FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
08-12-03 23:59  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

chylę czoło!

Panowie! Czapki z głów!

Pozdrawiam!
Michał

 
09-12-03 00:45  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Wojciech Cięciwa   

Wakamij, przyznaj sie, ile Ty tych OLek kupiles ??
15? 20 ? i to jest ta 20 - prawda ??

<joke>
Powiedz, ze tak, powiedz ...
Bo inaczej to chyba sie pod ziemie schowam, glowe posypie popiolem a swoje modele podre i spale i uroczyscie oswiadcz, ze wiecej nozyczek do rak nie wezme ... :))
</joke>

A na powaznie to jestem pod wrazeniem.
Podziwiam Twoja prace.

 
09-12-03 09:30  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Witold   
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Gdzieś mam co prawda nienajlepsze zdjęcia tych parowozów mojego młodszego syna. Niestety teraz dostępu do modeli nie mam, bo pojechały za synem. Co prawda wtedy, gdy je projektował miał nieco więcej niż 10 lat (wg mnie ok. 13). Tym nie mniej robił wszystko od zera na podstawie planów z Modelarza i było to bardzo dobre jak na ten wiek.

 
09-12-03 14:55  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Hmm... jak już wcześniej zauważył Yaris, ja wcale nie lepię Modelikowej wycinanki tylko składam prawdziwą lokomotywę zakupioną na złomowisku ;-)))

A tak na poważnie, to jeżeli jakiś element wychodzi mi z błędami, to po prostu go albo rozcinam i sklejam ponownie albo dorabiam go od podstaw. Przykładowo, niektóre z elementów układu parorozdzielczego wykonywałem trzy-cztery razy, aż efekt był w miarę zadowalający. Oczywiście tak bawić można się tylko w modelu malowanym - w standardzie jest to właściwie wykluczone, tu wszystko trzeba robić od razu dobrze (dlatego właśnie maluję wszystkie swoje modele...).

Zdjęcia zaprezentowane przez pana Witolda utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że zaprojektowanie parowozu to wcale nie jest żadna wiedza tajemna, a jedynie należy wykazać się precyzją, cierpliwością do wprowadzania poprawek i umiejętnością czytania planów. Zresztą jak na projekty trzynastolatka, oba modele robią naprawdę ogromne wrażenie - wcale nie dziwie się tym zwycięstwom w konkursach.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
09-12-03 16:20  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Ka21k 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ludzie skąd wy bierzecie te plany modelarskie.
Sam chętnie bym coś zmajstrował na ich podstawie. :)

Karton mnie wyzywa :))) (że go nie mam czasu kleić)
Ka21k GG: 4571542

 
13-12-03 17:54  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Czas ruszyć do przodu zmurszałą już nieco relację.

Tym razem zrobiłem bardzo niewiele, zasłaniać się będę oczywiście brakiem czasu. Pierwsza porcja fotek pokazuje zbiorniki sprężonego powietrza. Do samych zbiorników nie mam żadnych zarzutów – bardzo dobrze spasowane, tylko...
No właśnie, to tylko – nie podoba mi się rozwiązanie bocznych ścianek zbiorników – należy je nakleić na bardzo grubą tekturę, a następnie oszlifować w obły kształt. Bardziej przypadło mi do gustu rozwiązanie zastosowane w Okz 32 – tam ścianki skleja się z odpowiednio porozcinanych elementów. Ja jednak postanowiłem trochę poeksperymentować. Każda ścianka wykonana są z jednego, nie rozciętego kawałka kartonu – obły kształt udało się uzyskać poprzez długotrwałe formowanie kartonu na kuli o odpowiedniej średnicy.

Natomiast błędnie zaznaczone są miejsca wklejenia podpór dużych zbiorników. Jeśli wykonamy je zgodnie z intencją autora, to niestety okaże się, że ich zamontowanie uniemożliwiają resory. Podpory należy przesunąć, najlepiej zbliżając je ku sobie.

Od siebie dodałem kilka elementów.
Po pierwsze, mały zbiornik na prawym końcu uzyskał okucie.
Duże zbiorniki połączyłem drutem, wygiętym w bardzo charakterystyczny kształt, zbliżony do litery Z.
Całkowicie od podstaw dorobiłem mocowania zbiorników do podpór – w modelu ich nie ma, a ich wykonanie nie wymaga jakiegoś szczególnego nakładu pracy. Tak więc o ich wykonanie może pokusić się każdy.

 
13-12-03 17:58  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Następny dorobiony element to rura, łącząca kocioł z silnikami parowymi (jeżeli ktokolwiec wie, do czego to coś służyło, to proszę o oświecenie). Element jest bardzo duży i skomplikowany, jednak jego umieszczenie wewnątrz podstawy dymnicy powoduje, że po zainstalowaniu pomostów bardzo trudno jest go zauważyć. Sądzę, że właśnie dlatego autor go pominął.
Ja oczywiście zdecydowałem się na dorobienie tej rury, co kosztowało mnie sporo siwych włosów.

Pierwsze zdjęcie pokazuje „surówkę” – cały „połamaniec” zrobiony jest z czterech elementów. Rysowałem je odręcznie, wykonałem tylko jeden element testowy, w środku nie ma szkieletu – cała konstrukcja jest na tyle sztywna, że nie było konieczności ładowania do środka tektury.

Na drugim zdjęciu wszystko jest już wyszpachlowane, wyszlifowane i pomalowane, pozostaje jeden problem, jak to cholerstwo wkleić?

A tu jest rozwiązanie – rury są już wklejone na miejsce, aby to zrobić musiałem rozciąć górę podstawy dymnicy, ale to miejsce będzie i tak niewidoczne po zamontowaniu kotła.

W sumie, bardzo dużo pracy, a żeby to zobaczyć w gotowym modelu trzeba będzie się sporo nagimnastykować. Sam nie wiem, po co to robiłem... Ehhh....

Ciąg dalszy nastąpi.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
13-12-03 20:14  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Pancho   

Jak na mój gust to ta ruła :-) słuzyła do odprowadzenia resztki pary do dymnicy w celu zwiększenia ciągu powietrza w niej.

 
13-12-03 22:21  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Jacek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Wakamij-jesteś dobry w te klocki.
Gratulacje.

 
14-12-03 20:09  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. II
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

mam pytanie techniczne: czy Twoje elementy robisz recznie, czy komputerowo? W szczegolnosci chodzi mi tu o rozdzielajaca sie na 2 odnogi rurke. Bo wlasnie lubie cos takiego jak rurki, a nie bardzo sobie wyobrazam projektowanie kolanek recznie - czy moglbys poradzic, jak szybko, latwo i najlepiej legalnie ;) je robic?

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024