FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-03-19 13:53  [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Na walnym zebraniu SWL zapadła decyzja by kontynuować budowę "ptaków morskich".
Lohner T1 ze wschodniego wybrzeża Adriatyku już bazuje w K.u.k seeflugstation, pora więc na przeciwnika z zachodniego wybrzeża - drapieżnego latającego morskiego smoka Regia Marine - Macchi M.5

Zacząłem nietypowo - nie od podklejania wręg a od wózka.
Ten z projektu to jakaś modna ostatnio elektryczna deskorolka.

Po szczegółowym przejrzeniu archiwalnych zdjęć powstała taka o to konstrukcja. Z kołami nie było problemu - wszak familia moja od kołodziejów się wywodzi :-)

Jak zwykle coś się tam doda, coś poprawi
Relacji nie byłoby gdyby nie pewne zdarzenie sprzed ponad stu lat, ale o tym w następnej odsłonie.
Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (30-03-19 15:43)

 
30-03-19 15:35  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ryszardzie!
Jak ja kocham te Twoje seriale!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-03-19 17:20  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Seriale? To jest lepsze i bardziej wciągające niż jakikolwiek serial jaki widziałem! No zasiadam bez dwóch zdań i kibicuję. Efekt końcowy już się domyślam jaki będzie.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
30-03-19 17:37  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dobrze się zapowiada ;)

 
30-03-19 20:03  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
kari   

Ryszard, patrząc na część podwodzia Macchi M5 i Twój wózek sądzę, że powinno wyglądać to jak na fotce ;-)
... jeżeli się mylę to mnie popraw :-)

 
30-03-19 21:20  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Nie wiem czy będziesz malował model. Jeśli tak, popraw sobie napis na kadłubie. W mojej relacji pisałem o tym na początku:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=229301&t=229301&filtr=0&page=1
Tutaj widać jaka treść napisu może być bardziej prawdopodobna:
http://tma-aircraft.blogspot.com/p/macchi-m5-fly-models-148.html

--

Post zmieniony (30-03-19 21:22)

 
30-03-19 23:00  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

kari - tak ma być. Może tylko wypukłość przedniej belki jest trochę za duża. Zobaczymy jak zrobię cały kadłub to się ją ewentualnie spłaszczy.
kolighyt - wywołałeś wilka z lasu :-)
Tak będę malował model bo trzeba będzie sporo poprawić:
- napis inna treść i dodatkowo nie był malowany przy pomocy szablonu a z wolnej ręki (ten jak piszesz bardziej prawdopodobny czyli "vivere o morire" to czysta fantazja nie mająca potwierdzenia źródłowego - jest to radosna twórczość rumuńskiego modelarza :-)
- brak jest malowania w "ciapki" tyłu kadłuba i wypukłości za kokpitem
- spód kadłuba i płatów powinien być biały
- zły jest kolor zewnętrznego kręgu znaku rozpoznawczego na górnej powierzchni płata (jak kolory samych kokard)
- inny kształt cyfry na dziobie "20"
- inny kolor głowy smoka
- brak na głowie czarnych maźnięć pędzlem
- brak czarnego odcięcia (falistej linii) głowy od kadłuba
- inny odcień zielonego płatów
Będą również poprawki - np. kokpit jest od M.7 a powinien być jak w M.5 (spore różnice np.tablica zegarów, drążek), przód chłodnicy jest zły, noski międzyżebrowe - nie były widoczne na dolnych powierzchniach płatów i jeszcze kilka (lub więcej ) innych.
Dodam elementy, których brak w projekcie - np. okucie krawędzi dna kadłuba, ring cumowniczy, kaemy, elementy kratownicy kadłuba i podłogi itd.

Post zmieniony (30-03-19 23:09)

 
31-03-19 10:43  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No i znowu będzie się działo ! Ciekawie działo !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
31-03-19 12:44  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No i słowo stało się ciałem, Ryszard trzymam kciuki efektu końcowego nie mogę się doczekać.

 
31-03-19 12:59  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W temacie malowania.

