Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 354

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 362
WWW.KONRADUS.COM - FORUM MODELARZY KARTONOWYCH - [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
           

FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
02-12-18 19:15  [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam szanowne grono.

To moja pierwsza relacja, więc proszę o wyrozumiałość i łagodny wymiar kary. Forum na bieżąco przeglądam od ok. 12 lat, ale dopiero teraz postanowiłem umieścić relację. Zapraszam do śledzenia i dzielenie się uwagami, a także liczę na wszelką pomoc związaną z budowa modelu. Przerwę w klejeniu miałem około 10 lat z różnymi mniej lub bardziej udanymi próbami powrotu do hobby, więc może być różnie, ale to wyjdzie w praniu.
Co mnie skłoniło na taki model? Otóż jest tu na forum kilka relacji, które śledzę, bo ciekawe i piękne okręty tu budujecie. Są Mariaszkowe Fuso i Mecidiye, jest Sachsen, Odin, jednym słowem same niszowe modele, brzydale, ale właśnie takie są najładniejsze w swej pokraczności. Mam nadzieje, że moja korweta nie zatonie po wypłynięciu z portu:). To tyle słowem wstępu.

Model z wydawnictwa Pro-Model. Na początek standardowo okładeczkai jedno z najładniejszych zdjęć jakie udało mi się w sieci wykopaćOkręcik postanowiłem szpachlować i w całości malować.

Sklejony szkielecik z tektury 2mm. Niezbyt fajnie się wycinało, ale co zrobić, tak sobie autor wymyślił. Nic ciekawego.Na początek całość zapiankowałem zwykłą pianką z Leroya. Pianka tragedia. Jakbym wiedział, że to tak wyjdzie, to bym się zdecydował zrobić podposzycie, ale na to było już za późno.Same dziury. Wiedziałem, że ciężko to będzie wszystko załatać, ale musiałem spróbować. Wręgi, a raczej ich krawędzie zaglutowałem, żeby wzmocnić je przed szlifowaniem, a następnie całość wypełniłem szpachlą akrylową Akryl Putz.Świetnie się nakłada, jeszcze lepiej szlifuje, tylko ten pył... Jak to dobrze, że powstają takie relacje i ludzie się dzielą pomysłami. Wcześniej nie wpadłbym na to, żeby model wyszpachlować gładzią. Pomysł zaczerpnięty od Tomka z relacji Hiei:)
Po wyszlifowaniu, całość pomalowałem caponem, żeby to trochę zabezpieczyć przed zbyt nadmiernym ścieraniem. Nie wiedziałem jak szpachla zachowa się po tym lakierze, ale na szczęcie wchłonęła go jak gąbka i całość się świetnie utwardziła. Na taką powierzchnie znów szpachla, szlif, capon i tak do w miarę zadowalających mnie efektów. Najgorzej było w miejscach, gdzie pianka była miękka i poszatkowana dziurami. Tam szpachli musiało iść znacznie więcej. Kolejnym krokiem było nałożenie na to wszystko szpachli samochodowej, uniwersalnej Novol. Jedna spora warstwa poszła na środek kadłuba, a po kolejnym rozrobieniu chciałem nałożyć ją na rufę i dziób. Za pierwszym razem dodałem za dużo utwardzacza, więc zbyt szybko zaczęła mi wiązać. Tym razem dodałem odrobinę mniej i tu zaczęły się schody. Szpachla po zostawieniu na noc, wcale nie wyschła i nie stwardniała. To znaczy wierzchnia warstwa tak, bo dałem jej ciut więcej, ale jak zacząłem wszystko szlifować to wszystko się wałkowało i zamulało papier. Zdjęć już nie zrobiłem, bo poziom wkurzenia sięgnął zenitu i miałem ochotę to wszystko wywalić. Ale nic to, człowiek uparty jest, trzeba było działać dalej. Wszystko, to co było miękkie musiałem zeskrobać, zwałkować itd. i nałożyć szpachlę od nowa. Dlaczego nie związało, nie wiem? Utwardzacza nie było aż tak znowu za mało. Na szczęcie wszystko dobrze się skończyło. Teraz to tylko ciągły szlif i poprawki.

