FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-03-18 18:35  [R/G] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Galeria końcowa:





















































Witam w nowej relacji.


Tym razem zabrałem się za zamek w Będzinie. Model ma trochę nietypową skalę 1:160, większość budowli tego typu jest raczej w 1:150
Na plus w modelu to na pewno dodatkowe części na wykonanie wnęk na okna i drzwi, odjęło mi to trochę roboty. Podobają mi się też tekstury ścian, są ładnie wykonane i realistyczne.
Z minusów to rozciągnięte tekstury na murach zewnętrznych. Wolałbym żeby po prostu powtarzał się ten sam wzór. Są też drobne różnice w odcieniach poszczególnych ścian, ale raczej nie powinno się to rzucać w oczy.
Podobnie jak w modelu zamku w Oporowie z poprzedniej relacji, także i tu zrobię wnętrza pomieszczeń i całe oświetlenie.

Powiększyłem sporo podstawę, żeby objęła wszystkie murki dookoła i podwyższyłem ją o 1 cm.


Główne ściany już zrobione...


...i tutaj część już przyklejona.


Potem zabrałem się za wnętrza na parterze...




...i pierwsze piętro.




Wnętrza wykonuję na podstawie zdjęć jakie udało mi się znaleźć. Niektóre elementy najpierw robię w photoshopie, a inne po prostu wycinam na oko.

Tak to wygląda w porównaniu z rzeczywistością.


Post zmieniony (08-12-19 15:17)

 
24-03-18 19:04  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

vansen - całe wnętrza to moja robota. Te wszystkie gabloty wycinam ze zdjęć z internetu, potem prostuję i poprawiam w photoshopie i mam takie coś:


Post zmieniony (16-04-18 17:11)

 
30-03-18 14:33  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Drugie piętro zrobione.









Post zmieniony (16-04-18 17:11)

 
03-05-18 18:10  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam w kolejnej aktualizacji. Ostatnio niewiele robiłem przy modelu, ale powoli udało mi się dokończyć resztę pięter. Całe wnętrze jest już gotowe.






Tak prezentuje się oświetlenie:





Nagrałem też krótki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=98O2UpxcMB0

A tak wygląda ścianka, którą zamknę całość.



Co do oświetlenia, to tym razem zdecydowałem się na użycie diod smd 3528, które o wiele łatwiej jest mi umieścić w modelu niż zwykłe ledy 3mm jakie wcześniej używałem.
Z kolei diody smd 0805 użyję do oświetlenia na wieży i w latarni przed wejściem do zamku.



Całe oświetlenie podzielę na 6 części:

1.Wewnątrz pomieszczeń
2.Na dziedzińcu
3.Na wieży
4.Wokół murów wewnętrznych
5.Wokół murów zewnętrznych
6.W latarni przy wejściu

Jasność każdej części będzie osobno regulowana potencjometrem.


Tak wygląda to w rzeczywistości:


Nad tym niebieskim oświetleniem jeszcze się zastanawiam, ale prawdopodobnie zrobię je w taki sposób, że będę umieszczał po dwie diody - niebieską i białą i potem dodam jakiś przełącznik żeby można to było przestawiać z jednego na drugie.

--

Post zmieniony (14-05-18 09:37)

Post zmieniony (13-12-19 09:43)

 
21-07-18 14:58  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Zabudowałem wnętrza i tak teraz prezentuje się całość:



Na dziedzińcu nakleiłem nową teksturę, bardziej realistyczną, tak samo na daszku z prawej.


Z tym pomieszczeniem było trochę problemów, bo nie znalazłem żadnych zdjęć z wnętrza, więc musiałem coś sam wykombinować, ale w sumie i tak przez te dwa małe okienka nie będzie tam wiele widać.


Murki które będą wokół dziedzińca są już prawie gotowe.


Ławeczki, barierki i inne detale jakie będą na dziedzińcu:


Te ławeczki zrobiłem z pasków papieru i cienkiego drutu...


...a te wyciąłem ze styroduru modelarskiego, dodałem żłobienia i pomalowałem.

