FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-09-18 09:08  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witajcie.
Po chwili przerwy (bardziej na zastanowienie się, niż odpoczynek) ruszam z kolejną relacją. Tym razem wybrałem do budowy ciekawy model zestawu 18-kołowego z naczepą.
Będę próbował go w miarę możliwości i umiejętności dodatkowo zdetalizować, z pewnością zostanie też pomalowany. Największym wyzwaniem wydaje mi się cysterna, której pokrycie zamierzam wykonać jako imitację błyszczącej, wypolerowanej powierzchni.
W najbliższych dniach pojawią się informacje o postępach oraz fotki. Na początek okładka wydawnictwa Fly Model:



--

Post zmieniony (26-09-18 09:18)

 
26-09-18 09:42  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dziękuję, Ostoja za cenne uwagi - Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem ;)
Oto co do tej pory osiągnąłem:



--

Post zmieniony (26-09-18 09:42)

 
26-09-18 12:20  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Oszczędnie ;)
Masz rację - ma być 22.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
27-09-18 10:30  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Są już wszystkie poprzeczne elementy niezbędne do połączenia ramy pojazdy w całość, pozwoliłem sobie też na małą waloryzację:



--

Post zmieniony (27-09-18 10:30)

 
28-09-18 09:36  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Aby skończyć ramę należało jeszcze wykonać trzy zbiorniki na sprężone powietrze. W tym miejscu wpadłem na świetny pomysł, którym pragnę się z wami podzielić. Otóż wykorzystałem do tego celu kapsułki po lekach w proszku, które przezornie zachowywałem w swoich zbiorach rzeczy i przedmiotów mogących się przydać w dającej się przewidzieć przyszłości, lub nie ;) . Te akurat się przydały, mało tego: ich wielkość zupełnym przypadkiem jest wprost idealna do tego modelu! Jako że kapsułka składa się z dwóch części: większej (w tym przypadku niebieskiej) oraz mniejszej (białej, dość ściśle wchodzącej do tej pierwszej), do budowy każdego zbiornika użyłem dwóch kapsułek, a dokładnie dwóch elementów niebieskich i jednego białego. Po odcięciu zaokrąglonego końca białego elementu otrzymujemy łącznik, który pozwala bardzo precyzyjnie połączyć ze sobą obie niebieskie części. To tyle - efekty widać na fotkach. Na końcach oryginalnych zbiorników są widoczne jakieś zaślepki, wobec tego odwzorowałem je, dodając moim "głębi". Jeden z trzech wykonanych zbiorników został zamontowany do poprzeczki ramy podczas jej montażu (taki miałem kaprys ;)), pozostałe dwa zostaną dodane później, aby nie przeszkadzały przy manewrowaniu ramą podczas dalszej "obróbki".



--

Post zmieniony (28-09-18 10:13)

 
28-09-18 12:33  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

A mnie te kółka się podobają...
To żart ;).
Tak na poważnie: laszlik, obiecałem przecież, że je wymienię w przyszłości, więc już mi tego nie wypominaj. Co do zbiorników to masz rację: eksperyment udany, chociaż nieprzydatny. Również doszedłem do takiego wniosku i właśnie nad tym pracuję:



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
05-10-18 12:51  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

I gotowe zbiorniki w nowym malowaniu oraz wykonane i zmontowane w tym tygodniu przednie zawieszenie skrętne:





P. S.
Zrobiłem też od nowa i wymieniłem nieszczęsne, obiecane co bardziej ortodoksyjnym kolegom, koła w moim poprzednim modelu samolotu Barracuda:



Post zmieniony (05-10-18 12:56)

 
08-10-18 13:41  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Pojawiają się pierwsze elementy tylnego zawieszenia:


--

Post zmieniony (09-10-18 14:07)

 
12-10-18 16:56  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Teraz resory i amortyzatory:



i przechodzę do tylnych mostów oraz elementów przeniesienia napędu.

--

Post zmieniony (12-10-18 16:58)

 
18-10-18 10:04  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Tylne mosty gotowe.
Pokusiłem się nawet (oczywiście w ramach eksperymentu) o wykonanie ruchomych przegubów Cardana. Owszem, działają, jednak znowu jest to całkowicie nieprzydatne w tym modelu - silnik raczej nie będzie się obracał ;). Aczkolwiek, może kiedyś - kto wie?...



