FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
13-04-19 23:47  [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej relacji

Supermarine Spitfire mk.Vb!

Osobista maszyna legendy polskich skrzydeł, którą niewątpliwie był Jan Zumbach. Maszyna BM144 nosząca oznaczenie RF-D. Temat omawiany i pokazywany przez wiele osób, poparty zdjęciami i relacjami wiszącymi w Internecie. Niby oklepany, a jednak fantastyczne malowanie i ładnie zrobiona szata graficzna modelu, znajduje wciąż wielu sympatyków. Jednym z nich od samego początku jestem ja.

Pomimo posiadania w swojej kolekcji jednego Spita w wersji LF.IXc i budowaniu Mk.Ia, nie mogłem się powstrzymać, przed pocięciem kolejnego. A właściwie kolejnych! Stwierdziłem, że zbuduję wszystkie modele Spitfire, które mnie interesują na raz, jak w fabryce, bo później nie będzie mi się chciało do tego wracać. A w kolekcji chcę posiadać po jednym modelu z każdej wersji.

Także trzeba było zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Kokpit powstał równocześnie z wersją Vc i XVIe, zaraz po ukazaniu się tej drugiej w sprzedaży. Tydzień chorobowego wystarczył, aby zamknąć temat. Jednak to co zrobiłem, przeleżało w szczelnym pudełku, aż do czasu decyzji o powrocie do budowy Mk.Ia, który był w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju. Klasyczne „teraz, albo nigdy” i w ten sposób ruszyłem z budową 4 modeli samolotów Spitfire na raz. Pierwszy raz coś takiego robię, ale w trakcie budowy już zdążyłem dojść do wniosku, że ostatni!

Jak wcześniej wspomniałem, według mnie jest to najładniejszy Spitfire wydany do tej pory z Wydawnictwa Andrzej Haliński. Mój egzemplarz to najprawdopodobniej dodruk, ponieważ trochę różnił się kolorami z wycinanką „kioskową”, którą również posiadałem. Oczywiście ze względu na różnego rodzaju przeróbki i brak zapasu koloru, model powstaje z dwóch wycinanek. A praktycznie z trzech, z tym że ta ostatnia, to dawca kokpitu, czyli różowy PR.IXc. Powód? Kolory i uproszczenia zastosowane w Vb (pierwszy Spitfire z AH wydany w roku 2005, więc nie ma co się dziwić), były dla mnie nie do przyjęcia, stąd decyzja o adaptacji całego kokpitu, oczywiście z dostosowaniem go do wersji Vb.

Nieocenioną pomocą w trakcie budowy tego modelu jest książka Wojtka Matusiaka pod tytułem „Donaldy Zumbacha”. Polecam ją wszystkim chcącym budować ten konkretnie model. Fantastyczne zdjęcia i opisy, które pozwalają znaleźć różnice między modelem, a obiektem rzeczywistym. Oczywiście korzystam jeszcze z innych materiałów książkowych, a w związku z tym, że Spitfire jest samolotem bardzo popularnym i dobrze udokumentowanym, to literatury na jego temat mam naprawdę dużo.

Relacja będzie prowadzona równocześnie z wersją Vc, XVIe oraz wcześniej zaczętą IA. Zastanawiałem się chwilę czy nie ująć tego w jednej relacji, jednak stwierdziłem, że każdy model zasługuje na swój własny wątek.
Tyle przydługiego wstępu, pora na kilka zdjęć. W sumie nie dużo, ale wystarczająco, aby zobaczyć co zostało zmienione, co dodane, a co odjęte.
Nie mogłem się powstrzymać przed zrobieniem fotografii wszystkich na raz dla porównania. Dodatkowo chciałem poczuć nad nimi władzę, trzymając je wszystkie w dłoni :)

Pozdrawiam!

Post zmieniony (16-09-20 20:27)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-04-19 18:32  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w odcinku przedświątecznym

Dzisiaj chciałbym przedstawić jak wygląda poszycie środkowej i tylnej części kadłuba wraz ze statecznikiem pionowym. Elementy poszycia nie były retuszowane na łączeniach, a jedynie tam gdzie karton ma swoje zakończenie, czyli przy stateczniku pionowym, drzwiczkach wejściowych do kabiny itd.

