FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-02-17 10:10  [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Witam,
mam pytanie ws. aerografu. Nigdy nie używałem takiego urządzenia a czas chyba się przymierzyć do kupna.
Pytanie do osób, które mają do czynienia z aerografami. Nie wiem, czy któryś z tych zestawów: ten lub taki zestaw będzie w miarę ok? Bardziej myślę o tym na butlę gazową, bo tańszy (chociaż, jak tak teraz myślę, to koszta kuowania butli w końcu przekroczą kompresor...) ew. jeszcze takie coś
Nadmienię, że potrzebuję go do drobnych elementów takich jak maszty, lufy, relingi. Generalnie do drobnych elementów.
Proszę o rady.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
16-02-17 10:29  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Muszę Cie zmartwić. O ile można się posługiwać chińskim aerografem za stówę, to na kompresorze NIE OSZCZĘDZAJ! Butla z gazem to nie jest dobre rozwiązanie. 1) nie ma regulacji ciśnienia, 2) kiedy kończy się ciecz rozprężliwa w butli, zmienia się ciśnienie i robi pssst, które nie napędzi farby w aerografie.

Kompresor wybierz TYLKO ze zbiornikiem. Gwarantuje stałe ciśnienie i nie włącza się co 6 sekund denerwując Ciebie i sąsiadów z dołu.

Na początek przygody z aerografem polecałbym raczej taki zestaw: http://allegro.pl/kompresor-z-aerografem-do-malowania-as-186-k130k-i6395204577.html

Używam takiego samego aerografu i nie mam powodu do narzekań. Nie jest to iwata, ale można zrobić nim wiele. W tym zestawie masz dużą i małą dyszę (do farb o większej i mniejszej gradacji pigmentu). Aerograf ma trymer spustu, co jest bardzo fajnym narzędziem zwłaszcza na początku, kiedy jeszcze nie masz wyczucia i łatwo "przelać".

Kompresor ma regulator ciśnienia wyjściowego oraz filtr wilgoci (skraplacz). Najważniejsze, że ma zbiornik ciśnienia. Ja poskąpiłem i kupiłem bez zbiornika i szybko zacząłem żałować tej decyzji.

Są dwie drobne rzeczy, które warto dokupić:
1) mini filtr wilgoci,
2) szybkozłączka.
Oba ustrojstwa montujesz na aerku: aerograf>filtr wilgoci>szybkozłączka, a drugą końcówkę szybkozłączki montujesz na wężyku. Zyskujesz dzięki temu łatwość demontażu aerografu do mycia czy schowania go; zyskujesz dodatkowe zabezpieczenie przed "smarknięciem" wodą w trakcie malowania. Choć filtr wilgoci jest na kompresorze, to i w wężyku w bardzo wilgotne dni para potrafi się skroplić.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
16-02-17 10:40  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Aha – unikaj aerografów ciągnących farbę z dołu i z boku. Są kłopotliwsze w czyszczeniu, a te ciągnące farbę z dołu wymagają więcej farby. W przypadku farby podawanej z góry wystarczą 3 krople, żeby pomalować detal.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
16-02-17 11:23  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Mam zestaw z linka podanego przez Vikinga. W rękach laika i amatora jakim jestem sprawdza się doskonale.

 
16-02-17 11:43  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Też używam aktualnie takiego zestawu jak proponuje Viking_BB . Sprawuje się super.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
16-02-17 12:16  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Do małych elementów wcale nie ma sensu kupować aerografu. Bo pędzlem bez trudu się dobrze pomaluje.

 
16-02-17 12:21  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Ale on pyta o aerograf a nie pędzel...

