FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
26-09-18 09:08  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witajcie.
Po chwili przerwy (bardziej na zastanowienie się, niż odpoczynek) ruszam z kolejną relacją. Tym razem wybrałem do budowy ciekawy model zestawu 18-kołowego z naczepą.
Będę próbował go w miarę możliwości i umiejętności dodatkowo zdetalizować, z pewnością zostanie też pomalowany. Największym wyzwaniem wydaje mi się cysterna, której pokrycie zamierzam wykonać jako imitację błyszczącej, wypolerowanej powierzchni.
W najbliższych dniach pojawią się informacje o postępach oraz fotki. Na początek okładka wydawnictwa Fly Model:



--

Post zmieniony (26-09-18 09:18)

 
26-09-18 09:22  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Przyjęło się, że relację zaczynamy gdy mamy coś więcej do pokazania, nie tylko okładkę wycinanki.

Zaszła pomyłka w temacie http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=352442&t=352442&filtr=0&page=1

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
26-09-18 09:42  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dziękuję, Ostoja za cenne uwagi - Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem ;)
Oto co do tej pory osiągnąłem:



--

Post zmieniony (26-09-18 09:42)

 
26-09-18 11:03  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Proszę bardzo !!! Tylko nie jest to mój wymóg a wymagania regulaminu forum 2. Relację z budowy modelu można rozpocząć w chwili posiadania zdjęć z pierwszych etapów budowy. Zamieszczanie zapowiedzi relacji - bez zdjęć z jej postępów może być skasowane przez moderatora.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
26-09-18 12:08  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Jak liczyłeś koła, że wyszło Ci osiemnaście?

--
serwusik

 
26-09-18 12:20  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Oszczędnie ;)
Masz rację - ma być 22.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
27-09-18 10:30  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Są już wszystkie poprzeczne elementy niezbędne do połączenia ramy pojazdy w całość, pozwoliłem sobie też na małą waloryzację:



--

Post zmieniony (27-09-18 10:30)

 
28-09-18 09:36  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Aby skończyć ramę należało jeszcze wykonać trzy zbiorniki na sprężone powietrze. W tym miejscu wpadłem na świetny pomysł, którym pragnę się z wami podzielić. Otóż wykorzystałem do tego celu kapsułki po lekach w proszku, które przezornie zachowywałem w swoich zbiorach rzeczy i przedmiotów mogących się przydać w dającej się przewidzieć przyszłości, lub nie ;) . Te akurat się przydały, mało tego: ich wielkość zupełnym przypadkiem jest wprost idealna do tego modelu! Jako że kapsułka składa się z dwóch części: większej (w tym przypadku niebieskiej) oraz mniejszej (białej, dość ściśle wchodzącej do tej pierwszej), do budowy każdego zbiornika użyłem dwóch kapsułek, a dokładnie dwóch elementów niebieskich i jednego białego. Po odcięciu zaokrąglonego końca białego elementu otrzymujemy łącznik, który pozwala bardzo precyzyjnie połączyć ze sobą obie niebieskie części. To tyle - efekty widać na fotkach. Na końcach oryginalnych zbiorników są widoczne jakieś zaślepki, wobec tego odwzorowałem je, dodając moim "głębi". Jeden z trzech wykonanych zbiorników został zamontowany do poprzeczki ramy podczas jej montażu (taki miałem kaprys ;)), pozostałe dwa zostaną dodane później, aby nie przeszkadzały przy manewrowaniu ramą podczas dalszej "obróbki".



--

Post zmieniony (28-09-18 10:13)

 
28-09-18 11:03  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Pomysł może i świetny, ale nie do tego modelu.
Kształt boków tych zbiorników jest o wiele bardziej spłaszczony. Idziesz na łatwiznę z tymi swoimi kombinacjami i adaptacjami różnych dziwnych przedmiotów do swoich modeli. Tak samo jak z tymi nieszczęsnymi kołami w Barracudzie, które raczyłeś pominąć milczeniem, mimo sugestii kolegów. Nie podoba mi się takie podejście. Jestem na nie.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
28-09-18 12:33  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

A mnie te kółka się podobają...
To żart ;).
Tak na poważnie: laszlik, obiecałem przecież, że je wymienię w przyszłości, więc już mi tego nie wypominaj. Co do zbiorników to masz rację: eksperyment udany, chociaż nieprzydatny. Również doszedłem do takiego wniosku i właśnie nad tym pracuję:



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
05-10-18 12:51  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

I gotowe zbiorniki w nowym malowaniu oraz wykonane i zmontowane w tym tygodniu przednie zawieszenie skrętne:





P. S.
Zrobiłem też od nowa i wymieniłem nieszczęsne, obiecane co bardziej ortodoksyjnym kolegom, koła w moim poprzednim modelu samolotu Barracuda:



Post zmieniony (05-10-18 12:56)

 
05-10-18 17:03  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Zbiorniki i rama wyglądają bardziej na pobrudzone niż pomalowane. Jakiej farby używasz?
No i z czego tym razem wymontowałeś kółka?

