FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-11-18 19:23  [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Wydawnictwo WAK   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości





Są już dostępne dwa nowe WAKi - ORP Krakowiak i ORP Ślązak w skali 1:200. Autor modeli to Grzegorz Nowak, a swoje w temacie grafiki dołożyli Chopin i Waldek Góralski. Do modeli są oczywiście dostępne lasery i lufy. Modele po za kamuflażem różnią się kilkoma detalami wyposażenia, zależnymi od roku konfiguracji.

--
-----------------------------------------------
http://www.wak.pl
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
20-11-18 20:01  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A gdzie trzeci polski Hunt??

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
20-11-18 20:22  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Czy poza grafiką modele różnią się czymś od tych wydanych na początku wieku w Queście?

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-11-18 20:29  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Paweł63   

Będą dostępne w Empiku?

 
20-11-18 21:48  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
GrubyCzarnyKOT 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4


 - 6

Cena wygląda na to, że projekty te same.

 
20-11-18 22:31  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Z tego co widzę po arkuszach zamieszczonych w sklepie WAK rozmieszczenie części na Krakowiaku niemal identyczne jak to w Queście, są jakieś drobne różnice na arkuszu z podstawką i drobne różnice w numeracji na rysunku zestawieniowym. Kamuflaż zupełnie inny.

--

 
20-11-18 22:45  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

To co mnie interesuje, na przykładowych arkuszach umieszczonych w sklepie WAK jest niewidoczne, stąd moje pytanie.
Jestem bardzo ciekawy czy w tych modelach, tak jak w ich poprzednich wcieleniach brak cz.49f czyli skrzynki po prawej stronie nadbudówki dziobowej.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-11-18 23:17  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kujawiak z MKF'a ma już tą część więc może ta odsłona polskich Huntów też będzie ją miała.

 
21-11-18 19:45  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Wydawnictwo WAK   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


- Wszystkie części są. Ale dzięki zwróceniu uwagi znaleźliśmy mały błąd na instrukcji, będzie jakaś łatka jednego obrazka do ściągnięcia.
- Tak, są to modele rozrysowane przez Grzegorza prawie dwadzieścia lat temu, ze zmianami w kamuflażu i wyposażeniu. Uważam jednak, że są warte wznowienia, bo brakuje prostych i stosunkowo dużych modeli okrętów. W przygotowaniu jest także wznowienie naszej Błyskawicy.
- Krakowiak powinien być dostępny w Empikach między piątkiem a poniedziałkiem. Ślązak będzie tam w styczniu.
- W tym roku wyjdą jeszcze (okładki są w Krakowiaku): Spitfire Mk.Ia z 303 dywizjonu oraz zestaw samochodów pancernych wz.28 i wz.29 w skali 1:32. Czym zakończymy świętowanie 10 polskich modeli na 100 lat Niepodległości :)

--
-----------------------------------------------
http://www.wak.pl
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
21-11-18 19:59  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Brawo , trzeba wspierać takie inicjatywy portfelem !!
Pzdr

 
21-11-18 20:23  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Aby było jasne, wznowienia modeli Krakowiaka i Ślązaka powstały na życzenie wydawnictwa WAK i nie są one nowymi od podstaw opracowaniami. Nie mniej jednak poprawiona została rufa, zupełnie zmienione zostały pokłady zarówno dziobowy jak i rufowy, gdzie teraz jest wreszcie prawidłowy rysunek ryflowania pokładów, granic semtexu i rozmieszczenie wielu elementów wyposażenia pokładowego na bazie brytyjskich planów. Oklejki burt na rufie zmieniono, aby nie było kłopotu ze spasowaniem numeru taktycznego, wymieniono Oerlikony, skorygowano cały szereg drobiazgów. Nie wiem, jak model wyszedł w druku, bo jeszcze go nie mam, ale mam nadzieję, że wreszcie otrzymał właściwe kolory, bo to, co wydrukowano w Quest jako kamuflaż Ślązaka to była wariacja na temat. Malowanie Krakowiak i wersja także zostały zmienione - w Quest był stan na 1943-44 rok, teraz mamy 1942 rok.

ORP Kujawiak wydaje GPM z takim samym zakresem zmian.

--
MacGregor

 
21-11-18 20:30  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

WAK-u- "Błyskotkę" tylko wznowicie, czy to będzie też z dodatkowym wyposażeniem, czy może jakieś bardziej świeże opracowanie? To by było coś super dla mnie, chciałbym "Błyskotke" na miarę współczesnych opracowań. A skoro "Hunty" dwa wydaliście, to może razem "Błyskawica" i "Grom"? A potem porządny "Orzeł" i "Sęp"... Ale sie rozmarzyłem... Już szukam banku bez kamer i ze słabym zabezpieczeniem...