Ze zmian widocznych na zdjęciach warto odnotować, że postanowiłem pokrywę zbiornika przed kabiną odciąć. Następnie podkleję ją miejscami cienkim papierem i wróci na swoje miejsce. Ten zabieg ma na celu uwidocznienie pokrywy, która we wszystkich wersjach Spita niezbyt dokładnie była spasowana z pozostałą częścią poszycia. Mam nadzieję, że spowoduje to ciekawy akcent w bryle modelu.

Również wyciąłem kawałek prowadnicy po której odsuwana była owiewka. Zrobiłem to tylko w miejscu które będzie widoczne, pozostałą część zasłoni limuzyna, która finalnie będzie w pozycji otwartej.

Od spodu kabiny pilota zostało usunięte miejsce na klosz światła pozycyjnego. Zostanie od przyklejony do poszycia centropłatu, od jego wewnętrznej strony i pomalowany na kolor kabiny.W przeciwieństwie do propozycji wycinanki użyłem fotela w kolorze bakelitu. Oczywiście zapożyczonego z PR.IXc. Pasy użyte w modelu to wyrób HGW, jednak zmodyfikowany. Przy przeróbkach sugerowałem się zdjęciami z książki o której wspominałem w pierwszym poście.


To w sumie chyba tyle na dzisiaj. W następnej odsłonie pokażę skrzydła i stateczniki poziome.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Święta Wielkanocne.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-04-19 18:53  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Batonus Na Forum:
Relacje w toku - 14
Relacje z galerią - 22
Galerie - 17


 - 10

Grupa: QWKAK

Uwielbiam taki perfekcjonizm, sama przyjemność oglądać.
Na zdjęciu z dziurą na klosz widać białe szczeliny na łączeniach segmentów - tam chyba jednak będzie retusz?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Ju-188 GPM
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-04-19 22:36  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
szebi Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 10
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Coś się chyba nie zgrało z poszyciem przy górze otworu kabiny gdzie docelowo będzie celownik. Prawa strona poszycia wyprzedza lekko lewą. Tak jest czy zdjęcie przekłamało? Reszta igła.
Pozdrawiam
szebi

--

Post zmieniony (17-04-19 22:38)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-04-19 08:21  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Szebi, tak wyprzedza, ale bedzie to korygowane jak przykleje pokrywe zbiornika. We wszystkich wyszlo mi jakies takie przesuniecie. Ale w dalszym etapie to nie bedzie problemem mysle. Plan jest taki, zeby teraz dokleic skrzydla, nastepnie caly nos czyli okapotowanie silnika, a na samym koncu pokrywe zbiornika, ktora w razie potrzeby bede mogl przyszlifowac lub przyciac.

Batonus, tak jak pisalem na laczeniach nie ma retuszu i w niektorych miejscach faktycznie to delikatnie widac. Ale retuszowac bede dopiero po pierwszej warstwie lakierowania, zeby farba nie wsiakla mi w karton za bardzo i nie przyciemnila laczenia. Sprawdzil sie ten sposob w Junkersie, wiec i tutaj mam taki plan. Zreszta miejsca z tego zdjecia o ktorych piszesz, beda zakryte przez oprofilowanie kadlub-skrzydlo, takze jakos super sie tam nie staralem.

Wybaczcie brak polskich znakow.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-04-19 09:20  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Batonus Na Forum:
Relacje w toku - 14
Relacje z galerią - 22
Galerie - 17


 - 10

Grupa: QWKAK

Chodziło mi o białe szparki z boku kadłuba obok oznaczeń. Ale patent rozumiem, nie uwierzyłbym, gdybyś miał tak to zostawić ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Ju-188 GPM
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-04-19 12:50  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 2


 - 2

Rowin - robimy modele bardzo podobnie z małą różnicą mnie element wychodzi w miare przywoicie dopiero za 3 podejściem a Ty 3 podejścia perfekcyjnie hihiihi .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-04-19 14:31  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Windus Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Dalej nie impregnujesz kartonu? I gotowy kadłub nie był lakierowany?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-04-19 22:08  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie!

