FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-12-17 12:21  [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

W związku z tym, że temat "Nowości i zapowiedzi 20.." ma być tematem santo subito i nie można go w żadnym wypadku zaśmiecać to chciałbym, aby w tym temacie można było zamieszać różne pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Jednocześnie proszę o to, aby temat nie stał się areną do walki między zwolennikami i przeciwnikami projektanta X i wydawnictwa Y. Również proszę o nie zamieszczanie koncertu życzeń co dany projektant, czy wydawca ma opracować i wydać, bo jest do tego oddzielny temat.

 
21-12-17 12:38  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
RAVEN6   

Super Halogenie, że założyłeś ten temat. Ja bardzo chciałbym żeby wydawcy i projektanci modeli samolotów, które brały udział w konfliktach zbrojnych umieszczali informacje na temat tego jaki pilot latał na tym konkretnym samolocie, który jest tematem wydania. Dla mnie to akurat ważna informacja a nie zawsze da się ją znaleźć samemu jedynie w Internecie.

 
21-12-17 12:44  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Świetny temat.
Poproszę Janka o pomoc. :))))))))


--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
21-12-17 12:45  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
orkan   

Inną mega ważną sprawą jest umieszczanie bibliografii. Na myśli mam informacje na podstawie czego model został opracowany.

 
21-12-17 13:14  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Do projektantów: czy lepiej projekt 2D z Corela, czy 3D to raz, następnie w obu przypadkach: czy projektant jest w stanie sprawdzić sam swój projekt na wydrukach z domowej drukarki.

Do wydawców: czy gdy już bierze i płaci projektantowi za projekt to czy sprawdza jego sklejalność i kompletność elementów poprzez zaangażowanie np. kilku testerów? Następnie jak już weźmie projekt gdzie poszczególne zespoły elementów np w Corelu są zgrupowane w jednym miejscu to czy te wszystkie części rozbija jak popadnie rozrzucajac na arkuszach różnych do wydruku tracąc wiele z nich? Czy może lepiej zachować w miarę modułowość elementów z projektu oryginalnego?

Jak jest u poszczególnych projektantów i wydawców wiemy, ale biorące się kolejne gnioty i niewypały wydawnicze chyba biorą się z w/w problemów: projekt 2D, nie sprawdzony przez kilku testerów wydawcy, dalej elementy z modułów rozrzucone po arkuszach przez wydawcę i w efekcie brak wielu z nich.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
21-12-17 17:04  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!


Zgadzam sie z ceva. Swietny temat. :-))) Bede tu zagladal

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
21-12-17 17:39  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ja swoje wnioski pisałem już w innych wątkach ale tu muszę z oczywistego tematu wątku umieścić swoje dwa wnioski (najgłówniejsze) : 1. okładki muszą zachęcać to wzięcia modelu na warszat poprzez fajne ukazanie obiektu , o np. taki lekki gniocik jest Syrena Bosto to trafiła mi pod nożyczki pod wypływem efektownego przedstawienia przedmiotu sprawy na okładce. 2. Podstawowa wycinanka moim zdaniem powinna umożliwiać sklejenie modelu bez koniecznego sięgania po dodatki laserowe. Chodzi o gąsienice, samoloty na lotniskowcach. Powiedzmy sobie szczerze że jednak jak już się bierze temat na warsztat to jednak te dodatki się dokupuje (no chyba że naprawdę susza w kieszeni). Ale jak się kupuje wycinankę na stoisku to nie zawsze się wtedy człowiek kieruje chęcią natychmiastowego zabrania się za dany model. I zwykle model idzie na górkę gdzie leżakuje , a nadmierne inwestowanie w leżakującą wycinankę nie jest czymś miłym.

 
21-12-17 18:03  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Sven - jeśli wydawca w jakikolwiek sposób ingeruje w części na arkuszach to jest coś nie tak.
Projektant jest za to odpowiedzialny. Może mieć wytyczne drukarskie, ale to właśnie on odpowiada za to by wszystkie części modelu były w wycinance. I tłumaczenia w stylu "a bo wydawca grzebał w arkuszach" jest nie do przyjęcia po ewentualnej wtopie.