 
11-08-18 10:10  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Tak wygląda dziedziniec po przyklejeniu wszystkich detali:







 
17-09-18 12:40  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Podłączyłem elektronikę: włącznik główny, 6 potencjometrów do regulacji, 11 włączników (do każdego z pomieszczeń), przełącznik na niebieskie diody i gniazdo na zasilacz. Podstawę podniosłem o 2cm.






Całość podłączyłem jak zawsze pod ten sam układ, który powtórzyłem 6 razy na płytce drukowanej.




Na dziedzińcu dodałem trochę roślinności:




Następnie zabrałem się za sklejenie wieży zamkowej. Wystające fragmenty muru zrobiłem ze styroduru, a kamyczki z prawej są z korka.






Tak przód wieży wygląda w rzeczywistości:




Górna część wieży i schodki które wkleję w środek.




Dorobiłem jeszcze takie detale na jednym z murów...




... i złożyłem wszystko w całość:










Jeden z dachów jest już zrobiony. Dachówki są trójwymiarowe, przyklejałem je całymi paskami, a przerwy pomiędzy dachówkami natłoczyłem igłą.

 
17-09-18 22:05  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Na wejście do wieży nakleiłem pasek styroduru i "wyrzeźbiłem" na nim te nierówności. W głębi ścianki też są ze syroduru.

 
02-03-19 18:44  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam, po dłuższej przerwie zabrałem się do dalszej budowy. Dach baszty zrobiony, dodałem od siebie komin, którego niestety brakowało w wycinance. Zrobiłem też dach nad zejściem do piwnicy i zabudowałem dziedziniec od wewnątrz.











Tak wygląda oświetlenie, na zdjęciach wyszło trochę ciemniej niż w rzeczywistości.





 
03-03-19 11:57  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dzięki wszystkim za miłe komentarze :)

 
13-03-19 10:52  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Schodki na dziedziniec i reszta muru zrobiona, droga wokół zamku przyklejona. Mur okazał się za krótki o 1,5mm i trzeba było dokleić pasek, ale po retuszu prawie tego nie widać. Schody niezbyt pasują do podłoża, ale to wszystko i tak będzie przykryte trawnikiem, a samą drogę planuję usypać z ziemi i pomalować. Dodałem też brakujące przejście z baszty na mury.

 
25-03-19 11:26  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Droga wokół zamku prawie gotowa. Dodam jeszcze tylko kilka krzaczków, ławek i pocieniuję trawę bo na razie jeszcze sztucznie wygląda.
Trawniki wyciąłem z maty trawiastej.

Drogę przyklejałem używając technik pokazanych na tych filmikach:
https://www.youtube.com/watch?v=8j-pl2uoWOg&t=47s
https://www.youtube.com/watch?v=rphfWlU_elk

Czyli po usypaniu, najpierw nasączyłem wszystko wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, a potem zalałem to matowym klejem mod podge, rozcieńczonym z wodą 1:3. Wcześniej jeszcze przykleiłem jedną warstwę bezpośrednio na wikol, żeby druga warstwa miała do czego chwycić. Po wyschnięciu pomalowałem drogę na szaro techniką suchego pędzla.



 
25-03-19 12:53  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Kupiłem tutaj: https://paperconcept.pl/pl/mod-podge/16403-medium-mod-podge-3w1-mat-236-ml.html

 
25-03-19 17:35  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Kamienie są ze styroduru. Wyciąłem cały pasek, zrobiłem żłobienia i pomalowałem tak jak resztę drogi.

 
05-04-19 10:56  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Jaroslav - dzięki za miłe słowa, myślałem już o tym żeby zrobić coś swojego od podstaw, jak skończę ten model to może spróbuję.

Czas na kolejną aktualizację.
Droga wokół zamku ukończona, krzaczki zrobiłem swoją tradycyjną metodą, czyli najpierw przyklejałem gałązki z mchu:
https://materialy-modelarskie.pl/pl/p/MECH-Premium-KRZACZKI-Brazowy/437
a potem na to przyklejałem specjalną posypkę:
https://materialy-modelarskie.pl/pl/p/KRZACZKI-KRZEWY-PREMIUM-Zielen/319
którą na koniec pomalowałem z wierzchu żółtą farbą.