Kiedy byłem już w miarę zadowolony z efektu, całość pomalowałem szarym akrylowym podkładem Dupli Color Cars. Niestety podkład pokazał wszystkie ubytki i niedoskonałości.Dziury i głębokie rysy szpachlowałem novolem, całość przecierałem gąbką chyba 180 jeśli dobrze pamiętam, a później papierem od 240 w górę.
Nie wiem czemu, po kolejnym pryśnięciu podkładem wszędzie tam gdzie były poprawki, lakier nie chciał dobrze kryć, i wychodziły takie dziwne plamy, tak jakby to było tłuste czy cuś. Wszystko było jednolicie gładkie, ale mimo tego przebijało. Fotki nie udało mi się zrobić, kiepskie światło, kąt i aparat nie za dobrze to widział. Dopiero po kilku warstwach podkładu było jeszcze pod światło trochę to widać, ale po ostatniej, udało się to jakoś zakryć.
Jak na ten moment jestem zadowolony z efektów swoich wypocinJedynie z czego nie jestem zadowolony, to boki rufy trochę zbytnio mi się zeszlifowały na okrągło, a powinny być bardziej kanciaste, ale tak mnie to wszystko pochłonęło, że nie dopatrzyłem się tego. Zbyt gruba warstwa szpachli chyba przyszła i tak się to jakoś wyobliło przy szlifowaniu. Nic już nie zrobię z tym. Gdybym naklejał oryginalne poszycie na szkielet, a pózniej szpachlował, pewnie wyszło by to poprawnie, a tak sama szpachla i pojechałem po bandzie. Tak samo mały okrągły (owalny?) otwór pod dziobem (do czego on, to nie mam pojęcia) mi też nie wyszedł tak jak miało być w oryginale. Teraz dopiero znalazłem jakąś starą relację na kartonworku i widzę, że tam to wygląda zarąbiście. Niestety nie wiem jak to naprawić i czy gorzej nie wyjdzie, więc to chyba zostawię tak jak jest. Człowiek uczy się na błędach, następnym razem może wyjdzie lepiej.
Myślę, że już chyba pora na ostateczne malowanie czerwonym kolorem, Jako, że szpachlowanie, podkład i finalny kolor robię po raz pierwszy, to teraz mam pytanie do szpeców. Tą warstwę podkładu też zmatowić i później polerować na przysłowiowe lusterko, czy zostawić to tak jak jest i kłaść kolor? Znalazłem matowy czerwony- rubinowy lakier Luxens, który najbardziej mi się podobał z tych dostępnych w sklepach budowlanych. Typowy dark red to to nie jest, ale dobry i taki. Tylko nie wiem czy mogę taki lakier kłaść na podkład akrylowy? Np na sprayach z Dupli Color jest info, że to lakier na bazie żywicy syntetycznej, na Luxensie nic nie ma chyba, przynajmniej ja się tego nie doszukałem. Na podkładzie jest informacja, żeby właśnie na lakiery z żywicy nie kłaść tego podkładu, więc nie chcę w ciemno nic robić, co by nie pogryzło się. Jak to jest? Jakich lakierów się nie miesza. Gdzieś tu w jakimś temacie to czytałem, ale teraz już tego nie znajdę. Ewentualnie mogę u siebie w mieście podejść do sklepu, gdzie mieszają na miejscu lakiery samochodowe i wybrać jakiś najbardziej zbliżony kolorem lakier akrylowy. Akryl na akryl, to chyba ok prawda? Głupie pytanie, ale wolę się upewnić niż wszystko wywalić na śmietnik. I teraz jeśli kolor akrylowy, to na koniec pójdzie lakier bezbarwny też akryl chyba.
To by było na tą chwilę tyle. Doczytał ktoś to do końca? No to do następnego...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-12-18 21:18  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No i pierwsze koty za płoty. Dzięki za miłe słowa, tego mi było trzeba, żeby bardziej się zmotywować do dalszej pracy.
MrTsing, wyrzutnia torped mówisz? Hehe, to z mojego torpeda to nie wystrzeli :) Tak na serio, to tak skupilem się na szpachlowaniu tą gładzią, że zapomniałem na śmierć o tym otworzę. Improwizowałem i wyszlifowalem zagłębienie, a później z wycinanki nakleiłem małe kółeczko i próbowałem jakoś to szpachą doprowadzić do stanu z oryginału, ale poległem na tym. Nie wiem czy na tym etapie da się to jeszcze jakoś lepiej wyprofilować bez psucia całości, pomyślę jeszcze nad tym i sprobuje coś zdziałać.
A jak tam Twój Odin? Czekam na dalszy ciąg.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-12-18 15:33  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Żeby nie było, że nic się nie dzieje, to taka mała aktualizacja tego co teraz robię.
Próbowałem coś poprawić ten niby właz do wyrzutni torped, jeśli to faktycznie to jest. Wyszło tak sobie, ale lepiej już chyba nie będzie. Nie znalazłem nigdzie jakiegoś zdjęcia jak faktycznie taka wyrzutnia wygląda, więc to tylko takie domysły. No trudno jest jak jest. Jeszcze przed malowaniem.


