czasu. Nie wiem, czy są jeszcze jakieś inne publikacje, ale wydaje mi się, że to co zgromadziłem, plus zdjęcia zrobione w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, to jest wystarczająca dokumentacja.



Pierwszy start z tym modelem mam za sobą, a odbyło się to około 10 lat temu i zakończyło na kabinie pilota. Może gdzieś w czeluściach Internetów jest jeszcze relacja, jednak zapewne zdjęcia już na niej wygasły, więc nie ma co wracać i do relacji, i do tamtego modelu. Także zaczynam zupełnie od nowa.
Założenie, jakie przyjąłem odnośnie tego modelu jest takie, żeby był sklejony w najlepszy sposób jaki potrafię, gdyż samolot na to zasługuje. Oczywiście planuję użyć wszystkich dodatków jakie są tylko możliwe, podobnie jak to uczyniłem w poprzednim modelu. Posiłkuję się relacją mistrza standardu, czyli Wojtka P. znanego pod wdzięcznym pseudonimem ceva. Wojtek osiągnął fantastyczny efekt, jednak widać po zdjęciach, że konstrukcja modelu jest bardzo karkołomna, więc prosto nie będzie.
Przez ostatnie dni zastanawiałem się nad imitacją żłobkowanego poszycia blaszanego, czy w ogóle jest sens to robić w modelu. O ile wiem, jest jeden model z takim efektem. Pokusił się o to Marcin Grygiel, jednak ja nie widziałem jego modelu na żywo, więc nie wiem czy walka z trasowaniem, jest tego warta. Według AJ-Press żłobkowanie miało promień 1mm, a odległość pomiędzy "falkami" wynosiła 5mm. W skali daje nam to 0,15mm, czyli mało! Mimo wszystko postanowiłem spróbować i trasowałem te powierzchnie za pomocą szpikulca dostępnego w AK-5 Olfy. Dodatkowo należało również wykonać brzechwy w odpowiednich miejscach. Nie wiem niestety jakiej wysokości one były w samolocie, ale wstępnie, żeby było łatwiej, próbowałem wycinać cienkie paski z kartonu 0,2mm w kolorze, o szerokości około 0,5mm, przyklejając je na płasko, jednak to nie zdało egzaminu. A później z różnego rodzaju pasków łączących z modelu, wycinałem w odpowiednim kolorze paski szerokości około 0,8mm i przyklejałem je bokiem o grubości 0,2mm. To wydaje mi się być akceptowalne. Żeby zrobić próbę czy podołam takiemu zadaniu i czy ma to sens wizualny, zacząłem od czegoś małego, czyli statecznika pionowego. Efekt widoczny jest poniżej.



Po wysłaniu tych zdjęć na świeżo do Laszlika odpisał mi, że różne odległości pomiędzy trasowanymi liniami psują efekt (robiłem je ręcznie od linijki, jedna po drugiej). Nie jest to bardzo widoczne gołym okiem, jednak po powiększeniu już rzuca się w oczy. Także starałem się znaleźć na to rozwiązanie. Zakupiłem w pasmanterii igły w rozmiarze 12 czyli najcieńsze jakie były. Ich średnica to 0,35mm, więc po sklejeniu ze sobą, będą tworzyły paski w odległości od siebie około 0,35-0,4mm, jest to 3 razy więcej niż wynika z przeliczenia żłobkowania. Jednak okazało się, że idealnie się to zgrywa z liniami grafiki na modelu. Zapewne autor modelu zwiększył odległości, żeby oszukać oko oglądającego, w przeciwnym wypadku linie zlałyby się w całość. Ale tak naprawdę było mi to na rękę. Także zbudowałem narzędzia do trasowania widoczne poniżej. Jedno z 3 igłami, natomiast drugie z 5. Do ich budowy użyłem cyjanoakrylu, nitki i patyczków do lodów.



Efekt nowego trasowania jest widoczny poniżej. Niestety nie jestem w stanie zrobić zdjęć, żeby to było lepiej widoczne. Ale póki co gra wydaje się warta świeczki. Schody mogą się zacząć przy skrzydłach, ale będę o tym myślał jak będę je budował.



I jeszcze na koniec trochę lepsze zdjęcia statecznika pionowego. Retusz wykonany za pomocą wymieszanej Tempery, jeszcze będzie poprawiany w trakcie dalszej budowy.



Pozdrawiam!