Tak jak pisałem przy okazji JU-88, nie impregnuję niczym wycinanki przed klejeniem. Dopiero, kiedy będę miał główną bryłę modelu, zostanie on polakierowany lakierem bezbarwnym. Dokładnie jest to opisane w relacji Junkersa, a tutaj postępowanie będzie to samo.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-19 08:33  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Windus Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Dzięki. Chciałem się tylko upewnić :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-19 22:03  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiejszy odcinek relacji nosi tytuł SKRZYDŁA. Mimo, że jestem fanem pokazywania wszelkiego rodzaju mechanizacji skrzydeł, to odpuściłem robienie wychylonych klap. Model finalnie będzie stał na podstawce stylizowanej na zdjęciach z sesji robionej ze statecznikiem od JU-88. Także konfiguracja modelu będzie ta sama co rzeczywistego samolotu z tych zdjęć.

Do swoich potknięć muszę zaliczyć odwrotnie wklejone okucia u podstawy osłon aerodynamicznych luf działek. Przykleiłem lewy w miejsce prawego i odwrotnie, przez co musiałem retuszować i widać niezgodność w kształcie. Planuję użyć toczonych luf firmy RB Product, przez co zostało przerobione gniazdo mocowania w krawędzi natarcia i szkielecie.

Podobnie jak w mk.Ia zostały przerobione wnęki podwozia wraz z mocowaniem goleni. Podstawą do przeróbki był model PR.IX. Dawcą koloru był drugi egzemplarz wycinanki. Widać niestety, że jedna wnęka nie do końca dobrze się spasowała z poszyciem, ale jest to do zaakceptowania. Gniazdo mocowania goleni pomalowane na kolor aluminium.

Światło pozycje zrobione z folii aluminiowej, od zewnętrznej strony pomalowane na kolor kabiny pilota. Również zostały wykonane wyloty łusek od spodniej strony skrzydeł.

Reszta jest zrobiona w standardzie, co widać na zdjęciach.

Wraz ze skrzydłami powstały stateczniki i stery.Dziękuję i pozdrawiam

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-19 19:00  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
vansen Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mam wrażenie, że samo to skrzydło możnaby wystawić w konkursie... Mistrzostwo!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-06-19 19:35  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam


Żeby nie było, że nic nie robię, chciałbym pokazać obecny etap prac nad modelem.

Od ostatniej aktualizacji, wszystko sklejone zgodnie z zaleceniami autora, więc nie ma się co rozpisywać.

Model jest obecnie pokryty lakierem, stąd połysk widoczny na zdjęciach. Są to dwie warstwy Mr.Super Clear UV Cut Gloss (dokładny opis sposobu w jaki lakieruje modele, jest dostępny w wątku o Ju-88). Jest to warstwa gotowa na przyjęcie miejscowego washa, który będzie imitował ślady eksploatacji. Finalnie całość będzie pokryta półmatem, także model nie będzie się tak świecił jak teraz oraz wyrówna się poziom pokrycia lakieru (obecnie miejscami widać większy połysk spowodowany różnicą chłonięcia lakieru przez karton).
Retusz wykonany został na całym modelu przed lakierowaniem.
Zdjęcia nie są wysokich lotów, bo robione telefonem zaraz po wyschnięciu lakieru. Jednak wydaje mi się, że wszystko jest w miarę dobrze widoczne.

W kolejnej aktualizacji najprawdopodobniej będzie podwozie.

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-09-19 21:11  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Początkowo, w związku z okrągłymi rocznicami wybuchu II Wojny Światowej i rozpoczęcia Kampanii Wrześniowej, na dzisiejszy dzień planowałem galerię modelu PZL P.11c. Niestety zawiesiłem nad nim pracę na początku roku, aby ruszyć dalej ze Spitfire'ami, gdyż były w zaawansowanym stadium budowy i wydawało mi się, że nie zabiorą mi dużo czasu. Optymistycznie liczyłem, że uwinę się z nimi do czerwca, a przez wakacje ukończę Jedenastkę. Tak, aby była gotowa akurat na 1 września. Niestety prace nad brytolami przeciągnęły się, a ja nie potrafiłem wrócić do Puławszczaka przed ich skończeniem. W ten sposób w P.11c niewiele do dzisiaj zostało zrobione, za to pierwszym ukończonym angolem, został Spitfire Vb RF-D.

