FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
03-09-19 14:24  [R/G] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam wszystkich, w tym wątku chciałbym zaprezentować relację z budowy " Stopiątki" wydawnictwa Modelik, tym razem w skali 1:25. Początkowo miałem zamiar skleić 102NA, ale z racji tego, że od dawna nic nie kleiłem w tej skali, zdecydowałem się na 105N ze względu na nieco prostsze kształty. Model ten już kleiłem lata temu, gdy zaczynałem się bawić w modelarstwo kartonowe, ale wyszedł jak wyszedł i po jakimś czasie trafił do kosza. Model będzie odzwierciedlał wagon o numerze #470, stacjonujący w zajezdni Bytom Stroszek. Oryginał został zezłomowany w 2013r. Miałem nim okazję kilka razy jechać, między innymi na linii nr 9. Jeśli chodzi o samą wycinankę, to składa się ona z jednej strony historii oraz opisu budowy modelu, pięciu stron rysunków montażowych oraz czternastu stron z częściami. Dodatkowo zaopatrzyłem się w zestaw części wycinanych laserowo, które będą przydatne podczas budowy podłogi, dachu, szkieletu czy niektórych elementów wchodzących w skład wózków. Z racji tego, że wagon mam zamiar malować, zaopatrzyłem się również w zestaw kalkomanii.
Zanim przedstawię dotychczasowe postępy prac, to na początek okładka:



Budowę postanowiłem rozpocząć od sklejenia wózków. Robię obydwa naraz. Póki co skleiłem podłużnice i wygląda to mniej więcej tak:



Podczas budowy podłużnic natknąłem się na błąd. Dwie różne części są oznaczone jako 245:



Oprócz tego, na rysunku nie ma oznaczonych części nr 246. Należy nakleić je na białe okrągłe pole na część 245. Nie są to na szczęście jakieś poważne błędy i łatwo idzie się połapać co i jak.
Obecnie sklejam poprzecznice:



Pozdrawiam :)

Post zmieniony (05-12-20 17:02)

 
04-09-19 00:44  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Niedźwiedź 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Są szyny jestem i ja . Kibicuje i śledzę z zapałem!

 
04-09-19 11:49  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Też sobie podglądam. Ciekawią mnie te kalkomanie i sposób ich nałożenia na karton.

 
04-09-19 20:34  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

U mnie czeka w kolejce, podglądam i kibicuję.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
06-09-19 18:01  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

GTiStyle technika nakładania kalkomanii na model kartonowy jest taka sama jak w przypadku modeli plastikowych, oczywiście w przypadku gdy model kartonowy malujemy, bo na goły karton nie ma mowy o czymś takim.
Co do Stopiątki, powstały poprzecznice:



A tu już po sklejeniu z podłużnicami:



Na razie tyle, pora zabrać się za budowę silników trakcyjnych. Pozdrawiam :)

 
23-09-19 17:44  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, silniki wraz z wałami gotowe:



W wycinance część 299A ma wydrukowane "wybrzuszenie" z jednej strony, w pewnym sensie przy sklejaniu pierwszego silnika było to też moje niedopatrzenie i przy kolejnych już tego uniknąłem odcinając nadmiar nadruku, natomiast w pierwszym zeszlifowałem to. Poniżej zdjęcia przedstawiające o co chodzi:



Część 299A nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej było mi skleić ją z częścią 299. Na rysunku montażowym nie ma opisanej części 293, ją również warto nakleić na tekturę tej samej grubości.
Obecnie jestem na etapie budowy przekładni, póki co posklejałem ich obudowy i przeszlifowałem:



Część 264 również nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej będzie złożyć to razem do kupy z 263. W instrukcji nie ma opisanej części 263A, ale w tym przypadku idzie się akurat łatwo połapać co i jak. Na dziś tyle, pozdrawiam :)

 
20-10-19 17:16  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, budowa 105-tki idzie mozolnie z powodu braku czasu, ale coś tam się ostatnio ruszyło. Powstały przekładnie oraz belki bujakowe, skróciłem wały napędowe, ponieważ wyszły za długie ( moje niedopatrzenie) i wszystko co do tej pory powstało, pomalowałem podkładem.
Podczas budowy korpusu przekładni, okazało się, że część 275 jest za krótka o jakieś 2mm. Nie wiem czy tak ma być czy jest to błąd, w każdym bądź razie szparę można zamaskować wklejając część 277.