--
serwusik

 
08-10-18 13:41  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Pojawiają się pierwsze elementy tylnego zawieszenia:


--

Post zmieniony (09-10-18 14:07)

 
12-10-18 16:56  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Teraz resory i amortyzatory:



i przechodzę do tylnych mostów oraz elementów przeniesienia napędu.

--

Post zmieniony (12-10-18 16:58)

 
18-10-18 10:04  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Tylne mosty gotowe.
Pokusiłem się nawet (oczywiście w ramach eksperymentu) o wykonanie ruchomych przegubów Cardana. Owszem, działają, jednak znowu jest to całkowicie nieprzydatne w tym modelu - silnik raczej nie będzie się obracał ;). Aczkolwiek, może kiedyś - kto wie?...



Czas na jednostkę napędową...

--

Post zmieniony (19-10-18 08:28)

 
26-10-18 10:37  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Znowu nie mam za dużo czasu - dzisiaj tylko kilka zdjęć z budowy: chłodnica i wentylator prawie gotowe, blok silnika ze sprzęgłem i skrzynią biegów w trakcie. Znalazłem w sieci trochę dobrych zdjęć tego modelu silnika, więc będę się starał go dość wiernie odwzorować.


--

Post zmieniony (26-10-18 11:19)

 
19-11-18 11:45  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witajcie po przerwie w relacji, ale nie w budowie. Dłubię przy silniku i choć prace powoli posuwają się naprzód, jestem z ich wyników dość zadowolony. Dotychczasowe postępy przedstawiam na poniższych zdjęciach:



--

Post zmieniony (21-01-23 20:55)

 
20-11-18 15:34  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Widzę, że zwyczajnie zignorowałeś komentarz o malowaniu.
Spróbuję jednak pociągnąć temat, gdyż też uważam że Twoje malowanie wygląda słabo.
Dotyczy to nie tylkoe tego modelu, ale wszystkich, które zaprezentowałeś.
Czemu brniesz w coś, co Ci nie wychodzi? Po co malujesz wszystko pędzlem, najprawdopodobniej kiepskiej jakości, źle rozcieńczonymi farbami?
Jeżeli już maluje się cały model, to nie po to, by wyglądał jak zabawka z plasteliny, tylko żeby nadać mu barwę, teksturę i ślady eksploatacji upodabniające go do oryginału. U Ciebie wszystko wygląda jak pomazane farbą do malowania ścian.
Dlaczego nie spróbujesz skleić czegoś w standardzie, skupiając się na retuszowaniu, skoro malowanie Ci nie idzie?
W modelu ciągnika artyleryjskiego, który dziś zaprezentowałeś jest jeszcze gorzej. Część modelu jest przemalowana a część przedstawia oryginalny kolor z wycinanki.
Podobnie było w Barracudzie, jednak w przypadku modelu samolotu jeszcze dało się to jeszcze jakość znieść.
Wybacz, ale niestety nie podoba mi się to co robisz.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
21-11-18 08:29  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witam Cię, laszliku.
Rzeczywiście, zignorowałem to, ponieważ miałeś całkowitą rację - swoją rację.
Wiję się jak piskorz pod ogniem Twojej krytyki, nie mając żadnych argumentów na swoją obronę, może poza jednym:
MNIE SIĘ TO PO PROSTU PODOBA! - i to jest moja racja.
Widzisz, laszliku, ja maluję swoje modele właśnie tak z powodów, o których nie musisz wiedzieć, natomiast mnie one mocno ograniczają. Jako pasjonat modelarstwa kartonowego mam do wyboru: albo wykonać tak jak teraz, albo wcale. Możemy przyjąć, że taki mam styl.
Przykro mi, że Ci się to nie podoba - ja, moi znajomi i co dziwne, niektórzy forumowicze, mamy inne zdanie, dlatego teraz Ty wybacz,
ale będę Ci tę nieprzyjemność sprawiał nadal, aczkolwiek zawsze przyjmuję uwagi krytyczne - to, czy się do nich zastosuję jest zupełnie inną sprawą.
Laszlik, nie czuję się urażony - rozumiem Twoje pobudki. Po prostu nasze spojrzenia na to cudowne hobby są różne - ja jak artysta
(oczywiście amator) czerpię z tego spontaniczną radość, Ty jak inżynier jesteś nastawiony na cele i wyniki.
Tyz piknie!
Pozdrawiam serdecznie

--

Post zmieniony (21-11-18 09:24)

 
21-11-18 10:24  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Podoba mi się to co robisz a szczególnie to co zrobiłeś z silnikiem. Ja tak nie potrafię. Czy cały silnik był w zestawie czy dokładałeś coś od siebie?