Post zmieniony (15-11-18 09:47)

 
15-11-18 06:10  Odp: PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Po tym co Ty robisz z P-11 to ja swojego modelu nawet nie ruszę. Podziwiam Twoje podejście do tematu i efekty pracy z kartonem.

--
Pozdrawiam!

 
15-11-18 07:14  Odp: PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
fanpj   

Zapowiada się piękny model, trzymam kciuki.
Powodzenia Piotrek w budowie.
Pozdrawiam

 
15-11-18 08:02  Odp: PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Faktycznie po trasowaniu igłami lepiej wygląda. Wysoko podnosisz poprzeczkę.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
15-11-18 08:38  Odp: PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Zapowiada się ciekawa relacja. Trzymam kciuki za realizację planów.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 
15-11-18 10:49  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

A co takiego robi Rowin? , że takie stwierdzenie Jasiek wysunołeś? bo nie do końca rozumiem, trasowanie ? czy dodanie tych płetw? Przecież to kwestia chęci i dużej ilości czasu.

--

Post zmieniony (15-11-18 17:33)

 
15-11-18 12:34  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Ja już nie mam cierpliwości do takiego dopieszczenia dlatego podziwiam.

--
Pozdrawiam!

 
15-11-18 15:21  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Kolego Rowin
Może Ci się przyda - PZL P11c

Powodzenia w budowie

--

Post zmieniony (15-11-18 15:22)

 
15-11-18 18:27  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Arche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Hej, z tego co się orientuje to jeden z P11c jeszcze lata ;D
Piotrek nie wątpię w to że, z silnikiem też zrobisz prestiż .
U mnie flaga wisi od pierwszego maja po dziś, podkreślając nasz patriotyzm . Szkoda że, PZL P.1 nie została powszechnie uznana i doceniona,
Zygmunt Puławski zaraz po powołaniu do życia Państwowe Zakłady Lotnicze w 1927 zaczyna prace nad P.1 ponadto w projektowaniu bierze udział
Stanisław Prauss. Puławski korzystał z technologii nitowania oraz krycia skrzydeł blachą drobno żłobkowaną systemu Wilbaut...
W projekcie pojawiły się też dwa charakterystyczne rozwiązania stosowane w całej rodzinie myśliwców aż do P24: mewi płat i podwozie nożycowe .

 
15-11-18 22:44  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie,
Winek również dziękuję za link. Wyprowadziłeś mnie z błędu, bo nie wiedziałem, że ktoś jeszcze oprócz Marcina, się nad tym męczył.

 
16-11-18 08:13  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

rowin , pozwoliłem sobie dodać do pliku Twój sposób na trasowanie.
https://drive.google.com/file/d/1iiCPGFcDIGwYoNBbo_vlrlxXCH_0g0UK/view?usp=sharing
Pozdrawiam

--

Post zmieniony (16-11-18 08:18)

 
16-11-18 08:49  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Jarpen   

Ładnie to wygląda. Ale czy takie żłobkowane na dużej powierzchni (na płatach) nie osłabi kartonu na tyle że będzie przy formowaniu się odkształcał.

 
28-11-18 23:39  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej odsłonie relacji.

Wczoraj przypadała 103 rocznica urodzin Stanisława Skalskiego. Starałem się wyrobić z aktualizacją, właśnie na ten dzień, jednak niestety mi się nie udało.
Intensywne prace nad skrzydłami trwały od kilku dni. I pomimo, że nie zostały jeszcze w pełni skończone, pozwolę sobie zrobić krótką prezentację na temat tego w jaki sposób powstawały. Przepraszam z góry za jakość zdjęć, są one robione niestety telefonem, nie mniej chciał uchwycić etapy powstawania, a nie chciało mi się za każdym razem rozkładać ze sprzętem do fotografowania. Lepsze zdjęcia pokaże w następnej odsłonie, kiedy skrzydła będą gotowe, a wraz z nimi stateczniki i powierzchnie sterowe.
Słowem wstępu chciałem zaznaczyć, że są to najtrudniejsze skrzydła jakie kleiłem do tej pory. Bardzo cienki dźwigar w okolicy centralnej powoduje duże odkształcenia, nawet po zaimpregnowaniu CA i oklejeniu poszyciem. Co prawda autorzy dodali szablon, jednak według mnie jest on niewystarczający.
Idąc za radami osób, które wcześniej kleiły ten model, postanowiłem dźwigar połączyć w całość przed wycięciem (w modelu jest on podzielony na trzy części). W tym celu zaznaczyłem oś symetrii (1) i zgodnie z nią nakleiłem środkową część dźwigara na tekturę 1mm. Następnie przedłużyłem linie wyznaczającą miejsce przyklejenia wzmocnień (2). Jest to linia wyznaczająca oś dźwigara w kierunku końca skrzydeł. Na tej podstawie przykleiłem części W13L i W13P korygując ich ustawienie z linią (3), która jest przedłużeniem linii (2). W ten sposób otrzymałem poprawny wznios skrzydeł.