Chciałem trochę odsapnąć od kadłuba przed finalnym malowaniem, więc na warsztat poszedł pokład. I tak go muszę zrobić, żeby móc później burty obkleić. Całość będzie pokryta fornirem olchowym 0,8mm grubości, taki akurat dostałem. No i zaczęło się mozolne wycinanie. Wszystko cięte na mokro. Fajnie się tnie, nic się nie łamie, nie strzępi. Deseczki 35/1.8mm więc sporej grubości. Żeby jakoś to szło w miarę równo, do linijki dokleiłem taśmą dwustronną kawałek starej karty plastikowej, zostawiając szczelinę równą szerokości deseczki.


Nie jest idealnie, nieraz nóż pójdzie ciut pod innym kątem i już wychodzi albo grubsza, albo cieńsza deseczka. Ale takie zostawiam sobie na docięcia.
Między deseczkami tej szerokości fugę już trochę powinno być widać, więc deseczki przyklejam wikolem wciskając między nie kawałek brystolu. Szczeliny wychodzą wtedy w miarę równe.Z braku czasu, na tą chwilę jest tego niewiele, ale zawsze coś. Zastanawiam się tylko, czy jednak nie za szeroka ta fuga będzie? Na żywo znacznie lepiej to wygląda niż na fotce.


W związku z tym, że fornir mam 0.8mm, a pokłady mają być naklejane na tekturę 1mm, naklejałem je na brystol, żeby uniknąć wystawania pokładu powyżej burt. Wychodzi w takim wypadku 0,2 z wycinanki + 0,2 brystol + 0,8 fornir, czyli grubość zachowana. Jedynie pokład ze zdjęcia musiałem zrobić ksero i nakleić na tekturę 0,4, bo z własnej głupoty oryginał uległ zwichrowaniu i raczej nie nadawał się do dalszej pracy. W gotowe pokłady planuję wetrzeć suche pastele, a na koniec matowy lakier. Zastanawiam się czy przed fugowaniem nie przeciągnąć go jakąś bejcą np teakową, żeby trochę ściemniał, bo olcha trochę jasna jest. No ale raczej po lakierze, trochę odcień zmieni się na ciemniejszy, wiec zastanowię się jeszcze nad tym. Jakbym wiedział wcześniej, to bym sobie jeszcze kupił fornir jakiegoś ciut ciemniejszego drzewa, żeby te deseczki były różnorodne, ale teraz musi zostać już tak jak jest.