Części o numerze 264 nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej było później je skleić z 263. Na rysunku montażowym nie ma opisanej części 263A. W przypadku belki bujakowej na rysunku również nie ma opisanej części 322. Mimo tego model skleja się całkiem przyjemnie.
Poniżej zdjęcia z obecnego stanu:



Silniki, przekładnie i belki bujakowe pozakładałem na sucho do zdjęcia. Posklejam całość do kupy jak już pomaluję wszystko na właściwy kolor. Dziś w miarę możliwości zacznę sklejać luzowniki, później już tylko koła i hamulce szynowe i może za pół roku będzie kolejna odsłona relacji :D Pozdrawiam

 
20-10-19 17:41  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witaj Majster,
Mam pytanie czy przed malowaniem używałeś może szpachlówki czy białe miejsca to zeszlifowany karton?

--

 
20-10-19 18:04  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Białe miejsca to zeszlifowany karton po wcześniejszym przesmarowaniu klejem CA.

 
20-10-19 18:14  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Kleju CA używasz do wzmocnienia przed szlifowaniem czy starasz się wypełnić ubytki?

 
20-10-19 18:24  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Właściwie to i jedno i drugie, Po wyszlifowaniu 2-3 cienkie warstwy podkładu, później jeszcze raz szlifowanie tam gdzie trzeba i na koniec jedna, góra dwie cienkie warstwy podkładu.

 
20-10-19 18:44  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Bardzo dziękuję za informację i życzę powodzenia.

--

 
21-10-19 11:57  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

No to i ja zasiadam i po cichu będę obserwował.
Tak się nie znam ale się zapytam to może czegoś się dowiem czy wały od silników połączone są za pomącą przegubu kardana jeśli tak to one trochę inaczej powinny wyglądać ale to szczegół bo i tak nie będzie widać.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
22-10-19 11:14  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

@Kurt zgadza się, wały są połączone za pomocą przegubu kardana. Na zdjęciach, na których są jeszcze niepomalowane są one źle sklejone, co poprawiłem przed pomalowaniem. Jednak doszedłem do wniosku, że lepiej będzie jak zrobię je całkiem od nowa. Mimo, że są mało widoczne, to jakiś niesmak by pozostał :D Pozdrawiam

Post zmieniony (22-10-19 11:23)

 
05-04-20 14:28  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po dłuższej przerwie. Temat trochę obrósł kurzem, ale ostatnio wpadło trochę wolnego co zaowocowało dokończeniem wózków. Wymianie uległy wały napędowe, zrobiłem je całkowicie od nowa. Na zdjęciach można zobaczyć małe porównanie pomiędzy skalami H0 i 1:25.
Podczas dokańczania wózków, przy sklejaniu hamulców szynowych natknąłem się jedynie na małą drobnostkę- części z zestawu laserowego o numerach 315 i 316 są za długie o około 1,5- 2mm. Po przyklejeniu na nie części z wycinanki wystarczy tylko odciąć nadmiar. Tak to wszystko w porządku.



Uprzedzając pytania dotyczące czopów skrętu w wózkach- zostały zamontowane zaraz po zrobieniu zdjęć.
Po wózkach postanowiłem, że zmierzę się z legendą tego modelu, czyli z siedzeniami ;)



Na dziś tyle, pozdrawiam

Post zmieniony (05-04-20 15:38)

 
05-04-20 14:47  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Zapowiada się fajny tramwaj też jeździłem tym wagonem na lini 9 więc będę śledził postęp prac

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
07-04-20 18:43  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, dziś mały postęp w budowie siedzeń.



Części 144P i 144L podkleiłem cienką tekturą ( około 0,5mm), ułatwi to przyklejenie na nie części o numerze 145.



Tyle na dziś, pozdrawiam :)

 
08-04-20 06:56  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

So far, so good, jak to mówią. Ciekaw jestem tych siedzeń. Gdybym był biegły w odlewach żywicznych, to zrobiłbym kartonową matkę, a potem tylko odlewał :) Wiem, wiem... nie wszyscy popierają tę linię polityki budowania modeli. Tak czy owak... trzymam kciuki, bo ta powtarzalność działa usypiająco :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
08-04-20 11:12  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Przeszedł mi przez myśl taki pomysł, ale znając moje tempo, zanim skompletowałbym materiały do tego, to zrobiłbym już z 40 takich siedzeń z kartonu :D Jeden z modelarzy prezentujący swoją 105-tke w barwach MPK Kraków na innym forum, wykonał właśnie siedzenia takim sposobem. Ja póki co idę działać dalej.

