FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
19-07-19 00:10  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Czołem młodzieży.

Nie minęło dużo czasu od mojego ostatniego wpisu a prace (przynajmniej dla mnie) ruszyły do przodu.

ABC bardzo cenna informacja. Przydała się, chociaż w jednym momencie przesadziłem z klejem i musiałem warstwę zrywać. O wszystkim poniżej.

slawomir kromer jest ale dla mnie niestety nieprzydatna. Model wykonany na bazie AH i choć naprawdę robi robotę ja za wiele wskazówek dla siebie tam niestety nie znalazłem. P.S. przydatna pod względem podglądania relingu i wyposażania masztu.

Tomek piona!

Alski jest to kolejne dobre rozwiązanie... ale jeśli się pojawi przy rufie jak w moim przypadku jak to wpłynie na rozmieszczenie wałów śrub?

Lelum Polelum celowałem raczej w zieleń. Dodanie koloru czarnego miedzy biały i zielony chyba nie do końca spełniałoby moje oczekiwania odnośnie przeplatania tych barw.
Żonka pozdrowiona i ucieszona. W końcu pierwsze narzędzia: skalpel, nożyczki, cyrkiel, matę i pędzle mam od niej pod choinę!

Dziękuję wszystkim za wpisy i zainteresowanie.
Dodaje mi to skrzydeł i zachęca do dalszej pracy!

Wracając do kadłuba. Odkleiłem paski, zalałem 4 warstwy wikolu i... one gdzieś wsiąknęły... Przykleiłem zatem taśmę maskującą i zamiast wykałaczki, którą niemało dawałem tego kleju użyłem troszkę większego dozownika. Sprawiło to, że klej wylał się na taśmę a ja odrywając ją po wyschnięciu kleju poharatałem krawędzie i totalnie spaprałem sprawę.
Oderwałem zatem ostatnią największą warstwę i nałożyłem kolejną 5 ale już mniejszą wygładzającą nierówności od zdejmowanych wcześniej naddatków.
Moim zdaniem z kadłubem przegrałem. Na szczęście z daleka nic nie widać, jedynie z bardzo bliska - kolor farby dość dobrze maskuje nierówność.

Wracając do dalszej budowy...
Przez tydzień czasu wyciąłem szkielet nadbudówki + 6 części.
W samym kadłubie właściwie to już wszystko: pasy od linii wodnej w dziobie (nie mam pojęcia jak to się nazywa) oraz osłony na bulaje z lewej i prawej. Bulaje znalazłem w dokumentacji projektowej okrętu jednak wycinanka tego wykonania nie przewiduje. Nie wydziwiałem i zostawiłem jak w standardzie.



Skleiłem nadbudówkę i na sucho spasowałem z kadłubem - jest OK. Nadbudówka idealnie komponuje się z krzywizną pokładu i pokrywa w zupełności białe pole..
Gdzieś w relacjach na konradusie wyczytałem, że były z tym problemy (może w kolejnych segmentach).
Skoro pracuję w branży oświetleniowej to oświetlenia w okręcie nie mogło zabraknąć.
Zastosowanie przewodów sprawiło, że szkielet musiałem przykleić od razu do kadłuba, następnie dopiero do niego przykleić samą część nadbudówki.


Podłoże i sufit oklejone folią co by zwiększyć rozproszenie światła i lekko je podkręcić.


W ramach uplastycznienia dodałem oszklenie i bulaje.


Z tego względu, że diody we wnętrzu musiałem usztywnić a znajdują się one bardzo blisko kartonu, jako przesłonę pochłaniającą światło zastosowałem kliszę do zdjęć RTG, którą pierwotnie chciałem zastosować jako przeszklenie okrętu.
Pochłania ona praktycznie całe światło wychodzące z diod i wg mnie był to lepszy wybór niż podklejanie części kartonem.
Jako przesłonę natomiast użyłem folię PET grubości 0,5mm.



Dla potrzeb paginowania części spiłowałem do takiej formy chyba wszystkim znane narzędzie, z którego kółeczko urwałem pod wpływem nacisku i przyznam, że jestem bardzo zadowolony. Końcówka pięknie nakreśla miejsce zgięcia nie przecinając kartonu ale powodując, że karton z łatwością poddaje się zgięciom.


Próba oświetlenia z pasowaniem na sucho:


Po przyklejeniu efekt jest właściwie nijaki. Światło ginie i za dnia jest praktycznie niewidoczne. Jedynie przy zgaszonym świetle coś tam widać.
Krótko mówiąc efekty są niewspółmierne do ilości włożonej pracy. Piszę tutaj nie tylko w samym lutowaniu ale też wprowadzonych zmianach i dodanych elementach zarówno w szkielecie kadłuba jak i nadbudówki. Wierzę, że ten efekt zrekompensuje mi oświetlenie wewnątrz mostka kapitańskiego.
Czy mimo tego jestem zadowolony?
Krótko mówiąc cieszę się jak dziecko. :)



Szkielet okazał się trochę za długi w porównaniu do samej nadbudówki. Do poprawienia.


Tyle na dzisiaj.
Pozdrawiam
dw.

Post zmieniony (10-09-19 22:40)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] ORP Orkan / Model Kartonowy nr 2 / AH  nowe
dw.wrzesinski 11784 22-06-19 00:10
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. Haliński.  nowe
Tomek 596 22-06-19 10:47
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. Haliński.  nowe
Alski 392 22-06-19 19:08
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH  nowe
dw.wrzesinski 394 11-07-19 22:27
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH  nowe
ABC 324 12-07-19 07:24
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH  nowe
sławomir kromer 374 12-07-19 08:11
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH  nowe
Tomek 262 12-07-19 17:47
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH  nowe
Alski 338 12-07-19 19:55
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH  nowe
Lelum Polelum 296 12-07-19 22:26
 Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH  nowe
dw.wrzesinski 370 19-07-19 00:10

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024