Malowanie głowy smoka nie jest całkowicie wyjaśnione. Źródła podają, że kolory są "niepewne". Zapisy w odnalezionym albumie Włoskiej Marynarki Wojennej określają je jako "pesce verde" - zielony rybi, "giallo" - żółty i "fauci rosse" - czerwone szczęki.
Szczególnie ciekawi mnie ten zielony "rybi" :-)

 
31-03-19 14:37  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard, może trzeba było by prześledzić jaki najpopularniejsze ryby w morzach oblewający półwysep Apeniński albo nabyć rybę położyć ją na słońcu i czekać na kolor. A swoją drogą to w nazywaniu kolorów to Włosi mają fantazję, zieleń butelki do wina tak brzmiała nazwa koloru ma jednym z włoskich samolotów z lat trzydziestych.

 
01-04-19 08:40  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Fajnie ze jest nowa relacja! Tak powiem szczerze, ze przygladam sie tym zdjeciom z malowania i zastanawiam sie, skad takie wnioski wysuwasz. No chyba ze masz, jakies inne materialy ktorych tu nie przytaczasz. Dla przykladu: pierwsze zdjecie z kokarda, to wystarczy zeby byla roznica w polysku pomiedzy poszyciem, a farba (farba olejna polysk, a material poszycia matowy) i refleks swiatla, zwazywszy na kat zrobienia zdjecia, spowoduje ze polyskujaca farba bedzie jasniejsza. Wiec dochodzi do przeklamania ze ciemny kolor wydaje sie jasny. Kolejna rzecz to linie obrysowe na glowie smoka (czy co to tam bylo). Na przedstawionym przez Ciebie zdjeciu, wydaje mi sie, ze nie da sie powiedziec czy byly czarne tak jak piszesz, czy czerwone jak w modelu. Niepoprawne ksztalty rysunkow w modelu, to jest akurat rzecz dosc prosta do porownania, ale czy malowanie z reki (bo zrozumialem ze tak bedziesz robic), to dobry pomysl? W skali 1/33, malowanie oryginalu pedzlem, bedzie dosc malo widoczne. Ale juz malowane w modelu z reki linie grafik, po powiekszeniu do rzeczywistej wielkosci, beda zapewnie nieproporcjonalnie "niedokladne" (chodzi mi oczywiscie o efekt symulacji na modelu malowania pedzlem rzeczywistego obiektu).
Ot tak w wolnej dyskusji chcialem zapytac o te kwestie, zeby wzbogadzic relacje o dyskusje :)

Powodzenia w budowie

 
01-04-19 14:56  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

rowin - dziękuję za zainteresowanie tematem.
- "malowanie z ręki" -
Mam na myśli malowanie bez szablonu. Prócz kokard, pasów na stateczniku, białego numeru na stateczniku pionowym - ciapki, maźnięcia wszystko co na głowie smoka, na burtach kadłuba i napis na kadłubie były malowane bez szablonu, stąd nierówności. Dyskusyjna jest "20" - przy szablonie czy nie.Tym samym napis w modelu powinien być malowany bez szablonu - w pewnym stopniu nierówny.
Będę malował owe ciapki-maźnięcia pędzlem wzorując się na tych trzech oryginalnych zdjęciach (więcej nie ma). Na nich wzorowali się producenci modelu plastikowego M.5 a widać różnice w zależności od producenta. Zdaję sobie sprawę, że nie uda mi się dokładne odwzorcowanie.
- "kokarda"
Zgadzam się z Tobą odnośnie różnej tonacji szarości zdj. cz-białych spowodowanej matową lub bardziej błyszczącą farbą, kątem robienia zdjęć i odblaskami słońca.
W tym wypadku zielony kolor będzie jaśniejszy ponieważ zielony poszycia płatów będzie inny - ciemniejszy.Uważam, że zielony, czerwony elementów wycinanki są zbyt jaskrawe, nasycone barwą, może to za sprawą farby drukarskiej.
Tak jak czerwony w kokardzie i na pasie statecznika nie jest czerwonym z włoskich znaków rozpoznawczych tak samo jest z zielonym.
Na modelach plastikowych płat jest ciemny (zgniły) a zielony kokardy znacznie od koloru poszycia jaśniejszy.
- kolor "głowy"
Większość modeli (właściwie wszystkie) ma żółtą głowę smoka a nie ceglaną, pomarańczową i maźnięcia-plamy- kreski są czarne.
Z archiwalnych źródeł na których opracowano malowanie głowy wiadomo, że kolory to:
- zieleń rybia
- żółty (a nie ceglasty pomarańczowy)
- czerwony szczęki
Czy paski, ciapki były czerwone czy czarne ? Tego nikt nie wie. Ja użyję czarnej farby (vide modele plastikowe)
Nie wiadomo również jak rzeczywiście był pomalowany spód nosa głowy.
Moje źródła :
Windsock 086 "Machci M.5"
Windsock 017 "Italian National Markings"
Windsocki dot. włoskich samolotów - m.in. Ansaldo, Caproni itp.
Relacje z budowy modeli plastikowych różnych producentów
Strony internetowe dot. Macchi M.5
Reasumując - oczywiście wiem doskonale, że model nie będzie wiernym odwzorowaniem oryginału bo nie może być chociażby z braku dokładnego opisu malowania wspomnianej głowy. Dodam, że niektórych elementów nie jestem w stanie zrobić w tej skali - można je pominąć, zamarkować lub w miarę zbliżonej skali. Wspomnieć również muszę o umiejętnościach - pewnych rzeczy jak to się mówi nie przeskoczę.