Czas na jednostkę napędową...

--

Post zmieniony (19-10-18 08:28)

 
26-10-18 10:37  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Znowu nie mam za dużo czasu - dzisiaj tylko kilka zdjęć z budowy: chłodnica i wentylator prawie gotowe, blok silnika ze sprzęgłem i skrzynią biegów w trakcie. Znalazłem w sieci trochę dobrych zdjęć tego modelu silnika, więc będę się starał go dość wiernie odwzorować.


--

Post zmieniony (26-10-18 11:19)

 
19-11-18 11:45  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witajcie po przerwie w relacji, ale nie w budowie. Dłubię przy silniku i choć prace powoli posuwają się naprzód, jestem z ich wyników dość zadowolony. Dotychczasowe postępy przedstawiam na poniższych zdjęciach:



--

Post zmieniony (21-01-23 20:55)

 
21-11-18 08:29  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witam Cię, laszliku.
Rzeczywiście, zignorowałem to, ponieważ miałeś całkowitą rację - swoją rację.
Wiję się jak piskorz pod ogniem Twojej krytyki, nie mając żadnych argumentów na swoją obronę, może poza jednym:
MNIE SIĘ TO PO PROSTU PODOBA! - i to jest moja racja.
Widzisz, laszliku, ja maluję swoje modele właśnie tak z powodów, o których nie musisz wiedzieć, natomiast mnie one mocno ograniczają. Jako pasjonat modelarstwa kartonowego mam do wyboru: albo wykonać tak jak teraz, albo wcale. Możemy przyjąć, że taki mam styl.
Przykro mi, że Ci się to nie podoba - ja, moi znajomi i co dziwne, niektórzy forumowicze, mamy inne zdanie, dlatego teraz Ty wybacz,
ale będę Ci tę nieprzyjemność sprawiał nadal, aczkolwiek zawsze przyjmuję uwagi krytyczne - to, czy się do nich zastosuję jest zupełnie inną sprawą.
Laszlik, nie czuję się urażony - rozumiem Twoje pobudki. Po prostu nasze spojrzenia na to cudowne hobby są różne - ja jak artysta
(oczywiście amator) czerpię z tego spontaniczną radość, Ty jak inżynier jesteś nastawiony na cele i wyniki.
Tyz piknie!
Pozdrawiam serdecznie

--

Post zmieniony (21-11-18 09:24)

 
21-11-18 11:22  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dzięki, Endrju - tak się składa, że mnie też się podoba ;).
Silnik w oryginale był słabiutki, wręcz blokowy - to raptem kilkanaście części (to te szare na skanie strony wycinanki):



O ile nie dotarłem do żadnej dokumentacji dotyczącej podwozia, więc wykonałem je tak jak było jedynie trochę uplastyczniając, o tyle zdjęć silnika w różnych wersjach i konfiguracjach znalazłem całe mnóstwo, dlatego też pokusiłem się o jego w miarę wierne odwzorowanie. Elementy osprzętu silnika wykonuję z różnych materiałów (nie jestem ortodoksyjnym kartonowcem): patyczki, druty, plastiki, chociaż najwięcej jest tektur i kartonów w różnoraki sposób formowanych. Mnóstwo czasu zabiera dopasowywanie tych ręcznie przecież kształtowanych elementów, ale efekt jest według mnie tego wart. Zresztą dokąd mi się spieszy???

--

Post zmieniony (26-11-18 10:10)

 
22-11-18 07:43  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Laszlik, rzeczywiście to był kto inny. Pomyliłem się i przepraszam Cię za to.
Mam też nadzieję, że nie żywisz urazy - ja przecież także nie. Mamy po prostu różne wizje modelarstwa i to chyba jest najistotniejsze - każdy może wyrażać ją inaczej.
Pozdrawiam Cię serdecznie, nadal będąc otwartym zarówno na krytykę, jak i słowa uznania .
Mariusz

--

Post zmieniony (22-11-18 08:16)

 
22-11-18 14:53  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Nie, nie myślę o Tobie źle - przynajmniej nie do końca ;).
Te skołatane nerwy to też był tylko żart.
Za pomoc dziękuję, już to widziałem.