Pisać można a i tak do wielu "projektantów" nie dotrze ;-)
Dla coraz większej rzeszy projektujących szybka kasa jest ważniejsza niż pasja jaką jest modelarstwo.

 
21-12-17 18:05  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
megami   

A ma osobiście prośbę tylko do jednego wydawnictwa (wiadomo którego) - o oznaczanie dodruków cyfrowych.

 
21-12-17 18:25  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

We wiadomym wydawnictwie ostatnio wszystko jest drukowane w offsecie, więc raczej nie ma czego oznaczać. Nawet wagony i ciuchcie są offsetowe teraz.

 
21-12-17 19:13  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
megami   

Powiedzmy że szukam offsetowego Ise czy Akagi i już zaczynają się schody bo sprzedający z drugiej ręki na Alledrogo nie wiedzą co mają...

 
21-12-17 20:38  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
pawcio37   

Szkoda że nie ma offsetowej SM42, St43, Tkt48,wagonu 111a oraz na nowo wydanego wagonu 202L. Projektanci mogli by również prawić wózek starego typu w wagonach towarowych tj 1XTa a nie klepać nie dość że uproszczony to jeszcze niezgodny z rzeczywistością.

Post zmieniony (21-12-17 20:42)

 
21-12-17 21:00  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A ja mam prośbę bardzo techniczną, do wydawców i projektantów okrętów którą już lata temu tu na forum wygłosiłem - o rzetelne rysunki olinowania. Zwykle jest tak, że mamy zbliżenie na czubek masztu i odchodzące od niego promieniście strzałeczki, które giną w nieznanej przestrzeni. Trzeba sięgać po literaturę uzupełniającą, grzebać w internecie (czego nie lubię) żeby dojść prawdy.
Model powinien być opracowany w miarę możliwości zgodnie z konkretnym momentem historycznym, a więc ogromnie dużo zależy od projektanta - znalezienie takich zdjęć i źródeł, gdzie widać dokładnie miejsca mocowania wszystkich linek.

Co do elementów laserowych, kółek itp - i tak ich nie kupuję bo zrobienie wszystkiego od zera właśnie daje mi radość - więc apel o takie opracowania, żeby można było jak najwierniej odwzorować i te elementy (chyba, że należę do mniejszości, to trudno).

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
21-12-17 21:12  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
zenek   

No nareszcie. TO JEST WĄTEK DLA MNIE!

 
21-12-17 21:40  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Niewielka nadzieja, ale napiszę.

Przy szablonach z drutu w modelach statków i okrętów, miło byłoby przeczytać informację na jaki kolor dany drut pomalować, bo dochodzenie tego z czarno-białych zdjęć historycznych jest trudna. O ile w ogóle dany element na zdjęciach się wypatrzy.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
21-12-17 22:32  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A ja bym chciał kalkomanie dla malujących modele. I numery, ewentualnie nazwy farb, choćby tylko do trafiania retuszu. No i żeby się zgadzały części, a nie, że teraz muszę odrysowywać i dorabiać. Troche to słabe. A co do opracowań jeszcze, faktycznie, fajnie by było, gdyby rzetelnie opracowywać modele, według dokumentacji, stanu na konkretny rok. Choć ja aż tak restrykcyjnie nie podchodzę do tego, że na przykład na "Błyskawicy" trzeba te drzwi w lewo 3 mm, bo to już nie będzie "Błyskotka". Niemniej jednak są modele, gdzie trzeba sporo nasztukować, żeby oddać faktyczny wygląd, przypomnijcie sobie relację Cevy z budowy "Zary".

