FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-11-03 22:20  Monitor gdański ''Warszawa'' - SuperModel
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Szukając jakiegoś w miarę prostego modelu (chociaż jeśli o mnie chodzi to takowego nie ma) postanowiłem poznęcać się nad monitorem Warszawa. Jak na razie nie natrafiłem na żadne problemy i pewne niedociągnięcia biorę na karb mojego niedoświadczenia i bardzo długiego rozbratu z papierowymi pływadłami. Jedyne co mi się rzuciło w oczy jeśli chodzi o wady to niezupełnie jednakowy odcień dwóch części pokładu. Powyższa fotka to widok szkieletu z góry.



Post zmieniony (30-03-09 18:29)

 
25-11-03 22:21  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Widok szkieletu z dołu.

 
25-11-03 22:23  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
A to już szkielet oklejony burtami, poszyciem dna i pokładem. Co ciekawe burty i poszycie to jedna część.

 
25-11-03 22:25  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Wyglada bardzo ładnie. Będzie ciekawy model! W jakiej jest skali i jaką ma długość?

 
25-11-03 22:26  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Tym razem spód rufy okrętu oraz "przyrząd" do retuszu krawędzi. Jeśli chodzi o pastele olejowe to polecam jak najbardziej. Sprawdzałem kredki akwarelowe i jednak przychylam się do pasteli (w Auchan w Gdańsku po 14 zł za 36 kolorów).

 
25-11-03 22:30  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
I ostatnie jak na razie zdjęcie, gdyż szybkie postępy w stoczni mocno oprotestowuje żona i dwumiesięczna Małgosia. Pozdrawiam, w miarę postępu prac postaram się zamieścić kolejne zdjęcia.

 
25-11-03 22:32  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Model w skali 1:100 wydawnictwa Super Model, długość 34,5 cm.

 
26-11-03 07:47  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Fajne. Też się zabieram za niego (tj. za "Toruń"), według własnego projektu. Bedzie miał wygląd po modernizacji z 1938/39 roku, z kazamatą na śródokręciu.

 
26-11-03 07:59  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
KOALA 

 

Wlodek a moze bylbys tak harytatywny i dal sciagawke dla Kolegow ??????

G' day Mate
welkome down under

 
26-11-03 08:22  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No właśnie! Też byłbym zainteresowany. Zwłaszcza, że zbyt wiele materiałów do ORP "Toruń" nie znalazłem. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie materiały do niego.

Pozdrawiam

 
26-11-03 08:54  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wg. własnego projektu znaczy, że to będzie moja "radosna twórczość". Po prostu po modernizacji bardziej mi się podoba i chyba "obiektywnie" jest ciekawszy.
Materiały skserowałem sobie dzięki uprzejmości Michu (Modelarz nr 2,3 i 4/98), ale można też zamówić w redakcji. Sam też zamówiłem, bo rysunki mam już pokreślone (przeskalowywałem) a chcę mieć plany "na pamiatkę". Kserowanie ksera jest mało celowe - daje nieczytelne zdjęcia.
Co nieco mozna pooglądać na stronie http://private.psi.com.pl/pmw/start_n.htm.
którą juz wielokrotnie tu prezentowałem. Inne zdjęcia mozna znaleźć w książkach "Marynarska odyseja" Cz. Tomczyka, "Wielkie dni małej floty", "Flotylla rzeczna" J.W. Dyskanta i podobno w Morzu z lat 70-siątych (artykuły M. Kuligiewicza). Czego ja jednak nie widziałem.
Modele monitorów (będę robił też Kraków) aż się proszą, żeby wsadzić w nie silnik i zwodować na jakiejś (odpowiedniej do skali rzece). Rzekę w skali 1:50 już dobrałem.

 
26-11-03 08:57  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jeszcze raz adres http://private.psi.com.pl/pmw/start_n.htm

 
26-11-03 08:57  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

No, no piękny modelik. Ładnie i czysto sklejany. Nic tylko chwalić. Piotrek, daj jakiś opis budowy. Zawsze to zwiększa wartość relacji ;-)))). Pozdrawiam i życzę więcej czasu na zabawę z monitorem.... .

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
26-11-03 11:07  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Nie wiem, czy nie zaśmiecamy tego wątku, jeśli tak to przepraszam.
Poprawny link do ORP Toruń:
http://private.psi.com.pl/pmw/rzeczne/torun/torun.htm
Jest tam rysunek, ale nie sprawdzałem, czy poprawny. Jednak do rozwiązania są jeszcze dwa problemy: boczne pływaki zmniejszające zanurzenie - nie ma ich na żadnym rysunku i kamuflarz, który okręt miał na pewno w 1939r. (może wcześniej?).

Pozdrawiam

 
26-11-03 12:30  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Kiedyś zasatanawiałem sie nad kolekcją monitorów: ORP Kraków z MM, Żelaźniakow z MM i właśnie ORP Warszawa (Pro-Model ?). Kłopoty ze zdobyciem Żelaźniakowa ostudziły entuzjazm, ale po tych zdjęciach widzę,że warto skupić się na "Warszawie".

 
26-11-03 12:36  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kamuflarz zrobię taki jak byl na czołgach. Problemu pływaków jeszcze nie rozwiązałem. Widać je na zdjęciu w Modelarzu, ale nie ma części podwodnej. Zdaje się, że to były doczepiane konstrukcje, więc od biedy model może sie obyć i bez nich. Co prawda na zdjęciach wyglądają raczej na przyspawane.