Post zmieniony (09-12-18 15:59)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-12-18 15:55  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak, chciałem bejcowac, fugowac, a na koniec lakier. Ale faktycznie lepiej się powstrzymać, żeby na darmo cała robota nie poszła. To i tak później chyba zbyt ciemne drewno by wyszło.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-12-18 22:31  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Hastur, nie, nic się takiego nie dzieje. Biorę kawałek gąbki, takiej zwykłej do zmywania naczyń i lekko wilgotną przeciągam raz czy dwa po kawałku, który mam zamiar ciąć. Wysycha bardzo szybko, ale da radę kilka pasków wyciąć. Jak płat forniru jest wilgotny to lekko się zaczyna zawijać, ale to tylko moment i po wyschnięciu wraca do swojego kształtu także problemu z tym nie ma. A jeśli chodzi o tą fugę, to myślałem też o tym. Chciałem malować krawędzie, ale jednak z tego zrezygnowałem. Mam prawie skończony ten wcześniejszy pokład i szczeliny nie wydają się już takie szerokie jak na całość się spojrzy. Nie trzymam się też sztywno tego dociskania do brystolu. Robię to teraz już bardziej na oko, a karteczkę wciska jak szczelina wychodzi zbyt wąska i żeby trochę to wyrównać. No ale zobaczę co z tego wyjdzie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-12-18 21:00  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Posłuchałem waszych rad i zacząłem inny pokład obklejac deseczkami i faktycznie lepiej to wygląda jak fugi nie są takie szerokie. Tylko na próbę zaczerniałem krawędzie i kiepsko mi to wychodzi. Próbowałem różnymi metodami: czarnym markerem, grafitem z ołówka i czarna farbą. Farbką chyba najgorzej bo nie tylko krawędź się brudzi, ale zdarza się też wierzch deseczki, a jak wsiąknie farba w drewno, to ciężko to wytrzeć nawet papierem ściernym. Jak wyjdzie idealnie to nawet fajnie to wygląda, raz się uda raz nie. Zostaje mi jeszcze zrobić to bez zaczerniania, tylko ewentualnie później tymi pastelami. Ale teraz czy pastel da się tak dokładnie na koniec wytrzeć, żeby nie zostały ślady na drewnie? Muszę poprobować, bo nie chce na darmo siedzieć deskowac, a później wszystko wywalić, bo fugowaniem popsuje zamiast coś polepszyć.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-12-18 21:40  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Układam na razie na kserówce, bo szkoda mi w razie czego zniszczyć wycinankowy pokład