Po starannym wycięciu z tektury zachowałem dolną część odpadu, która służyła jako szablon. O tyle lepszy niż proponowany przez autorów, że kształtował dźwigar po jego całej rozpiętości. Przykleiłem go taśmą malarską i w odpowiedniej kolejności doklejałem następne części na bieżąco wzmacniając za pomocą CA.



Kiedy cały szkielet był gotowy i dokładnie wysechł, przeszlifowałem go, a następnie wypełniłem XPSem, który pozyskałem z pozostałości podkładek pod panele. Grubość XPS to było 5mm i okazało się to za mało, więc miejscami kleiłem warstwowo. Kleiłem przezroczystym klejem Technicqll do gąbki i styropianu. Działał tak samo jak butapren z tą różnicą, że nie rozpuszczał XPS.



Postanowiłem spróbować takiej techniki na podstawie doświadczeń radzieckich modelarzy, którzy na potęgę używają styroduru i to z całkiem dobrym efektem. Problem był tylko z narzędziem do docinania. Po przejrzeniu relacji Technika, stwierdziłem, że sam nie zrobię tego urządzenia, bo nie mam takich materiałów, ale na szczęście udało mi się znaleźć taki wynalazek jak poniżej, na allegro za 60zl. Cena do zaakceptowania.



Także po zainstalowaniu końcówki widocznej poniżej, rozpocząłem cięcie pianki. Wyszło mi to średnio, bo nie mam doświadczenia, ale kolejnym razem na pewno będzie lepiej.



Posiadając już szkielet przyszła pora na poszycie. Pomimo zastosowania wypełnienia w szkielecie i tak postanowiłem zrobić podposzycie. Powodem było to, że po trasowaniu karton stał się wiotki i jego odkształcenia były nieprzewidywalne. Odrysowałem każdy element poszycia w następujący sposób.



Karton pozyskałem z pozostałości surówki Tempesta, którą kleiłem jakiś czas temu. W związku z tym, miałem pewność, że właściwości kartonu są te same lub maksymalnie zbliżone. Następnie skleiłem za pomocą BCG całe poszycie „w powietrzu” odpowiednio je kształtując. Do łączenia segmentów skrzydeł użyłem pasków łączących z wycinanki.



Później pomiędzy paski łączące, powklejałem wcześniej odrysowane podposzycie za pomocą butaprenu. Podposzycia nie wklejam w krawędź natarcia, gdyż tam ze względu na krzywiznę, karton jest wystarczająco sztywny.



Jak wszystko wyschło wkleiłem szkielet do środka za pomocą kleju Technicqll (normalnie używam do tego butaprenu, ale tym razem rozpuszczał XPS). W ten sposób skrzyła były niemal gotowe.



Ostatnim elementem było wykonanie brzechw na spodniej stronie płata. Wykorzystałem do tego drugą wycinankę (niestety brak zapasu koloru jest zmorą), wycinając imitacje brzechw. Użyłem do tego patentu znalezionego na którymś forum. Początkowo próbowałem z dwoma ostrzami obok siebie, jednak były za blisko. Nie mniej po włożeniu między ostrza kartonu 0.2mm, wysokość wycinanych pasków była dla mnie dobra.



Tak jak w przypadku statecznika pionowego, paski przyklejałem w pionie. Żeby zrobić to równo i w miarę prostopadle do powierzchni płatu, zapierałem pasek o plastikową kartę reklamową (może być również płatnicza lud dowód osobisty). Natomiast kartę przyklejałem do skrzydła taśmą Tamiya, żeby się nie poruszyła w trakcie przyklejania. Oczywiście odbywało się to z pomocą BCG, a wszystkie przybory potrzebne w tej operacji, znajdują się na zdjęciu poniżej.