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 
21-11-18 11:22  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dzięki, Endrju - tak się składa, że mnie też się podoba ;).
Silnik w oryginale był słabiutki, wręcz blokowy - to raptem kilkanaście części (to te szare na skanie strony wycinanki):



O ile nie dotarłem do żadnej dokumentacji dotyczącej podwozia, więc wykonałem je tak jak było jedynie trochę uplastyczniając, o tyle zdjęć silnika w różnych wersjach i konfiguracjach znalazłem całe mnóstwo, dlatego też pokusiłem się o jego w miarę wierne odwzorowanie. Elementy osprzętu silnika wykonuję z różnych materiałów (nie jestem ortodoksyjnym kartonowcem): patyczki, druty, plastiki, chociaż najwięcej jest tektur i kartonów w różnoraki sposób formowanych. Mnóstwo czasu zabiera dopasowywanie tych ręcznie przecież kształtowanych elementów, ale efekt jest według mnie tego wart. Zresztą dokąd mi się spieszy???

--

Post zmieniony (26-11-18 10:10)

 
21-11-18 13:57  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Oczywiście, rób sobie po swojemu, jeżeli uważasz że to słuszna droga. Mnie się to podobać nie musi. Najważniejsze że Tobie, Twoim znajomym i forumowiczom się podoba.
Chciałbym tylko jeszcze sprostować, że chodziło mi o zignorowanie przez Ciebie komentarza użytkownika Lelum Polelum z dnia 05-10-18 godz.17:03, a nie mojego. Ja wcześniej o malowaniu nie pisałem.
Pozdrawiam i dużo frajdy życzę.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
22-11-18 07:43  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Laszlik, rzeczywiście to był kto inny. Pomyliłem się i przepraszam Cię za to.
Mam też nadzieję, że nie żywisz urazy - ja przecież także nie. Mamy po prostu różne wizje modelarstwa i to chyba jest najistotniejsze - każdy może wyrażać ją inaczej.
Pozdrawiam Cię serdecznie, nadal będąc otwartym zarówno na krytykę, jak i słowa uznania .
Mariusz

--

Post zmieniony (22-11-18 08:16)

 
22-11-18 13:28  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Nie ma problemu, żadnej urazy nie żywię.
Rób swoje.
Pozdrawiam.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
22-11-18 14:24  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Żebyś nie myślał o mnie tak do końca źle. Taka mała pomoc - ciekawostka .

--
serwusik

 
22-11-18 14:53  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Nie, nie myślę o Tobie źle - przynajmniej nie do końca ;).
Te skołatane nerwy to też był tylko żart.
Za pomoc dziękuję, już to widziałem.

--

Post zmieniony (22-11-18 14:58)

 
23-11-18 14:16  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Stan na dzisiaj:



W łykend nie robie ;)

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
23-11-18 16:02  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Greg77   

To ja poprę Maćka - Laszlika

--

Post zmieniony (23-11-18 16:05)

 
24-11-18 19:19  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mi się podoba, mimo pewnych mankamentów. Najważniejsze, że Tobie sprawia to radość. Moja sugestia, aczkolwiek teraz jest już za późno - blok silnika, miska i głowica z pokrywą mają zazwyczaj odmienne kolory. Podobnie magistrala oleju i alternator. Układ pasowy też bywa wielokolorowy. Gdybyś go umiejętnie pobrudził, zyskałby na wyglądzie, bo mimo wszystko wygląda sztucznie jako jednolity srebrny.

Ale kierunek obrałeś fajny. Ja jestem "ZA".