Nie wygląda to jakoś najgorzej, więc zastanawiam się czy nie zostawię finalnie tego tak bez zaciemniania fugi. Staram się dobierać deseczki tak, żeby jak najbardziej pasowały do siebie, więc szczelin takich dużych nie ma i w sumie brak tej zaczernionej krawędzi jakoś nie razi w oczy. Zobaczę jak wyjdzie całość, wtedy pomyślę czy to zostawiać, czy ewentualnie wykorzystać pomysł z tym lakierem.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-12-18 19:21  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czas na kolejny mały wpis. Po tygodniu męczenia się z deskowaniem, wreszcie pokłady skończone. Według waszych sugestii deseczki przeciągałem po krawędzi miękkim ołówkiem, co po złączeniu do kupy ciekawie imituje fugę. Nie jest może idealnie, ale z efektów jestem zadowolony, nawet bardzo. Starałem się każdą deseczkę dopasowywać do następnej, żeby wychodziło jak najlepiej, więc cały czas przebierałem stosik pociętych, a w miarę potrzeby szlifowałem je i docinałem jeśli coś mi nie grało i raziło w oczy. Gdzieniegdzie widać jakieś brudne ślady od ołówka, ale zawsze palce się brudziły, więc nie byłem w stanie tego uniknąć za bardzo. Myślałem, żeby zapas deseczek spryskać lakierem, ale ostatecznie z tego zrezygnowałem. Na mokro powinno trochę to zejść i będzie ok. Później wszystko jeszcze muszę pociągnąć lakierem, więc kolor trochę się zmieni. Na dziś jednak mam już dosyć zabawy :)No i wstępna przymiarka całości. Zdjęcia nie wyszły zbyt dobre, kiepskie światło mam teraz wieczorem, a chciałem tak na szybko to wrzucić. Po lakierowaniu, zrobię lepsze przy świetle słonecznym to wrzucę.c.d.n.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-01-19 19:10  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jakiś czas później...
Chwilę przerwy było, ale praca w stoczni powoli posuwa się do przodu. Po pomalowaniu kadłuba na finalny kolor, postanowiłem zająć się burtami. Jakby ktoś był zainteresowany kolorem, to malowałem sprayem bordowym o nr RAL3004. Na początek klapy okien, bulaje i okapniki.
Chwilę mi zajęło zanim znalazłem coś o odpowiedniej średnicy, czym mógłbym wybić otwory pod okienka, ale z pomocą przyszedł wkład do długopisu zenith. Zrobiłem sobie z jego końcówki małego wybijaka, który po lekkim naostrzeniu doskonale sobie radził z otworkami.Okapniki na klapami zrobiłem z drucika 0,4mm, do klap miałem jeszcze dorabiać zawiasy z drutu 0,2mm, ale po próbnym malowaniu okazało się, że kiepsko to wychodzi i wszystko zlewa się w jedną wielką plamę. Być może jeszcze zrobię je na koniec, po oklejeniu kadłuba, pomyśle nad tym.
Po pomalowaniu na czarno, porobiły mi się zacieki mimo oklejenia taśmą, które ciężko było mi zamalować, dlatego też postanowiłem przerobić burtę. Odciąłem żółty fragment, a zastąpiłem go dorabianym fragmentem z barwionki, koloru takiego jakim miałem malować całość. Byłem zadowolony z efektów, dlatego też postanowiłem z tej barwionki wykonać wszystkie elementy, zamiast je malować. Kolor jest identyczny, więc do retuszu idealnie się nadał.Po pomalowaniu na czarno, przyszła kolej na bulaje. Zrobiłem je z mosiężnego drucika 0,3mm zmiękczonego nad płomieniem


Kolejnym elementem, za który się zabrałem był to element na dziobie na pokładzie. W wycinance kiepsko to jest rozwiązane, co strasznie mi się nie podobało. Tak to wygląda:A tak powinno:


Próbowałem coś zrobić z tym elementem z wycinanki, ale z efektów nie byłem zadowolony. Wreszcie zrobiłem go z kilku połączonych ze sobą pasków barwionki, a następnie wyciąłem otwory. Na dole zostawiłem wąską szczelinę, na którą częściowo najdzie burta.
Powinno, to być jednością z burtą, ale za późno wymyśliłem jak wykonać to żeby coś już z tym zrobić. Gdybym miał to robić drugi raz to zrobiłbym to w całości z paskiem, który doklejałem do burty. Nie wyszło tak jakbym tego chciał, ale i tak lepiej niż to było zaprojektowane. No ale trudno, jest jak jest.
Pora było to złożyć w jedną całość. Widziałem na forach chyba ze dwie relację tego modelu i w obu przypadkach były problemy z łączeniem ze sobą burt na długości. Nie schodziły się prawidłowo i widać było, że są ciut za krótkie. Może to wina projektanta, może osoby, która akurat model robiła. Postanowiłem nie ryzykować, że coś mi nie będzie pasowało, więc rozwiązałem to w inny, dosyć nietypowy sposób. Burty skleiłem z pokładem, a dopiero później będę to doklejał do kadłuba. Na razie zrobiłem tą metodą dziób, oraz rufę, a po wstępnych przymiarkach pasuje wszystko idealnie do kadłuba.
A tak to wygląda nałożone na sucho na kadłubDrabinki zejściowe na dziobie, wały, śruby i ster będą dopiero jak wszystko znajdzie się na kadłubie, a kadłub na podstawce.
Na razie kolej na najgorszą część, środek kadłuba i burty.Fragment wycinankowy, był sporej długości, dodatkowo, trzeba go było odpowiednio wygiąć i ukształtować, co nie udaje się mi zbyt dobrze. Postanowiłem go rozciąć i kleić po kawałku. Ostatecznie potnę go jeszcze chyba na mniejsze fragmenty, a żółte nadburcia zrobię od nowa.Do ich odpowiedniego ukształtowania i usztywnienia wykonałem odpowiednie szkieletyNa ten moment to tyle. Jak uporam się już tymi burtami, to może to szybciej wszystko pójdzie, więc częściej coś tu wrzucę. Muszę popracować jeszcze nad zdjęciami i malowaniem.