 
08-04-20 18:30  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Dasz radę, ja skleiłem a nigdy nie miałem cierpliwości do powtarzalnych elementów. Wydaje mi się że najgorsze jest już gotowe. Ewentualnie można też zrobić na drukarce 3D, chociaż nie będą takie ładne. Albo zrobić zmodernizowaną stopiątkę, tam są takie płaskie :)

 
09-04-20 10:33  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, mała aktualizacja:



Siedzenia zostaną pomalowane, więc wszystkie szpary, dziury itp. będą niewidoczne. Pozdrawiam.

 
10-04-20 07:19  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

No brawo! skutecznie mnie zniechęciłeś hahahaha :) Gratuluję wytrwałości :D

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
11-06-20 18:10  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po 2-miesięcznej przerwie. Wszystkie 20 siedzeń gotowe. Ogólnie to skończyłem je niedługo po tym jak opublikowałem tu ostatni post, ale jakoś nie było czasu żeby porobić zdjęcia i tu opublikować, ale mniejsza z tym. Po przebrnięciu przez ten etap wziąłem się za budowę pudła wagonu, dachu oraz instalacji elektrycznej potrzebną do oświetlenia. Zrobiłem też parę elementów wyposażenia kabiny motorniczego, czyli pulpit, radiotelefon i fotel, jeszcze póki co rozgrzebane, bo muszę pomalować i pouzupełniać je w pozostałe części. Na dzień dzisiejszy prezentuje się to wszystko tak:

Siedzenia:



Część wyposażenia kabiny, jeszcze w trakcie prac:



Na tym etapie jedna rzecz, która rzuciła mi się w oczy, to część 124a- czyli belka mocująca radiotelefon do ściany jest za długa i trzeba będzie skrócić przynajmniej o połowę tak na oko.

Dach oraz ukryta w nim instalacja. Oczywiście od wewnętrznej strony dojdą jeszcze klosze do lamp.



Cała instalacja to połączone równolegle diody zasilane na 3V z dwóch baterii AAA. Koszyk z bateriami wraz z przełącznikiem znajduje się w małym pudełku zrobionym przeze mnie. Pudełko to przyklejone jest do belki w środkowej części podwozia, a żeby nie było go widać, to zostaje na nie nałożona skrzynia, która imituje chyba obudowę rozrusznika. Z resztą będzie to widać na kolejnych zdjęciach.

Pudło wagonu, póki co jeszcze bez poszycia zewnętrznego i wewnętrznego:



Poniżej podwozie, brakuje jeszcze kilku elementów. Na rysunkach montażowych nie zauważyłem nigdzie żeby było zaznaczone gdzie należy wkleić części: 208, 214B i 218A. Tutaj pomogły mi relacje z budowy innych 105-tek.



Tak jak wspomniałem wcześniej, koszyk z bateriami jest zamknięty skrzynią. Można ją ściągać i zakładać, tak aby mieć dostęp do baterii i przełącznika.



Poniżej jeszcze kilka ujęć tylnego oświetlenia i poprowadzenia kabli:



To by było tyle na dziś. Pozdrawiam

Post zmieniony (11-06-20 18:11)

 
11-06-20 22:46  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

To siedzenie wyszło jak prawdziwe, jak je zrobiłeś? Jest pomalowane tak gęstą farbą?

 
11-06-20 23:01  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
travis22 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Robota dobrze zrobiona , przyjemnie się ogląda budowę zwlasze, że gdzieś po głowie chodzi mi ten tramwaj od dłuższego czasu, wytrwałości życzę.

 
12-06-20 18:11  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

@klaymen zgadza się, farba nie była jakaś mega gęsta, trochę ją rozcieńczyłem i pomalowałem pędzelkiem. Farba jakiej użyłem, to Vallejo Game Color 72.036. Wydaje mi się, że jest dosyć dobrze zbliżona do koloru z wycinanki. Oczywiście przed malowaniem poszło sporo podkładu z puszki, ale warstw było tyle, że straciłem rachubę. W międzyczasie szlifowanie, na koniec 2-3 warstwy bezbarwnego półmatu i tak to mniej więcej wyszło.

@travis22 Dzięki za dobre słowo :)

 
15-06-20 16:36  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, elementy wyposażenia kabiny motorniczego gotowe. Pulpit sterowniczy odrobinę " podrasowałem" i dodałem od siebie ograniczniki za pedałami czuwaka, hamulca i nastawnika jazdy.