 
16-02-17 12:31  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Kalafior :):):)

Z ciekawością zaglądam bo też dorosłem już do zakupu zestawu

--

Post zmieniony (16-02-17 12:59)

 
16-02-17 13:47  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Oczywiście, że pędzlem pomaluję i tak maluję już 20 lat, ale myślę, że już pora nabyć jakąś zabawkę do malowania.
Dzięki za opinię co do aerografów, jednakże 400pln, za który zaproponował Viking, to dość droga impreza, zważywszy na fakt, że owe urządzenie nie było by zbyt często używane, ze względu na charakter mojego sklejania jakim jest "standard" , dlatego szukałem alternatywnych opcji, czytaj - tańszych.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
16-02-17 14:14  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Tak jak tam wyżej napisane. Ważniejszy aerografu jest kompresor. Masz dobry kompresor ze zbiornikiem to sobie poradzisz najtańszym aerografem. A najlpeszym aerografem nie będziesz zadowolony jak nie masz dobrego żródła powietrza.

 
16-02-17 14:26  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

A może taki?

 
16-02-17 15:50  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Dobre aero ma początek jest w cenie za 100 zł np TG180/BD 180
Drugi bardzo dobry aero to H&S Ultra za ok 300 zł

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
16-02-17 18:56  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
ash77   

Ja zrobiłem coś takiego https://majsterkowo.pl/kompresor-do-aerografu/ .Sprawdza się i jest praktycznie bez głośny i tani.

Post zmieniony (17-02-17 05:05)

 
16-02-17 19:35  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Moim zadaniem wszystkie aerografy dostępne na rynku ( opadowe) ze zbiorniczkiem na górze są godne polecenia. Na logikę, większość to chińszczyzna ale gdyby były niezdatne do użytku to nawet Chińczycy by ich nie produkowali. Jak napisali już przedmówcy, ważny jest tak naprawdę kompresor ze zbiornikiem wyrównawczym i reduktorem ciśnienia żeby na aero podawał jednostajne ciśnienie bez "strzałów" Taki sprzęt to podstawa, kiedyś kolega Marek mi pożyczył kompresor SENCO PC1010 za jakieś nie więcej niż 800pln i byłem zachwycony jego możliwościami. Piterpanzer na WSMK też malował na tym kompr. A to jest turbowymagający gość ;) Dał radę jak zawsze Tak że Kolego, jeżeli Ci zależy na dożywotnim sprzęcie to wyłóż 1100 albo lepiej na isumiyę z kompletem o-ringów na zapas. Albo kup dobry kompresor i pierwszy lepszy areograf poniżej 100 pln z dyszą w zależności od Twoich potrzeb. Do dużych powierzchni powyżej 0,3mm

--
GG 6801515

 
16-02-17 22:15  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Za 300-400 zł już kupisz fajne kompresory bezolejowe. Jedyny minus to że są dość głośne.
Teraz zauważyłem że są tez cichsze, ale trochę przez to droższe. Np:
http://allegro.pl/cichy-kompresor-sprezarka-bezolejowy-magnum-jws-9-i6708871611.html
http://allegro.pl/bass-cichy-kompresor-bezolejowy-sprezarka-4l-8bar-i6702906057.html

Ja mam taki trochę warczy, ale ujdzie http://allegro.pl/kompresor-sprezarka-areograf-maly-lekki-cichy-i6016680418.html

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
16-02-17 22:45  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Piotr Murawski 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Kompresor można zbudować samemu bardzo tanio z agregatu od lodówki. Mam taki już ponad 10 lat i nie zamieniłbym na żaden inny. Jest praktycznie bezproblemowy i bezgłośny.

--

 
17-02-17 09:09  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Norbik71 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Nie mam dużego doświadczenia, ale ja kupiłem Kompresor firmy Dedra:
http://dedra.pl/pl/products/info/782/kompresor-mini-ze-zbiornikiem.html
Puki co jesem zadowolony - do kupienia w Castoramie za 350 PLN, Da się malować w sposób ciągły, a kompresor pracuje tak 30% czasu. Mam aerograf z dyszą 0,3mm

Post zmieniony (21-02-17 07:55)