Post zmieniony (21-12-17 22:33)

 
21-12-17 22:53  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
pawcio37   

vansen a do czego brakuje ci kalkomanii? Sprawdzałeś na stronie GPM?

https://sklep.gpm.pl/akcesoria/kalkomanie/1-25

Co do opracowania modeli to masz rację niestety pan projektant/autor wykonujący projekty dla pewnego wydawnictwa nie przyjmuje krytyki że coś źle wykonał i że coś trzeba poprawić. Mi jak napisałem na forum o ST43, że ma błędy już na poziomie wręg dachu pudła a inny kolega z forum o chyba silnikach że oklejka wręg jest za mała to erratę po cichu przesłał mina email (choć i tak było to skopane choć mniej). Szkoda że nie udostępniono tego na stronie wydawnictwa. Nie wiem czy tak mało czasu mija od opracowania modelu do jego wydania, że błędów nie można poprawić czy bardziej tu chodzi o ilość opracowanych modeli czyli de facto tantiemów?

Post zmieniony (21-12-17 23:10)

 
21-12-17 23:17  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Sądząc po ilości zapowiedzi pewnego wydawnictwa nie idą w jakość ;-)

 
21-12-17 23:56  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie chce mi się drugi raz pisać szczegółów, ADW Model, EU07 1:45 ma mnóstwo baboli. Gdyby nie to, że w zeszłym roku, po latach ślinotoku na ten pojazd, zaszalałem se na urodziny, to wykonałbym na nim "manewr Cevy".

 
22-12-17 00:35  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Vansen - a czy wiesz, że kalkomania (przyzwoitej jakości) podnosi cenę modelu o 100%? Ceny w firmach drukujących kalkomanie są obecnie po prostu kosmiczne. Druk arkusika kalki o wymiarach 10x15 cm (kilka kolorów) to w zasadzie koszt taki sam, jesli nie większy druku offsetowego całego modelu. Przy większych kalkomaniach (powierzchniowo) cena rośnie w postępie geometrycznym.

 
22-12-17 00:55  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tego nie wiedziałem.

 
22-12-17 09:01  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Do w sumie małego samolotu w skali 1:32 cena przykładowa za kalkomanie to http://www.sklepy24.pl/sklep/jadarhobby_pl/produkt/peddinghaus-1515-1-32-fw-190-a5-maj-hermann-graf-erg-gr-ost-frankreich-na-zam-for-order-/30704
Do lokomotywy w 1:25 tyle https://sklep.gpm.pl/akcesoria/kalkomanie/1-25/st-43-pkp-1/25-kalkomania

 
22-12-17 09:12  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Halogen - wszystko się zgadza. Zobacz ile kolorów jest w kalkomanii do Foki a ile do parowozu. Za każdy kolor płaci się dodatkowo. I za każdy centymetr. No i jeszcze jedno - w tej chwili minimalna ilość kalkomanii w druku na sicie to 350-400 sztuk. Choć np. Cartograf daje takie ceny, że poniżej 1000 się nie opłaca zamawiać.
Można rzecz jasna drukować na drukarkach, alpsah itd, ale wtedy jakość i trwałość jest jaka jest.

Post zmieniony (22-12-17 09:31)

 
22-12-17 12:29  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Można zamawiać dużą ilość i zmuszać do zakupu wraz z modelem. :) nie drukowac oznaczen, dokladac arkusz i podwyzszac cene :)

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
22-12-17 13:46  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Ja mam kilka próśb i wniosków dla mniej doświadczonych modelarzy
- podanie numerów farb malowania danego modelu
- większa ilość rysunków może być w pdf aby obniżyć koszt druku wycinanki
- udostępnienie źródła dokumentacji na podstawie którego powstała wycinanka o ile jest to
możliwe