--

Post zmieniony (22-11-18 14:58)

 
23-11-18 14:16  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Stan na dzisiaj:



W łykend nie robie ;)

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
26-11-18 09:48  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

No właśnie, dla Ciebie są to mankamenty, a ja tak to po prostu widzę. Przejrzałem mnóstwo fotografii Macków z wyeksponowanym silnikiem i każdy
z właścicieli malował inaczej, jednolicie również. Ja wyobraziłem sobie jak wyglądałby mój własny samochód tego typu i odzwierciedliłem to w modelu. Co do brudzenia - pewnie masz rację, ale muszę przypomnieć, o czym już wspominałem wcześniej: mam pewne ograniczenia co do możliwości malowania (nie będę się o tym rozpisywał), poza tym zupełnie mnie to nie bawi i nie daje żadnej przyjemności.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
07-12-18 12:56  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Budowa silnika zakończona, pozostało (i będzie co robić) zamontować go do ramy podwozia oraz podłączyć instalacje, czyli wszelkiego rodzaju przewody hydrauliczne i elektryczne. Będę próbował zmierzyć się z tym zadaniem w miarę możliwości.




I jeszcze pierwsze przymiarki:



Guciu, dziękuję - Twoja podpowiedź mnie kusi. Nie obiecuję, ale rozważę...
Czyli chciałbym, a boję się ;)

--

Post zmieniony (07-12-18 13:20)

 
06-01-19 20:05  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Endrju, Borowy, dziękuję za słowa uznania.

Montaż silnika do ramy wraz z osprzętem i przewodami musi zaczekać. Po chwili nieobecności rozpocząłem budowę siodła (oczywiście wprowadzając po drodze znaczące modyfikacje):



Za kilka dni pewnie będzie gotowe...

--

Post zmieniony (06-01-19 20:09)

 
11-01-19 09:27  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Siodło gotowe:



Zabieram się teraz za podest do obsługi połączenia ciągnik - naczepa. W wycinance jest on bardzo "biedny" - kratownica będąca jego podłogą została tylko narysowana. Wygląda to tak (sami przyznacie, że nieszczególnie):
https://www.kartonbau.de/forum/index.php?page=Attachment&attachmentID=426845&h=fabd38415bace3fc02e9fbf38d94110643727b83.

Chciałbym ją w miarę wiernie odwzorować, dlatego spróbuję wykonać ten element tak, jak w oryginale. Pomysł na to mam następujący:




--

Post zmieniony (21-01-23 21:06)

 
17-01-19 11:02  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dokończyłem elementy podstaw kabiny kierowcy i sleepera oraz podest do obsługi siodła podczas podłączania naczepy. Kratownica w tym podeście wykonana według własnego pomysłu wyszła według mnie całkiem zgrabnie ;):



Przyszła pora na koła, i tu zapowiadam dość długie milczenie - proces będzie baaardzo pracochłonny i żmudny...

--

Post zmieniony (17-01-19 12:06)

 
25-01-19 20:12  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

W oczekiwaniu na opony, w tak zwanym "międzyczasie" wyrzeźbiłem skrzynki narzędziowe:



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
08-02-19 09:38  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Skrzynki narzędziowe gotowe - oto efekt:

[/url

Wykonałem też mocowania zbiorników paliwa, same zbiorniki również są już na warsztacie:



Zbiorniki postanowiłem wykonać z tworzywa sztucznego, obawiając się ich zdeformowania podczas kształtowania z kartonu. Mając na uwadze późniejsze lakierowanie efekt mógłby być opłakany.

Co najważniejsze, dotarły do mnie zamówione opony firmy Italeri!