Grzejniki szyb:



Gaśnica i nieodłączny towarzysz motorniczych, czyli nastawiacz do zwrotnic mojej roboty :)



Pozdrawiam

 
15-06-20 20:42  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Podglądam po cichu, bo u mnie czeka na pocięcie! Pięknie to idzie!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
17-06-20 15:05  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, stan prac na dzień dzisiejszy wygląda następująco, wnętrze zostało oklejone poszyciem wewnętrznym, dodane zostały grzejniki i wkleiłem do środka stanowisko motorniczego. Z grzejników jestem średnio zadowolony i w paru miejscach szpary zakryłem paskiem z zapasu koloru imitującego drewno.



Widok na stanowisko motorniczego, wkleiłem również grzejniki szyb i dodałem przednie oświetlenie



To tyle, pozdrawiam.

 
17-06-20 17:00  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Powiem Ci, że takie miejscami pofalowane to nadaje jedynie realizmu: ]

 
18-06-20 15:22  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Wczoraj było poszycie wewnętrzne, więc dzisiaj trzeba było zająć się zewnętrznym. Poszycie tylnej części wagonu uzupełnię jak wkleję do środka tylną poręcz- część "G", inaczej byłoby to dość utrudnione.



Pozdrawiam.

 
20-06-20 23:03  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Ale fajna bimba będzie! Fajnie ci to wychodzi.

Przypomniałem sobie stare czasy, jak jeździłem podobnym do liceum, gdy jeszcze mieszkałem w Gorzowie Wlkp.
Fajne to były wozy i miały dość sił, żeby się pod sporą górkę wspinać, czego nie można było powiedzieć o "helmutach".

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
21-06-20 22:15  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

W moich rejonach to już nie bimba, tylko banka albo bana :) Swego czasu był u mnie taki odcinek pod górę, gdzie jesienią były spore problemy żeby wjechać, torowisko wyglądało tam jak porozrzucane sznurki, więc i rozpędzić się tam nie było za bardzo jak. W normalnych warunkach pokonanie tego odcinka zajmowało około 2 minuty, ale jesienią od 15 do 20. Raz w połowie drogi pani motornicza stwierdziła, że jak ktoś wysiada na najbliższym przystanku, to może wyjść, bo nie wiadomo ile jej jeszcze zajmie ta katorga, a że w 105-tkach piasecznic brak, to musiała co chwilę wychodzić i posypywać szyny piaskiem za pomocą plastikowego kubeczka. Dziś już ten odcinek jest na szczęście wyremontowany i nie ma takich problemów, a i stare niezniszczalne 105-tki też się tam jeszcze pojawiają :) Pozdrawiam.

 
18-07-20 19:55  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam. Dziś mała aktualizacja, siedzenia już w środku, doszły kasowniki, poręcze, szafa aparatowa oddzielająca kabinę od części pasażerskiej i tablice kierunkowe wraz z numerem linii. Od siebie dodałem jedynie lusterko w kabinie motorniczego.



Pozdrawiam

 
18-07-20 22:58  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Wygląda super :) Siedzenia nierealistyczne bo nawet w prawdziwym tramwaju nie są takie ładne :) A na serio to najlepsze jakie widziałem w tym modelu.

 
19-07-20 10:11  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Bardzo fajny widok. :)

 
19-07-20 17:27  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

@Klaymen mogłoby być lepiej, ale niech Ci będzie :D
W dzisiejszej aktualizacji maszyny drzwiowe. Podobnie jak w przypadku szafy aparatowej, pomalowałem je i nałożyłem na nie kalkomanie z oznaczeniami, symbolami graficznymi i imitacją głośnika. Części 161A i 162, z których są zrobione lampki sygnalizujące otwarcie drzwi i sygnał odjazdu, podkleiłem cienką tekturą i pomalowałem na odpowiedni kolor. Kolor z wycinanki jakoś mi nie do końca pasował. Kalkomanie to te, które pokazywałem w pierwszym poście tego tematu, zakupione około roku temu na stronie GPM-u. Kalki są w miarę dobrej jakości, do druku nie mam żadnych zarzutów, jednak folia na której są wydrukowane jest trochę sztywna. Miałem z nimi mały problem, a mianowicie klej pomiędzy kalką a papierem na którym była osadzona wysechł ( ?) albo tak jakby był, ale w bardzo, ale to bardzo małej ilości. Momentami było tak, że podczas wycinania poszczególnego oznaczenia z arkusza, kalka zaczęła sama schodzić z tego papierka. O tyle, o ile nie jest to większy problem na płaskiej powierzchni, to nakładanie ich na nierówną powierzchnię, w miejscach gdzie są jakieś zagięcia itp. byłoby prawdziwą udręką. Być może powodem tego problemu był upływ czasu, bo jak wspomniałem kalki kupiłem około rok temu i możliwe, że po prostu straciły swoje właściwości przez ten czas. Nie mniej jednak, jakoś z tego wybrnąłem i całość wygląda tak:



