FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-01-18 13:14  [R/G] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Autorem opracowania jest Pan Tadeusz Redzynia.
Skala 1:25
Rysunki montażowe zawierają 3 strony + obszerny całostronicowy opis budowy.

Model rozrysowany został na 4 stronach A4



Ufny w dużą ilość rysunków i obszerny opis wbiłem nożyczki w karton.
Niestety się zawiodłem, gdyż już na poziomie ramy wystąpiły problemy, nie ze spasowaniem, tylko z odszyfrowaniem gdzie poszczególne elementy mają być przyklejone. Nie wiem czy dobrze złożyłem ramę :-( bo autor zapomniał nanieść na nią miejsca gdzie przyklejać elementy. Mało tego na rysunkach montażowych też nie można odnaleźć tych część: 2/1, 2b, 2a1, 2a2, 2a3, 2a4 :evil:


Na spodniej stronie ramy powinny być zaznaczone miejsca mocowania elementów podestów i resorów...

... niestety ich nie ma, a ściślej mówiąc są ale nie wszystkie.
Tak to wygląda w modelu


W kolejnym kroku postanowiłem wykonać podest/platformę dla tankietki. Przy czym nie potrafiłem umiejscowić miejsca wklejenia części 7b2, 7c2, 7c3. Autor wspomina o jakiejś drugiej wersji z podniesioną ramą ale o co chodzi nie wiem.


Lewe obrzeże platformy było ok. natomiast prawe


Resory trzeba malować gdyż mają niepokolorowaną dolną krawędź.


Początek prac nad mechanizmem przeniesienia napędu


Pierwsza poprzeczka (cz. 2a) za podestem z otworami msiała zostać usunięta. Wkleiłem ją kierując się głównym rysunkiem montażowym.


Przymiarka do tankietki


"Górna przekładnia:


Podest część 14 musiałem skrócić. Może bym tego uniknął gdybym dociągnął go do czoła części 7a, ale wtedy zakleiłbym otwór w podłodze.


Jestem pełen obaw co do dalszego powodzenia budowy.
Dziękuję autorowi modelu za kontakt i propozycję pomocy.

Pozdrawiam

Post zmieniony (26-09-18 10:07)

 
14-01-18 12:48  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam

Budowa trwa nadal
Powstała druga "przekładnia" i wał napędowy.


Postanowiłem zająć się kołami. Jako, że koła w wycinance rysunek bieżnika miały nie w tą stronę co trzeba, użyłem powiększonych opon od samochodu pancernego wz.34 z Kartonowej Kolekcji z dodatkowym bieżnikiem.


Nie wiem jednak jak koło zapasowe powinno być zamontowane w modelu ??????


Pozdrawiam

 
18-01-18 14:03  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Ostoja niestety nie wiem jak.

Ostatnio walczyłem z kołami. Tak jak wspominałem wcześniej wcześniej uplasytyczniłem trochę opony.



Żeby jednak nie było za różowo. Nie wiem po co zaznaczono na wewnętrznej części tylnych kół takie okrągłe pola.

Nie wiem też gdzie przykleić ten element koła????


Pozdrawiam

--

 
18-01-18 16:13  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Też o tym myślałem, ale wtedy ten element przy obrocie koła będzie zaczepiał o ramę.

Też lubię takie modele, chociaż przez kilka dni chodził mi po głowie Wojtku twój słynny manewr.

Pozdrawiam

 
19-01-18 12:51  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Messer dzięki za zdjęcie, ale to chyba jakiś inny projekt.

Rozszyfrowałem już o co chodzi z tą częścią 3m. Autor wspomniał o tym przy układzie hamulcowym. Wg mojej interpretacji i skromnych umiejętności - wygląda tp teraz tak:

Do tej wystającej części 3m będzie dochodziło cięgno hamulca.

Części układu kierowniczego:

Zmontowane w całość


Znowu nie mogłem się powstrzymać i przymierzyłem tankietkę.


Pozdrawiam

 
19-01-18 16:01  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Zasugerowałem się tym zdjęciem
http://czolg.blox.pl/2009/08/Foto-Tank-TK-3.html

Pozdrawiam

--

 
19-01-18 16:54  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Takie były dołączone do wycinanki dlatego takich użyłem. Raczej zrywał ich i przedkładał już nie będę bo mogłyby nie przetrwać takiej operacji.
Zasugerowałem się też zdjęciami modelu na okładce

Pozdrawiam

 
20-01-18 12:03  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Kolejny element to błotniki tylne.

Jedyny minus tego elementu to brak wewnętrznej podklejki błotników. Ja wykorzystałem elementy zachomikowane elementy z kół.


Układ hamulcowy. Trochę brakuje rysunków, a opis bardziej zaciemnia niż rozjaśnia, ale już zdążyłem przywyknąć.

Moja interpretacja montażu.


Pozdrawiam

 
22-01-18 16:34  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam

Nie miałem pojęcia jak i gdzie schować prowadnice po których tankietka wieżdżała na transporter (cz nr 15), nie wiem też czy dobrze zrobiłem sklejając cz15 i 15a parami ze sobą

Zdecydowałem się na takie rozwiązanie:

Zasugerowałem się tym historycznym zdjęciem.

Wymyśliłem sobie (może się mylę) że skoro koło zapasowe jest wyjmowane przy załadunku to część nr 15 musi leżeć na samym spodzie.

Pozdrawiam

--

 
23-01-18 18:35  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam

Kolejna być może już przedostatnia aktualizacja
Problemy to niepokolorowane części osłony przedniej i wewnętrznej części błotników przednich. Aby to zamaskować użyłem koloru z łańcuchów napędowych z których wykonania chyba zrezygnuję.

Osłony przednia i tylna już na swoim miejscu:

Tym razem przymierzyłem do transportera wykonanego jakiś czas temu TKS-a

W parze z innym wykonanym kilkanaście lat temu pojazdem (Ursus A) który także służył do transportu tankietek.


Pozdrawiam

 
25-01-18 16:46  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam w ostatniej już aktualizacji.

Model opierał się do samego końca. Zrezygnowałem z wykonania łańcucha, ale części nie wyrzucam. Może kiedyś ustawię na tym transporterze tankietkę z porozpinaną gąsienicą i założonym na koła napędowe łańcuchem. Ramę pojazdu przetarłem szarym humbrolem w celu wyrównania odcieni.

Oto fotki:
PODWOZIE:


NADWOZIE:




Z TANKIETKĄ:




W SKŁADNICY MOJEGO POLSKIEGO SPRZĘTU:


Model przedstawia bardzo ciekawą konstrukcję i jest całkiem nieźle opracowany. Jednak całą radość z budowy odbiera instrukcja budowy. Czasem miałem wrażenie że sklejam całkiem inny model niż w instrukcji. Części których nie było, albo były ale nie było wiadomo gdzie je przykleić to niestety w tym modelu smutna rzeczywistość. Szkoda, że autor świadomy niedociągnięć nie pokusił się o udostępnienie erraty z instrukcją budowy modelu.

Dziękuję wszystkim za uwagę i kibicowanie, gdyż bez tego model pewnie wylądował by w koszu na śmieci.

Pozdrawiam

--

 
25-01-18 18:45  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Tak Jarku. Po błotnikach o które opierano prowadnice. A ta tylna klapa była na czas załadunku zdejmowana.

Pozdrawiam

 
26-01-18 09:28  Odp: [R] AUTOTRANSPORTER TK GPM
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Dziękuję.
Jak najbardziej planuję dorobić resztę.

Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024