To właśnie ten model będzie małą cegiełką upamiętnienia tego wyjątkowego dnia. Według źródeł, Jan Zumbach nie uczestniczył w Kampanii Wrześniowej jako pilot, ze względu na rekonwalescencję, jaką odbywał po wypadku. Również Spitfire, nie był na wyposażeniu Sił Powietrznych IIRP. Jednak dalsze losy tego pilota i tego samolotu, nierozerwalnie kojarzą się z heroiczną walką Polaków z Niemcami na teatrach II Wojny Światowej.

Sam model bardzo dobrze znany i wielokrotnie pokazywany. Opisany przeze mnie dość szczegółowo we wcześniejszych postach tej relacji, gdzie wyszczególniłem, co uległo zmianie w porównaniu do wycinanki proponowanej przez Wydawnictwo. Dodam tylko, że w dzisiejszej aktualizacji koła podwozia to żywica od AH, drzwi kabiny oraz mechanizm zamykania limuzyny to żywica od Barracuda Studios, lufy toczone od RB model, a linki anteny radia to Rigging od Ammo MIG o rozmiarze 0.02mm.

Brudzenie oraz ślady eksploatacji wykonane tymi samymi technikami co w przypadku JU-88. Natomiast ich rozmieszczenie i wygląd na podstawie zdjęć okresu wojennego różnych Spitfire'ów Vb (te lokalizacje, które nie były widoczne na zdjęciach BM144, a ślady powtarzały się w innych egzemplarzach), ale szczególnie z sesji zdjęciowej tego samolotu na lotnisku Kirton-in-Lidsey z lipca 1942 roku. Te zdjęcia zaczerpnąłem z książki "Donaldy Zumbacha" Wojtka Matusiaka. Posłużą one również, jako inspiracja do stworzenia podstawki pod model, która zostanie zaprezentowana w kolejnej odsłonie relacji.

W związku z tym, poniżej prezentuję gotowy model, jednak nie jest to jego galeria końcowa, gdyż ta będzie pokazana, kiedy zostanie on przytwierdzony do podstawki. Razem będą tworzyć integralną całość i w ten sposób będą prezentowane w mojej kolekcji.
Zapraszam zatem do zdjęć modelu Spitfire Vb RF-D BM144 stan na lipiec 1942 roku. Pilot Jan Zumbach:


Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-09-19 21:50  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Mucha Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kolejny pięknie wykonany model. Czekam na podstawkę.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-09-19 22:29  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
stachooo Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 19
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Piękny jest, co tu dużo pisać. Gratuluję!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-09-19 22:56  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
MARIUSZ 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 18
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Przepiękny model! Może i ja kiedyś skleję swojego...?
Trudno dostrzegalne miejsca łączenia elementów, zwłaszcza na kadłubie. Ale z ufajdaniem spodu maszyny to przesadziłeś... ; )

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-09-19 23:32  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
WOJTEK Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6
 

Wspaniały model, gratuluję.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I, Su-25.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-09-19 23:40  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie.

Mariusz, z grubsza powinienem się już przyzwyczaić do tego, że ktoś na podstawie własnego "widzi mi się", pisze mi, że przesadziłem z brudzeniem. Ale jakoś mimo starań, tego typu komentarze są bardzo irytujące, zważywszy, że zawsze piszę, że robię to na podstawie zdjęć.

Co prawda EN951, a nie BM144:
https://www.asisbiz.com/il2/Spitfire/RAF-303Sqn-RF/pages/Spitfire-MkVb-RAF-303-Polish-RFD-Jan-Zumbach-EN951-Kirton-in-Lindsey-1942-02.html

Model "trop", ale silnik ten sam:


Połysk na spodzie samolotu spowodowany jest wyciekami olejów itd.


A tu takie troszkę lepsze ujęcie:


Mam tego znacznie więcej w wersji książkowej, ale raczej już wystarczy.

Pozdrawiam

Post zmieniony (01-09-19 23:46)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-09-19 05:15  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Bizon Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Szczęka opada.
A co do śladów, może po prostu ludziom chodzi o to aby był mniej brudny, a przez to przyjemniejszy dla oczu oglądającego

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-09-19 07:43  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Proszę przyjąć moje gratulacje. Model wspaniały.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-09-19 11:55  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

GRATULACJE !!!