C.D.N.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-01-19 21:11  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie dawało mi to spokoju, męczyło mnie, więc zrobiłem burty z dziobem od nowa tak jak powinno to od początku wyglądać. Teraz już jestem zadowolony z efektu:)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-02-19 21:28  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam.
Budowa powoli posuwa się do przodu. Nie obyło się niestety bez baboli. Niektóre elementy burt nie pasowały do siebie, musiałem je albo nieznacznie przerabiać, albo wykonać je od nowa, bo były powiedzmy o dwa milimetry za krótkie itp. Powodem takich kwiatków są z pewnością moje umiejętności, albo też niewielkie błędy wycinanki. Kadłub był szpachlowany i to też ma pewnie znaczenie, dlatego też miałem w zamyśle wszystko ostatecznie malować. Nie obyło się też bez mniejszych czy większych szczelin na łączeniach. Musiałem łatać je rozwodnionym wikolem. Wyszło w miarę ok, farba pokryła łączenia i ślady kleju bardzo dobrze, więc efekt jest w miarę zadowalający.

Na początek filka fotek po złożeniu wszystkiego do kupy, przyklejeniu kilku detali i delikatnym szlifie przed malowaniem.No i po malowaniu. Malowane pędzlem, czarną farbką vallejo. Wyszło jak wyszło, nie jest źle, cel osiągnięty, więc jestem na ten moment nawet usatysfakcjonowany:)Na to przyjdzie jeszcze jedna warstwa farby, a później psiknę wszystko lakierem. Do końca tygodnia powinienem całość zamontować na podstawce, dokleić wały, śruby i ster. Ale jak to wyjdzie, to się jeszcze okaże.
No to do następnego...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-03-19 14:14  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam w kolejnym wpisie.
Tym razem kilka zdjęć gotowego, w pełni zamkniętego kadłuba. Nie jest tego zbyt wiele, co zrobiłem, ale zawsze to coś.
Mam nadzieje, że teraz wpisy będą częstsze, zostało samo wyposażenie, drobnica, więc jak dla mnie najprzyjemniejsza część klejenia. Na ten moment jestem zadowolony z efektów. Wiadomo, nie jest tak jakbym sobie tego życzył, kilka rzeczy zrobiłbym inaczej, może lepiej. No, ale cóż, miałem 10 lat przerwy, więc tak jakby startuję od początku :)

Do następnego...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-03-19 20:43  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam, na pierwszy ogień poszła rufowa galeryjka i jej poręcze. Nie będę się rozpisywał co i jak po kolei sklejałem, kolejne fotki wystarczająco to obrazują :) Wyszło w miarę ok. Najbardziej razi mnie wykończenie górnej poziomej poręczy, a konkretnie widoczne zakończenie słupków, ale nie miałem pomysłu na to. Starałem się odciąć pozostałości drucików jak najbliżej, ale i tak trochę widać od góry. Z drugiej strony doklejenie poręczy na styk do pojedynczych już wklejonych w podstawę słupków przerosło mnie i zostawiłem tak jak jest. Na żywo wygląda zdecydowanie lepiej i korzystniej niż na foto.