--
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las


 
23-12-17 11:05  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Temat foliowania modeli wysyłanych do empiku przez wyd.Answer/Angraf był wielokrotnie poruszany i w zasadzie jest niby nie do ruszenia ?
Byłem wczoraj w empiku - no wreszcie jest Merkava IV, druciak i Spit - ofoliowane jak zwykle. O ile w przypadku tych dwóch ostatnich modeli przy odpowiednim dotykaniu : ) można coś tam podejrzeć - to w przypadku Merkavy jest problem, bo jest szczelnie ofoliowana. W sumie prosta sprawa trzeba pójść do obsługi i poprosić o rozfoliowanie... i tak zrobiłem z zastrzeżeniem, że nie wiem, czy dokonam zakupu. Człowiek za ladą się troszkę zmieszał. ale zaraz rezolutnie stwierdził, że się pójdzie spytać i się spytał... nie można rozfoliować, bo nie mają takiej folii i maszyny do zafoliowania i ja to rozumiem, no taka firma może nie mieć : ) Może to tylko przypadek i płochliwy personel, a może w innym empiku da się, ale jakoś już mi się nie chciało sprawdzać.
W sumie to niech leży, może pojawi się ktoś odważny i zrobi samowolkę, ale znam opowieść, że przyszedł ochroniarz i pan, który tak się rozpanoszył dostał wilczy bilet na ten empik - serio.
Zdaję sobie sprawę, że zawartość modelu można zobaczyć w innych miejscach - na forum, na konkursach, u innych wydawców, czy znajomych modelarzy, którzy akurat mają dany model, ale jednak coś z tym chyba warto zrobić.
Z drugiej strony jest ponad 240 salonów empik -nie wiem, czy do wszystkich trafia oferta modeli tego wydawnictwa, ale jakby tak w prawie każdym rozfoliować modele to straty mogą być, ale z drugiej strony inne wydawnictwa nie mają z taką logistyką problemu, no to reasumując - da się jakoś temat ogarnąć, czy temat foliowania modeli z tego wydawnictwa to temat na wieki wieków zamknięty ?

Post zmieniony (23-12-17 11:18)

 
23-12-17 11:31  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Halogenie drogi - pozwolisz, że wtrącę swoje trzy grosze do tematu poruszonego przez Ciebie.
Na poczatek - masz ŚWIĘTE prawo samemu rozfoliować model i obejrzeć jego zawartość!!! Ten motyw przerabialem niejednokrotnie w księgarniach i w Empiku. Nie dotyczy on wprawdzie modeli, a komiksów, których jestem wielkim fanem i które kupuję często. Ceny zazwyczaj zblizone lub wyższe niż modeli. Wydawcy komiksów, tak jak Answer, większość swoich produktów foliują. Głównie ma to zabezpieczać towar na czas transportu. Niejednokrotnie musiałem rozfoliować samodzielnie publikację, zanim ją kupiłem. Nie dam 150 czy 200 pln za coś, co nie wiem jak wygląda w środku (zarówno w przypadku modeli jak i komiksów to co na arkuszach jest istotne nie mniej niż okładka, nawet najładniejsza). Dwa razy (na chyba dwadzieścia) zwrócono mi uwagę, że nie nie mogę tego robić, bowiem 'nie po to wydawca zafoliował, żebym ja tą folię zdejmował'. Na coś takiego zazwyczaj tylko wybucham śmiechem. Jako konsument nie mam obowiązku kupowania kota w worku. Mam prawo zajrzeć do środka i przejrzeć zawartość. Przy okazji - zwrócono mi uwagę w księgarni Bookszpan (ale tylko raz - za kolejnym juz nikt nie interweniował) oraz notorycznie przypieprzano się w Matrasie (ale ich już na szczęście szlag trafił). W Empiku natomiast nikt się nie przejmuje, że ktoś rozfoliuje towar (no chyba, że są to pojedyncze, nie zszywane czy sklejone arkusze czy karty w woreczku - wtedy problem) - zdają sobie sprawę, że konsument ma takie prawo i koniec, kropka.
pozdrawiam