Post zmieniony (01-04-19 14:58)

 
02-04-19 12:36  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Zabralem się za kokpit.

Fotel, podłoga - dużo zmian (poduszka, kratownica itd.)

Prawa burta kokpitu

Doskonałym materiałem na wszelkie przeróbki "sklejki" są foldery reklamowe podłóg z Castoramy i podobnych sklepów. Do nowych paneli burt wykorzystałem właśnie fragmenty zdjęć. Podbarwiłem maźnięciami farbki akrylowej.
Na razie zamocowana pompka paliwowa.

Trzeba będzie zmienić tablicę zegarów i inne wyposażenie bo w modelu jest z Macchi M.7. Odrestaurowany M.7 znajduje się w muzeum lotnictwa w Szwecji.

Tablica zegarów i przód kokpitu z M.5

Pozdrawiam,
Ryszard

 
02-04-19 18:08  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ryszard, tylko już mi jedno ostatnie wytłumacz. Skąd Ty bierzesz na to czas?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
02-04-19 18:11  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

CD dnia dzisiejszego
Wszystkie klamoty na prawej burcie kokpitu są już na swoim miejscu

Kadłub
Trzeba było pokombinować ponieważ dwie wręgi maja złe wymiary.

Mam zasadę usztywniania gdzie tylko można (by nie obawiać się, że coś się wgniecie) powklejałem dodatkowo tekturę. Będą całe burty tekturowe łącznie z dziobem (1 mm tektura piwna) a po ich oszlifowaniu elegancko się naklei na nie oklejki.


Pozdrawiam,
Ryszard

 
04-04-19 18:57  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,,
Mucha - toż ja dinozaur a dzieci już jeść nie wołają :-)
A na poważnie - średnio 3 godz. dziennie (nie zawsze) przed południem, wyłącznie przy dziennym świetle.
Zestawienie malowania różnych modeli

Mój będzie taki

(przednia rozpórka wstawiona tymczasowo)
Mam już wstępnie opracowaną zmianę wyposażenia kokpitu z M.7 na M.5

i jeszcze trzeba będzie dorobić kilka klamotów z tyłu

Pozdrawiam,
Ryszard

 
04-04-19 19:21  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ryszard, zazdroszczę Ci tego czasu. Kleić w ciągu dnia, kiedy słońce świeci wysoko... A nie po nocach jak ja. Pięknie to wychodzi. Pytanie o odcień jest bez odpowiedzi. Nie ma kolorowych fotografii. Może oprzeć się o egzemplarz muzealny?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-04-19 19:32  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie ma M.5 w muzeum. Jest tylko odrestaurowany szwedzki M.7