 
21-11-18 21:21  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

To może trzeciego Hunta - proszę

 
21-11-18 21:23  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
wolfik   

Czy Kujawiak z GPM będzie tylko w 1:100 jak na fotce w sąsiednim wątku czy również w 1:200?
Czy ta setka to przeskalowana dwusetka?
I jeszcze pytanie odnośnie malowań: rozumiem, że Ślązak posiada malowanie z okresu służby na Morzu Śródziemnym w 1943, natomiast Krakowiak z 1942. Ale gdzie wtedy służył? Czy w takim malowaniu brał udział w ataku na Lofoty w roku wcześniejszym?

Post zmieniony (21-11-18 21:31)

 
22-11-18 23:01  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
24-11-18 18:19  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
jmx62   

A dlaczego te samochody panc w takiej jakieś dziwnej skali, nie 1:25?

 
28-11-18 11:00  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Zdjęcia arkuszy ORP Ślązak
https://photos.app.goo.gl/mzsPRfFqyu1SUZ9j7

Moim zdaniem piękna grafika. Niestety na zdjęciach nie widać ,ale dno ma lekką walorke. Ładne efekty 3D. Dla mnie bomba:) do tego w tej cenie.
Mam też Krakowiaka. Również super wygląda.
Podobno ma być także Orkan po nowym roku.
Jeżeli będzie na podobnym poziomie wykonania to biorę. Będzie swietna alternatywa dla zbyt skomplikowanych niszczycieli Neptunii.

--

Post zmieniony (28-11-18 11:09)

 
28-11-18 18:28  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mam pytanie co to jest OORP?
Ja znam tylko ORP.

Skoro niszczyciele z Neptunii są super skomplikowane to po co czekać. Bierzcie na maty ORKANY z innych starszych wypustów z GPM i Answera.
Tylko nie narzekajcie że coś tam nie pasuje....


--

Post zmieniony (28-11-18 18:31)

 
28-11-18 19:47  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
ukp   

Janisz,

OORP to liczba mnoga od ORP.

Pozdrawiam
ukp

--
Na razie pilny obserwator, ale relacja/galeria tuż, tuż

 
28-11-18 20:00  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Koledzy czy model jest już dostępny w salonach Empik? Dziś na półce niestety nie było i niewiem czy się sprzedały czy może jeszcze nie dotarły:-)

 
28-11-18 20:25  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czyli jak to będzie w pełnym brzmieniu?

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
28-11-18 20:32  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
yak   

https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP na naukę nigdy nie jest za późno. Co do empików, to w Wa-wie nie było. Krakowiak (z wręgami) jest w salonie Jadar-Model przy Świętokrzyskiej 14.

Post zmieniony (28-11-18 20:36)

 
28-11-18 22:08  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

I ORP Krakowiak: https://photos.app.goo.gl/NULv836YTC9UD3NR9

michal84 Co do Orkana to hmmm, nie jest oficjalna informacja z wydawnictwa, raczej od projektanta. Prace są zaawansowane, ale nie na tyle, aby model w miarę szybko wyszedł.
Co do Orkana z Answera, to mogę go odradzić. Właśnie buduję i jest ciężko. Zresztą co u mnie nie idzie wypisuję w relacji.
Już lepiej poczekać na nowe wydanie.
A tymczasem są dwa hunty do upolowania i sklejenia ;-)

Co do skomplikowania modeli z Neptuni to jest moje zdanie, a nie narzekanie. Mam HMCS Haida HMS Cotswold i stopień detalizacji niestety mnie przerasta jako modelarza. Niemniej podziwiam kunszt Adriana jako projektanta i jego dążenie do wierności historycznej (zresztą posiadam wszystkie destroyery spod jego ręki).
Podobnie mnie przerastają najnowsze modele od Pana Halińskiego. Może kiedyś porwę się na nie, ale na razie raczej kiepsko to widzę ;-) Póki co celuję w mniej zdetalizowane modele.

PS. Jeżeli chodzi o brakującą część 49F to w jej miejsce należy wkleić 49E, a miejsce pod 49E nie jest zaznaczone na pokładzie, a jest na rysunku. Więc wynika z tego, że jest to tylko błąd w instrukcji.