 
23-12-17 12:07  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Sewerynie najdroższy z najdroższych, no chyba czytałeś to co ja wcześniej napisałem - jak widać nie zdają sobie sprawy z praw konsumenta - ja naprawdę nie zmyśliłem całej historii. I jeszcze jedno Sewerynie - to powiedz to na przykład Red.Nacz. "MO", że można dowolnie bebeszyć z folii na przykład Numery Specjalne Modelarstwa Okrętowego w których znajdują się modele kartonowe - właśnie taki rozbebeszony model NSMO leżał sobie w empikowskim dziale Hobby, a model kartonowy okrętu podwodnego wyciągnięty z tego numeru znalazłem całkiem przypadkiem między zupełnie o innej tematyce czasopismami w drugim końcu regału - i to jest według ciebie w porządku ?

Post zmieniony (23-12-17 12:08)

 
23-12-17 15:20  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Halogenie, pytałem kiedyś Łukasza czemu w folie modele pakuje. Tak jak napisałem - to ochrona nie przed klientem, ale na czas transportu. Nie musisz iść się pytać czy mozesz, czy też prosić o rozfoliowanie. Po prostu zrób to samemu, przy regale. Kluczem, a najlepiej, żeby nie uszkodzić nożykiem (ja wiem, nie każdy z kosą chodzi na zakupy ;) ). A jak ktoś się przypieprzy, to powołujesz się na swoje prawo konsumenta i po zabawie :))). Mają OBOWIĄZEK udostępnić zawartość klientowi.

 
23-12-17 15:35  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Za dużo cudowania. Zwykle dziś się ma przy sobie kluczyk samochodowy. Nawet nie trzeba rozcinać po całości, lecz tyle byle przedrzeć folię i dalej to już idzie z górki. Ale swoją drogą to chyba to foliowanie trochę chroni model przed nadmierną liczbą obejrzywaczy. Bo pamietam jak polowałem po empikach (poczułem sie wtedy prawie jak poszukiwacz MM-a za czasów komuny) na Mercedesa strażaka i wtedy jeszcze Answer nie dawał foli, to trafił mi się mocno zmaltretowany przeglądaniem egzemplarz. Tak że szybciej kupują towar ci co decydują się na szybkie zdarcie foli . A tak to modele w empiku bez foli przechodzą przez nadmierną ilość rąk. Zdaje się że Zajonc Poziomka tą samą strategię stosuje , bo na stoiskach przykonkursowych ma towar w koszulkach. I stopień bezproduktywnego przeglądactwa sie znacznie zmniejsza.

 
23-12-17 15:48  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Z tego co wiem, to Answer tak zapakowane modele wysyła tylko do Empiku oraz za granicę. W bytomskiej księgarni są te same modele, tyle, że bez folii. W koszulkach właśnie.

 
23-12-17 16:21  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zapraszam do księgarni Mercurius w Gliwicach. Wszystkie modele, a sporo tego, eksponowane w pudłach, w koszulkach. Można powyciągać, pomacać, powąchać i pomietolić ile się chce.

 
23-12-17 17:45  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

W Mercuriusie bywam, robię tam zakupy zarówno książkowe jak i modelarskie. No a poza tym znajomy jest jej kierownikiem ;)

 
23-12-17 18:11  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Bardzo przepraszam, ale chyba nie będziemy teraz w tym temacie zajmować się omawianiem jakimi narzędziami należy otwierać zafoliowane modele kartonowe wyd. Answer i w którym mieście można pooglądać modele kartonowe w koszulkach - nazwa tematu jest chyba precyzyjnie sformułowana, czy nie ?
Seweryn chyba nie myślisz, że pierwszy raz byłem w empiku i pierwszy raz chciałem zobaczyć jak wygląda model z wyd. Answer/Angraf - raz pozwalano rozfoliowywać model innym razem nie, ale zawsze proszono, aby model przynieść z powrotem do zafoliowania.
Szkoda, że w XXI wieku nie ma innego sposobu dostarczania modeli do empiku tylko foliowanie pojedyńczych egzemplarzy, nie wiem w jakich kapsułach dostarczają do empiku swoje modele inni wydawcy, że modele są niezafoliowane - to tłumaczenie do złudzenia niestety przypomina problem z oznaczaniem przez was czytelnie na okładce, czy model jest drukowany w offsecie czy w cyfrze, podobnie sprawa ma się z okładkami z napisami tylko w języku angielskim.
Podsumowując dalej będą modele foliowane ?