Efekt widoczny jest na zdjęciach poniżej.



Jak widać nadruk na brzechwach jest niestety jednostronny. Nie miałem możliwości znaleźć dwustronnego druku w odpowiednim kolorze, który w tym przypadku byłby najlepszy. W związku z tym jestem zmuszony niezadrukowaną stronę wyretuszować. Jednak nastąpi to w czasie, jak będę retuszował stateczniki i powierzchnie sterowe. Na chwilę obecną, całość skrzydeł widocznych powyżej, nie została w żadnym stopniu retuszowana.

Pozdrawiam

 
29-11-18 08:10  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Coś nie mogę zobaczyć wszystkich zdjęć.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
29-11-18 08:17  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

No i po transferze. A jeszcze godzinę temu były.
Fotosik-srotosik.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
29-11-18 08:18  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Wlasnie dostalem komunikat ze przekroczylem limit transferu. Wiec zdjecia beda widoczne w sobote.

 
29-11-18 20:34  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Zdjęcia jeszcze zdążyłem zobaczyć wczoraj, ale nasuwa mi się następujące pytanie: wklejanie szkieletu do pokrycia - "smarujesz" klejem wszystko i od razu wklejasz, czy na przykład klejem są pokryte dolna część szkieletu i dół pokrycia od wewnątrz i dopiero później doklejasz górę ?

--
http://messer.cba.pl

 
29-11-18 21:59  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

W oczekiwaniu na sobotę można zobaczyć zdjęcia tu https://papermodels.pl/showthread.php?tid=10453

 
30-11-18 14:58  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Wybaczcie za te zdjęcia, ale kurna nie będę dokupować transferu, bo to jest według mnie bez sensu.
Klejem smaruje na grubo całość, tak żeby była jeszcze możliwość manewru i najważniejsze jest to, żeby poszycie się domknęło równo na krawędzi spływu. Jeżeli coś jest nie tak to rozklejam i próbuje kolejny raz. Oczywiście wcześniej przymierzam kilkanaście razy.
Kiedyś robiłem to na styk, biorąc za bazę znacznik na wręgach z krawędzi natarcia, ale kończyło się to zazwyczaj jakimś delikatnym przesunięciem, albo brakiem zbiegnięcia się obu powierzchni na krawędzi spływu.

 
01-12-18 07:55  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Szkoda, że wydawca nie postarał się, aby te brzechwy były dodatkowymi elementami. To są dość charakterystyczne elementy w tym samolocie.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
01-12-18 16:58  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Czytając Twoją relację przypominam sobie swoje zmagania z P11-stką.
Nie stosowałem wtedy techniki podposzycia i moje pokrycie skrzydeł nie jest tak perfekcyjne.
Nie mogłeś tego sklejać i pokazywać 5 lat temu? Byłoby łatwiej.
Proces montażu i USTAWIENIA skrzydeł jednak miałem inny - zakupiłem w wydawnictwie szkielet laserowy i tylko nim się posługiwałem.
Bez szablonu do ustawienia wzniosu skrzydeł nie wyobrażam sobie prawidłowego wykonania tego trudnego modelu.
Twoje obecne wyniki fantastyczne.
Powodzenia do samego końca.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
01-12-18 20:57  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Seweryn 

 

Chyba czas wznowić ten model w innym malowaniu. Twoje wykonanie perfekcyjne.

--
Seweryn

 
01-12-18 21:02  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Wykonanie modelu na poziomie nie osiągalnym dla mnie . Co do innego malowania ,to chętnie bym widział P-11 w kamuflażu .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
01-12-18 21:14  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Marzen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Pioter ... kurła ... Szok !
Właśnie miałem obczaić swoją wycinankę gdy nagle ... przypomniałem sobie, że to jest właśnie ten drugi egzemplarz, który pociachałeś !
Piękna robota i wzorowo opisane patenty - muszę się tam pojawić u Ciebie na kwadracie i zobaczyć na żywo !
Pozdro !

 
02-12-18 11:42  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Mnie również nie odpowiadał szablon z wycinanki, wykonałem swój na jego podstawie.
Mój szablon podtrzymywał zarówno kadłub jaki i skrzydło, więc była to obszerna konstrukcja ale pozwalała wszystko prawidłowo zmontować.
Mimo 5 lat od sklejenia mojej 11 nic się z nią nie dzieje, skrzydła trzymają się idealnie.