Ławki są zrobione z pasków kartonu i tektury i pomalowane.
Pojedyncze kamienie są z korka który wziąłem z tej posypki, bo akurat pasowały mi wielkością:
https://materialy-modelarskie.pl/pl/p/TRAWKA-Elektrostatyczna-2%2C5mm-z-Kamieniami/265



 
07-04-19 10:40  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Petrov - nie planuję go nigdzie pokazywać.

Zrobiłem segment z głównym wejściem na zamek. Dodałem tabliczki i cegły ze styroduru. Drzwi zrobiłem po swojemu inaczej niż w wycinance.





Post zmieniony (07-04-19 19:55)

 
08-04-19 17:15  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dorobię jeszcze lampę nad wejściem, już myślałem o tym.
W modelu planuję zrobić niebieskie oświetlenie tak jak w rzeczywistości z tym, że niebieskie diody dam w parach z białymi, tak by można je było przełączać. Co do zdjęć to mam ich sporo z internetu, na razie nie potrzebuję więcej.

Post zmieniony (08-04-19 17:17)

 
12-04-19 10:54  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dodałem kilka detali przy wejściu i przykleiłem przednią część muru...



... następnie wkleiłem segment z wejściem na zamek.
Lampę nad wejściem zrobiłem z przezroczystej folii, od góry wkleiłem diodę SMD 0805 podobną do tych z wieży. Nadrukowane zdjęcie lampy zamalowałem.



Post zmieniony (12-04-19 11:06)

 
13-04-19 10:13  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Tak na ten moment prezentuje się całe oświetlenie:

 
12-05-19 10:36  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam ponownie, mur wokół zamku zrobiony. Sporo miałem problemów ze spasowaniem, w paru miejscach trzeba było coś przyciąć, w innych zabrakło jednego czy dwóch milimetrów. Najgorzej było na zaokrągleniu muru gdzie po sklejeniu całego segmentu okazało się, że nie dam rady go dopasować do drogi , wiec musiałem rozcinać górną część gdzie są blanki i wszystko poprawiać. Brakuje też części 153, jest tylko numerek.




W tym miejscu brakowało 3-4mm




Koniec końców udało się wszystko dopasować i wyretuszować. Zewnętrzną część muru przyklejałem do podstawy po kawałku, sprawdzając czy jest kąt prosty, stąd te małe prostokąciki w dolnej części.



Post zmieniony (12-05-19 10:40)

 
26-05-19 12:07  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam w kolejnej aktualizacji.
Postanowiłem dorobić pomieszczenie i mur na prawo od wejścia na zamek, nie było to przewidziane w wycinance. Przykleiłem też wszystkie przypory wokół zewnętrznego muru.




Zrobiłem mur, arkady z prawej strony zamku. Środkowy pas cegieł jest wypukły. Poziome cegły są z jednego paska, który po przyklejeniu ponacinałem. Całość robiłem na papierze milimetrowym i potem wszystko tylko odciąłem i nakleiłem.





Wkleiłem też dwie belki między murem zewnętrznym, a basztą. Niestety nie do końca zgrały się z drzwiami na baszcie, które powinny być pośrodku.





Post zmieniony (26-05-19 12:09)

 
02-07-19 20:05  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam ponownie. Po małej przerwie zabrałem się do dalszej budowy.
Zrobiłem drogę przed zamkiem. Jest wykonana ze styroduru, na którym wyryłem igłą wzór kamieni i pomalowałem.



Następnie zabrałem się za teren wokół zamku i na razie z grubsza ukształtowałem wszystko kawałkami styropianu. Później nałożę na to gips i wszystko wyrównam.



Tak wygląda spód modelu.



Następnie okleiłem boki podstawy tekturą.

 
07-07-19 18:14  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dzięki za komentarze.
Pokryłem podłoże wokół zamku gipsem i wyszlifowałem.


 
19-07-19 09:55  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam ponownie.
Dodałem diody wokół zamku. Wywierciłem otwory i wyciąłem rowki na kable i po podłączeniu wyrównałem wszystko ponownie gipsem, także nie widać nawet, że coś było ruszane.