 
23-12-17 21:36  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Halogen - głównym problemem nawet nie jest transport do Empiku przez firmę outsourcingową, tylko to co się dzieje z towarem w Empiku zanim trafi na półkę. Najczęściej właśnie na tym etapie ulega zniszczeniu lub uszkodzeniu. Wydawca magazynu Okręty Wojenne pokazywał mi zwroty z Empiku (niesprzedane egzemplarze, a często nawet takie, które nie opuściły magazynu). Nadają się tylko na makulaturę, bo nawet za pół ceny ich już nie da się sprzedać. Spora sterta takich zwrotów leży u mnie w domu.
O ile jeszcze w przypadku czasopisma da się poczytać coś co jest pogniecione lub podarte, to model w takim stanie jest bezużyteczny. Właśnie z tego powodu Answer daje do Empiku niewielki stosunkowo nadział, zawsze zafoliowany i to ze sporym opóźnieniem w stosunku do sklepów internetowych.

Post zmieniony (23-12-17 23:28)

 
23-12-17 23:51  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Piotr Murawski 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Proszę aby projektanci, zaznaczali np. krzyżykiem środki okręgów. To bardzo pomocne dla osób korzystających z cyrkla do wycinania. Proszę też o nr farb dla osób malujacych modele.

Post zmieniony (23-12-17 23:55)

 
24-12-17 00:16  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Nr farb dla malujących modele ? Do retuszu to rozumiem...ale do malowania ? Sensu nie widzę :-/

 
24-12-17 08:19  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Seweryn sorry, ale kolejne wersje w którym momencie folia zabezpiecza modele kartonowe przed zniszczeniem w empiku już mnie mało interesują - oczekiwałem tylko odpowiedzi, czy taki sposób eksponowania modeli z tego wydawnictwa będzie kontynuowany - nic więcej.

 
24-12-17 09:38  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Halogen - tak, będzie; znaczy się Łukasz będzie nadal dostarczał do Empiku towar w folii. To już zależy od sprzedawcy w jaki sposób eksponuje towar. Zakładam więc, że nadal będzie to wyglądało tak samo.

 
24-12-17 09:44  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No i nie ma sprawy.

 
24-12-17 14:52  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
pawcio37   

Przemek to w takim razie mam pytanie - malując cały model np Topas 2AP jakich kolorów użyjesz (jakiej firmy) by uzyskać odpowiedni odcień adekwatny dla pojazdów wojskowych państw Układu Warszawskiego?

Post zmieniony (24-12-17 14:55)

 
24-12-17 15:07  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Jeśli malujesz pędzlem to Humbrola, Hataka (seria Blue) lub Pactrę. Jeśli aerografem, to Gunze lub Tamka. Dobre są też nowe farby Hataka (seria Orange). A co do koloru, to polski zielony trzeba sobie skonfrontować ze zdjęciami i rozkminić, czy farba była fabryczna czeska (jaśniejszy kolor, zieleń wpadająca w szarość lekką) czy też juz po remoncie u nas (oliwkowozielony lub ciemnozielony).

 
24-12-17 15:11  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Pawcio - na pewno sięgnął bym po paletę farb MIG-a lub AK-interactive. Mają nawet gotowe zestawy farb do danego okresu walk...

Post zmieniony (24-12-17 15:12)

 
24-12-17 15:22  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn F.   