Będąc w temacie drzwi ( maszyny drzwiowe już są), zastanawiam się nad zrobieniem otwieranych drzwi. Wykonanie mechanizmu takiego jaki jest w prawdziwej 105-tce, jest moim zdaniem niewykonalne, przynajmniej z takich materiałów jak karton, a nawet jeśli, to nie byłby zbyt trwały. Myślę natomiast nad takim rozwiązaniem jakie jest w Modelikowym Jelczu Berliecie. Co z tego wyjdzie, zobaczymy. Pozdrawiam.

Post zmieniony (19-07-20 23:08)

 
21-07-20 19:51  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, dziś mała aktualizacja. Na sufit doszły listwy, poręcze, imitacje oświetlenia w kabinie oraz klosze lamp. Wnętrze lamp obkleiłem kawałkami folii aluminiowej w celu lepszego rozproszenia światła. Efekt może nie jest jakiś mega super, ale drobna różnica jest.



Klosze zrobiłem z tego samego tworzywa, z którego robię oszklenie, czyli z przeźroczystych obwolut, które można dostać w pierwszym lepszym sklepie papierniczym. Najpierw narysowałem siatkę klosza na papierze milimetrowym, następnie do narysowanej siatki przyłożyłem kawałek tego tworzywa i na nim od linijki za pomocą nożyka porobiłem linie zagięć, wzdłuż linii narysowanych na papierze. Po wycięciu, złożeniu i sklejeniu, klosze pomalowałem białą farbą Vallejo Game Air 72.701. W tym celu dobrze jest użyć pędzelka o miękkim włosiu, tak żeby robić jak najmniej pociągnięć.

Po zrobieniu kloszy, przyłożyłem na sucho dach do budy wagonu w celu sprawdzenia jak mniej więcej wygląda oświetlone wnętrze. Poniżej kilka zdjęć.



Tło na zdjęciach z oświetleniem nie jest zbyt reprezentatywne, bo musiałem zrobić je w ciemnej łazience, ale następnym razem będzie lepiej :D
Na dziś tyle, pozdrawiam.

 
21-07-20 20:09  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Obłęd, tego inaczej określić się nie da...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
21-07-20 23:10  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Pierwsze dwa zdjęcia mają niesamowity klimat - jakby człowiek wracał sam w nocy do domu tramwajem:-) Taka nostalgia pomieszaną z nutką grozy:-)
Genialnie wyszło:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
31-08-20 19:35  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, w dzisiejszej aktualizacji kilka zdjęć pantografu OTK-1. Kleiło się go całkiem dobrze, choć złożenie do kupy górnych ramion trochę dało w kość. Tutaj po sklejeniu, przed malowaniem:



A tu po malowaniu i lakierowaniu:



Do kompletu zrobiłem jeszcze odgromnik i gniazdo WN.



Tak jak już wspomniałem w którymś z wcześniejszych postów, chciałbym zrobić otwierane drzwi. Nie wiem czy coś z tego wyjdzie, ale spróbować warto. Skrzydła drzwiowe mam już pomalowane i aktualnie czekam aż wyschną po nałożeniu bezbarwnego lakieru. Na dziś tyle, pozdrawiam.

 
02-09-20 15:58  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Zgarniacz, sprzęgi i wspornik na sprzęg gotowe:

 
06-09-20 21:26  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Taką konstrukcję przewidziała wycinanka czy to już projekt własny?

 
06-09-20 21:59  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

O konstrukcję których elementów dokładnie chodzi?

--

 
08-09-20 15:06  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Chodzi o pantograf oczywiście.

 
08-09-20 19:06  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Pantograf robiony według tego co było w wycinance.