W kadłubie nie miałem większych problemów. Jedynie odciąłem i wkleiłem jako osobny element opływkę od zagłówka pilota do statecznika pionowego. Nie umiałem zachować tutaj prawidłowego kształtu z poszycia wycinankowego. Po rozcięciu wyszło lepiej.

Powodzenia w dalszej pracy i oby tak dalej.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
23-12-18 19:55  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej aktualizacji

Odrywając się od przedświątecznych obowiązków, udało mi się zrobić kilka zdjęć gotowym skrzydłom, statecznikom oraz powierzchniom sterowym. Proces powstawania tych elementów opisałem poprzednim razem dość wyczerpująco, także teraz chciałbym skupić się na zdjęciach szczegółów, bez zagłębiania się w tekst. Nic nie było jeszcze lakierowane, a wstępny retusz został wykonany głównie na krawędziach spływu i brzechwach. Po lakierowaniu ubytki w retuszu zostaną jeszcze wypełnione. Widać również, na niektórych zdjęciach, przebarwienia wynikające z użycia cyjanoakrylu, głównie na krawędziach spływu skrzydeł. Liczę jednak, że zniwelują się one, kiedy zostanie położony lakier bezbarwny.













W tym miejscu chciałbym życzyć Wam wszystkiego dobrego z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Pozdrawiam

 
23-12-18 22:23  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Fantastyczna robota. Już mogę gratulować modelu.
Podziwiam wysiłek, dokładność wykonania oraz wierność oryginałowi.
Także poświęcony czas w okresie przedświątecznych przygotowań.
Teraz tylko poskładać w całość.
Co do cyjanoakrylu, podobno rzadki się rozpływa i występują przebarwienia, a średni i gęsty nie.
Nie sprawdziłem jeszcze tej teorii.

Również spokojnych i radosnych Świąt BN i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
23-12-18 23:43  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Arche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Winek, gęsty się nie rozpływa, ale trzeba usuwać pozostałości kleju tylko i wyłącznie metalowym narzędziem w formie wykałaczki, gęsty do samego klejenia ma wiele zalet.
rowin, widzę, że warto poświęcić ogrom czasu na zbliżenie modelu do oryginału, od dłuższego czasu mam w planach kupna P.11 kasą już jest :D pozwolisz ze zrobię niezłą zgapę z Twojej relacji .
Pozdrawiam.

 
25-12-18 09:16  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Moje gratulacje!
Wprost widać , jaką radochę Ci sprawia cyzelowanie tych wszystkich szczegółów!
Brawo!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-12-18 09:24  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Rowin, rozwalasz mnie ;-) Muszę i ja się wziąć za robotę... Jeszcze żebym miał czas...

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-12-18 10:51  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Kris 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 10

achhh, żeby tak wydawcy chcieli wskoczyć na wyższy poziom (bo można) i drukować z przetłoczeniami blach. taki Spitfire czy 109-ka zyskał by nową jakość. Osobiście trasowanie przeprowadziłem na darmowym RWD 25, pomalowałem go jak RWD 4 i wyszło nawet "całkiem całkiem".
Podziwiam kolegę, ja z reguły robię w standardzie dorzucając czasem jakąś drobnicę. Czekam na finał.

 
02-01-19 23:49  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnym roku modelarskich zmagań z kartonem

Jak wspomniałem we wcześniejszych relacjach, ostatnio staram się zaczynać nowy model od najtrudniejszych elementów. Tutaj zrobiłem podobnie. Po zakończeniu prac nad usterzeniem i statecznikami, a przede wszystkim mewim skrzydłem, które uważam za najtrudniejszy element w modelu, przyszła pora na kadłub. Pod względem trudności, kolejnym powinien chyba być silnik, jednak bez kadłuba, jego poprawna budowa, a tym bardziej waloryzacja, jest niemal niemożliwa. Stąd czas na wcześniej wspomniany kadłub.
Podobnie jak poprzednio, poszycie wykonałem "w powietrzu" bez wklejenia szkieletu wewnątrz. Na tym etapie był on mi potrzebny tylko do nadania kształtu poszyciu. Całość podkleiłem kartonem, podobnie jak to odbyło się w skrzydłach, oraz połączyłem poszczególne segmenty, za pomocą pasków łączących, zaproponowanych przez autora. W miejscu kabiny pilota od razu wkleiłem wewnętrzne poszycie kabiny dodając wszystkie podłużnice i poprzecznice, zapożyczone z drugiej wycinanki. Jak widać wyciąłem prawe panele inspekcyjne, gdyż w zamyśle ta strona będzie odpowiadać za ekspozycję uzbrojenia i wyposażenia wnętrza kabiny pilota. Od spodniej strony kadłuba planuję oddzielnie wykonać dodatkowy zbiornik paliwa wraz z mocowaniem.