Wprawdzie ich skala to 1:24, jednak różnice są na tyle niewielkie (rzędu 1 milimetra), że uznałem je za nieistotne. Ominęła mnie za to najbardziej żmudna część pracy przy moim modelu, z kolei wobec chęci wprowadzenia pewnych poprawek do felg i tak będę zmuszony rozrysować je od nowa - bilans wyjdzie więc na zero. Mam też cichą nadzieję, że ortodoksi kartonowi wybaczą mi tę zdradę ;)

--

Post zmieniony (21-01-23 21:23)

 
11-02-19 10:27  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

1. Lelum Polelum,
u Ciebie i tak mam już przerąbane ;)
Pozdrawiam

2. szad,
wybacz, ale nie wiem, o co chodzi z tą Barbarą.
I jakie nowe idzie...

3. indianscout,
tak się boję, że zapomniałem słów modlitwy.
A może Rajkub nie zauważy?

4. greg,
prawdopodobnie udało mi się zakupić ostatnie dwa komplety (po 12 sztuk, w 2 różnych sklepach) tych oponek w Polsce. Podobno wyszły z produkcji. Gdyby nie to, byłbym zmuszony wykonać je od podstaw a tak... ;)

--

Post zmieniony (11-02-19 10:33)

 
17-02-19 14:21  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Rozpocząłem budowę kół. Jak sygnalizowałem wcześniej, chcąc wykonać je w miarę realistycznie muszę wszystkie elementy składowe rozrysować i wyrzeźbić od podstaw. Z efektu jestem jednak całkiem zadowolony:



Równolegle trwają prace nad zbiornikami paliwa, do tej pory wyglądają tak:



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
30-07-19 14:13  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Wracamy do gry ;)

Biedziłem się w tak zwanych 'wolnych chwilach" nad kołami i szczęśliwie zbliżam się już do końca tego etapu.
Nieco historii przedstawiają poniższe fotki:




Post zmieniony (01-08-19 13:55)

 
30-07-19 14:20  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

A to stan na dzisiaj:



Ciąg dalszy niewątpliwie nastąpi...

--

Post zmieniony (01-08-19 07:55)

 
30-07-19 14:22  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Koła praktycznie skończone!



Teraz ich montaż do podwozia, oczywiście tylko do trucka - te od naczepy muszą poczekać.

Równolegle trwały prace nad zbiornikami...



Post zmieniony (21-01-23 21:24)

 
21-08-19 12:21  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

... i błotnikami:



Dorabiam też drobny sprzęt związany z podwoziem i układem jezdnym: sprężarki, pompy, zaworki, złączki, przewody itp:

.

Zdecydowałem również o ponownym wykonaniu przednich kół - poprzednią wersję uznałem za bardzo nieudaną.

--

Post zmieniony (21-01-23 21:32)

 
27-08-19 13:47  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Koła przednie wymienione na nowe - prawda, że lepsze?
Wykonałem też osłony termiczne rur wydechowych według pomysłu, z którym nosiłem się od pewnego czasu. Miałem obawy, że się nie uda, lecz ostatecznie rezultat jest według mnie świetny.



--

Post zmieniony (27-08-19 13:47)

 
28-08-19 08:03  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Panowie, wstańcie z kolan - nawet nie musicie przyjmować tzw. "postawy zasadniczej". ;)
To po prostu JEST wykonane laserkiem...
Podejmowałem różne próby i uważam, że w kartonie, ze względu na jego właściwości, nie da się wyrzeźbić takiej siatki. Owszem, jestem w stanie w
"wydziurkować" całe serie otworków o pożądanym kształcie, jednak nie uda się zachować idealnych odstępów wzdłużnych i poprzecznych. Do tego dochodzą postrzępienia i nagnioty na krawędziach, prowadzące do osłabienia struktury, w efekcie do uszkodzeń podczas niełatwego formowania całej powierzchni. Musiałaby to być jakaś matryca, ale do jednego elementu??? Zdecydowanie zatem wybrałem laserek.
Jak już pisałem na wcześniejszych relacjach, nie jestem ortodoksem i nie gardzę materiałami innymi niż karton i technikami innymi niż jego wycinanie.
Ot, i cała tajemnica.

--

Post zmieniony (28-08-19 08:05)

 
12-09-19 13:11  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Poskładałem dotychczas wykonane elementy podwozia w całość, teraz zabieram się za przewody i zawory: paliwowe, sprężonego powietrza i chociaż częściowo - elektryczne.