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
26-11-18 09:48  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

No właśnie, dla Ciebie są to mankamenty, a ja tak to po prostu widzę. Przejrzałem mnóstwo fotografii Macków z wyeksponowanym silnikiem i każdy
z właścicieli malował inaczej, jednolicie również. Ja wyobraziłem sobie jak wyglądałby mój własny samochód tego typu i odzwierciedliłem to w modelu. Co do brudzenia - pewnie masz rację, ale muszę przypomnieć, o czym już wspominałem wcześniej: mam pewne ograniczenia co do możliwości malowania (nie będę się o tym rozpisywał), poza tym zupełnie mnie to nie bawi i nie daje żadnej przyjemności.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
27-11-18 08:03  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Mocno rozwodniona czarna farbka (ale tak bardzo mocno) i cyk pędzelkiem w różne szczeliny. Na pewno ożywiłoby to model, nie musi to wcale imitować wielkiego brudu ale jak słusznie napisałeś -Twój model, Twoja wizja i musisz go zrobić po swojemu. Generalnie chętnie podglądam i kibicuję w dalszej budowie, bo to co do tej pory pokazujesz wygląda bardzo dobrze.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
07-12-18 12:56  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Budowa silnika zakończona, pozostało (i będzie co robić) zamontować go do ramy podwozia oraz podłączyć instalacje, czyli wszelkiego rodzaju przewody hydrauliczne i elektryczne. Będę próbował zmierzyć się z tym zadaniem w miarę możliwości.




I jeszcze pierwsze przymiarki:



Guciu, dziękuję - Twoja podpowiedź mnie kusi. Nie obiecuję, ale rozważę...
Czyli chciałbym, a boję się ;)

--

Post zmieniony (07-12-18 13:20)

 
07-12-18 14:01  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Fajnie to wygląda.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 
08-12-18 10:59  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Marius   

Endrju ma rację, a Guciu dobrze radzi.
Pozdrawiam wszystkich Mariusz

 
09-12-18 10:52  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Świetnie wykonujesz ten model.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
20-12-18 23:01  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Moje uszanowanie!

Wiele lat się tu nie odzywałem, bo modelarstwem już się nie zajmuję. Muszę jednak dorzucić swoje 0,03pln w Twoim wątku, bo relacją z budowy tegoż właśnie Macka zadebiutowałem na czarnym forum jakoś tak 14-15 lat temu. Dojechałem do szoferki, odpuściłem i poprosiłem moderatorów o skasowanie wątku. Model porzuciłem, bo mocno mnie zniechęcił. Dlaczegóż? Jest to kopia modelu plastikowego Italeri. To moim zdaniem zasadniczo nie jest niczym złym i nie mam żalów do autora. Zwłaszcza, że - jak zapewne zauważyłeś - Macka przyjemnie się klei. Modele amerykańskich ciężarówek Italeri miały jednak to do siebie, że kilka powstało na bazie jednej ramy i z jednym silnikiem, które wyglądały właśnie tak jak to co jak dotąd skleiłeś. Jeśli dobrze pamiętam to pochodziły od ciężarówki Western Star 4964. Italeri na bazie tej ramy wypuściło też model "US Wrecker Truck", który przypominał Forda LTL9000, jednak Fordem nie został przez nich nazwany, bo był radosną twórczością, oraz "American Superliner", który przypominać miał właśnie Macka Superlinera. Aby model zgadzał się w miarę z prawdziwym Superlinerem musiałbym zmienić silnik, przebudować ramę i tylne zawieszenie. Mack Superliner nie miał poduch pneumatycznych, tylko obie osie na resorze piórowym. Mnie to wszystko przeszkadzało na tyle, że odpuściłem, ale... w sumie to nie przejmuj się - ja nawiedzony jestem ;) Swego czasu byłem mocno zaangażowany w wierną oryginałowi budowę tego modelu. Będąc kiedyś w USA, w trakcie imprezy w klubie ze znajomymi, ponieważ wiedziałem, że na pobliskiej budowie stała wywrotka Mack Superliner, to wymknąłem się chyłkiem, przelazłem przez płot, żeby oblukać z bliska kształt tłoczeń na kabinie :)

Jeśli chodzi o dokumentację to może znajdziesz coś na stronie https://www.marketbook.ca/trucks/home Ot zwykły portal z ogłoszeniami sprzedaży ciężarówek, gdzie sprzedający wrzucali fotki używanych ciężarówek. Wiele detali można było podpatrzeć.

Podoba mi się Twoja robota i będę tu zaglądał! Szczególnie jestem ciekawy jak to będzie wyglądało jak już posadzisz kabinę na ramie. Powodzenia!

--

 
06-01-19 20:05  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Endrju, Borowy, dziękuję za słowa uznania.

Montaż silnika do ramy wraz z osprzętem i przewodami musi zaczekać. Po chwili nieobecności rozpocząłem budowę siodła (oczywiście wprowadzając po drodze znaczące modyfikacje):



Za kilka dni pewnie będzie gotowe...