 
17-02-17 09:57  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Ten co podałeś jest ok jak wiele podobnych konstrukcji.
Ma ta zaletę że jest dużo cichszy niż te co ja podałem. Nie zajmują dużo miejsca.
Z wad to tak kosmetycznie nadaje się tylko do malowania modeli.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
17-02-17 11:43  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Kupując aerograf trzeba jeszcze określić cel, do którego będzie używany...
Dobra, wiem przecież,że do malowania ;-)
Ale chodzi o to, czy chcemy malować duże powierzchnie np. lakierem bez barwnym wykańczającym powierzchnię modelu na koniec budowy ( jak to w moim przypadku), czy też chcemy malować model w wymyślny kamuflaż złożony z wąskich wężyków lub plamek...
W pierwszym przypadku wystarczy coś prostszego , w drugim coś wyższej klasy.
To mówiłem ja, Mariusz ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-02-17 12:59  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Dzięki wszystkim za zainteresowanie. Tak jak pisałem wcześniej, potrzebuję "psikadełka" do masztów i innych tego typu konstrukcji. Generalnie do niewielkich konstrukcji, żadnych kamuflaży, kadłubów okrętów itd. Dla mnie wydawał by się najlepszy aerograf DIY, mniej więcej coś jak zaproponował Technick. także szukam w miarę taniego rozwiązania.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
20-02-17 10:05  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Pyrrus 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Ehhh ja bym tak nie skreślał z listy tych kompresorów "bez butelkowych". Sam mam taki, do malowania czołgów spokojnie wystarczy, jest troszkę hałaśliwy ale bez przesady ;-) Tak więc potwierdzam słowa Mariusza zależy do czego go chcesz ;-) I zdecydowanie aerograf ładowany farbą od góry !

 
20-02-17 21:56  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Będę miał na zbyciu początkiem marca mój bezbutlowy kompresor. Więc, w razie czego, pisz – z kolegi modelarza nie zedrę.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
09-05-17 21:36  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
andre   

Witam !
Nie chcąc otwierać nowego tematu dopisałem się do kolegi.Zastanawiam się nad kupnem aerografu z kompresorem i mam dylemat który wybrać: http://allegro.pl/kompresor-modelarski-aerograf-af18k-2-wentylator-i6284684899.html ,http://allegro.pl/tlokowy-kompresor-aerografu-z-reduktorem-manometr-i6282777173.html#thumb/1 . Zabawę z modelarstwem rozpocząłem jeszcze w podstawówce. Po założeniu rodziny na jakiś czas odstawiłem klejenie modeli (w tym czasie trochę pokleiłem z przerwami a i zawsze jakieś powody się znalazły ) ale teraz powoli wracam do klejenia.Modele swoje kleiłem przeważnie w standardzie. Próbowałem coś tam waloryzować z różnym skutkiem.Z poprzednich lat zostało mi parę modeli sklejonych który stoją na półce ze względu na sentyment a inne rozdałem lub zostawiłem w modelarni która kiedyś była przy Loku..Na forum zarejestrowałem się niedawno ale od dłuższego czasu poczytuję wszystkie wątki i relacje z budowy modeli.Wiele ciekawych porad przeczytałem na temat budowy modeli i mam zamiar je zastosować powoli .

Post zmieniony (09-05-17 21:38)

 
23-08-17 14:09  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Witam,
odnawiam temat bo już na poważnie myślę o aerografie. Tak jak pisałem wcześniej potrzebuję takiego ustrojstwa do masztów, relingów, armat, generalnie do drobniejszych prac niż wielkich modeli B-17, B-52 , czy kadłubów pancerników w 1:200. Cały czas maluję pędzlem, ale prędzej czy później trafię na elementy, które będą wymagały większej precyzji w malowaniu. Nadmienię, że na zestaw mogę przeznaczyć +/- 300 PLN. Przeglądając allegro trafiłem na takie rozwiązania:
http://allegro.pl/kompresor-z-aerografem-fengda-do-malowania-orygina-i6736785578.html
http://allegro.pl/kompresor-modelarski-as-18-2k-aerograf-bd-130-0-3-i6873269179.html
http://allegro.pl/kompresor-z-aerograf-tg-130-areograf-do-areografii-i6340815893.html

Co myślicie?