 
04-04-19 20:27  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jest w sieci jedno wyraźnie zdjęcie głowy, ale barw trzeba się domyślić. Wrzucę link jak wrócę do domu.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-04-19 20:35  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tylko są te trzy- innych brak (lub jeszcze ich nie odnaleziono)

 
04-04-19 22:35  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tak, chodziło mi o to na wodzie. Ale widzę, że masz nawet więcej. W sumie to nie dziwi mnie to :), jesteś wręcz autorytetem w zakresie szmatopłatów. Jeszcze jedna myśl mnie naszła, czy na forach włoskich są jakieś informacje na temat tego samolotu. Opisowe. Wiem, wiem bariera językowa, chyba żaden z nas tu obecnych nie zna włoskiego...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-04-19 23:41  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

:-))
Na forach włoskich są ale nie wnoszą nic nowego - opierają się na źródłach - notatkach archiwalnych z podaniem kolorów (rybia zieleń, żółty, czerwony szczęki) .
Jest natomiast nagroda w postaci butelki szampana dlatego kto przedstawi niepodważalne dowody na właściwe malowanie i będą one zaprzeczeniem lub uzupełnieniem dotychczasowych rekonstrukcji.
Moje główne źródła (m.in.)


Post zmieniony (04-04-19 23:46)

 
04-04-19 23:58  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeszcze moje przemyślenia odnośnie malowania.
Malowano pędzlem okrągłym i (lub) płaskim. Nie używano szablonów w związku z czym wszystko jest trochę nierówne. Napis i malunki (ciapki, maźnięcia itp.) po obu burtach kadłuba i głowy smoka nie mogą być identyczne (kształt i umiejscowienie).

 
05-04-19 16:24  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Przybyły "klamoty" na lewej i tylnej ściance kokpitu.

Tablica zegarów i bliżej nieokreślonego typu kaemy z zaprzyjaźnionego z SWL zakładu zegarmistrzowsko-rusznikarskiego :-)

Razem tak to wygląda

Pozdrawiam,
Ryszard

 
05-04-19 18:10  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ryszard , inspirujesz .
Zastanawiam się , czy nie było prościej wybrać drugą wersję M5 tego samego wydawnictwa ?
Jak wrócę z saksów to prześlę Ci okładziny cedrowe do wykonywania wnętrz , będzie bliżej oryginału w kolejnym wykonie :)
Z ciekawością obserwuję Twoje dalsze działania .

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
05-04-19 20:19  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tomek - "czy nie było prościej wybrać drugą wersję M5 tego samego wydawnictwa ?"
Różnią się tylko malowaniem i bardziej rozbudowaną instrukcją montażu a nieścisłości w konstrukcji są te same.
Mnie bardziej się podoba "morski smok" i to zadecydowało a instrukcja jest mi zbędna.
Z góry dziękuję za owe wykładziny cedrowe.

 
08-04-19 14:51  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Najtrudniejsza jak sądzę praca z oklejaniem kadłuba ukończona.
Byłem w komfortowej sytuacji ponieważ model będzie malowany co pozwoliło na szlifowanie oklejek. Tym większe słowa uznania dla "kolighyta" za elegancko sklejony kadłub jego M.5.
Ewentualne nierówności zalewam z wyczuciem SG i szlifuję, jak trzeba to kilkakrotnie. W szparki wciskam gęstą farbkę i szlifuję papierem 2000.
Poprzeczne belki wózka dobrze pasują do kształtu dna kadłuba




Nakleiłem "metalowe" kątowniki - wzmocnienia sklejkowego dna kadłuba i teraz pora na wnęki pod kaemy oraz ring na dziobie do linki cumowniczej

Zmieniona będzie też obudowa i szybka wiatrochronu

Pozdrawiam,
Ryszard

 
09-04-19 16:56  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Myślałem, że "poduszka" na wybrzuszeniu kadłuba za kokpitem to oparcie na głowę

ale widać wyraźnie, że na kark.
Zrobiłem ją ze skóry starego portfelika, sklejając podgięte krawędzie

Poprawiłem "wybrzuszenie" ale nie udało mi się uzyskać "wcięcia w talii" :-)

Chciał, nie chciał trzeba było zabrać się za modern art mając świadomość, że pomyłka może skończyć się ponowną zabawą w usuwanie farby i malowanie na nowo. Jak na razie tylko z jednej strony - na dziś wystarczy !