 
26-11-03 17:29  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Bodek   

Jaćko napisał:
Kłopoty ze zdobyciem Żelaźniakowa ostudziły entuzjazm,

Jeśli chcesz, mogę ci go dać

 
26-11-03 17:36  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Lukas 

 

Mój tato właśnie go kończy - postaram sie umiescic jakies fotki ale pewnie pod koniec tygodnia - pozostało mu do zmeczenia tylko olinowanie - poza tym model klei sie świetnie a cena to wogóle śmiech

Kleje bo lubie :)

 
27-11-03 08:15  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Dosyć długo szukałem na Allegro, również tutaj na giełdzie i giełdzie na Gryfhobby i nie znalazłem, Bodek spadłeś mi z nieba, wysłałem ci odpowiedź na priv.

 
27-11-03 16:01  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Radek Zamość 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

U mnie w kiosku to on nadal leży :P

 
27-11-03 19:33  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Radek Żelaźniakow w kiosku ??????
Mole go do 81 nie pożarły ???????
;o)

 
27-11-03 19:47  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Kinio 

 

Leży pod ladą, bo się po niego nikt nie zgłasza... :)

Kinio GG :1789427

 
27-11-03 20:19  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Jaka jest cena wywoławcza ;o)

 
28-04-04 19:14  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
tygrys 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Odświerzam wątek bo przymierzam się na dniach do tego modeliku, a tu ani widu ani słychu od jakiegoś czasu w tym temacie!!! Podzieliłbyś się Piotrze dalszymi postępami nad tym sympatycznym modelikiem :)

 
29-04-04 08:40  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

W tak zwanym międzyczasie pokazało się tu http://www.okretywojenne.pl/ow/foto/?aid=13&gid=1&iid=8#img zdjęcie zmodernizowanego ORP "Toruń"

Pozdrawiam

 
29-04-04 21:07  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Chętnie pociągnąłbym ten wątek dalej, ale stan prac na dzień dzisiejszy jest dokładnie taki sam jak na ostatnim zdjęciu. Chyba do Ciebie będzie należało kontynuowanie fotorelacji, bo córka ma już osiem miesięcy i nie zamierza raczej w najbliższym czasie umożliwić mi dokończenia rozpoczętego dzieła. Pozdrawiam. UWAGA! Jeśli ktoś ma zamiar odpocząć od modelarstwa niech zrobi sobie dzidziusia. Efekt murowany!

 
02-05-04 23:47  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Witold   

W tym monitorze to schody zaczynają się od wykonania rufy. Bardzo ładnie się ona prezentuje na powyższych zdjęciach, ale dalej będzie jeszcze trudniej. Zabawne są rurki tzn. części 13.b, 15, 16, 17, których za nic się nie uda skręcić z wykreślonych siatek. Próba skręcenia kończy się rozwarstwieniem kartonu, co w tym przypadku jest zaletą, bo cieńszy papier łatwiej ukształtować, ale i tak jest to trudne. Część 18 powinna być płaskownikiem, a przy niej jest symbol oznaczający, że to kolejna rurka. Po tych doświadczeniach raczej proszę nie wierzyć, że ten model jest dla każdego, bo to nieprawda. Jest on raczej dość trudny.

 
04-05-04 07:50  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Panie Witoldzie to bardzo cenne uwagi. Większość zdjęć pokazuje model z najkorzystniejszej strony, i gdyby nie Pana opinia byłbym utwierdzony w zdaniu o łatwości wykonania bryły modelu. Niby zupełnie płaskie dno z niewielkimi tunelami napędów śrubowych, a jednak trzeba uważać. Czujnośc i jeszcze raz czujność.

 
04-05-04 14:49  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Gutor 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Mam ten modelik, ale teraz na warsztacie mam duuuuuuużo większy, może kiedyś się za niego wezmę :D

...

 
18-05-04 21:23  Re: [fotki z budowy] Monitor gdański "Warszawa"
Witold   

Przed przyklejeniem części 21 trzeba koniecznie dopasować tent (cz. nr 24), bo gwarantowany kłopot. Część 21 należy wycinać po wewnętrznym obrysie, bo w tencie nie uwzględniono grubości kartonu. Kolejny problem, to koło sterowe, które jest trudne do wycięcia i trzeba to robić bardzo ostrym skalpelem. Tutaj rozwarstwianie się kartonu mocno utrudnia dobre wykonanie tej części. Każde skaleczenie kartonu, gwarantuje odlot fragmentu części zakolorowanej. Poza tym wydaje mi się ono nieco za duże. Moja rada, to wykonać koło samodzielnie z pręcików z koncówkami zalanymi kroplą kleju, wykorzystując do połączenia papierowe obręcze. Również doradzam na tym etapie przykleić dzwon okrętowy cz.115. Potem będzie trudniej, bo to bardzo mała część. Wieżę artyleryjską skleić po obwodzie wręgi 31b, gdyż pasek boku wieży jest trochę za długi. Część 35a jest nieporozumieniem. Nie należy jej skręcać w rurkę, bo to się nie uda bez rozwarstwienia kartonu. Po rozwarstwieniu sklejona rurka ma zbyt małą średnicę i nie da się w nia włożyć końca lufy. Lepiej więc odciąć sklejkę i nakleić cz. 35a od góry na koniec lufy, bo brakujący kawałek oklejki i tak zostanie przykryty przez łoże działa.
Patrząc na sklejoną surówkę tego modelu, mam wrażenie, że karton użyty do jej sklejenia był inny niż ten, na którym wydrukowano model. Wymienione przeze mnie kłopoty z wykonaniem niektórych elementów oczywiście nie będą stanowiły większego problemu dla średnio zaawansowanego modelarza, ale trzeba uważać i się nie zniechęcać sklejanymi pchłami.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024