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
23-08-17 15:17  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

We wszystkich trzech modelach mankament stanowi przegrzewanie się urządzenia. Przy ciągłym malowaniu (kompresor cały czas pracuje), urządzenie nagrzewa się do tego stopnia, że zaczyna śmierdzieć. Zgodnie z instrukcją nie może ono pracować nieprzerwanie dłużej niż 10 minut. W praktyce, schłodzenie go znowu do temperatury pokojowej trwa około 1 godziny. Jedyne rozwiązanie to wentylator komputerowy z trafo, zamontowany na jednym z krańców obudowy silnika, tam gdzie jest kratka wentylacyjna. Też tak przerobiłem swój, choć mam wersję z butlą. Ale na jedno wychodzi bo kompresor jest na tyle mało wydajny, że nie nadąża nabijać butli na zapas, nawet przy reduktorze ustawionym na 1,5 bara, więc pracuje bez przerwy.

No, więc jak to małych pierdół to polecam. Ale jak chcesz tego używać do dużych powierzchni to przemyśl zakup raz jeszcze.

 
23-08-17 21:40  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Koledzy o kompresorach ze zbiornikiem napisali już chyba wszystko i według mnie warto do niego dołożyć choćby ze względu na możliwość spokojnego polakierowania gotowego modelu. A kto wie, czy jednak zabawa aero nie spodobałaby Ci się na tyle, że zechciałbyś go używać nie tylko do małych detali.

Z mojego "riserczu" wynika, że bardzo korzystnie wypadają jeśli chodzi o stosunek cena/jakość - kompresory AS 186, AF186 (wersja z wentylatorem). W tym roku pojawił się też nowy model, o którym nie ma słowa w sieci. Model AS 316 z podwójnym wentylatorem. Co ciekawe model ten niewiele różni się ceną w stosunku do poprzedników. Jeżeli jednak zależy Ci na cięciu budżetu to jest też wersja bez zbiornika.

Co do aero to na początek polecane są "pseudo iwaty" - modele TG 130 lub TG 180 lub też wypuszczone jako bardziej "markowe" BD 130 lub BD 180. Najprawdopodobniej wszystkie te modele wychodzą z jednej i tej samej fabryki ale wydaje mi się, że choćby ze względu na grawer, wersja "markowa" przechodzi bardziej rygorystyczną kontrolę jakości. Mogę się mylić bo niestety nie mam porównania.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
23-08-17 22:41  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
pawcio37   

Jeśli chodzi o aerograf to wersja z grawerem i bez to jedno licho i lepiej kupić tańszy. Części w środku takie same i zamienne pomiędzy TG czy BD. Co do AS 186 zbiornik ma tendencję do szybkiego skraplania i często trzeba wypuszczać "syf " ze środka bo w przeciwnym razie szybko koroduje. Sam kompresor pomimo zbiornika nie ma zbyt dużej wydajności np do pomalowania czołgu 2 warstwami farby - kompresor pracuje dość często i nagrzewa się dość mocno (praca ok 25-30 min). Liczyłem również na jego cichszą pracę i niestety jest dość głośny i po 22:00 lepiej nie malować (w bloku) bo sąsiedzi będą walić do drzwi :)

 
24-08-17 13:06  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Dzięki Techick za podpowiedź. Wychodzi na to, że jak zwiększę budżet o 100pln będę miał już przyzwoitą zabawę z aero, a nie "naciaganą". A mam pytanie jeszcze, bo na aukcjach, do których podałem linki, jest napisane, że praca ciągła do 2h, a Kalafior napisał, że to tylko 10min. To jak to w końcu jest z tym czasem pracy takiego urządzenia?

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
24-08-17 13:35  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Co oni piszą na aukcji a co jest w instrukcji to dwie różne rzeczy. Wersja z wentylatorem - może i godzinę.
Wersja bez wentylatora, jaką mam (przed dodaniem wiatraczka) - 10 minut, tako rzecze w instrukcji. I zarówno obudowa cylindra jak i sam silnik nagrzewają się tak, że można się solidnie sparzyć. Nie mówiąc o tym, że urządzenie zaczyna po prostu śmierdzieć.
No ale jako rzekłeś, skoro chcesz malować tylko niewielkie elementy to nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań. Kupuj. Ja amator polecam.