Pozdrawiam,
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
28-11-18 22:09  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Destroyery zakupiłem w sklepie WAKu we Wrocławiu, nie wiem kiedy będą w sEMPIKach. Po takie informacje piszcie do Homika.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
28-11-18 23:08  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

@michal84 po szczegóły zapraszam do relacji.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
28-11-18 23:44  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Oczywiście że na naukę nigdy nie jest za późno ale nie sądzę żeby wiki była jakimś wyznacznikiem nr. 1.
Czy wiki jest uważana jako poważne źródło na poważnych studiach?
Muszę poszukać gdzie Pertek napisał o tych OORP. A może mi podpowiecie w której książce tak napisał?

1. W artykule z wiki brak autora a to mi już podpada.
2. Nie przekonuje mnie rozwiniecie skrótu OORP jako Okręty Rzeczypospolitej Polskiej za to przekonuje mnie rozwiniecie skrótu ORP.
No bo jak to rozwinąć Okręty Okręt Rzeczypospolitej Polskiej -???

Sorry bardzo ale nie kupuję tego. Dla mnie to taki sam idiotyzm jak IJN czy KM. O ile te amerykanizmy jakoś się jeszcze bronią to to OORP jest dziwaczne i tyle. Anglicy czy Amerykanie jakoś nie mają z tym problemu i nie wypisują np. HMSs czu USSs dla podkreślenia liczby mnogiej....a u nas jak zwykle ktoś chciał być mądrzejszy i wymyślił takie dziwadło. A może się mylę i ktoś mógłby to sprawdzić np. w biurze prasowym MW ???
Tylko proszę nie sprawdzać u żadnego dziennikarza bo jak dziś znowu usłyszałem w TV o niszczycielu "Kormoran" .... to mi ciśnionko skoczyło.
Do tego właśnie prowadzą debilne skróty myślowe i lenistwo dziennikarzy.

Czy naprawdę to taka super żmudna i uciążliwa praca przy każdej wymienianej nazwie okrętu napisać ORP , nawet kilka razy w linijce???

wottek a możesz zdradzić kto jest autorem nowego modelu ORP "Orkan"?

Modele z Neptuni tylko tak wyglądają na pierwszy rzut oka.
Może to dzięki dużej ilości rysunków montażowych które jednak są pomocne i pomagają rozwiązać wiele wątpliwości.
Skoro ja mogłem skleić te modele bez blach czy innych udogodnień to każdy średnio zaawansowany modelarz może to zrobić.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
29-11-18 00:20  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Janisz - tu jest trochę dlaczego stosuje się OORP:
http://www.fow.pl/forum/viewtopic.php?f=34&t=5858

Ja osobiście się z tym spotkałem już kilka razy jak by zapowiadane wizyty naszych okrętów w moim mieście.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
29-11-18 08:47  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzięki za link.
Choć do końca nie podali źródła dlaczego tak a nie inaczej jest za to rozwodząc się nad kropeczkami... ;-)
Fajnie że podali przykład z HMSs ale co najważniejsze zauważcie że zgodnie z gramatyką angielską to ostatnie "s" jest małą literą !!!
I to mnie przekonuje w 100%.
Czy nie można więc napisać np. okręty ORP ... albo o. ORP
Ew. zostawiając samo ORP i przy liczbie mnogiej po tym ORP następującej po prostu odczytać to jako Okręty Rzeczypospolitej Polskiej ... ?
A tak to OORP się tłumaczy nieprzetłumaczalne jako co? Okręt Okręty Rzeczypospolitej Polskiej.....Okręt Okręty rzeczypospolitej Polskiej ?
Dla mnie to nie ma sensu.
Trzeba by jakiegoś prof.Miodka albo Bralczyka podpytać.... ;-)

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
29-11-18 09:17  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Janisz, podobnie jak z OORP jest np. z określeniem zakonów żeńskich, np. "Klasztor ss Klarysek w Starym Sączu", gdzie ss oznacza "sióstr". Jest tak od wieków. Może po prostu przyjmij, że tak jest? No chyba, że masz zacięcie polonistyczne, tylko, czy tu jest właściwy wątek? ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
29-11-18 10:02  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

--

Post zmieniony (29-11-18 10:06)

 
29-11-18 10:13  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
yak   

Wątek jest chyba właściwy bo zapowiedź dotyczy dwóch okrętów :-) Zresztą u mnie jeden już czeka na pierwsze cięcia papierowych blach.

 
29-11-18 10:19  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Do wydawnictwa WAK, czy jest wiadomy termin pojawienia się okrętu na półkach w empiku?