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
23-09-19 12:12  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

W ramach odreagowania w wykonywaniu drobnicy postanowiłem wziąć się za ramę podwozia cysterny - jako coś, do czego zawsze będę mógł wracać w tak zwanych "wolnych chwilach", kiedy nieco znuży mnie truck Mack. Dodatkowym motywem mojego niecnego postępku jest to, że chciałbym mieć na co założyć pozostałych 11 gotowych już kół, które tylko na to czekają...
W związku z powyższym, od czasu do czasu pojawią się fotki prezentujące postępy budowy tej części zestawu.



--

Post zmieniony (04-04-20 16:15)

 
09-10-19 12:52  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Mimo totalnego braku czasu trwam na posterunku i dłubię...
Wykonałem elementy układu jezdnego



i przystępuję do budowy resorów.
Tutaj znowu autorzy nie popisali się, ponieważ o ile w ciągniku resory zostały odwzorowane jako składające się z poszczególnych piór, o tyle w naczepie zaprojektowano je jako blokowe, gdzie pióra są tylko narysowane.



To jest skandal!

Muszę to zmienić. W tzw. źródłach znalazłem informację o tym, że pióra naczepy są cieńsze na końcach i oczywiście postanowiłem to odwzorować.
Pomierzyłem szerokości i długości poszczególnych piór uwzględniając zakrzywienia i zagięcia, powycinałem odpowiednie paski z kartonu piwnego, potem przeszlifowałem je po obu stronach i na obu końcach uzyskując pożądany efekt. Następnie ukształtowałem wszystkie wstępnie na mokro, następnym krokiem będzie zagruntowanie rzadkim klejem w celu uzyskania odpowiedniej sztywności i sprężystości, na końcu przeszlifowanie i pomalowanie. Na razie wygląda to tak:



Kolejne fotki udostępnię w miarę postępu prac.

--

Post zmieniony (04-04-20 16:24)

 
05-12-19 08:47  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Mam, co chciałem: podwozie naczepy jest prawie na ukończeniu, a przynajmniej w stanie nadającym się do założenia kół.
Wykonałem skrzynki narzędziowe, tylny zderzak naczepy wraz z oświetleniem, tablice rejestracyjne i część informacyjnych oraz mocowanie koła zapasowego. Rozpocząłem też budowę zbiornika, a także pracuję nad błotnikami.



Wracam teraz do przerwanych prac nad "oprzewodowaniem" trucka oraz naczepy, dlatego póki co nie montuję kół, zderzaka ani błotników aby nie zasłaniać sobie dostępu do wnętrza obu podwozi.

--

Post zmieniony (04-04-20 16:25)

 
12-10-20 13:47  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Pojawiam się po dłuższej przerwie, spowodowanej różnymi niesprzyjającymi okolicznościami.
Nie, żebym nic nie robił,nie!
Dłubałem przy moim modelu, ale bardzo nieregularnie - teraz wróciłem do relacji i wygląda na to, że doprowadzę ją do końca w dającej się przewidzieć przyszłości. W tym czasie też zdecydowałem o dokończeniu naczepy i cysterny, dopiero na końcu wykonanie kabiny.
Tak więc przede wszystkim dokończyłem okablowanie ciągnika (zdając sobie sprawę z konieczności dopracowania komory silnika, ale to dopiero po wykonaniu tejże ;), okablowałem naczepę i w zasadzie kończę już cysternę - można powiedzieć: dopieszczam ją.
Z naczepą i cysterną miałem ten kłopot, że niestety nie znalazłem żadnych źródeł dotyczących identycznych jak te z wydawnictwa, postanowiłem więc wykonać je jako hybrydy (właściwie "składaki") - dopasowałem elementy różnych naczep i cystern znalezionych w sieci i poskładałem je w całość. Odnoszę wrażenie graniczące z pewnością, że teoretycznie jest to możliwe...
Dość gadania - do rzeczy:



Post zmieniony (12-08-22 20:15)