Post zmieniony (24-08-17 13:37)

 
24-08-17 13:39  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Jak to się mówi: Skąpy traci podwójnie, a kilka razy się przejechałem. Także chyba zwiększę budżet, bo faktycznie mogę żałować później.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
24-08-17 19:51  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Tap-Chan 

 

Mam AS-186 i potwierdzam to, co Kalafior prawi. Po 20 minutach pracy lepiej nie dotykać kompresora gołą ręką. Co do wydajności, to mój na początku trzymał dobrze ciśnienie i włączał się tylko na chwilę. Ba, jak go zapominałem wyłączyć, to po 2 dobach potrafił się w nocy załączyć na pompowanie. Obecnie, po +/- 5 latach ponownie dopompowuje już po 4-5 godzinach, natomiast jak się już po chwili malowania w ciszy załączy tak działa nieprzerwanie, nawet na ciśnieniu 1 bar. Ja swoim nie boję się działać w nocy, działa tak, że nie budzi nikogo, nawet dziewczyny śpiącej za drzwiami. Ultra cicho nie jest, ale miałem kiedyś membranowca (o takiego o: http://www.artbud.pl/userdata/gfx/dbed8f9ed633872e895eba97edcfb245.jpg ) i to dopiero był hałas.

 
24-08-17 20:20  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
pawcio37   

Mój jest jednak dosyć mocno hałaśliwy (może zależy od wykonania - mój opisany jest Fengda oprócz AS-186 ) a nie jest to pierwszy kompresor jaki posiadam. Cichszy był już był mój pierwszy kompresor tzw Łukowiak (silnik na prąd stały 12V) jaki miałem od 1992 r i choć działał prawie non -stop (zbiornik wyrównawczy na poziomie 0,5l) to można było na nim pracować nawet i godzinę (nawet czasami i do 4 nad ranem) a temperatura cylindra (tłok był grafitowy) była dużo niższa niż w tym AS-186. Ogólnie żałuję że go sprzedałem bo jak teraz wspominam i porównuję do tego AS-186 to jednak był lepszy, ale stał przez kilka lat nie używany i się kurzył (korzystałem wówczas z kompresora malarskiego a hałasu nawet nie słyszałem bo stał piętro niżej w piwnicy)

 
25-08-17 10:02  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Na 90% zdecyduję się na ten AS 316, zostaje jeszcze kwestia samego aerografu, ale pisaliście, że wystarczy bd130. Dzięki za pomoc. Aha, jeszcze jedno, co jest potrzebne do czyszczenia aerografu?

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
25-08-17 10:08  Odp: [Technika] Aerograf, jaki wybrać?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Kup z Wamodu siuwaks do czyszczenia aero (do akryli oczywiście) i wystarczy. A tak naprawdę jak rozkręcisz i umyjesz natychmiast po malowaniu to wystarczy bieżąca woda z kranu i odrobina sumienności.

 
25-08-17 17:41  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
pawcio37   

Nie wiem co to jest ten "siuwaks", ale Wamod na stronie ma do akryli jedynie "Zmywacz do farb akrylowych" :)
Patrząc na cenę wychodzi dość drogo za litr. Osobiście używam alkoholu izopropylowego gdzie cena za 1litr to okolice 18zł. Izopropanol doskonale zmywa nawet zaschnięte farby akrylowe: ammo Mig, Gunze, Vallejo, Pactra (wymaga lekko dłuższego kontaktu). Izopropanolu używam również do wyczyszczenia części przed malowaniem z zanieczyszczeń. Mogę odstąpić koledze TLB za rozsądną kwotę (info na email) jeśli jest zainteresowany płynu do czyszczenia aero z Chematic (wykorzystałem tylko raz i nie używałem więcej bo jak dla mnie ma zbyt ostry zapach podobnie jak ten z Wamodu i jest o podobnej skuteczności).