Z powodu otwartych luków inspekcyjnych, postanowiłem zwaloryzować kratownicę nośną. Oprócz tego zależało mi również na uplastycznieniu widocznego zbiornika paliwa znajdującego się przed kabiną pilota. Te zmiany zmusiły mnie na duże przeróbki w konstrukcji modelu. Nie było to problemem, ponieważ w oryginale kratownica i wiele elementów wyposażenia kabiny były w kolorze aluminium. Także wszystkie zmiany zostaną pokryte warstwą farby w dalszym etapie budowy.
Problemem jednak okazało się rozwikłanie, jak wyglądał w rzeczywistości P.11c. Okazuje się, że wiele elementów z egzemplarza muzealnego nie jest oryginalne. Trafiłem na ciekawy wątek na sąsiednim forum , gdzie modelarz dość skrupulatnie zajmuje się tym tematem. I powiem szczerze, że chętnie ściągnę od niego wiele rozwiązań. W dodatku pójdę na taką łatwiznę i nie będę tego sprawdzał, bo przy pierwszych próbach okazuje się, że mam na tyle kiepski materiał, ze rozwikłanie niuansów konstrukcyjnych jest bardzo trudne. Zatem z góry przepraszam, jeżeli w dalszej budowie okaże się, że model nie zgadza się merytorycznie ze stanem rzeczywistym z roku 1939. Nie mniej będę się starał wypośrodkować to jakoś sensownie.







Pozdrawiam

 
03-01-19 06:43  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

O Matko...!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-01-19 07:06  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Seweryn 

 

Wspaniałe!

--
Seweryn

 
03-01-19 08:33  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Myślałem, że ten wątek jest szalony ale tylko do czasu zapoznania się z tym linkowanym. To już po prostu zniechęca do modelarstwa.

Post zmieniony (03-01-19 10:16)

 
03-01-19 08:34  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 38
 

Wymiatasz.

--
KARTONOWY TUR
Zrobione: BTR 60 PB, PTS, ZU 23-2, Bofors wz.36 plot, C2P, Pz.Kpfw I Ausf F, H 13 C Sioux, Grecka Cerkiew, TKS, Kfz 14 Adler, Aerosanie RF-8,Bofors wz.36 37mm ppanz., drezyna TK, drezyna R, wz.29, wz.34,Putiłówka
W budowie: Su 76M

 
03-01-19 09:21  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Troszkę ochłonąłem. Na tyle by coś sensownego ( chyba?) powiedzieć.
Jak widzę poszycie będziesz nasuwał na szkielet kadłuba. To bardzo sensowne posunięcie. Choć przy założeniu,że wszystkie elementy będą do siebie idealnie pasowały. W tym wydawnictwie i w Twoim wykonaniu prawdopodobnie tak będzie. Ale ja przy swoich skromnych umiejętnościach bałbym się tego ; uważam,że w przypadku , gdyby cokolwiek ze szkieletu za kabiną pilota ( patrząc w kierunku ogona) było większe niż obwód poszycia w tym miejscu, to przy próbie użycia większej siły przy wpychaniu w poszycie można by zdemolować tą pajęczynkę kratownicy na wysokości kabiny pilota... Że o wyprodukowaniu krowich żeber na poszyciu nie wspomnę... Już mi ciarki chodzą po plecach... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-01-19 10:25  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Przesadzasz z tymi obawami. Znacznie łatwiej jest skleić poszycie osobno i nawlec na gotowy, samonośny szkielet niż zwyczajowo montować segmenty poszycia i szkieletu. Testowałem obie metody i pierwsza daje mi znacznie lepszy efekt.. Cały problem sprowadza się do dokładnego oszlifowania szkieletu znika za to problem krowich żeber i łączeń segmentów. To jest bardzo wygodne i dobrze, że Haliński jako jedyne wydawnictwo ma taki szkielet w standardzie.

