FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
06-11-05 23:29  [relacja/galeria] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Po skończeniu P-39 rozpoczynam kolejną relacje z budowy - A6M2 Zero.
Na razie wykonałem szkielet skrzydeł. Mając na uwadze problemy innych kolegów z późniejszym pasowanie pokrycia skrzydeł, szkielet został wycięty i sklejony dość dokładnie. Oczywiście moja "dokładność" zostanie zweryfikowana podczas oklejania szkieletu pokryciem. Oto dwa zdjęcia:



Na razie tyle, następne zdjęcia pokaże nie prędko, tempo budowy nie będzie zbyt duże - niestety :(

Post zmieniony (01-10-18 20:44)

 
02-12-05 19:15  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Oto kolejne etap budowy Zera - skrzydła są juz wykonane, składane końcówki zrobie dopiero na koniec, teraz łatwo by się uszkodziły. Przy skrzydłach musiałem troche pomęczyć się, żeby dopasowac szkielet do pokrycia ( nie odwrotnie). Mimo tego i tak mam niedużą szczeline w miejscu zejścia sie pokrycia lewego i prawego skrzydła - na szczęście jest poniżej 0,5 mm - da się łatwo zamaskować.




W ramach drobnej waloryzacji postanowiłem przetłoczyć owiewki od działek na spodniej częśći skrzydeł. Element ten był tylko namalowany w sposób pokazujący jego wypukłość. Ja go trochę "uwypukliłem". Mam nadzieje że uwierzycie, że to co pokazuje na zdjęciach poniżej to jest wypukłość a nie złudzenie.



Następnie zabrałem się za budowę kabiny pilota. Tutaj też w ramach waloryzacji postanowiłem powycinać otwory we wrędze znajdującej się za fotelem pilota. Wyszło to tak:



A tutaj już wstępnie złożony ( jeszcze nie sklejony) szkielet kabiny pilota i osadzony na centropłacie.



Post zmieniony (01-10-18 20:53)

 
02-12-05 20:35  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

"Powiedzmy" nie wierzę w przetłoczenia, lepiej się pochwal jak to uczyniłeś, chyba nie na gumce??? Piękny model powstaje...

--

Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)


Post zmieniony (04-12-05 13:54)

 
02-12-05 20:47  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Podkładka od myszki plus główka szpilki od Supergluta. Dodam jeszcze, że powierzchnie wewnętrzne skrzydeł zostały całe zaimpregnowane Ponalem.

 
04-12-05 12:21  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Pięknie wychodzi:) Otworki czym wycinane?

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
04-12-05 12:32  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Hayabusa napisał:
<Otworki czym wycinane?

Igiełkami lekarskimi

 
04-12-05 13:03  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Super Ci to wychodzi. Czekam na dalsze fotki z niecierpliwoscia.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
06-01-06 23:14  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Najwyższy czas pokazać dalszy etap budowy - kolejne elementy w kabinie pilota - butle tlenowe, które niestety nie będą praktycznie widoczne po oklejeniu kadłuba pokryciem. Tablica przyrządów w standardzie - żadnych drucików dookoła zegarów - jakoś to do mnie nie przemawia w tej skali, być może wykonam jedynie imitacje szybek z lakieru lub ponalu/wikolu.



Na razie brak jakichś komplikacji przy budowie kabiny pilota. W związku z tym, że budowa postępuje dość wolno to następne zdjęcia pewnie znów za kilka tygodni.

Post zmieniony (01-10-18 20:55)

 
28-01-06 20:43  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dziś prezentacja kolejnego etapu budowy Zera. Udało mi się zakończyć sklejanie kabiny pilota. Niestarałem się wprowadzać jakichś większych zmian, poza wykonaniem od nowa pasów przy fotelu, a także wycięcia wszystkich możliwych otwórów w fotelu i panelach bocznych. Gałki na różnych dźwigniach to nic innego jak duża kropla Wikolu - po wyschnięciu oczywiście pomalowane.
Jedyne problemy jakie napotkałem na tym etapie to trochę nieczytelne rysunki dotyczące kilku małych elementów, a także zamienione na arkuszu oznaczenie części 16h i 16j.
Oto kilka zdjęć:





Post zmieniony (01-10-18 20:59)

 
28-01-06 21:01  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Piotti   

Cieszę się że on do Ciebie trafił a nie do jakiegoś papruły. Podoba mi się bardzo:))))

 
28-01-06 21:06  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Mirek 



 - 2

Fantastyczna robota!