Post zmieniony (25-08-17 18:15)

 
25-08-17 21:08  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

No ok, akryle akrylami, a co emialiami, np. Revell.?

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
25-08-17 21:30  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
pawcio37   

Do tego rozcieńczalnik do farb olejnych Wamod jest idealny zarówno do Revell jak i Humbrol

 
25-08-17 21:30  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nitro, benzyna lakowa, aceton...

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
25-08-17 21:50  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
pawcio37   

Aceton nie jest wskazany do aerografów typu pseudo iwata ze względu na trwałość uszczelek - ta guma nie jest na niego odporna i dość szybko ulegnie degradacji (zwłaszcza uszczelka uszczelniająca iglicę od strony spustu). W aerografach z uszczelką teflonową dopuszcza się stosowanie acetonu, ale z zastrzeżeniem do przemywania a nie moczenia w nim np korpusu aerografu.
Co do nitro czy benzyny lakowej ok jak komuś nie przeszkadza zapach lub ma dobrą wentylację. Najmniej aromatyczny jest jednak Wamod, ale jak co komu lepiej przy olejnych to sobie stosuje.

 
27-08-17 07:58  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
Bolek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A ja jako kompresor wykorzystuję inhalator dla dzieci. Nie wiem prawdę mówiąc jakie ciśnienie z niego wychodzi ale już dwa modele pomalowałem przy jego pomocy bez najmniejszego problemu.
Dokładnie ten model: https://centrumelektroniki.pl/Inhalator_Intec_Panda,p176561.html?gclid=EAIaIQobChMIuJjNvNv21QIVxrYYCh1tiAH7EAYYASABEgK2z_D_BwE

Rurka idąca zwykle do maski idealnie nakłada się na końcówkę aerografu. Ja wzmocniłem jeszcze połączenie opaską i jest ok. Nie pluje olejem, nie hałasuje zbyt mocno. No i drugą połowę zdecydowanie łatwiej namówić na taki zakup. Moje dzieciaki bardzo dobrze reagowały na inhalację i kilka razy taka terapia pozwoliła uniknąć antybiotyków i innych takich cudów.
A i hydrofor też tym pompuję. To prawdziwy koń (miś) pociągowy.

--

 
03-09-17 15:43  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Witam,
tak to znowu ja...
ale tym razem już nie hipotetycznie a na poważnie. Zakupiłem zestaw, tj. AS316 i Fengda BD207, mogę powiedzieć, że "pierwsze koty za płoty" ponieważ psiknąłem lufy do Romy i jakiś stary plastikowy model Fw190.
Ale mam pytania, pierwsze: o co chodzi z iglicą? czy ona ma być wciśnięta do oporu, czy ma być jakiś luz? bo sprawdzałem obie opcje i zawsze farba leciała. Drugie pytanie: czyściłem to ustrojstwo rozcieńczalnikiem Wamod i rozpuszczalnikiem uniwersalnym, ten drugi wg mnie jest zdecydowanie lepszy ale nie wiem czy on mi nie uszkodzi czegoś, np. uszczelek. (mowa o czyszczeniu po emaliach Revell'a). Trzecie pytanie, dotyczy już samego malowania, bo pisaliście kiedyś, że kupując kompresor ze regulacją ciśnienia, czy jakoś tak, uniknę "strzałów" farby. No właśnie, nie uniknąłem...a przynajmniej tak mi się wydaje, chodzi o to, że malując zauważyłem, że aero pluje farbą czy to zaczynam malować, czy maluję ciągle nie ma znaczenia. Czy to kwestia wprawy, jakiś "magicznych" ustawień, czy jeszcze czegoś innego? Bo o ile chodzi o kartki papieru czy lufy i inne duperele to można machnąć ręką, ale chcąc zrobić takie plamki mogę spartaczyć cały model jak aero plunie farbą.
Z góry dzięki za odpowiedzi.
PZDR