Do zobaczenia z drugiej burty,
Ryszard

 
09-04-19 17:07  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,śliczny zwierz,,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
13-04-19 18:46  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Nie wszystko wychodzi jak by człowiek sobie tego życzył.

Wiatrochron będzie robiony ponownie z uwzględnieniem optycznej lunety celowniczej i dopiero wtedy domaluję uszy, których końce były tuż przy szybie.
Koziołki

Tak się zastanawiam, czy nie są zbyt delikatne bo pusty M.5 ważył 720-760 kg a załadowany 970-1085 kg (różne modyfikacje a łącznie z prototypem wyprodukowano ich 348 egz.)

Jak na razie straszą te smocze oczodoły (wnęki na kaemy - wklejone zostaną wygięte "metalowe" łezki i zamontowane końce igieł jako lufy)

Przymiarka statecznika pionowego.
Będą pewne zmiany a mianowicie :

Napis "I casi sono due" ("są dwie możliwości") por.mar.woj.pil. Domenico Achille "Peppuzzo" Arcidiacono (późniejszy dca 261. Squadrilla Regia Marina - z tego dywizjonu jest "Morski smok") malował na wszystkich swoich samolotach.

(obok napisu malunek roześmianego chłopca a Arcidiacono siedzi na kadłubie z laską)
Różne ciekawe malunki na M.5

Pozdrawiam,
Ryszard

 
14-04-19 18:39  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Do statecznika pionowego dorobiłem ster kierunku i trzymając je razem coś mnie tknęło. Stery poziomu mają popychacze a gdzie są cięgna steru kierunku ?
Po dokładnym obejrzeniu zdjęć i planów okazało się, że ster kierunku ma zupełnie inny kształt niż w projekcie i brak w nim wspomnianych cięgien.

Nie wiem czy zostało to uwzględnione w drugim wydaniu modelu ale uważam, że to zbyt duże uproszczenie projektu.
Dorobiłem więc brakujący "ogon" steru i zmieniłem malowanie statecznika i końca kadłuba (na razie podkład)

Pozdrawiam,
Ryszard

 
16-04-19 16:25  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
"Opierzenie" na swoim miejscu.

Numer "13041" - z tym był największy problem. Biały tusz nanosiłem kilkakrotnie piórkiem metodą punktowania, bo nierówna faktura splotu poszycia uniemożliwiała robienie kresek. Próbowałem też naklejać wycięte pomalowane cyferki z bibułki do papierosów, ale było jeszcze gorzej.
Reasumując - jest jak jest.
Pozdrawiam,
Ryszard

 
19-04-19 17:10  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam przedświątecznie,
Zabrałem się za dolne skrzydełka ale wcześniej domalowałem literkę "M" przed numerem wojskowym 13041 (białe malowano na ciemnym poszyciu a czarne na jasnym).

Żebra i dźwigar podklejone 0,5 mm preszpanem. Nie na moje oczy i lekko drżące dłonie było wycinanie szczelin w twardym preszpanie na płaski dźwigar. Powycinałem wnęki, od spodu dokleiłem na dźwigarze pasek papieru by żebra z nim licowały, dodałem wzmocnienia i wszystko usztywniłem cyjanoakrylem.

Przy oklejaniu poszyciem okazało się, że górna powierzchnia jest ciut, ciut za krótka. Być może owe nie zejście się poszycia na krawędzi spływu było wynikiem mojej niedokładności w wycinaniu żeber, kształtowaniu krawędzi natarcia.
Żebra dolnego płata mają dużą cięciwę, prawie nie są od spodu wklęsłe. Zmierzyłem dokładnie oklejkę i wyszło, że zarówno góra jak i dół mają szer. 33 mm a góra winna być szersza. Wzdłuż całej długości krawędzi spływu musiałem dokleić wąski pasek.
Przy drugim skrzydle oklejkę wyciąłem już z zapasem kartonu.