--
Pozdrawiam
Mirek aka shoki2000
_______________________
Japonia - II Wojna Swiatowa

 
28-01-06 21:31  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Jest czym oczka pocieszyć;) Piękniuśko wychodzi:)

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
04-02-06 22:15  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Zero powoli zaczyna przypominać samolot. Kabina pilota zostało już zamocowana do płata, dorobiony został tył kadłuba oraz usterzenie pionowe. Ster kierunku znajduję się w pozycju neutralnej, podobnie będzie się miała sprawa z lotkami, jedynie ster wysokości będzie wychylony w dół. Podczas montażu gotowej kabiny do płata pojawił się mały zonk, mianowicie nie wiem dlaczego ale kabina była przesunięta o ponad milimetr do tyłu w stosunku do płata. Musiałem w związku z tym przerobić trochę zamocowanie kabiny do płata poprzez wycięcie niektórych elementów szkieletu utrudniających prawidłowe ustawienie kabiny. Domyślam się, że popełniłem gdzieś mały błąd podczas oklejania skrzydeł pokryciem.
A teraz kolejna porcja zdjęć:





Post zmieniony (01-10-18 21:04)

 
04-02-06 23:15  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

I to jest to, co tygryski lubią najbardziej ! ;-)

--

 
05-02-06 01:23  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Mirek 



 - 2

Wlasnie zasysam sobie te zdjecia jako pomoc dydaktyczna (nie wspominajac o slinieniu sie na ich widok hehehehehhe)

--
Pozdrawiam
Mirek aka shoki2000
_______________________
Japonia - II Wojna Swiatowa

 
05-02-06 12:24  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

idzie czadziorsko ... !

--
--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
25-02-06 23:17  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Budowa idzie wolno ale ciągle do przodu. Od ostatniej prezentacji doszło usterzenie poziome - stery wysokości doklejenie dopiero w końcowym etapie budowy. Dorobiłem także kółko ogonowe. Postanowiłem najpierw zrobić podwozie, dopiero potem wykonam silnik - takie drobne odejście od kolejności klejenia proponowanej w instrukcji. Model został już polakierowany - lakiery Humbrola: 3x połysk i raz mat.
Oto kilka zdjęć:




Post zmieniony (01-10-18 21:06)

 
25-02-06 23:31  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Messer można liczyć na to że przyniesiesz go na QWAK-a?

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
25-02-06 23:33  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Zobaczymy :>

 
25-02-06 23:45  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Piękny model , ąż się chce coś takiego wystrugać .Kto wie może też się wezmę za niego . A na razie oglądam relację z wielką ciekawością i podziwem. Gratuluję i czekam na więcej .

Tak trzymać ! ! !

 
26-02-06 10:40  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
AWOT   

Super robota!

--

AWOT

 
29-03-06 22:58  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Minął miesiąc od ostatniej prezentacji, zatem pora na nowe zdjęcia. W modelu wykonałem podwozie główne oraz silnik z osłoną.

W podwoziu pozwoliłem sobie na drobną waloryzację w postaci przewodu hamulcowego, zaś Humbrolem 192 pomalował powierzchnię roboczą amortyzatora. Golenie również były malowane.



Budowa silnika stanowiła jak na razie największe wyzwanie podczas budowy tego modelu. W związku z tym, że planuje prezentować ten model ze zdemontowaną osłoną silnika, postanowiłem go trochę zwaloryzować. Dodałem przewody spalinowe odprowadzające spaliny od każdego cylindra. Wykonałem również przewody zapłonowe, po dwa na cylinder. Same przewody wykonałem ze skrętki pochodzącej ze zniszczonych słuchawek od walkmana. Nie były malowane - na zdjęciach zachowanych silników spotkałem się z kilkoma kolorami tych przewodów, trafiły się również takie, jakie prezentuje na zdjęciach poniżej.
Wykonanie samych cylindrów to niezła zabawa, udało mi się opracować jakąś kolejność klejenia, która pozwoliła na uzyskanie w miarę przyzwoitego ich kształtu (zdjęcie poniżej)



A tak przyklejałem przewody zapłonowe:



Gotowy silnik przyklejony do wręgi, z doklejonymi z tyłu rurami wydechowymi:




Następnie wykonałem osłonę silnika. Brak większych problemów, wszystko pasuje. Osłona czeka jeszcze na lakierowanie.



Silnik zamontowany na płatowcu:



Założenie osłony na silnik nie jest zbyt proste - przeszkadzają rury wydechowe, trzeba się troche pogimnastykować, niemniej jednak jest to wykonalne.
Ufff....;-)

--

Post zmieniony (01-10-18 21:19)

 
29-03-06 23:04  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
OzzY 

 

cacy :)

 
30-03-06 10:06  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

miodzio:) mam pytanko jaką farbą retuszowałeś poszycie?