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-09-19 12:24  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
StuG 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 12
 

Grupa: GEKO

Genialny model i świetne zdjęcia:-)
Brawo!

--
StuG

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-09-19 14:51  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
MARIUSZ 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 18
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Rowin - jeśli się czujesz urażony i zirytowany, to spieszę z przeprosinami. Widocznie tylko ja mam dziwne poczucie humoru...
Zatem luz i pozdrowienia.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-09-19 16:46  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzieki Panowie.

Mariusz nie ma o czym mowic, a juz tym bardziej przepraszac. Taki komentarz czesto pojawia sie u mnie pod koniec relacji, wiec jak nie Ty to zaraz by ktos inny to napisal. Pozniej musze udowadniac zdjeciami ze wszystko jest ok, mimo ze wczesniej wspominam, ze staram sie robic slady na podstawie materialow zrodlowych. A irytacja jest zwiazana z tym, ze ktos kto to pisze, nie zadaje sobie trudu przejrzenia kilku zdjec, kiedy ja ich przegladam w setkach, zanim cokolwiek zaczne robic. Brudzenie wychodzi mi roznie, czasami lepiej lub gorzej, ale to kwestia jeszcze niewielkiego doswiadczenia.

Bizon, staram sie robic model na konkretny okres dzialan pierwowzoru. Wiec to, czy ktos woli czysty model, czy brudny schodzi na drugi plan. Po prostu ma wygladac tak, jak wygladal wtedy (jezeli uda sie to poprzec zdjeciami). Przegladajac mnostwo zdjec z okresu wojny, nie znajduje czystych maszyn, ktore sa w trakcie uzycia bojowego.

Punktow widzenia na ekspozycje modelu jest tyle, ilu modelarzy. Ja osobiscie kleje modele z AH, ktore i tak w grafice maja zawarte slady eksploatacji. Jednak kiedy je porownuje ze zdjeciami z epoki, sa one nadal zbyt delikatne. Ale wynika to z tego ze autor szuka zlotego srodka.

W najblizszych dniach zademonstruje Spitfire Vc z Malty. Tam jest znacznie wiecej brudu, zaciekow itd. Ale i srodowisko operacyjne bylo duzo bardziej agresywne od tego na lotnisku Kirton-in-Lindsey.

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-09-19 18:34  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
QN Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 22
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jak zwykle rewelacyjnie zrobiony.

Do brudzenia nie ma zamiaru się czepiać. Znając Twoje podejście bez zdjęć byś takiego nie zrobił.

Ale mam inne pytanko. Oszklenie kabiny sam robiłeś, czy gotowe? Może to kwestia kąta padania światła, ale trochę im brakuje przezroczystości.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-09-19 08:08  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

QNiu dzieki. Oszklenie kabiny od AH. Porownujac to z jakoscia modeli i pozostalych akcesoriow, wciaz jest to ich najgorszy wyrob. Niestety ja nie potrafie zrobic sam swojej owiewki, tym bardziej w takim ksztalcie jak jest w tej wersji Spitfire (cos w rodzaju Malcolma). Dlatego zawsze zamawiam u Wydawcy 3-4 sztuki owiewek i wybieram ta najlepsza. Niestety czesto bywa tak, ze ona mi sie gdzies zarysuje albo zabrudzi klejem w trakcie pracy. Slaby ze mnie sklejacz tych przezroczystych elementow. Ale licze, ze z kazdym kolejnym modelem bedzie coraz lepiej.

Dawniej przed montazem zatapialem przezroczyste elementy w sidoluxie, ale w trakcie klejenia ramek sidlux lubil sie rysowac i odpadac platami. Co wygladalo jeszcze gorzej. Probowalem rowniez past polerskich Tamiya, ktore uzywaja plastikowcy, Ale w zwiazku z bardzo cienka i miekka folia, z ktorej sa owiewki, nie zdalo to egzaminu. Ostatnio tez zakupilem specyfik Bilmodel o nazwie Canopy Glass Doctor, ale okazalo sie ze dziala to tak samo jak sidolux. Po nalozeniu za pomoca aero tworzy piekna, gladka powierzchnie, ale po chwili lakier schodzi jak skorka z powodu braku przyczepnosci. Takze rowniez klapa.