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
03-09-17 16:30  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Iglica nie powinna być wciskana mocno do oporu "na wcisk". Wystarczy, że przy delikatnym wsuwaniu poczujesz delikatny opór - tyle wystarczy. Dopychając iglicę na siłę jest duże prawdopodobieństwo, że uszkodzisz/rozepchasz dyszę, która w chińczykach nie jest wytrzymała. Jeżeli będziesz miał luz to farba będzie przedostawać się do dyszy co będzie skutkowało pluciem podczas pierwszego psiknięcia. W dużym skrócie iglica ma uniemożliwiać wydostawanie się farby na zewnątrz a dopiero podczas malowania regulujesz podawaną ilość odsuwając iglicę do tyłu.

Jeżeli chodzi o czyszczenie to polecam najzwyklejszy aceton. Nie popełnij błędu nadgorliwego czyszczenia rozbierając cały aerograf. Wystarczy, że po każdej sesji malowania dokładnie przepłukasz aerograf acetonem. Wystarczy, że nalejesz acetonu do zbiorniczka, zasłonisz osłonę dyszy palcem blokując wylatujące powietrze i zaczniesz psikać jednocześnie odciągając dźwigienkę do tyłu. Zawartość zbiorniczka zacznie bulgotać wymywając wszystkie nieczystości. Swoją drogą to też świetny sposób na mieszanie farb ;). Przepsikaj tak aerograf kilkukrotnie i to wystarczy. Aceton może sprawić, że uszczelki popuchną ale tylko przy dłuższym ich moczeniu. Jeśli będziesz dbał o sprzęt w ten sposób to nic złego się nie stanie. Więcej szkody wyrządziłoby nitro, które mogłoby zeżreć uszczelki. Dyszę wykręcaj najlepiej w ostateczności - np. w przypadku wymiany. Nie ma potrzeby rozkręcania całości do każdego mycia.

Co do plucia na samym początku malowania. Częstym błędem jest odpuszczanie zaworu przy otwartej dyszy. Psikasz i zamiast cofnąć spust do przodu (zatykając iglicę) a później do góry (zamykając przepływ powietrza) często ludzie robią na odwrót. Przez to kropelka farby spływa na końcówkę iglicy i czeka żeby splunąć przy kolejnym psiknięciu. Warto wyrobić w sobie nawyk zamykania dyszy a dopiero później dopływu powietrza.

Jeśli chodzi o plucie w trakcie malowania to podejrzewam, że to kwestia odpowiedniego rozcieńczenia farby i ustawieniu odpowiedniego ciśnienia. Sprawdź też czy osłona dyszy nie styka się z dyszą. Niestety często te elementy nie są odpowiednio wycentrowane i dysza styka się z osłoną uniemożliwiając swobodny przepływ powietrza wokół niej na całym obwodzie. Ja poratowałem się kawałkiem papieru przy dokręcaniu.





Warto też wypolerować iglicę tak żeby farba mogła swobodnie z niej spływać.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
03-09-17 16:53  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Dzięki za szybką odpowiedź i wskazówki:-)
Czyli, generalnie samo malowanie to kwestia ustawień i doświadczenia. Właśnie jestem na etapie doprowadzenia Fw190 z plastiku do porządku, czyli ćwiczenia malowania aerografem, bo mam ambitniejsze plany...
Dzięki raz jeszcze.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
15-02-18 15:34  Odp: [Pytanie] Aerograf, jaki wybrać?
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Jestem na etapie rozglądania się za aerografem , przeczytałem wasze sugestie i coś nie coś wiem na temat.
Ale mam inne pytanie bo do tej pory malowałem Humbrol-em ,a w przypadku aerografu wydaje mi się że farby akrylowe będą lepsze ze względy na czyszczenie sprzętu i tu moje pytanie. Jakiej firmy używacie farb akrylowych ? głównie chodzi mi o malowanie parowozów.
Ważne dla mnie jest to aby farby dobrze kryły czarny kolor bo często przemalowuje czarny na zielony lub czerwony.

--
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024