--

Post zmieniony (06-01-19 20:09)

 
11-01-19 09:27  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Siodło gotowe:



Zabieram się teraz za podest do obsługi połączenia ciągnik - naczepa. W wycinance jest on bardzo "biedny" - kratownica będąca jego podłogą została tylko narysowana. Wygląda to tak (sami przyznacie, że nieszczególnie):
https://www.kartonbau.de/forum/index.php?page=Attachment&attachmentID=426845&h=fabd38415bace3fc02e9fbf38d94110643727b83.

Chciałbym ją w miarę wiernie odwzorować, dlatego spróbuję wykonać ten element tak, jak w oryginale. Pomysł na to mam następujący:




--

Post zmieniony (21-01-23 21:06)

 
17-01-19 11:02  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dokończyłem elementy podstaw kabiny kierowcy i sleepera oraz podest do obsługi siodła podczas podłączania naczepy. Kratownica w tym podeście wykonana według własnego pomysłu wyszła według mnie całkiem zgrabnie ;):



Przyszła pora na koła, i tu zapowiadam dość długie milczenie - proces będzie baaardzo pracochłonny i żmudny...

--

Post zmieniony (17-01-19 12:06)

 
25-01-19 20:12  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

W oczekiwaniu na opony, w tak zwanym "międzyczasie" wyrzeźbiłem skrzynki narzędziowe:



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
08-02-19 09:38  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Skrzynki narzędziowe gotowe - oto efekt:

[/url

Wykonałem też mocowania zbiorników paliwa, same zbiorniki również są już na warsztacie:



Zbiorniki postanowiłem wykonać z tworzywa sztucznego, obawiając się ich zdeformowania podczas kształtowania z kartonu. Mając na uwadze późniejsze lakierowanie efekt mógłby być opłakany.

Co najważniejsze, dotarły do mnie zamówione opony firmy Italeri!



Wprawdzie ich skala to 1:24, jednak różnice są na tyle niewielkie (rzędu 1 milimetra), że uznałem je za nieistotne. Ominęła mnie za to najbardziej żmudna część pracy przy moim modelu, z kolei wobec chęci wprowadzenia pewnych poprawek do felg i tak będę zmuszony rozrysować je od nowa - bilans wyjdzie więc na zero. Mam też cichą nadzieję, że ortodoksi kartonowi wybaczą mi tę zdradę ;)

--

Post zmieniony (21-01-23 21:23)

 
08-02-19 12:28  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

W życiu!

--
serwusik

 
08-02-19 18:34  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Barbaro ! Nowe idzie.

 
08-02-19 23:54  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
indianscout   

Módl się żeby Rajkub tego nie zobaczył,on w swoim modelu Sokoła nawet szprycy skręcał z bibułki papierosowej :)

 
08-02-19 23:58  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tak to już dziś jest. Może inny przykład, model kartonowy, gąsienice i koła żywica, wieża odlew, lufa metal, blaszki fototrawione...

Nie mniej jednak mi, jako zwolennikowi kartonu, podoba się. Od początku!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
09-02-19 08:35  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

W kilku swoich pojazdach użyłem takich oponek i było ok. Zakupiłem je dawno właśnie z zamiarem do Macka.
Dobrze dajesz i cieszysz oczy swą robotą .Jest OK.

 
09-02-19 22:44  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
greg   

"Módl się żeby Rajkub tego nie zobaczył,...." a do tego jeszcze te niekartonowe zbiorniki ;)
No ale fajnie wyglądają.
Te oponki zakupiłeś gdzieś (gdzie?) niedawno ?

 
11-02-19 10:27  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

1. Lelum Polelum,
u Ciebie i tak mam już przerąbane ;)
Pozdrawiam

2. szad,
wybacz, ale nie wiem, o co chodzi z tą Barbarą.
I jakie nowe idzie...

3. indianscout,
tak się boję, że zapomniałem słów modlitwy.
A może Rajkub nie zauważy?

4. greg,
prawdopodobnie udało mi się zakupić ostatnie dwa komplety (po 12 sztuk, w 2 różnych sklepach) tych oponek w Polsce. Podobno wyszły z produkcji. Gdyby nie to, byłbym zmuszony wykonać je od podstaw a tak... ;)

--

Post zmieniony (11-02-19 10:33)

 
12-02-19 15:43  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Zdrady nie wybaczymy i jeszcze Rajkubowi doniesiemy :-) Będę udawał że nie widzę tych opon :-)

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 
17-02-19 14:21  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Rozpocząłem budowę kół. Jak sygnalizowałem wcześniej, chcąc wykonać je w miarę realistycznie muszę wszystkie elementy składowe rozrysować i wyrzeźbić od podstaw. Z efektu jestem jednak całkiem zadowolony:



Równolegle trwają prace nad zbiornikami paliwa, do tej pory wyglądają tak:



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024