 
03-01-19 10:54  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jestem pełen podziwu dla Twojego podejścia w klejeniu tego modelu i z efektów, które uzyskujesz.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-01-19 11:14  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie

Mariusz. Od dłuższego czasu jestem zwolennikiem takiego typu klejenia kadłuba. Dzięki temu unikam krowich żeber, o które się obawiasz. Podposzycie, które stosuje na tyle wzmacnia konstrukcję poszycia zewnętrznego, że szkielet jest niemal niepotrzebny. Jednak używam go głównie w celach zachowania symetrii modelu i szlifuje go, tuż przed wklejeniem, do tego stopnia, żeby miał minimalny luz. Później ten luz jest niwelowany większą ilością butaprenu. Stąd też jestem zwolennikiem szkieletów okrętowych w samolotach, bo ułatwiają one taki typ klejenia.
Natomiast jeżeli chodzi o kratownice to jest ona nasączona w całości cyjanoakrylem, a po sklejeniu w całą konstrukcję jest na tyle sztywna, że nic by się nie stało z nią nawet przy użyciu dość dużej siły.

Pozdrawiam

 
03-01-19 11:20  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Jarpen   

Obejrzałem sobie relacje na kartonówkach zalinkowaną przez Rowina.Fakt model niesamowity,ale relacja stanęła niemal trzy lata temu na kadłubie, a szkoda. Podobną relacje gdzieś oglądałem z Hurricane i też stanęła na kadłubie. No często tak jest że gdy jeden model dłubie się kilka lat to przychodzi zniechęcenie i nie kończy. Czasem chyba lepiej trochę odpuścić i skończyć model w rozsądnym czasie,ale to tylko moje zdanie. Ale jestem pewien że jedenastkę Rowina będziemy podziwiać w pełnej krasie.

 
03-01-19 12:32  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Arche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Piotrek, dzięki za taką relację na przyszłość...
Włodek, właśnie takie wykonania modelu zachęca nas do modelarstwa, jak najbardziej.
Pozdrawiam.

Post zmieniony (03-01-19 12:34)

 
04-01-19 23:17  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Powracam do tej relacji z przyjemnościà.
Przy okazji przypomniałem sobie, że rowkowanie blachy skrzydeł i usterzenia wykonał także w swojej “jedenastce” nasz forumowy Kolega Propeler. Jeśli dobrze pamiętam, była to jedenastka z MM, projektu Pawła Mistewicza. Model zdobył nagrodę na jednym ze zlotów we Wrocławiu
To nawet chyba on...

http://wak.konradus.com/2010/grzegorz_nowak_w/83.jpg

Post zmieniony (04-01-19 23:59)

 
11-01-19 10:21  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Ładnie ci wychodzi model, a szczena opadła mi na podłogę. Widać jak bardzo dużą uwagę przykładasz do każdego modelu, aby wyglądał tak jak w oryginale. Muszę kiedy wypróbować tą metodę w jakimś modelu i zobaczę efekt.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
22-09-19 21:26  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam po bardzo długiej przerwie.

Niestety, mimo upływu czasu, niewiele zrobiłem przy modelu. Wszystkie siły modelarskie zostały skierowane na czwórkę Spitfire'ów i dopiero jak je zakończyłem, to wróciłem do Jedenastki. Także wstępny plan ukończenia budowy na 1 września bieżącego roku legł w gruzach. Co niestety długo nie dawało mi spokoju, gdyż planowałem wyjątkowo uczcić 80 rocznicę walk obronnych Stanisława Skalskiego na tym samolocie. Tak czy inaczej, obecnie jest to jedyny model nad którym pracuję, więc mogę mu poświęcić pełną uwagę, co mam nadzieję za skutkuje dobrym efektem końcowym.

Dwa tygodnie temu, przy okazji wizyty na Festwialu Modelarskim w Jaworznie, wybrałem się do Krakowa do Muzeum Lotnictwa. Jedenastkę widziałem już kilkukrotnie, jednak to był pierwszy raz po remoncie, jaki przeszła dość niedawno. Mój odbiór był bardzo pozytywny, szczególnie, że zostały wymienione koła na takie, które są bliższe oryginałowi. A co za tym idzie, charakter samolotu zmienił się diametralnie w stosunku do tego co było wcześniej. Dzięki uprzejmości Pana przewodnika z Muzeum Lotnictwa (niestety nie pamiętam nazwiska), miałem możliwość wskoczyć za sznurek i porobić dowolne zdjęcia jakie mnie interesowały. W sumie od razu jechałem z takim nastawieniem, więc miałem przy sobie miarkę, aby zmierzyć wielkość kilku elementów (między innymi brzechwy, które mają w rzeczywistości 10mm). Nie omieszkałem strzelić sobie pamiątkowej fotki z samowyzwalaczem! :)