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
29-11-18 10:58  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Wydawnictwo WAK   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Z niejasnego dla nas powodu model w empikach jest dopiero od dziś.

--
-----------------------------------------------
http://www.wak.pl
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
29-11-18 11:01  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Ja proponuję liczbę mnogą ORPy ;)

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
29-11-18 11:23  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Jeśli ktoś ma wątpliwości odnośnie skrótów niech zajrzy
TUTAJ Punkt I.2.
To powinno już definitywnie wyjaśnić sprawę. Źródło mam nadzieję jest wiarygodne.

--

Post zmieniony (29-11-18 11:24)

 
29-11-18 11:35  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Endrju, moim zdaniem dziwoląg OORP (bo dla mnie to dziwoląg) wynika właśnie z błędnego stosowania podanego przez Ciebie źródła.
Wg I.2 powinno się chyba pisać ORP, ORP (jak prof. prof. i inne)
Przecież ORP nie jest skrótem jednoliterowym jak o. czy s..
Ktoś uznał, że może sobie wziąć kawałek skrótu i dopasować do niego zasadę, która tu jednak wg mnie nie pasuje.

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
29-11-18 12:36  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Endrju dzięki za link. Bardzo ciekawy przeczytałem uważnie i niestety ale nie ma tam dokładnie wyjaśnienia podpadającego pod nasze ORPy ;-)
Chyba nie wpadli na to tłumacząc na przykładzie LOTu bo przecież nie ma dwóch czy trzech LOT-ów jest jeden LOT... chyba że chodzi o loty ptaków itp ;-)

I tak jak vwsmok napisał powyżej w tym źródle wytłumaczono skróty liczby mnogiej ale w przypadkach ojców = oo , sióstr = ss.Czyli liczby mnogiej od skrótów "jednowyrazowców".

Chyba że przyjąć zasadę opisaną w dalszej części tego punktu i powinno być np. ORP.ORP "Krakowiak" i "Ślązak" ..............a co jak wymieniam więcej okrętów??
Po za tym po co dwa razy pisać ORP przed wymienianiem dwóch nazw jeśli można napisać przed każdą osobno. Wygląda to bardziej elegancko.
Gdzie tu sens gdzie logika?

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
29-11-18 12:53  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Zastanawiam się czy ktoś kiedyś nie stworzył problemu, żeby potem pokazywać jak go usuwa ;-)
Przecież kiedy wymieniamy np. Krakowiaka, Ślązaka i Pioruna to jeżeli na początku postawimy nawet jedno ORP, to wiadomo, że one wszystkie nasze ;-)
A gdyby trza wymienić po kilka nasze i czyjeś to przecież chyba wystarczy: w akcji wzięły udział ORP X, Y, Z i HMS A, B, C.

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
29-11-18 13:26  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Michale, zgodziłby się z Tobą gdyby zawsze i wszędzie imiona okrętów były poprzedzane skrótem ORP.
Ale obaj wiemy, że ani zawsze ani wszędzie. Nawet w poważnych książkach historycznych.
To jednak nie to samo, co Pan ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
29-11-18 18:29  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
ukp   

vwsmok , Janisz,

dajecie argumenty jak antyszczepionkowcy.

Tak jest wg zasad j. polskiego i nie rozumiem całej tej dyskusji.

Pozdrawiam
ukp

--
Na razie pilny obserwator, ale relacja/galeria tuż, tuż

 
29-11-18 19:51  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Greg77   

Nie czaję dyskusji. Ale skoro Janisz zrozumiał oo. ss
"I tak jak vwsmok napisał powyżej w tym źródle wytłumaczono skróty liczby mnogiej ale w przypadkach ojców = oo , sióstr = ss.Czyli liczby mnogiej od skrótów "jednowyrazowców""
To teraz tłumacze Okręt Rzeczypospolitej Polskiej - 1 okręt!!
1 o - 2 oo.
2 okręty to Okręt Rzeczypospolitej Polskiej i Okręt Rzeczypospolitej Polskiej czyli OO Rzeczypospolitej Polskiej Rzeczypospolitej Polskiej - to co się powtarza można skrócić - to naprawdę tak trudno zczaić?? Nie odmieniacie wielowyrazowców. Odmieniacie OKRĘTY!!! O - OO!! Rzeczypospolita jedna zostaje!!

