FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
07-01-20 09:22  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Te nity to ym z barwionki zrobił. JAk za cienka skleić 2.3 warstwy BCG, wycinałeś igłą ?

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
07-01-20 11:00  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

QN ostatecznie formowanie kształtu elementu klejem również wchodzi w grę. Co w przypadku większych stożków? Załóżmy, że wycinanka oferuje element do wycięcia i sformowania. Jak nadać mu kształt tak by nie pozaginać kartonu?
Alski niegłupi pomysł z tą barwionką. Nie wpadłem na to w tamtej chwili, może następnym razem coś takiego popraktykuję. Co do wybijaków to się mocno szafnąłem pomimo przeceny i kupiłem zestaw od RP TOOLZ PUNCH & DIE. Warto!

--
--

w budowie:
oblatane: Grumman F4F-3 Wildcat
zwodowane: ORP Orkan, S-2 Wilczur
wyjechane:

 
07-01-20 11:52  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jak chcesz coś takiego przetłoczyć (małą kopułkę- część z wycinanki), to zacząłbym od rozwarstwienia kartonu. Z normalnego kartonu 0,2mm nic drobnego nie wytłoczysz.

Jak chcesz zrobić kopułkę to nie możesz do tego używać części w w kształcie stożków - tylko tłoczenie w pełnym krążku. Tłoczenie można wykonać drobną kulką, zaokrągloną końcówką sztywnego drutu (świetnie sprawdzają się te z parasolek), na czymś miękkim - ja używam podkładki do myszy. Aby było łatwiej tłoczyć - zwilżyć BCG.

Jak chcesz zrobić stożek a nie kulkę - to tylko w rozwarstwionym kartonie. Im mniejszy element tym cieńszy powinien być karton.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
07-01-20 12:24  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Co do rozwarstwiania się zgodzę.

A to jak rozumiem tłoczenie w pełnym krążku:
wycinam kółeczko, uciskam kulką na środek elementu by wytłoczyć wierzchołek i dalej... wycinam wcięcie i składam?

--
--

w budowie:
oblatane: Grumman F4F-3 Wildcat
zwodowane: ORP Orkan, S-2 Wilczur
wyjechane:

 
07-01-20 15:57  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Żadnych wycięć. Po prostu płaski kawałek dotąd się przetłacza, aż wyjdzie półkolisty element. Stopniowo trzeba przetłaczać nie poprzez sam nacisk a przez stopniowe dociskanie kolistymi ruchami. Po prostu kręcisz kółka zaokrąglonym drutem lub kulką do czasu, aż zrobi się przetłoczona sfera.



Tu masz przykład wytłoczonych sfer w aluminiowej blaszce. Są dość duże i trudne do uformowania. Małe formuje się prosto. Nawet w papierze.



A tu masz przykład moich narzędzi do wycinania otworów i kółek. od 0,5 do 2,5 mm.

Zrobione z igieł. Mniejsze średnice często się łamią lub zginają. Wystarczy jednak wsunąć 2-3 igły jedna na drugą, delikatnie zalać SG, dodać obsadkę do łatwego trzymania z Poxyliny lub Distalu, coś do wypychania kółek ze środka z wygodną rączką i takie 170 kółek na nity robisz w ok. godzinę - dwie, łącznie z przyklejaniem.

Jak wycinasz kółka, to zawsze używaj dobrego papieru. Ja używam kartek do drukarek (o gramaturze 100-200g), starych kalendarzy.

Wbrew pozorom, karton, na którym robi się wycinanki wcale nie jest taki zaje... jakościowo.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
07-01-20 16:05  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Ach, takie kopułki masz na myśli a co ze stożkami?
Mam na myśli figurę z ostrym wierzchołkiem.