Co do samego modelu, to na podstawie zdjęć z czasopisma Aeroplan (numer specjalny o P.11c), zacząłem waloryzować kabinę pilota. Wszystko co jest widoczne na zdjęciach jest gotowe do malowania na kolor aluminium. Także po pomalowaniu zostanie położony wash, wklejony fotel, a wszystkie kolejne podzespoły będą już malowane na bieżąco przed wklejeniem na odpowiednie miejsce. Fotel lekko poprawiłem, chociaż można by to było zrobić lepiej. Dopiero na zdjęciach zauważyłem, że uchwyty na oparciu są trochę za duże. Ale już trudno się mówi. Nie wiem czy na fotelu będzie kładziona poduszka skórzana, zobaczę jak to się będzie prezentować po malowaniu.



Natomiast to co jest dodane w tym miejscu to myślę, że dobrze widać. Są to wszystkie zespoły, które uznałem, że należy wkleić przed malowaniem. Większa ich liczba mogłaby utrudnić później dostęp do wklejenia kolejnych. Zgodność z oryginałem jest bardzo ciężko wyegzekwować. Wiele współczesnych materiałów opiera się na tym egzemplarzu muzealnym, a wiadome jest, że samolot przeszedł kilka przeróbek w trakcie wojny przez Niemców i już po wojnie w trakcie napraw i konserwacji. Także, jeżeli ktoś jest pewny, że zrobiłem coś niezgodnie z rzeczywistością na rok 1939, to niestety mogę w tym momencie tylko wzruszyć ramionami i powiedzieć "Trudno!". Nie ma co się rozpisywać, zapraszam do przejrzenia zdjęć.











W kolejnej aktualizacji zaprezentuję te elementy po pomalowaniu.

Pozdrawiam

--

 
25-09-19 00:18  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dwa dni nikt nic nie napisał, nie skomentował.
Trochę to dziwne ale i trochę normalne - kolejne truizmy typu "fajnie Ci idzie" , "piękna robota", - już nie wiadomo co pisać.
Pewien jestem, że każdy, kto ogląda efekty Twojej pracy ma chęć napisać " pff, zajebiście".
Jak dla mnie - pff, zajebiście, pięknie się to ogląda.

 
25-09-19 08:53  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Zegarmistrzowska precyzja!

 
25-09-19 12:34  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Rowin, elegancko. Kolejny zacny model w kolekcji będzie.

Miskowski, dbaj o kulturę wypowiedzi. Można by napisać świetnie, elegancko, cudownie, wspaniałe, powalające, zapierające dech w piersiach, zjawiskowe czy nadprzeciętne zamiast za...ste. Młodzież czyta, dajmy dobry przykład.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
22-10-19 10:22  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Potrzebuje pomocy, bo niestety sam niewiele ustalilem. Dokladnie chodzi mi o radiostacje uzywana na P.11c. Prawda jest, ze nie wszystkie samoloty byly zaopatrzone w radiostacje we wrzesniu 1939 roku i nie ma pewnosci, ze egzemplarz Stanislawa Skalskiego ja posiadal (wg. wikipedii, o ile mozna ja uznac za wiarygodne zrodlo, na 106 samolotow, posiadalo ja 89), wiec zakladam, ze tak. Udalo mi sie ustalic, ze radiostacja montowana na P.11c to N2L/M konstrukcji Państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych (PZTiR) w Warszawie. W internetach znalazlem zdjecia tej radiostacji w wersji dla piechoty. Czy ktos z Was posiada informacje/zdjecia/schematy rysunkowe dotyczace tej radiostacji, a dokladnie jej wygladu i sposobu montowania w P.11c? Moze podobna byla montowana w nowszych Losiach? Bylbym wdzieczny za informacje.

Dziekuje!

 
22-10-19 13:58  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Ja jestem tak samo zafascynowany jak i przerażony tą precyzją. Niesamowite. Czy to wszystko jest „glutowane” i doszlifowywane ? A poza tym, tak mi się nasunęło, że na miniaturach to wygląda jak przedramię Terminatora...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024