c.d.n.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-03-19 13:44  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzieki:) Też myślałem o takiej poręczy. Może ją jeszcze dorobię. W oryginale pewnie były słupki zamocowane pomiędzy poreczami, ale o takie wykonanie raczej nie pokuszę się. Nie mówię, że to nie do wykonania, aczkolwiek ciężko by było, przynajmniej dla mnie. Nie znalazłem zbyt wielu zdjęć w sieci tego okrętu, a widoku samej galeryjki to już wogóle. Wzoruję się na zdjęciach modelu w skali 1:100 jaki jest w sieci, a tam taki balkonik jest bez pionowych słupków, które są u mnie. Tylko słupki skośne. Nie wiem skąd projektant wziął te słupki w swoim projekcie, więc nie wiem jak było faktycznie. Zrobiłem tak jak on to zaprojektował.

Post zmieniony (10-03-19 13:46)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-03-19 14:45  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czołem. Tym razem poszły pod nóż pierwsze elementy wyposażenia pokładu: podstawy kominów i nadbudówka z wyposażeniem. Otworki w podstawach kominowych powycinałem, ale nie wiedziałem jak to powinno w rzeczywistości wyglądać? Czy były zasłonięte jakąś kratką, siatką itp. Postanowiłem wkleić w środek czarny karton. Jak złożyłem je do kupy, to znalazłem na jednym ze zdjęć, że one były chyba niczym nie zasłonięte, ale pewności nie miałem co do tego, więc zostawiłem tak jak jest. Największe problemy miałem ze sterem, ale w sumie wyszedł całkiem przyzwoicie jak dla mnie. Jeszcze takie potrójne koło sterowe mi zostało na rufie, ale to później. Kompas zrobiłem trochę inaczej niż było w opracowaniu. Szukałem odpowiedniej kulki do niego, a że nic nie znalazłem to zastosowałem do tego ziarenko ziela angielskiego i wyszło całkiem spoko :)Mniejsze kuleczki to plastelina.No i na koniec, wszystko złożone na sucho do kupy, łącznie z prowizorycznym masztem.c.d.n.

Pozdrawiam

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-03-19 13:25  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam. Wyposażenia ciąg dalszy. Zejściówki pod pokład zrobiłem w pozycji zamkniętej, zapomniałem wyciąć otworów pod nie. Ogólnie ich odrutowanie najbardziej mnie wymęczyło, a nie wyszło jeszcze specjalnie super. Na zdjęciach w sporym powiększeniu wyglądają strasznie, na żywo całkiem spoko. zresztą jak każdy z detali.

I kilka ujęć złożenia na sucho.
Ogólnie średnio jestem zadowolony z efektów ostatnio sklejonych elementów, zwłaszcza jak teraz patrzę na rezultaty w powiększeniu. Ale nic już nie zmienię w tym kierunku i muszę całość skończyć, skoro zdecydowałem się na własne przeróbki. Ot takie małe zwątpienie. Muszę chyba się czymś zmotywować.

c.d.n.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-03-19 19:35  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Locox Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za pozytywne komentarze. Na tą chwilę będę walczył z górnym pomostem, a konkretnie z przednia osłoną sterówki. Odwlekałem ile mogłem robienie tego, ale i tak mnie to nie minie. Jak skończę to, wtedy już jakoś pójdzie z górki i zacznę wszystko składać w całość na stałe. Tak myślę:)
Marku, kolorystycznie też mi się bardzo podoba, dlatego też zdecydowałem się na tą żółtą barwionke. Oryginalne opracowanie było w kolorze pomarańczowym i jakoś mi to nie pasowało za bardzo.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018