Przemek - na produkty Ammo MiG i AK radzę uważać. One mają naprawdę niewiele wspólnego z rzeczywistymi kolorami. Są za to bardzo efektowne. Rzekłbym nawet, że efekciarskie. To właśnie z zestawu AK dowiedziałem się (sic!), że w latach 60tych i 70tych polskie samoloty - Mig-17 i Mig-21 były nie aluminiowe lub srebrne a jasnoszare !!! Czeskie i sowieckie zresztą też :)))
Do tego jak źle trafisz to farba NIGDY nie wyschnie (wiem z własnego doświadczenia).

Post zmieniony (24-12-17 15:28)

 
24-12-17 15:32  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Cóz Seweryn może masz rację. Ja siedzę w pancerce II wojny światowej i takich kolorów używam od Miga od dłuższego czasu. Jeszcze się nie zawiodłem. Wiadomo że kolor wygląda inaczej na czysto ze słoika, a inaczej po zabiegach kosmetycznych.

Owszem zdarzyło się że farby były trefne i tak jak piszesz nie wysycha, zapych aero i takie tam ;-)

Jeśli chodzi o sam fakt podawania kolorów do wycinanki dla malujących modele to nie ma co oczekiwać że ktoś będzie się fatygował o ich podanie. Niektórzy to mają problem żeby poprawnie model zaprojektować :D To jakich kolorów i jakiej firmy się użyje powinno zależeć od wykonawcy modelu.

 
24-12-17 15:46  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
pawcio37   

Dziękuję Panowie za odpowiedz. Każdy z was użył innych firm więc to co napisał Piotr Murawski ma sens by była informacja co do firm i kolorów jakie należy użyć. Kiedyś jak sklejałem model mostu całkowicie wycinany laserem z tektury piwnej/ białego kartonu z Answera była taka informacja jakie nr farb z jakiej firmy użyć co jak sprawdziłem z rzeczywistością było zgodne.
Co do mojego pytania to maluję tylko areo i używam farb Pactra jako nadające odcień przed ostatecznym kolorem (FS34087) lub nawet jako ostateczny kolor ponieważ są dość dobrze odporne na zmywanie alkoholem izopropylowym (czyszczenie przed nakładaniem kolejnej warstwy dla polepszenia adhezji) w odróżnieniu od farb hiszpańskich czy japońskich. Używam też farb Lifecolor (FS34088 UA05 i UA03) i Hataka (A111, A112 i A113) i szczerze polecam ze względu właśnie na realność odcieni.
Ale podsumowując musiałem dobrych kilka sztuk farb przetestować i wydać pieniędzy by w końcu znaleźć odpowiednie kolory więc gdyby takie info było zawarte w wycinance to ułatwiło by sprawę modelarzom zarówno tym bez doświadczenia w malowaniu jaki tym co już nie jeden model popełnili.

 
24-12-17 16:58  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

>Do projektantów: czy lepiej projekt 2D z Corela, czy 3D to raz, następnie w obu przypadkach: czy projektant jest w stanie sprawdzić sam swój projekt na wydrukach z domowej drukarki.

Jest w stanie. Pod warunkiem, że się do tego przyłoży.

--
pozdrawiam
Piotr


 
24-12-17 22:43  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ja jednak bardzo bym prosił o merytoryczne wypowiedzi ściśle dotyczące tematu - proponuję założyć sobie temat o jakości i rodzajach farb, którymi można malować modele kartonowe : )

 
25-12-17 19:45  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Seweryn 

 

pawcio37 pierwszy raz słyszę o myciu lakieru alkoholem przed nakładaniem kolejnej warstwy :) ciekawych rzeczy się tu można dowiedzieć.


Aero - tylko Gunze/Tamiya/Hataka C , pędzel tylko Vallejo. Pactra wersja niskobudżetowa, wyśmiewana na forach. Moim zdaniem Pactra to dobre farby do aerografu i pędzla.

--
Seweryn

 
25-12-17 19:46  Odp: [P] Pytania i uwagi do projektantów i wydawców modeli kartonowych.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Seweryn nie zrozumiałeś co napisałem powyżej ?!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024