Podsumowujac, dalej licze na to ze zmieni sie cos u Wydawcy i bedzie robil coraz lepsze oszklenia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-09-19 15:53  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Arche Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Genialnie .

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-09-19 23:23  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dla szukających dziury w całym - ścianki wlotu powietrza pod kadłubem czy też wylotu powietrza z chłodnicy pod skrzydłem są zbyt grube, projektant tak to specyficznie wymyślił - dwie warstwy kartonu zamiast np. druk obustronny lub papier+papier, czy karton+papier. Przez to elementy wychodzą nienaturalnie masywnie w porównaniu do cienkiej blachy aluminiowej.

Wspaniała robota, gratuluję!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-09-19 00:47  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Miskowski, klocilbym sie:


A tak poza tym jest to fazowane w moim modelu na krawedziach o ktorych mowisz. Natomiast pokrywy komor podwozia sa rozwarstwiane.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-09-19 21:09  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Jańcio Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 12


 - 7

Heyka !
Mam nadzieję że to Twój model oglądałem w Jaworznie i mam pytanko czy drzwi kabiny pilota były z plastiku czy z wycinanki ?
Porada - Czy spotkałeś się z takim specyfikiem jak maskol . Po pomalowaniu powstaje taka gumowa powłoka która nie powinna odchodzić od tworzywa i dobrze zabezpiecza przed porysowaniem .
Trzecia sprawa . Oglądałem ten model i rzuciło mi się nierówne malowanie lakierem . Stworzyło to wrażenie jakby powierzchnia skrzydeł była nierówna co nie było faktem ale wrażenie pozostało .Jak dla mnie był to minus. Osobiście nie lubuję się w tak agresywnym malowaniu brudzingu ale to w końcu Twój model . Doświadczenie z oglądania modeli plastikowych pokazuje że technika pokazująca ślady eksploatacyjne o naprawdę trudna sprawa aby były realne . Oglądałem też Twój Ju-88 i widzę że czasami mniej może być lepiej . Przepraszam za moją ocenę ale tak to widzę .


Pozdrawiam


Jańcio .

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-09-19 23:06  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

No coz, jak widac nie ma modeli idealnych.

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-09-19 14:12  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
kari   

rowin, model wykonany na wysokim poziomie, wszelkiego rodzaju ślady eksploatacyjne i brudy wykonane bardzo dobrze,
ale żeby "nie było tak słodko jak myślisz" ;-) ... dziwi mnie fakt, że zostawiłeś "ogumienie" w stanie jak by dopiero co zostało
wyciągnięte z magazynu i założone na piasty, ... nieskazitelnie czyściuteńkie ;-) lśniące i pachnące ;-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-09-19 14:19  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Jańcio Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 12


 - 7

Rowin tylko się nie przejmuj ,zawsze się pojawiają jacyś malkontenci ;-)

HEYKA .

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-09-19 00:11  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Kari, na ogumieniu slady sa, a byly one robione washem i pigmentem. Ale tylko w takim stopniu zeby wygladaly jak uzywana w miare czysta opona. Wiecej tego bedzie w trakcie wykanczania podstawki, bo bede uzywal pigmentu do podloza to i pociagne opony.

Janciu, ja sie nie przejmuje. Po prostu nie za bardzo wiedzialem co Ci odpisac. Sprawdzilem lakier po Twoim poscie ogladajac model pod swiatlo i pod roznymi katami, ale nie widze niczego o czym piszesz. O drzwiczkach pisalem dwie strony wczesniej. Maskolu uzywam, ale nie rozumiem w jakim kontekscie go przytaczasz. A brudzenia nie lubisz, ale na podstawie plastikow uwazasz, ze je ciezko odtworzyc. Na koncu podsumowujesz ze mniej to znaczy lepiej. Czyli lepiej jest na junkersie czy na spicie?
Takze podsumowujac nadal nie wiem co mam napisac.