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
30-11-18 08:12  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Greg - pokaż mi zasadę, że można ciąć skróty "wielowyrazowce" na kawałki pasujące do innych reguł, te kawałki zmieniać wg tych reguł, a potem sklejać to do kupy i mowić, że "tak jest wg zasad j. polskiego".
Dla mnie to jest właśnie argumentowanie (nie obraź się - cytuję) jak antyszczepionkowcy ;-)
Ja wiem, że polska gramatyka składa się głównie z wyjątków i oboczności, ale jak na razie jedyna zasada, którą wg mnie można do ORP zastosować bez kombinowania daje efekt ORP, ORP.

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
30-11-18 09:37  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
kari   

vwsmok ... napisz do profesorów językoznawców: Markowskiego czy Bralczyka ;-)
Oni na pewno rozwieją Twoje wątpliwości. :-)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
30-11-18 09:45  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Rzecz w tym, że ja nie mam wątpliwości - OORP to dla mnie dziwoląg stworzony według pokrętnej i naciąganej argumentacji.
Co nie znaczy, że jak mi ktoś pokaże porządnie uzasadnioną zasadę (najlepiej podpisaną właśnie przez jakichś prof. prof. językoznawców) to nie mogę zmienić zdania i odszczekać
;-))

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
30-11-18 10:59  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Koledzy,
Chyba niechcący podgrzałem tę dyskusję. Chciałem wskazać jednoznaczną według mnie wykładnię, z której każdy wyciągnął by swoje wnioski i nie rozwijałem tego tematu. Stało się inaczej. Dyskusja przybrała na sile. Pojawiły się mocne słowa. Czytając Wasze posty doszedłem do przekonania, że wskazana przeze mnie wykładnia nie chyba jest jednoznaczna. Z tej samej wykładni wyciągane są różne wnioski. Ale nawet jeśli skrót OORP jest niepoprawny to tak naprawdę co to oznacza? Ci co go używają dalej będą go używać. Być może umrze śmiercią naturalną a może stanie się na tyle powszechny, że wejdzie na stałe do języka. Bo język jest zmienny. Nie próbuje tu ocenić czy skrót OORP jest poprawny czy nie, nie jestem polonistą, natomiast wiem jedno, wielu kolegów używa na tym forum słów, skrótów i określeń takich jak brudzing, gąski czy pancerka których nie ma w żadnym słowniku. Tych różnych słów można znaleźć więcej na tym forum. I również te słowa, którym się posługuje dość wąska grupa ludzi mogą z czasem zaniknąć albo na stałe się zadomowić. Bo język jest zmienny. Nie odnoszę się tutaj też do sensowności pewnych słów i zwrotów bo to kompletnie oddzielny temat. Język polski ma wiele określeń które nie są sensowne ale i tak przyjęło się je stosować choćby „wpływanie dokumentów” czy „przelewanie pieniędzy”. Jest ich oczywiście więcej. Prawo jak również pewne zasady np. zasady ortografii są niekiedy tak tworzone, że dają niestety pole do tzw. interpretacji. Prawnicy i politycy zajmują się zawodowo interpretowaniem prawa a my robimy to amatorsko. Tutaj mamy właśnie taki przypadek.
Odbieram, że sam tę dyskusję podgrzałem więc na koniec mam prośbę. Nie popadajmy z tego powodu w skrajności i szanujmy się. Możemy się nie zgadzać w swoich poglądach, możemy inaczej interpretować pewne zasady czy zjawiska ale szanujmy się. W tej dyskusji niektórym kolegom chyba puściły nerwy a niepotrzebnie. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Wbrew pozorom racja nie stoi po stronie większości.
Przepraszam Wydawnictwo WAK w imieniu swoim i kolegów za zaśmiecanie ciekawego wątku bo niechcący chyba się do tego przyczyniłem.
Proponuje aby dalszą dyskusję przenieść do nowego wątku.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 
30-11-18 11:17  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

A ja zmienię temat. Czy model jest już dostępny w Empikach?

 
30-11-18 11:40  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Tak. Wczoraj kupiłem.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
30-11-18 12:22  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Chyba WAKowi wyszedł hit wydawniczy;) na empik.com model się już skończył;)

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
30-11-18 20:57  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Greg77   

Sorry, że pociągnę ale się obraziłem!!
Akurat mnie nikt od antyszczepionkowców nie będzie wyzywał.To traktuje jako największą zniewagę!!
Sorry vwsmok - mam pojechać po Tobie?? Bo cały szacunek do Ciebie po tym tekście straciłem!!
Siedzę na Tym Forum dłużej niż Ty i nikt nigdy mi tak nie ubliżył!!!

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
30-11-18 21:33  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Seweryn 

 

Zmocz ręcznik i daj na głowę bo zaczynasz się gotować.

--
Seweryn

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024