Następnie zabrałem się za przyklejanie trawnika. Najpierw wykonałem szablon, czyli zamaskowałem całe podłoże kawałkami papieru, tak by wszystko trzymało się razem, ale do podłoża było tylko lekko chwycone.



Oderwałem całość i miałem taki oto szablon, który potem pociąłem na mniejsze fragmenty.



Po kolei odrysowywałem i wycinałem każdy fragment z maty trawiastej. Przyklejałem wszystko na wikol i trochę było problemu z tym, że po posmarowaniu klejem mata się rozciąga, więc kolejne segmenty musiałem skracać bo zawsze były odrobinę za duże.



Po przyklejeniu trochę widać w niektórych miejscach łączenia poszczególnych fragmentów, ale postaram się to jeszcze jakoś zamaskować.



Post zmieniony (19-07-19 10:00)

 
22-07-19 21:27  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Tuco - z trawką sypaną coś tam próbowałem, ale musiałbym sprawić sobie jakąś sadzarkę, bo na razie po paru testach dałem sobie z tym spokój.


Tak teraz prezentuje się wejście na zamek.

 
10-08-19 10:20  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam w kolejnej aktualizacji, ostatniej przed końcową galerią.
Pomalowałem trawniki różnymi odcieniami zieleni, żeby wyglądały bardziej realistycznie. W kilku miejscach wytargałem trawkę i zrobiłem prześwity, dodałem też kilka kamieni.

Tak trawnik wygłądał przed malowaniem:



A tak wygląda teraz:



Dodałem kilka drzew i krzaków. Szkoda, że nie ma ich więcej wokół zamku.
Podstawa modelu obejmuje taki oto teren:







Poniżej przedstawiam sposób w jaki wykonałem drzewo. Nie jest to najszybsza metoda, ale jestem zadowolony z efektu.

Skręciłem z drutu 0.2mm pień i gałęzie oraz dodałem jeszcze kilka mniejszych gałęzi, które dokleiłem po środku i u dołu.




Następnie pień i grubsze gałęzie obłożyłem wikolem. Pień dodatkowo owinąłem cienką warstwą chusteczki higienicznej, po to by nie było widać skręcenia drutu. Całość pomalowałem.




Na końcach gałęzi przykleiłem posypkę z linku poniżej, którą również pomalowałem na brąz. W ten sposób chciałem jeszcze zagęścić gałęzie.
http://materialy-modelarskie.pl/pl/p/POSYPKA-na-KRZACZKI-DRZEWKA-Zielen/97




Następnie nałożyłem już właściwą posypkę imitującą liście, którą później lekko pomalowałem z wierzchu żółtą farbą. Nadmiar pnia odciąłem i wkleiłem w środek drut. Dolną część pnia poszerzyłem owijając dodatkowym paskiem z chusteczki.
http://materialy-modelarskie.pl/pl/p/KRZACZKI-KRZEWY-PREMIUM-Zielen/118




Pień podrapałem wzdłuż, tępą stroną nożyka i pomalowałem bardzo rozwodnioną czarną farbą, tak by zebrała się w rowkach. Po wyschnięciu pomalowałem prawie suchym pędzlem z jasno-brązową farbą.



Post zmieniony (10-08-19 10:32)

 
08-12-19 15:14  Odp: [R] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam, przyszedł czas na finałową galerię.
Na sam koniec dodałem jeszcze do modelu flagę na wieży, lampę obok drogi na zamek i okleiłem podstawę.
Zdjęcia dzienne robiłem przy różnym oświetleniu, niektóre w dzień, niektóre w nocy przy sztucznym świetle, a kilka przy bezpośrednim oświetleniu od słońca.
Zdjęcia nocne robiłem z naświetlaniem 1-2 sekundy z przygaszonym oświetleniem modelu na ok. 1/3 jasności (inaczej wychodził za duży kontrast). Następnie każde zdjęcie rozjaśniłem w photoshopie.
Oświetlenie modelu to w sumie 62 diody (+15 jeśli liczyć podwójne diody wokół murów wewnętrznych)

















































 
10-12-19 11:02  Odp: [R/G] Zamek w Będzinie 1:160 GPM
SoulRvr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Dziękuję wszystkim za tak miłe komentarze.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024