 
13-10-20 10:48  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Też się cieszę, Rzeźniku ;)
Ogólnie nie lubię i chyba nie potrafię waloryzować, maluję całe powierzchnie i to mi wystarcza. Poza tym, a może przede wszystkim, jak już wcześniej wspomniałem, moje możliwości w sensie przechowywania sprzętu, materiałów oraz miejsca na malowanie są mocno ograniczone (na pewno nie wchodzi w grę aerograf, mnóstwo pojemniczków z farbami i pędzelkami, a już niedopuszczalne jest użycie jakichkolwiek rozpuszczalników). Z kolei jestem otwarty na krytykę oraz sugestie i tak na przykład zastosowałem bardzo prosty sposób kolegi Gucia (chwała Ci, Guciu!) na przybrudzenie silnika. Cysternę pomalowałem (i szlifowałem) wielokrotnie najpierw szarym podkładem w spray'u, następnie takąż srebrną z efektem chromu. Oczywiście są to farby mocno śmierdzące, ale ze względu na wielkość elementów mogłem to robić na zewnątrz - nie wyobrażam nawet sobie tego z detalami, dlatego są one pomalowane ręcznie farbami akrylowymi.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
30-10-20 12:25  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Cysterna wraz z naczepą jest na ukończeniu i za kilka dni zaprezentuję zdjęcia, a wolnych chwilach zająłem się już kabiną. Ponieważ jest ona odwzorowana bardzo skromnie, oczywiście uparłem się bardziej ją "urzeczywistnić". Na pierwszy ogień poszły przetłoczenia tapicerki/wyściółki wewnątrz - po kilku różnych podejściach postanowiłem wykonać je tak:



Myślę, że efekt jest co najmniej zadowalający i będę szedł w tym kierunku.

--

Post zmieniony (30-10-20 12:26)

 
01-11-20 09:54  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Cześć.
Tak, dokładnie. Potem szczeliny dość mocno zalewane kilkukrotnie dość rzadkim klejem aby powstał w nich menisk wklęsły, następnie kilka razy malowane. Przymierzam się jeszcze do uzyskania efektu wykładziny/tapicerki, czyli zastosować tak zwany flock. Ciekawym, jak to będzie wyglądać - próby zaplanowane na najbliższy tydzień.

--

Post zmieniony (01-11-20 10:07)

 
02-11-20 12:37  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Zrobiłem przymiarkę do flocka - przyznam, że wygląda całkiem zachęcająco.
Idę w tym kierunku. Na pierwszym zdjęciu próbka na kartonie raz pomalowanym, czyli nieco chropowatym. Na drugim gotowa podsufitka - tutaj już widać pewne mankamenty (nie samej techniki, tylko braku umiejętności):



Jednak aplikacja tego flocka na małej i gładkiej powierzchni jest czymś innym, niż na powierzchni większej i bardziej "ukształtowanej".
Po pierwsze:
mam wrażenie, że jest to trochę zbyt "kosmate" jak na tę skalę modelu,
po drugie: jednolite i równe naniesienie specyfiku jest jeszcze sporym wyzwaniem.

Próbuję dalej...

--

Post zmieniony (02-11-20 13:50)

 
04-11-20 11:00  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Hmmmmm... Tak, Adam, tylko że zastosowałem dokładnie taki flock ;)

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
05-11-20 09:10  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Naczepa z cysterną gotowa!
Po wykonaniu i zaprezentowaniu Wam kilku fotek powędruje do specjalnie dla niej przygotowanego kartonu - ma to na celu ochronę jej przed kurzem oraz różnymi nieprzewidzianymi wypadkami. Trochę tam postoi - mam podejrzenie graniczące z pewnością, że budowa kabiny i sleepera (szczególnie malowanie) zajmie mi sporo czasu. Tak na marginesie, zastanawiam się, jaki kolor wybrać - może podpowiecie??



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
06-11-20 08:56  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Adam, po pierwszych próbach nałożenia tego flocka trudność upatruję raczej w równomiernym nałożeniu kleju i jego niejednakowej "wysychalności", przez co również uzyskany meszek ma niejednakową grubość - na pierwszej mojej próbce (niewielkiej i płaskiej) wygląda to całkiem dobrze. Co do sitka - to bardzo dobry pomysł, być może zastosuję go, gdy inaczej mi się nie uda.
Pochwal się uzyskanymi efektami, może i ja skorzystam?
W każdym razie będę z tym nadal walczył.