--

----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

Post zmieniony (30-03-06 22:22)

 
06-05-06 23:59  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

To już ostatni etap relacji - model został ukończony. Niektórzy warszawscy forumowicze mieli okazje obejrzeć efekt finalny mojego klejenia na ostatnim spotkaniu w ramach QWKAK-u.
Najpierw kilka zdjęć z ostatniego etapu budowy:




A tutaj prezentuje już zdjęcia gotowego modelu:





Podczas prac kończących model jedyne trudności sprawiło mi wykonanie celownika - niestety nie udało mi się wykonać go właściwie - w kółka nie ma niestety krzyża, nie poradziłem sobie z tak małymi elementami. Może kiedyś opanuje technikę wykonawania takiej drobnicy.
Prawdopodobnie pokuszę się o ponowne wykonanie osłony silnika, zwłaszcza po tym co pokazał Sine w swojej relacji, chociaż swoje Zero zamierzam eksponować bez osłony.

ps.1 Hayabusa - przepraszam, wcześniej przeoczyłem Twoje pytanie , odpowiadam teraz - wszystkie farby użyte do retuszu tego modelu to mieszanki różnych farbek akrylowych, nie jestem w stanie nawet podać proporcji, mieszałem "na oko".

ps.2 zdjęcia gotowego modelu powstały dzięki Ozzy-emu - jeszcze raz dzięki :)

Post zmieniony (01-10-18 21:27)

 
07-05-06 01:14  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

Pieknie sklejony piekny model pieknego samolotu. slowem - trzy razy P :)
Wyrazy uznania.

Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
07-05-06 10:49  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Pawel_P 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Delicje mam nadzieje, że ja skleje ten model chociaż w 50% tak jak ty :O

--

 
07-05-06 11:32  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

O żeś TY... ;-D
Celownik przy tym to pchła, nie słodzę Ci więcej bo znowu się zacznie... :-)))

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
07-05-06 18:10  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Naprawde bardzo mnie sie podoba:) kawał wspaniałej roboty, moje szczere wyrazy uznania!!! Szkoda, że nie mogę go na żywo obejrzeć:(

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
07-05-06 18:48  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
Chrisss 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Cud, miód i orzeszki :-) Suuuuuuuper model. I podstawowe pytanko: Co będzie nastepne ?

--
----------------------------------------------------------
Garland (MM)
Z5 (Answer)

 
08-05-06 13:26  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

KOlektory wydechowe , ew. inne rury nasączam na stykach superglutem . szlif , malunek akwarelką, delikatnie, takżeby tylko miejscani naruszyc druk -jak są już obłe to jeszce poetarzyc miesaanką suchych pasteli nanoszoną pędzelkiem,
a oslonę silnika, jak ksztaltuję, albo kolpak śmigła, to przeciągam paski papierui sklejki kulką do lożyska przyklejoną do gwożdzia distalem- fajny obły efekt

szkoda, że nire mam jak tego pokazac

A tak poza tym Messer -kto tu jest lepszy od Ciebie? pzdr:)

no, tak ale przecież Ty to wszysatko znasz- a te kolektory w Zero nie da się chyba zrobić lepiej w kartonie, niż u ciebie - mam nadzieje że kiedyś będę miał tyle wprawy, co TY

-to tak dla sprostowania



Post zmieniony (15-05-06 12:51)

 
08-05-06 20:30  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
sine 

 

Gratulacje, przede wszystkim ukończenia modelu ;) Prezentuje się świetnie, szczególnie silnik - wymiata, łączenia segmentów bardzo ładne, solidna robota :)

Pozdrawiam i czekam na kolejne modele
Łukasz

--
pozdrawiam
Łukasz

 
15-05-06 12:57  Re: [relacja] A6M2 Zero AH
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

czesc,

A jeszcze chciałem spytać, jak zrobić kulką takie obłości kulką, w poszyciu (jak u Ciebie w tym Zero , przy karabinach), żeby się jeszcze tak ostro oddzielały od blachy .
mam na myślki takie w Spicie od Hala- jak bym kiedyś miał robić, tj. na górnej powierzchni skrzydeł.

kiedyś próbowałem podkładać wycięty w odpowiedni kształt, kawałek tworzywa jak np linijiki z taką dziurą w środku-mnóstrwo roboty, i bez efektu- papier się zniszczył
- ktoś wie co mam na myśli?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024