FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-01-18 15:13  [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oto Embraer / Aermacchi / Aeritalia AMX, wydawnictwa Hobby Model w skali 1:33.
Latającą rurą bym tego nie nazwał (co usprawiedliwia że jednak go robię mimo niechęci do rur) - może raczej kieszeniolotem. Podoba mi się, więc wygrzebałem z dna szafy jeden z najstarszych przetrwałych jeszcze modelarskich zakupów, który kiedyś tam zaparłem się, że skleję. Wobec swoich postanowień staram się być lojalny więc do dzieła.


Myślałem, żeby budowy tego gniota nie pokazywać ale co tam... Może ktoś inny się zdecyduje - niech wie, w co się pakuje ;-)
Model nawet jak na 1994 rok jest opracowany fatalnie - krzywe, niesymetryczne części, brakujące po pół centymetra na poszyciu, wszystko rysowane ręcznie i raczej na oko.
Ale nie będę się więcej znęcał nad opracowaniem - w końcu od tego się jest modelarzem, żeby sobie z tym radzić, prawda?
Po stwierdzeniu powyższego zdecydowałem, że model będzie malowany - standard nie zadowoliłby mnie. Dlatego też niektóre nie nadające się do użytku oryginalne części zastąpiłem własnymi, dopasowanymi. Musiałem zrobić korektę kształtu kadłuba za kabiną (tam się już rozszerza), co pociągnęło za sobą korekty dalszych segmentów .
Szpachlówki używam tylko tam, gdzie okazało się to absolutnie konieczne.



Wnętrze kabiny w wycinance wyglądało tak:


Więc musiałem je sobie zrobić samemu:


Fotel pilota zrobiłem z kartonu barwionego w kilku odcieniach. Wiem, że kolory niezbyt pasują, ale przyjmijmy, że mój fotel jest nowy :-)


A to stan budowy z ostatnich dni, przechodzę do skrzydeł.




--

Post zmieniony (15-04-18 15:07)

 
08-01-18 15:42  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Trochę zmieszałem, przyznaję - więc i sam czuję się zmieszany :-)
Zwłaszcza, że rzadko to robię - bo uważam, że każda kicha w opracowaniu jest wyzwaniem dla modelarza a nie powodem do zgnębienia projektanta.
Jedyne, co zawsze krytykuję to zbytnie uproszczenia.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-01-18 16:15  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oj tam, oj tam. Nie oczekujmy obrony opracowania sprzed 24 lat... Wcale tego nie oczekuję.
Czas leci, umiejętności i możliwości się zmieniają.
Teraz wystarczy kilka klików i mamy zdjęcia oryginału, można sobie poradzić.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-01-18 16:35  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Linie i nity wygniatam (słabo to na razie widać), pomaluję natryskiem i spróbuję zrobić jakieś lekkie ślady zużycia. Nie lubię tego (zwłaszcza, jak jest nadrukowane już w wycinance) i nie mam wprawy, ale AMX jest cały szary i po prostu... nudny ;-) więc zaznaczę chociaż jakieś zróżnicowanie odcieni.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-01-18 22:23  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A jednak... ktoś go zrobił w standardzie :-)
Ja znalazłem TAKĄ galerię. Są zbliżenia i jak dla mnie - nie wygląda to optymistycznie.
Nie krytykuję tu wykonania, ale zarówno od opracowania, jak przede wszystkim od siebie - wymagam nieco więcej.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
30-03-18 20:35  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wracam do tej relacji. Model jest prawie gotowy, ale podwozie w ciągu ostatnich tygodni wyssało ze mnie większość energii życiowej. Zrobiłem je od podstaw, na podstawie zdjęć.
Zastosowałem broodzing (czego jak wspominałem - nie lubię) bo bez tego byłby szary, nieciekawy model. A zainspirowały mnie zdjęcia z netu, gdzie AMX jest okrutnie usyfiony i dzięki temu świetnie wygląda.
I tu nieśmiała prośba do wydawców / projektantów - NIE RÓBCIE brudzenia już na etapie wycinanki! Zostawcie to modelarzom, jak ktoś chce to sobie zrobi, a sklejanie modelu już brudnego jest po prostu wkurzające. Nabyłem ostatnio kilka modeli które na okładce świetnie się prezentują (to mnie skusiło, przyznaję), a w środku... syf, kiła, brud, już wydrukowane. Jestem tym rozczarowany, JESTEM PRZECIW.