 
13-09-20 11:55  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, prace przy 105-tce posunęły się nieco do przodu, pudło zostało pomalowane podkładem, w czterech miejscach użyłem odrobiny szpachlówki, tam gdzie są łączenia przedniego i tylnego poszycia ze środkowym po obu stronach wagonu. Na tylnej ścianie czołowej doszły również gniazda sterowania wielokrotnego, a na środkowej żaluzja. Wygląda to tak:



Na podwoziu dorobiłem jeszcze mieszki doprowadzające powietrze, służące do chłodzenia silników trakcyjnych. Na rysunkach montażowych nie ma ich w ogóle zaznaczonych, ale są opisane w opisie budowy- są to części o numerach: 346, 347 i 348.

Poniżej jeszcze wspomniane we wcześniejszym poście drzwi. Będą jednak wklejone do wagonu na stałe. Próbowałem zrobić ruchome, pierwsze nawet dało się otworzyć i zamknąć, jednak efekt jak dla mnie był niezadowalający. Na zdjęciach gdzie są drzwi od wewnętrznej strony, widać w ich górnej części tulejki ( jedynie na pierwszych drzwiach są jeszcze na dole, na pozostałych powklejałem już części nr 139), są to pozostałości po próbie zrobienia otwieranych drzwi, normalnie wg wycinanki w ich miejscu powinny być części nr 139. Nie chciałem już ich zrywać żeby nie uszkodzić powierzchni, a z zewnątrz praktycznie mało co to widać.



Dziś jeszcze postaram się pomalować podwozie i połowę pudła na biało. Pozdrawiam.

 
06-11-20 13:30  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, dziś kilka zdjęć z aktualnego stanu przy budowie 105-tki. Pudło wagonu zostało pomalowane i zabezpieczone bezbarwnym lakierem. Nałożone zostały również kalkomanie, a wnętrze uzupełnione w brakujące elementy, takie jak m.in. maszyny drzwiowe, drzwi do kabiny motorniczego i poręcze na drugich schodach i po środku. Poniżej kilka zdjęć:

Tutaj wagon świeżo po malowaniu i lakierowaniu bezbarwnym połyskiem



A tutaj zaraz po nałożeniu kalkomanii



Po nałożeniu oznaczeń, został pokryty bezbarwnym półmatem z aerografu ( Vallejo 70.522 Satin Varnish)



Zostało jeszcze pomalować i polakierować dach. Białe płaty poszycia dachu, to elementy rozrysowane przeze mnie, bo oryginalne z wycinanki zalałem kawą :/



Zderzaki z nałożonymi wczoraj białymi oznaczeniami, ich kalkomanie musiałem zrobić na zamówienie, bo w oznaczeniach, które nabyłem na stronie GPM-u ich nie ma. Po wyschnięciu połysku, spryskam je jeszcze półmatem.



I jeszcze rzut oka na wnętrze



Prace nad modelem powoli dobiegają końca, jak wspomniałem muszę jeszcze pomalować dach, później to już tylko prace wykończeniowe, poprzez doklejenie brakujących elementów, które w większości mam już gotowe.
Co do malowania pudła, być może komuś się to przyda, farby i lakiery jakich użyłem, to głównie chemia firmy Vallejo ( oprócz podkładu akrylowego). Pudło w pierwszej kolejności pomalowałem białą farbą Vallejo Model Color 70.918, później czerwoną Vallejo Game Air 72.710. Jak farba wyschła, to poszedł bezbarwny połysk w sprayu 28.530, po nałożeniu oznaczeń, jeszcze raz to samo i po wyschnięciu, bezbarwny półmat Vallejo Satin Varnish 70.522 z aerografu. Muszę przyznać, że za pomocą tego lakieru idzie uzyskać ładną satynową powłokę. Wcześniej używałem półmatu w sprayu tej samej firmy 28.532, ale bliżej mu było do połysku. Przy nakładaniu kalkomanii używałem płynów pod i na kalki firmy Microscale.
To by było tyle na dziś, pozdrawiam.

Post zmieniony (06-11-20 13:45)

 
06-11-20 20:14  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
megami   

Będzie makieta czy pantograf tak będzie luzem stać na półce? Bo bez obciążenia sieci OTK-1 leci prawie pionowo w górę a z zawiązanym w połowie się raczej nie jeździ.

 
06-11-20 21:55  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Chciałem napisać że za ładny jak na prawdziwy, ale taki błyszczący wygląda moim zdaniem bardzo realistycznie. Chyba najlepsze wykonanie tego modelu jakie widziałem.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024