Teraz kilka uwag odnośnie malowania i samej konstrukcji skrzydeł.

W modelu jest zasadniczy błąd - zamienione zostały kolory końców skrzydeł górnego/dolnego płata (błąd ten naprawiony jest w drugiej wersji modelu - M.5 w czarno-białe pasy). Spód kadłuba winien być biały .
(odnośnie dwóch rodzajów kokard - pierwszy krąg czerwony lub zielony- zamieszczę w dziale "Lotnictwo" małe "story" o włoskich znakach przynależności państwowej)
"Mój" M.5 "Morski Smok" będzie miał domalowane kokardy na dolnych powierzchniach dolnego płata. Generalnie tak malowano samoloty włoskiego lotnictwa morskiego

ale jak zwykle były wyjątki i ich nie malowano. Przykładem jest wspomniany M.5 w czarno-białe pasy

Kokardy malowano również na spodzie przodu kadłuba. "Morski Smok" jej nie miał i z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że kokardy były na dolnych powierzchniach dolnego płata.

Konstrukcja skrzydeł

Jak na razie to tyle :-)
Pozdrawiam życząc wesołych i pogodnych Świat Wielkanocnych. Smacznego jajeczka !
Ryszard

Post zmieniony (19-04-19 17:16)

 
19-04-19 20:55  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=13&i=8986&t=8986&filtr=0&page=1

 
25-04-19 20:55  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam poświątecznie,
Na rufie klar - sznurki wybrane.

Skrzydełka dolne już są, kolczyk na nosie też i smoczysko przejrzało na prawe ślepie

Malowanie końców dolnych powierzchni skrzydeł zmienione - P -zielone, L- czerwone, domalowałem kokardy i brak nosków międzyżebrowych

Do poprawy - niepotrzebne malowanie na biało dolnych pow. statecznika/sterów poziomu.
Znalazłem jeszcze okładkę modelu Macchi M.5 w skali 1 : 50 (projekt M.Pacyński)
Malowanie końców dolnych pow. skrzydeł jest właściwe, są kokardy ale autor nie ustrzegł się od kilku zasadniczych błędów (nie mówię o uproszczeniach konstrukcji i braku pewnych elementów co wynika ze skali).
Dziwne, bo przy sporej ilości archiwalnych zdjęć, rzutów, planów i szczegółowego opisu w

malowanie powinno być zgodne z oryginałem.

Pozdrawiam,
Ryszard

 
25-04-19 21:27  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Przyjemnie się to ogląda- dziękuję.
Nie moge się doczekać "złomowiska" nad kadłubem. :))

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
25-04-19 22:15  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dzięki.
Do "złomowiska" droga daleka. Teraz pływaki, potem górny płat i ten nieszczęsny wiatrochron :-)

 
28-04-19 15:37  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Niewiele ale zawsze "cóś" :-)
Pływak wstawiony na "sucho".

Różnice w stosunku do projektu:
- lekkie zwężenie przedniej części
- białe obramowanie
- dodany wspornik w kształcie litery "V" idący w stronę kadłuba
- wsporniki szare
Pozdrawiam,
Ryszard

 
28-04-19 18:50  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Zdjęć z relacji Ryszarda powinny być oznaczone pieczęcią "Za zgodność z oryginałem"

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
28-04-19 22:29  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ryszard - BRAWO !!
Zawsze fajnie zerknąć na Twoje projekty

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
01-05-19 21:00  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Otrzymałem od Kolomana pakiet rewelacyjnych zdjęć ("...italski kolega dosłał mi fotografie Macchi ze smokiem i pilota, który na tej maszynie latał").
Prócz wielu innych, są znane zdjęcia M.5 "Latającego Smoka" ale w doskonałej rozdzielczości dokładnie obrazujące malowanie.

W powiększeniu szczegóły malowania

Poniżej porównanie oryginału z modelami - widoczne doskonale różnice.
Postaram się co jeszcze będzie możliwe w miarę pozmieniać na moim smoku.

