FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-01-13 22:40  [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Witam

Zajrzałem sobie ostatnio na stronę Lanships II i naszła mnie ochota na czołg z I wojny. Wybór padł na Renault FT w malowaniu z 372 Batalionu 1 Brygady Czołgów Stanów Zjednoczonych uczestniczącej w walkach we Francji we wrześniu 1918 r. Model przedstawia egzemplarz z wieżą Renault i działkiem 37 mm. (Zastanawiam się nad dorobieniem wieży Berliet i nadbudówki TSF char signal na podmianę).











Post zmieniony (22-10-18 20:30)

 
08-01-13 11:01  Odp: [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Naszło Cię na "maluszki" ... pięknie, jednak trzymałbym się jednej skali.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
08-01-13 15:03  Odp: [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

To teraz pozostałe malowania? :)
Przeskalowałeś, czy jest tam gdzies dostępna wersja 1/50?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-01-13 15:16  Odp: [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, fajny pimpek ,ciekawie rozwiązane gąsienice,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
08-01-13 19:15  Odp: [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Korsarz> przeskalowałem. Nie było to proste bo pdf nie jest wektorowy (poszatkowana w paski bitmapa), ale po poprzesuwaniu na dwóch stronach mi się zmieściło. Wykorzystałem oczywicie tylko części od wersji z uplastycznionym podwoziem (jest jeszcze podwozie "namalowane". Mam ochotę na pozostałe malowania (i wersje wieży), nie chciałbym jednak "przegrzać" tematu (mam słomiany zapał i buduję modele pod wpływem chwili, dlatego muszą być na kilka wieczorów;)).
OSTOJA> 1:50 jest moją normalną skalą, to 1:87 było fanaberią:) (opracowanie Glaskastena nie nadawało się do powiększania bez dużej ingerencji).

--
W budowie: Rolls-Royce Pattern Mk.I 1920
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

 
08-01-13 19:25  Odp: [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

"nie chciałbym jednak "przegrzać" tematu (mam słomiany zapał i buduję modele pod wpływem chwili, dlatego muszą być na kilka wieczorów;))." - wiem coś o tym ;)

Mógłbyś dokładniej opisać jak sie przeskalowuje w pdf?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-01-13 20:45  Odp: [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Wszystko co napisze poniżej dotyczy powiększania. Pomniejszanie można zrealizować już w przeglądarce pdf w ustawieniach wydruku (najprościej w darmowym Foxit Reader) lub nawet w ustawieniach drukarki. Wynika to z tego, że docelowy arkusz jest mniejszy niż A4 i nic nie trzeba przesuwać, a co najwyżej można wydrukować dwie strony na jednej kartce.
By powiększyć model, trzeba otworzyć pdfa w jakimś programie do edycji grafiki wektorowej (Adobe Ilustrator, Corel, Inkscape). Ja używam Inkscape bo jest darmowy i otwiera poprawnie większość pdfów (kiedyś używałem Corela 9, ale nie otwiera on już współczesnych pdfów). Czasem mogą "zniknąć" jakieś szczegóły, np. tekst, to zależy od poprawności importu.
Jeśli pdf jest wektorowy (stworzony w programach j.w. lub np w AutoCadzie) to sprawa jest prosta: powiększamy całość (skalujemy na np 144% (1:72->1:50) i przesuwamy poszczególne części tak by zmieściły się na A4 (warunkiem sukcesu jest, by żadna część nie była większa niż strona). Możemy często też model edytować, przekolorować, zdublować części itp. Później drukujemy strony prosto z programu lub eksportujemy do pdf lub bitmapy.
Jeśli pdf jest bitmapowy (jak np. skany, pliki rysowane w photoshopie, gimpie, paincie lub pdfy stworzone w programach do "drukowania do pdf" (skanują one po prostu stronę jak przycisk print screen)) to w Corelu możemy taką bitmapę kopiować i przycinać aż rozmieścimy sobie wszystkie części (robię tak również z plikami bitmapowymi np *.jpg). W Inkscape nie znalazłem funkcji przycinania bitmapy więc mogę tylko przesuwać bitmapę tak by mieć wszystkie części na kolejnych stronach.
Plik pdf powyższego modelu to misz-masz dwóch wersji: na stronie jest kilkanaście poziomych pasków bitmapowych w połączeniu dających obrazek (puzzle;)). Ponieważ nie były mi potrzebne wszystkie części, część pasków usunąłem, część przykryłem obróconą o 90st kopią pozostałych i w efekcie wszystkie potrzebne części zmieściły mi się na dwóch stronach (oryginał zajmuje 1,5 strony formatu letter, trochę mniejszego od A4.
Jak to zrobić wszystko w praktyce w konkretnych programach było już chyba opisane w dziale ABC projektowania. (Sam chyba też coś na ten temat pisałem). Jakby co służę pomocą.

--
W budowie: Rolls-Royce Pattern Mk.I 1920
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

 
08-01-13 20:56  Odp: [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Tak naprawdę to nie jestem pewien skali tego opracowania. Założyłem, że to 1:72, ale na stronie Cliftona http://www.mylinuxisp.com/~wmccullough/ft17.html jest napisane, że jeszcze nie przerobił opracowania z 1:76 na 1:72. Nie wiem czy pliki z Landships są zaktualizowane. Strona Cliftona jest dosyć stara i może nie być aktualna ( nie ma na niej większości malowań ani wersji z uplastycznionym podwoziem). Trafiłem na nią dopiero po sklejeniu modelu i nie mierzyłem części.

--
W budowie: Rolls-Royce Pattern Mk.I 1920
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

 
08-01-13 23:58  Odp: [G][free] Renault FT 1:50 - C. W. McCullough
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

W plikach sciagnietych z Landships pisze, że to 1/72.
Dzieki za opis, tak z ciekawosci pytałem, ale raczej będe sie trzymał 1/72- będą pasować do plastikowych czołgów, chodzi mi po głowie też uplastycznienie modeli- porobić nity, linie podziału i pomalować.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024