--
--

w budowie:
oblatane: Grumman F4F-3 Wildcat
zwodowane: ORP Orkan, S-2 Wilczur
wyjechane:

 
07-01-20 17:05  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Stożki po prostu trzeba zwinąć. Małe najlepiej zawijać (kształtować) czubkiem igły lub cyrkla lub czymś podobnym o stożkowym kształcie. Jako podkładkę do kształtowania najlepiej użyć gumkę do ścierania. Nie za miękka, nie za twarda. Klejenie na BCG bez problemów.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
07-01-20 17:09  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

OK, zakodowałem. Dziękuję za informacje. Na pewno będą pomocne :)

--
--

w budowie:
oblatane: Grumman F4F-3 Wildcat
zwodowane: ORP Orkan, S-2 Wilczur
wyjechane:

 
14-01-20 00:31  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Witam w ostatniej aktualizacji Wilczura.

Prace poszły mocno do przodu choć została tak naprawdę skromna wykończeniówka.
Na początek bomby głębinowe:



Budowa pontonów.
2 podejścia do wariantu zaoblonego.
Za pierwszym razem papier dość pogniotłem, łączenia nie były takie jak być powinny, całość zalałem klejem CA i starałem się oszlifować ale było to bardzo trudne... liczne nierówności i różnica w kolorze retuszu sprawiły, że ponton.... poszedł na dno.
Element, z którego powstaje ponton jestdość dość długi a także posiada głębokie wcięcia. Nie chciał się formować na podkładce... zastosowałem myk z jednego z poradników tu na forum i z ostatecznego efektu byłem bardzo zadowolony. To jeszcze nie to co kolega laszlik zademonstrował ze ślimaczą rurką w silniku kolorowej papugi CLICK! ale zawsze krok do przodu.
W pontonach zastosowałem balsę, którą lekko naciąłem igłą. Następnie wymieszałem lakier do drewna z farbą brązowawą w stosunku 10:1 i lekkimi ale szybkimi ruchami nanosiłem pędzlem skromne warstwy. Efekt jak dla mnie znakomity, rowki wypełniły się farbą imitując łączenia i nieczystości. Mimo to, materiał tak kruchy, że do pokładów drewnianych raczej będę stosował fornir.
Wiosła również rzeźbione w balsie i przyklejone do tratew na kropelkę introligatorskiego kleju UNI-MAG (polecam bardzo bardzo!) w taki sposób, aby częściowo zakryć niedoskonałości.


Budowa masztu głównego.
Niestety moja lutownica nie chciała współpracować. Cyna nie lepiła się do drutu... okazało się że końcówka jest uszczerbiona ale jej zmiana też nie pomogła :( W każdym razie trochę zdziwiony byłem tym obrotem spraw, wcześniej problemów nie było... Maszt klejony na CA.


Zespół śrub i sterów.


+ toporek?


I to właściwie wszystko... Jak widać filozofii nie ma. Wszystkie kartonowe elementy zostały już zamocowane. Lampy pozycyjne, na maszcie oraz oświetlenie z tyłu rufy to elementy z wklejoną końcówką od diody LED w odpowiedniej barwie a cała część posiada przeszklenie z folii. Ostatnie 2 na maszcie przyznam, że jednak niezdarnie wykonane, ale nie jest to aż tak widoczne. Zdjęcia pojawią się już w końcowej galerii. Dodatkowo zdążyłem ewentualne szparki zaszpachlować pattexem fix for all. Retusz tych miesc za około tydzień jak klej wyschnie.

Zatem na koniec:



Pozostało wykonać wszelkie pozostałych kilka szablonów z drutu, olinowane, bandera, podstawka + ewentualności, które zapragnie mi się dodać wg planów modelarskich.
Pozdrawiam,
dw.

--
--

w budowie:
oblatane: Grumman F4F-3 Wildcat
zwodowane: ORP Orkan, S-2 Wilczur
wyjechane:

 
14-01-20 13:55  Odp: [R] Ścigacz artyleryjski S-2 Wilczur / 1:50 / KA 1/97 / AH
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Toporek do naostrzenia ale widzę progres, jest coraz lepiej , czyściej, dokładniej. Tak dalej :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024