Zdjęcia pozwalają na dokładne poznanie elementów konstrukcyjnych M.5


Np.:
- obudowa chłodnicy
- wiatrochron
- rurka Pitota
Domenico Arcidiacono na wszystkich swoich aeroplanach malował napis "I casi sono due" i umieszczał różne malowidła

inni włoscy piloci również

I na zakończenie kilka zdjęć z dalszej budowy - płat górny a drugi pływak w terminie późniejszym :-)

Oklejka (poszycie) ma taką samą szerokość góra/spód a ponieważ musiałem sztukować górną powierzchnię na płacie dolnym tym razem zostawiłem zapas - nadmiar usunę po sklejeniu

I to by było na tyle na dzisiaj, jak mawiał pewien profesor mniemanologii stosowanej :-)
Pozdrawiam,
Ryszard
PS - Tomek, dinozaurem wszak jestem więc słowo "projekt" ma dla mnie zupełnie inne znaczenie. To nie jest mój projekt, powiedzmy, że co nie co go tylko zmieniam.

Post zmieniony (01-05-19 21:03)

 
17-06-19 11:15  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Długo mnie nie było i na dobrą sprawę model winien być już na ukończeniu, ale nie jest :-)
Tak przedstawia się stan na dzień dzisiejszy.
Widoczne otwory na dolnej powierzchni górnego płata to okienka rewizyjne - jeszcze nie wycięte w pokryciu.

Budowę SWL zmuszone są zawiesić na pewien okres (2-3 m-ce ?) z powodu konieczności stawienia się za kilka dni do "lazaretu" i pewnych trudności ruchowych po jego opuszczeniu :-)
Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia,
Ryszard

 
17-06-19 13:24  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam...
"Rysiu" super projekt tak trzymaj ;-) trzymam kciuki za ukończenie ;-) ale mam pytanie skąd albo gdzie zaczerpnąłeś projekt tego wózka ?
Pozdrawiam…

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
17-06-19 20:15  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dziadek - dziękuję !
Tak jest - prędzej czy później się ukończy :-)
Odnośnie wózka i koziołków - zaprojektowałem je po szczegółowym przejrzeniu sporej ilości archiwalnych zdjęć, kilka z nich poniżej.


Post zmieniony (17-06-19 20:15)

 
22-11-19 16:15  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Zjawiam się po długiej przerwie.
Od kilku dni (już mogę - zobaczymy jak długo :-) ponownie coś tam sobie dłubię przy "Morskim Smoku"

Dolne skrzydła i pływaki wklejone na mocno, łeb smoka pomalowany i dorobione dwa boczne odciągi.

Górny płat złączony i otwory rewizyjne na dolnej powierzchni oszklone, lotki zrobione.
Zacząłem też budowę stelaża - teraz kolej na dwa boczne szablony z wycięciami na profile skrzydeł dolnego/górnego płata.
Serdecznie pozdrawiam,
Ryszard

 
22-11-19 19:18  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ojjjj długo kazałeś na to czekać. Ale widzę że dalej jest moc!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
27-11-19 15:51  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobry wieczór,
Mucha - powiedzmy, że jeszcze jest ! :-)
Mała aktualizacja.

Teraz kolej na zrobienie dwóch "rusztowań" (belki mają różną grubość i są profilowane) oraz dwóch kartonowych szablonów z wycięciami na profile płatów.

Pozdrawiam,
Ryszard

 
07-12-19 16:37  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wieczorowa porą witam,
Zabrałem się za motorek.
"Morskiego Smoka" napędzał Isotta Frasschini V.6 (250 KM).
Poczyniony przez projektanta to "radosna twórczość" a i sam opis i rysunek jego montażu pozostawiam bez komentarza :-)

Jest trochę zmian i pewne elementy dodane i tak się przedstawia powiedzmy, że w połowie sklejony.

Serdecznie pozdrawiam,
Ryszard

 
12-12-19 18:30  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobry wieczór,
Silniczek wstawiony próbnie jak i atrapa śmigła - by sprawdzić wymiarowanie (dł. łopat)
Inny kształt obudowy chłodnicy i dorobiłem śmigiełko prądnicy.

Ukłony,
Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024