Opisu budowy w zasadzie nie ma, a rysunki niestety nie wszystko pokazują - dlatego zostało mi kilka części, z którymi zupełnie nie wiem, co zrobić. Może ktoś kleił i wie?


Uzbrojenie w formie bardzo surowej, przed malowaniem. Tych niebieskich rakiet zdecydowałem się nie robić, bo nie wiadomo co to za jedne, na żadnym z dostępnych zdjęć w necie (setki) nie ma takich, w żadnym opisie również. Pociski antyradarowe MAR-1 były i są montowane tylko w wersji brazylijskiej lub pakistańskiej, nie we włoskiej (może to autor miał na myśli, ale to niebieskie coś nawet nie przypomina MAR-1).


To wygląd modelu tuż przed malowaniem:


A to przedni goleń podwozia, którego rozgryzka zajęła mi kupę czasu.
Dopiero po jakimś czasie znalazłem taką grafikę:




A tak wygląda cały na dzisiaj. Wiem, że brud jest bardzo intensywny, ale to wina kontrastowego żarówkowego światła nad biurkiem, w rzeczywistości aż tak nie przeraża ;-)


A tu oryginalny brudas w locie:


--

Post zmieniony (15-04-18 14:45)

 
15-04-18 14:07  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

UWAGA! strona postimg.cc przestała istnieć, na co nie mam wpływu - więc poprzednich obrazków nie można już tu zobaczyć. Tak to jest, jak się korzysta z wygodnych ale niesprawdzonych chwilowych serwisów do zdjęć :-(

Oto końcówka relacji - podwozie główne - część goleni podwozia zrobiłem z plastiku.




A za chwilę - galeria gotowego modelu - tym razem na moim koncie na fotosiku.

--

Post zmieniony (03-02-22 18:58)

 
15-04-18 14:21  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oto gotowy model.
Tradycyjnie, bez jakichkolwiek dokupionych dodatków z wyjątkiem kabiny.

















--

Post zmieniony (03-02-22 19:05)

 
15-04-18 14:46  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dzięki! Poprawiłem i działa.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
15-04-18 22:48  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dlaczego zbulwersuje? Forum służy wyrażaniu opinii.
Napisów brakuje, bo w opracowaniu nie było ani jednego. A ja niestety nie jestem w stanie zrobić tego porządnie samemu, bo literki są po prostu za małe. Kalkomanii sam robić nie umiem.

Z jednym nie jestem w stanie się zgodzić:
"Na podstawie tego modelu widać niestety dobitnie, że tekst o tym, żeby NIE ROBIĆ brudzenia na etapie wycinanki, bo jak ktoś chce to sobie zrobi jest błędnym rozumowaniem, ponieważ do tego, aby zrobić te brudzenia realistycznie trzeba to umieć zrobić, chyba, że wystarcza pomizianie modelu tak jak na powyższych zdjęciach, czyli syf, kiła, brud już po pomalowaniu."
- dlaczego jest błędnym rozumowaniem? To tak, jakbyś uważał, że za budowanie modeli powinien się brać wyłącznie ktoś, kto naprawdę umie to robić. Chyba za daleko idący wniosek? ;-)
Pisałem wcześniej, że tego nie lubię i nie mam wprawy a zrobiłem tylko dlatego, że cały szary model wyglądałby nieciekawie. Nie wiem, czy i kiedy będę brudził jeszcze raz (raczej później niż wcześniej o ile w ogóle) więc fachowcem się nie okrzyknąłem ani nie głoszę poglądów typu "oo, tak to powinno wyglądać".
Jeżeli widzisz syf kiłę i brud, to takie Twoje prawo a ja nawet akurat z tym się muszę częściowo zgodzić (co potwierdziłem gdzieś w relacji). Jak przejrzysz internet, to jest wiele zasyfionych egzemplarzy w różnym stopniu (bardziej niż mój też), więc tu nie ma jednoznaczności typu "ma być tak, a nie inaczej". Jeżeli ten model w 1:48 ma być przeciwwagą dla mojego i pokazaniem "jak to powinno wyglądać", to można mieć podobne zarzuty tylko w drugą stronę - za mało brudny. Nie widzę tu za bardzo pola do merytorycznej dyskusji.
Swoją drogą - ten z plastiku jest naprawdę świetnie wykonany.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024