--

Post zmieniony (06-11-20 08:56)

 
06-11-20 12:47  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Cysterna poszła spać...




--

Post zmieniony (08-11-20 12:27)

 
06-11-20 20:53  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Adamie, czy będzie to podłoga w Cougarze, którego masz na warsztacie?
Btw, piszesz w niej o"sztancy" do otworów. Poszukiwałem czegoś takiego i zakupiłem wycinaki w Castoramie, szczerze mówiąc kiepskiej jakości...
Mógłbyś o tym, co prezentujesz na zdjęciu w tej relacji coś bliżej napisać?? Byłbym wdzięczny.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
07-11-20 19:42  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Taka jest idea, natomiast pracuję nad techniką wykonywania (sposób aplikacji kleju i samego flocka).

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
08-11-20 12:41  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Adam, dzięki za fotki.
Nie przejmuj się, to tylko ubarwia moją nieco monotonną relację ;).
Z tym flockiem to była dopiero pierwsza próba, na pewno będę walczył tym bardziej, że mam jeszcze inny pomysł na uzyskanie takiego efektu. Ale o tym na razie sza!
Rzeczone sztance wyglądają świetnie. Kurczę, nawet nie widziałem, że takie cóś stosuje się do biopsji. Nie są tanie - widzę jednak, że można je kupować pojedynczo, więc się przymierzę do zakupu.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
09-11-20 12:53  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Przygotowałem trochę elementów do budowy kabiny, rozpocząłem też budowę sleepera, a także poczyniłem pierwsze przymiarki do malowania całości pędzlem:



Ostatecznie rozgryzłem technologię nakładania flocka, nie jest to wcale trudne - kluczem do sukcesu okazało się równomierne położenie niezbyt szybkoschnącego kleju (lub farby) oraz sitko. Po "wyflockowaniu" niektórych elementów wnętrza kabiny zamierzam zabrać się za jej wyposażenie: fotele, dywaniki, deska rozdzielcza, kierownica, dźwignia zmiany biegów i co tam jeszcze będzie. Jako że drzwi będą ruchome, zdecydowałem się wykonać je nie z kartonu (tektury), tylko ze spienionego PCV o grubości 1 mm. Jest to bardzo wdzięczny materiał, szczególnie do obróbki (przede wszystkim nie strzępi się i nie deformuje jak tektura). Tak samo sleeper, wykonywany od podstaw z PCV z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze musi być samonośny ze względu na widoczne wnętrze, po drugie wycinanka dość mocno odbiega od oryginału (brak specjalnych pionowych wnęk na osłony rur wydechowych), co nawet mnie dość mocno zirytowało i oczywiście postanowiłem to zmienić.

--

Post zmieniony (05-08-22 21:23)

 
26-12-20 09:14  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Adamie, dziękuję za uznanie - Tobie też całkiem niebrzydko wychodzi...

Znowu miałem przerwę w relacji, ale nie w klejeniu - krótsze niż zazwyczaj momenty do tego dogodne wykorzystałem na to, co prezentuję poniżej.
Z grubsza wykonałem kokpit i wskaźniki, kolumnę kierownicy, dźwignię zmiany biegów, osłony przeciwsłoneczne i dywaniki. Tutaj wpadł mi do głowy pewien pomysł, który postanowiłem natychmiast zrealizować. Otóż pomyślałem, że aby w miarę wiernie odwzorować strukturę wykładziny, spróbuję ten efekt uzyskać poprzez ułożenie zwykłych, niekoniecznie bardzo gładkich nici jedna obok drugiej. Po rozpoczęciu tego procesu zorientowałem się, że efekt nie będzie powalający (zdjęcia nawet nie pokazuję) wpadłem na to, żeby nici nawijać na zwój, którego częścią powierzchni będzie właśnie ta pożądana. To, co uzyskałem uważam za całkiem satysfakcjonujące. Teraz będę się zabierał za fotele, które w wycinance są bardzo uproszczone, więc czeka mnie przy nich sporo inwencji i pracy.




--

Post zmieniony (26-12-20 20:32)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024