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-09-19 10:22  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jańcio warto może przeczytać co jest napisane w relacji - patrz strona 2, wpis z 01-09-2019 z godz 21:11, zdanie zaczynające się od słów " Dodałem tylko..." . Drzwi wykonane z żywicy prezentują się następująco : https://www.bnamodelworld.com/model-planes-pilots-barracuda-bar-br-32002?zenid=2a2f7671ae6730c471361b325643eb5f. Myślę, że pomogłem ; )

Zawsze mi się wydawało, że model ocenia się pod kątem tego, czy model ma wiernie oddane względem zdjęć archiwalnych na przykład właśnie ślad eksploatacji - zawsze wtedy można napisać że są świetne, idealne itp. lub wręcz przeciwnie : mało realistyczne, zbyt mało lub zbyt intensywne, nie w tych miejscach w których powinny być itp. , ale oceniać je na podstawie swoich własnych preferencji typu : " ... osobiście nie lubuję się w tak agresywnym malowaniu brudizngu... ", " ... jedynie mógłbym się przyfanzolić do brudzingu, ale tu zabezpieczyłeś się "wizją artystyczną... ", "... osobiście nie jestem zwolennikiem takiego brudzingu... " to jest jakieś pomieszanie z poplątaniem, bo co ma do tego gust oglądającego.
Zakładając hipotetycznie, że na rynku jest taki model Spita i rowin go skleja wykonując takie ślady eksploatacji to też te osoby by napisały, że brudzing jest zbyt agresywny ?
http://www.stolly.org.uk/ETO/spitfireixinvasionstripes.html

Post zmieniony (14-09-19 10:59)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-09-19 23:02  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Jańcio Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 12


 - 7

UPS ! Mea kulpa , faktycznie nie doczytałem . A jeżeli stwierdziłeś że z lakierem jest wszystko OK . to możliwe że moje starcze coś tam sobie ubzdurały . Co do brudzingu to mimo wszystko ( zaznaczam ) jak dla mnie brakuje trochę stopniowania . Brud powinien być jaśniejszy w miarę oddalania się od miejsca wycieku .Przykład wydechów które można porównać w innych modelach ale to jest tylko moje zdanie .


Pozdrawiam Cię !


Jańcio

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-09-20 20:18  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Korzystając z rozłożonego sprzętu fotograficznego, którego używałem do robienia zdjęć bohaterów Bitwy o Anglię, zrobiłem kilka fotek na szybko modelowi maszyny Jana Zumbacha na podstawce. Fragment tego miejsca postojowego, wzorowany jest na zdjęciach z sesji zrobionej tej maszynie w połowie sierpnia 1942 roku na lotnisku Kirton-in-Lindsey. Więcej zdjęć jest do wglądu we wspomnianej przeze mnie książce "Donaldy Zumbacha". Wydaje mi się, że to najładniejszy graficznie model Spitfire'a wydany przez AH, ale to kwestia gustu.

Zapraszam zatem do galerii, na początku zdjęcie z oryginalnej sesji.


Dzięki i pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-20 05:58  Odp: [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 9
 

Wszyskie spity wyglądają lepiej niż świetnie, gratuluję. Niesamowite wykonanie.

Czy to jest problem z lakierem, o którym Jańcio wspomina, na ogonie Spita Vc?--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-20 06:39  Odp: [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Kruhlik   

Nie wiem o co chodzi z tym lakierem. Dla mnie model wygląda genialnie.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-20 09:03  Odp: [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Renia, tak. W Vc i na XVIe wyglada to srednio. W Ia tego nie ma a w Vb ja nie dostrzegam. To jest efekt lakieru nakladanego bezposrednio z puszki i nierownomiernego wchlaniania go przez papier. Odszedlem od lakieru z puszki na rzecz aerografu.

Post zmieniony (17-09-20 09:12)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-20 09:18  Odp: [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 9
 

Zakładam że w rzeczywistości tego nie widać bez ostrego światła. A nawet jeżeli to dla mnie to i tak nie robi różnicy. Całościowo wykonanie jest genialne.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-20 12:58  Odp: [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

"jacieniemoge" :-) Piękny model pięknego samolotu. Gratulacje!

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-20 15:54  Odp: [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Winek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 12


 - 10

Gratuluję! Piękny model.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-20 20:51  Odp: [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
TRH Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 24


 - 5

Odleciałeś z tymi Spitami. Gratuluje wspaniałej serii.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-20 21:49  Odp: [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kolejne gratulacje!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek