FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
28-05-17 00:30  [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Galeria końcowa
Zdjęcia z relacji

============================================

Mata modelarska nie może leżeć nieużywana - po skończeniu Wildcata trzeba więc ją było czymś natychmiast zapełnić. Przyznaję że miałem bardzo duży dylemat którą z wycinanek na półce wybrać. Z jednej strony bardzo korcił mnie jakiś brytyjski dwusilnikowiec (Beaufighter albo Blenheim z GPMu). Z drugiej strony doszedłem już do poziomu gdzie wycinanki Halińskiego nie wyglądają na niewykonalne, a jedynie na bardzo trudne. Postanowiłem więc wziąć się za "mojego pierwszego Hala". Początkowo myślałem o Mustangu albo Spitfire'rze, które są stosunkowo nieduże pod względem ilości części. Poczułem jednak przypływ mocy i ostatecznie wybrałem Tempesta, chociaż miał to być model który "skleję jak już nauczę się naprawdę dobrze kleić".



Wycinanka składa się z sześciu arkuszy offsetu i dwóch kartek z wręgami. Jak widać ze zdjęcia będę korzystał z kompletu akcesoriów od wydawcy: wręg, kół i tłoczonej kabinki. Wycinanka nie zalicza się do kategorii łatwych, przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką detalizację kabiny, podwozia wraz z wnękami oraz klap, chociaż podejrzewam że i wlot powietrza łatwy nie będzie. Z obawą patrzę też na eliptyczne krawędzie natarcia, które będą dla mnie nowością. Do tego 80 szablonów do wykonania z drutu. Ogólnie, bardzo dużo okazji żeby coś skopać.

Arkusze zaimpregnowałem caponem (z wyjątkiem tego na którym są części wnętrza kabiny). Zainspirowany niedawnymi dyskusjami na forum postanowiłem również pokryć caponem wręgi żeby sprawdzić jak to będzie. Póki co znaczącej różnicy nie stwierdziłem. Standardowo oznaczyłem datę rozpoczęcia budowy i ruszyłem.

Tu od razu powiem, że dobór koloru do retuszu jest dla mnie olbrzymim wyzwaniem. "RAF Interior" od Pactry oczywiście nie pasuje i ostatecznie mieszam kolor przy użyciu czterech różnych barw. Jako-tako wychodzi.

Nie jest to może poziom mistrzowski, ale póki co jestem zadowolony i mam poczucie że mogę to bez większego wstydu pokazać na forum :-)

Nawiasem mówiąc, to czy ktoś może mi wyjaśnić czemu Haliński część modeli wydaje w serii "Kartonowy Arsenał" a część w "Military Model"? Ten model Tempesta był wydany w obu tych seriach i jakoś nie mogę pojąć co ma na celu wydawanie tego samego dwa razy z różnymi okładkami, czy też prowadzenie dwóch identycznych serii wydawniczych różniących się w zasadzie tylko napisem na okładce.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:36)

 
28-05-17 09:10  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Fajny i trudny temat wybrałeś, ale dasz radę. Wierzę w Ciebie. Z Pactrą ciężko jest trafić w kolory do retuszu bo zazwyczaj są dużo jaśniejsze niż powinny być, ja wolę olejne Humbrole lub Model Master. Inna sprawa że modele Hala są dosyć ciemne i to też komplikuję sprawę. Najlepiej jednak mieszać akwarele:) Powodzenia!

--
Pozdrawiam!

 
28-05-17 09:35  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Ciekawy model, na pewno do łatwych nie należy.
Jak na razie dobrze ci idzie, trzymaj tak dalej.
Nie raz już o nim myślałem, dlatego z chęcią popatrzę na twoje zmagania.

 
28-05-17 10:25  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Świetny temat wybrałeś, na pewno będę podglądał, tym bardziej że jest on jednym z moich kandydatów na kolejny model ^^
Początek bardzo ładny, czekam na więcej ;)
A odnośnie serii wydawniczych- pierwsze wydanie miało braki w zadruku dwustronnym, przy części klap. Chyba brakowało też cieniowania na lewej stronie kadłuba. Dodruk ukazał się w Military Model, który nie trafia do empików i jest dostępny głównie u wydawcy.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (28-05-17 10:25)

 
29-05-17 00:43  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Jasiek, gdyby to chodziło tylko o jasność farby to jeszcze pół biedy, ale tutaj w ogóle odcień jest totalnie inny. Dzisiaj wpadłem na to, żeby zamiast szarego mieszać czarny - pozwala to na uzyskanie brudnego odcienia zieleni, przy czym trzeba to później mocno rozjaśnić. W farby olejne nie chcę się bawić - po pierwsze kwestia zapachu, a po drugie możliwość rozcieńczania wodą :-) Z akwarelami nigdy nie udało mi się zrobić nic sensownego.

WOJTEK, Cordel, mam nadzieję że się kiedyś za ten model weźmiecie. Chętnie zobaczyłbym go w wykonaniu któregoś z was (a najlepiej obu) - na pewno wyciągniecie z tej wycinanki więcej niż ja. Cordel, a jak byś kiedyś znalazł czas na dokończenie tej zaczętej relacji Veltro to ja bym bardzo chętnie dalej ją śledził - to był jeden z kandydatów do pocięcia.

Budowa idzie dalej do przodu. Dziś miałem starcie z drutami, których szczerze nie lubię. Pocieszam się, że przynajmniej zdecydowanej większości z nich nie trzeba kształtować, a jedynie przyciąć na długość:

Dwie belki widoczne na poniższym zdjęciu są kluczowe dla sztywności całej konstrukcji - w środku są wzmocnione twardym drutem stalowym.

Kabina okazuje się być trudniejsza do wykonania niż początkowo sądziłem. Nie chodzi bynajmniej o jej detalizację, ale o utrzymanie prawidłowej osi symetrii całej konstrukcji. To co pokazałem wczoraj - przednia i tylna część kabiny połączona jedynie kratownicami - nie posiada praktycznie żadnej sztywności. Konstrukcja uzyskuje ją dopiero w wyniku wklejenia po bokach pokazanych powyżej belek. I tutaj potrzebna jest bardzo duża precyzja. Wolę nawet nie myśleć co się stanie jeśli nie udało mi się jej zachować - prawdopodobnie czekają mnie wtedy szczeliny w poszyciu. Spędziłem sporo czasu próbując się upewnić że całość wyszła mi symetrycznie. Wykombinowałem w tym celu nawet coś takiego. Ustawiłem model tak, żeby środek wręg na dole przebiegał po linii maty, a od góry pociągnąłem nić. Wygląda na to, że symetrii nie skopałem.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
31-05-17 01:08  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Model, w którym WSZYSTKO pasuje, nie jest trudny. Jest tylko CZASOCHŁONNY.

ZbiGu, zgodzę się, ale nie do końca ;-) Wykonanie tego modelu wymaga jednak umiejętności które nie każdy modelarz posiada. Ja wiem, że jakieś półtora roku temu nie poradziłbym sobie z tą drobnicą i to nie ze względu na to że wtedy bardziej się spieszyłem, tylko ze względu na to że najzwyczajniej w świecie nie potrafiłbym tego dobrze wyciąć i skleić. Natomiast prawdą jest, że jak już umiem sobie z tymi drobnymi elementami jakoś poradzić, to wykonanie modelu staje się przede wszystkim kwestią cierpliwości. A tej potrzeba dużo - wykonanie tego co zamieszczam w dzisiejszej aktualizacji zajęło mi łącznie 7 godzin. Niestety mam wolne tempo klejenia - jak skończę Tempesta przed Gwiazdką to będę szczęśliwy :-)

Ostatnie dwa dni upłynęły mi na wykonaniu orczyka i drążka sterowego. Uchwyt drążka postanowiłem owinąć nicią, żeby lepiej oddać jego prawdziwy wygląd. Efekt nieco psują włoski sterczące z nici. Próbowałem wygładzić je impregnując nić BCG, ale efekt nie jest do końca zadowalający.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
31-05-17 17:17  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Ja bym ten drążek zrobił jeszcze raz, bo będzie odstawał jakościowo od reszty kabiny. Drucik lub żyłka byłyby chyba lepsze niż nitka.

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
01-06-17 21:20  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dominiku, uwierz mi że na żywo drążek wygląda dobrze. Owszem, jak się mocno przyjrzysz to gdzieś tam widać niewielkie włoski, ale tym co się przede wszystkim rzuca w oczy jak się na niego patrzy to oplot uchwytu. Czyli tak jak chciałem. Na przyszłość spróbuję użyć cienkiego drucika z cyny zamiast nici. Jeśli uda się go opleść efekt może być lepszy.

Fotel i płyta pancerna za fotelem zrobione. Pasy z wycinanki jakieś takie nijakie, więc uplastyczniłem nieco klamry.


--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
01-06-17 21:36  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kabina wygląda dla mnie świetnie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-06-17 22:40  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Skoro na żywo jest ok to nie ma problemu. Straszne są te ilości drobnicy w modelach z serii Kartonowy Arsenał/ Military model, a najgorsze że większości potem i tak nie widać :)

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
01-06-17 23:30  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Straszne są te ilości drobnicy

Ja póki co kwalifikuję to do kategorii "ciekawe doświadczenie" ;-) Faktycznie szkoda że większość zostanie zasłonięta poszyciem. Cóż, pozostaną zdjęcia i satysfakcja.

Inna sprawa, że w tym modelu naprawdę jest sporo do zrobienia w kabinie. A potem drugie tyle przy podwoziu i wnękach. Rzuciłem właśnie okiem na wycinankę Spitfire'a którą też rozważałem do pocięcia i stwierdzam, że gdybym się za nią wziął to już bym kleił kadłub.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-06-17 09:31  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ale drobnica w kabinie wciąga... ;-) Koledzy modelarze za dopieszczenie kokpitu dają "lajka", a oglądacze jak zobaczą choć fragment też pozostają pod wrażeniem!
Sam pamiętam swoje zachwyty jak jako mały chłopak oglądałem dobre modele...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-06-17 22:39  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Taa, drobnica - ale ten model jest również przecież mocno uproszczony, tam w kabinie nie było takich ramek z płaskich kształtowników, to była konstrukcja z rurek. Elementy z opracowania należy raczej potraktować jako szablon do posklejania kratownicy z drutu lub ciasno zwiniętego papieru. Ale kto to zobaczy? Mmm.

 
03-06-17 13:39  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> tam w kabinie nie było takich ramek z płaskich kształtowników, to była konstrukcja z rurek. Elementy z opracowania należy raczej potraktować jako szablon do posklejania kratownicy z drutu lub ciasno zwiniętego papieru.

Aż mi się przypomina rowinowy Spitfire ;-)

Zrobiłem busolę i tablicę przyrządów. Zegary przeszklone, obramowane i ze śrubkami. Makro bezlitośnie obnaża niedoróbki, ale gołym okiem nie są one widoczne. Ciekawe że na dwóch czy trzech zegarach da się wszystko odczytać (podziałka, napisy), a reszta jest rozmyta przez raster. Dobrałem też w końcu nieco lepszy kolor do retuszu tego czarnego, który czarnym nie jest.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:38)

 
03-06-17 21:03  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Ładnie. No czarny nigdy nie jest czarny jak to nam mówią ;-). Kibicuję, bo model pracochłonny i czasu trochę poświęcić trzeba. Świetnie Ci idzie. Ja bym zastosował troszkę cieńszy drucik na te obramowania zegarów, ale jest OK.

 
04-06-17 21:08  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

zbin, masz rację - drucik powinien być nieco cieńszy, ale niestety tylko taki miałem. Na szczęście nie rzuca się to bardzo w oczy i efekt końcowy uważam za zadowalający. Dorzucę jeszcze dwie fotki z samego procesu powstawania tablicy.

Ostatnia rzecz do zrobienia w kabinie to wyposażenie ścianek. Ale zanim zacząłem je przyklejać postanowiłem przymierzyć ściany kabiny na sucho.

Jak widać coś tam się na dole nie chciało zejść, więc delikatnie oszlifowałem wręgi i jest dobrze. Następnie wykonałem celownik i detale. Celownik sprawił mi nieco problemów. Pierwsze podejście było nieudane, musiałem rozkleić druty, oczyścić je i skleić jeszcze raz.

Przyklejanie zacząłem od prawej burty.

Nie mogę powiedzieć że wszystko się wszędzie spasowało co do ułamka milimetra, ale liczę że uda się uniknąć nieprzyjemności przy przyklejaniu poszycia. Krawędzie łączeń lewej i prawej burty zalałem CA, a następnie wyszlifowałem je papierem ściernym.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:38)

 
15-06-17 19:44  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No niestety, skończyło się rumakowanie. Przy przyklejaniu poszycia wyszły błędy, które musiałem popełnić przy sklejaniu szkieletu.

Zacząłem od sklejenia poszycia silnika z części 74-78, uformowania części 70 i 71 oraz sklejenia części 72.

Przy poszyciu silnika pojawił się pierwszy problem. Górna część sklejona z części 74-77 jest minimalnie dłuższa od doklejanych z dołu po bokach części 78L/P, powiedzmy o jakieś 0,2mm. Przyjrzałem się dokładnie innym relacjom w internecie i wygląda na to że nie tylko ja mam ten problem. Oczywiście nie wypatrzyłem tego wcześniej na zdjęciach, więc sam też się na to nadziałem, a wystarczyłoby wyciąć części 74-77 po wewnętrznej stronie linii obrysu. Ten problem będzie miał swoje dalsze konsekwencje za chwilę.

Oklejanie kadłuba zacząłem od części 69. Musiałem w tym celu lekko przeszlifować górne i dolne łączenie burt, ale nie licząc tego wszystko spasowało się idealnie. Niestety, przy mierzeniu części 70 okazało się że po prostu nie pasuje. Jeśli spasowałbym ją tak żeby łączenie z częścią 69 po prawej stronie było dobrze to po lewej stronie na dole zostawała szpara na ponad 1mm (i na vice versa). Po oględzinach uznałem, że problem wynika ze zbytnio wystającej do góry tablicy przyrządów. Czemu tak się stało? Naprawdę nie wiem. Wręga za tablicą to gotowy laser, sama tablica przyrządów oparła się dokładnie na bocznych kratownicach. Zaczęło się więc mozolne szlifowanie, w wyniku którego właściwie starłem na wylot poszycie wewnętrzne przed tablicą przyrządów. Ponieważ poszycie zewnętrzne musi się mieć na czym oprzeć, sięgnąłem po szpachlę.

Przy mierzeniu części 71 również okazało się, że konieczne jest szlifowanie, żeby spasowała się z przyklejoną wcześniej częścią 70. Ostateczny efekt oceniam jako dobry.

Niemniej jednak przyklejanie tych dwóch części powinno zająć ze dwa kwadranse, a ostatecznie zajęło 3 godziny.

Niestety to nie koniec problemów. Poszycie silnika również niespecjalnie pasuje. Spodziewałem się, że wspomniane 0,2mm różnicy długości pomiędzy częściami 74-77 a 78 doprowadzi do powstania szpary, ale okazuje się że łączenie w ogóle się rozjeżdża u dołu i szpara robi się większa (jakieś 0,5mm). W pierwszej chwili myślałem, o doszlifowaniu szkieletu tak żeby dociągnąć poszycie u dołu, ale to bez sensu bo rozjedzie się właściwie wszystko - wlot powietrza, rury wydechowe, kołpak śmigła. Myślę, żeby uciąć szkielet, wkleić go do poszycia silnika, doszlifować wystający kikut tak żeby poszycie zeszło się dobrze. Planuję też nasączyć tylną krawędź części 74 CA i doszlifować ją, żeby nie wystawała za części 78. Wszystko to będzie bardzo pracochłonne i ryzykowne i nie ukrywam że boję się o efekt końcowy, szczególnie jeśli chodzi o szlifowanie krawędzi części 74. Rozważam też, czy nie skleić już na tym etapie skrzydła, żeby móc je zawczasu przymierzyć i ewentualnie podjąć działania korygujące jak będę doklejał odcięty przód szkieletu. Segment 72 póki co czeka na doklejenie do całości.

Przyglądając relacje w internecie mam wrażenie, że jestem jedyną osobą która popełniała taki błąd - innym się jakoś wszystko spasowało. Najbardziej frustrujące jest to że nawet nie wiem gdzie popełniłem błąd, więc nawet nie mogę uznać że się czegoś z tej pomyłki nauczyłem.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:39)

 
16-06-17 22:37  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Szybka aktualizacja z dzisiejszego wieczoru. Próbuję dojść co jest nie tak. Przymiarka poszycia silnika wygląda tak.

Uwagę zwracają dwie rzeczy. Po pierwsze olbrzymia szczelina z prawej strony. Przejrzałem zdjęcia w innych relacjach i nie jestem jedynym któremu w tym miejscu coś się nie zgrało, chociaż u innych szczelina nie była aż tak wielka. Po drugie pasek łączący z przodu właściwie zachodzi na przednią wręgę. I faktycznie, po doklejeniu ostatniego fragmentu poszycia z przodu wystaje on o jakieś półtora milimetra za wręgę.

Co sugeruje że źle przykleiłem poszycie. Tyle że część 69 jest spasowana idealnie: jej przód przylega do krawędzi płyty pancernej za fotelem, tył układa się z paskiem łączącym. Nie mam po prostu pomysłu gdzie tu miejsce na błąd. Jedna rzecz która przyszła mi do głowy jest taka, że relacje które znalazłem w sieci do tej pory dotyczą wydania z Kartonowego Arsenału. Możliwe to że w Military Model wprowadzono jakieś modyfikacje które skończyły się w ten sposób?

Przyznam szczerze, że morale mi bardzo spadło, ale zamierzam dalej walczyć. Następnym krokiem będzie złożenie szkieletu skrzydeł i zobaczenie czy pasuje do wycięć w szkielecie kadłuba. Przednią część szkieletu tak czy siak muszę uciąć, pytanie tylko w którym miejscu. Boję się co z tego wszystkiego wyjdzie. Mądrze postąpił kolega kajym wywalając większość szkieletu części nosowej.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:40)

 
17-06-17 06:48  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Nigdy nie kupuję samolotów na szkielecie okrętowym bo to nigdy nie pasuje. Pierwszym modelem który mnie do tego zniechęcił to był dawny Defiant z MM. Dużo póżniej podkręciłem się Gladiatorem z hala i znowu kosz. Może z 3 sztuk to się daje skleić. Ale mam zasadę że kleję zawsze z jednej wycinanki.

 
17-06-17 10:25  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Kleisz na szkielecie laserowym być może jest on krótszy od szkieletu z wycinanki ?

Nie ma to jak "dobre rady" człowieka, który sklejanie modeli z tego wydawnictwa skończył na pomalowaniu szkieletu - jasne jest chyba dla każdego kto kiedykolwiek sklejał model z wyd.AH, że metody, które sprawdzają się przy sklejaniu modeli innych wydawców niekoniecznie pasują do modeli z wyd. AH, które są spasowane na tzw. 0 i sklejanie ich wymaga wyjątkowej precyzji.
Oczywiście, że oklejanie poszyciem szkieletu tak opracowanego jak w powyższym modelu może dla jednych być nie do przyjęcia, ale dla innych modelarzy nie stanowi to problemu - no takie życie.

 
17-06-17 11:32  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Haogenie, lasery są wycięte dobrze. Nauczyłem się przy P-38 żeby mierzyć lasery do tego co jest w wycinance :-)

ZbiGu, jako że jest to mój pierwszy model od Halińskiego wolałem nie kombinować z przeróbkami. Jak słusznie zauważył Halogen techniki wyuczone na modelach innych wydawnictw mogą się nie sprawdzić na Halu - dlatego uznałem że wolę nie kombinować i skleję model zgodnie z projektem. Inna sprawa, że na podstawie renderów bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie jak niektóre fragmenty modelu będą wyglądać. Bardzo dużym problemem jest dla mnie brak przekrojów, szczególnie tych pokazujących wzajemne ułożenie elementów szkieletu.

A teraz pytanie do osób które posiadają tą wycinankę w wersji z Kartonowego Arsenału: jak długa są u was u części 69 i 70 mierzone u dołu (po linii oprofilowania skrzydeł)? U mnie jest odpowiednie 32,2mm i 25,7mm.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
17-06-17 11:46  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Cz.69 mierzona na przejściu kolorów ciemnoszary- jasnoszary ma 31,6 mm, natomiast cz. 70 ? ma 32 mm, a cz. 71 ma 25,2 mm , jest tylko mały problem ponieważ mierzymy te segmenty różnymi linijkami, których wyskalowanie może się mocno różnić - niestety.

 
17-06-17 11:56  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Zadna moja linijka nie ma skalowania w dziesiatych czesciach milimetra, wiec zakladam, ze obaj robiliscie to suwmiarkami, co daje troche wieksza i bardziej zblizona dokladnosc ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
17-06-17 12:53  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Halogenie, dziękuję. Z rozpędu pomyliłem się w numeracji części. Więc jeszcze, raz tym razem dobrze. U mnie, mierzone suwmiarką:

69 na przejściu jasnego i ciemnego szarego - 32mm
70 - 32,4mm
71 - 25,6mm

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
17-06-17 14:04  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Bardzo przykro mi to mowic, ale zapewne to jest Twoj blad. Model jest bardzo skomplikowany, bo czesc kabinowa powstaje niemal w powietrzu, ze wzgledu na konstrukcje kratownicowa. A co za tym idzie bardzo latwo o zwichrowanie, ktore niekoniecznie moze byc wychwytywalne golym okiem. Przylozenie nitki to zaden wyznacznik. W dodatku jakikolwiek blad w kabinie spowoduje odchylenie od osi na poczatku okapotowania o znaczna wartosc, ze wzgledu na duze ramie (odleglosc ostatniej lub pierwszej wregi od popelnionego bledu).
Szkielety okretowe sa dobrym rozwiazaniem w samolotach, ze wzgledu na skomplikowany ksztalt kadluba. Dzieki nim zachowana jest os symetrii oraz krzywizny charakterystyczne dla danego typu samolotu. Prawda, ze wymagaja wiekszej uwagi i trzeba byc czujnym przy klejeniu. Ale nigdy nie mialem z nimi zadnych problemow. Co czesto sie zdarzalo przy modelach na jedna wrege lub wrega do wregi (gubienie osi symetrii bylo notoryczne). Bardziej doswiadczeni modelarze kleja oddzielnie poszycie i odddzielnie szkielet usuwajac ich zdaniem niepotrzebne wregi. Jest to dobry sposob, ale dopiero wtedy kiedy sie ma doswiadczenie w modelowaniu w ten sposob.
Wziales sobie bardzo trudny model, jak na pierwszy z tego wydawnictwa i niestety trzeba uderzyc sie w piers, a nie szukac dziury w calym. Kleilem surowke tego modelu i nie mialem z nim zadnych problemow, na tym etapie. Poza tym, o ile dobrze pamietam, na tym etapie byl sprawdzany nie tylko przeze mnie, wlasnie ze wzgledu na skomplikowanie konstrukcji. Chcialbym jeszcze podkreslic, ze wydawca zwraca szczegolna uwage na klejenie surowek. Szlifowanie jakichkolwiek elementow, niezgodne z instrukcja, w trakcie klejenia jest niedopuszczalne.
Jezeli bede mial dostep do kompa i mam fotki surowki z tego etapu to moge wstawic zeby pokazac ze wszystko jest ok. No i model z MM i KA roznil sie tylko graficznie.

Post zmieniony (17-06-17 14:23)

 
17-06-17 14:31  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

I jeszcze jedno. Miales problem z poszyciem przy tablicy przyrzadow, bo zapewne nie zastosowales sie do instrukcji. Napisane jest tam, ze panele boczne nalezy przykleic zwracajac uwage na odpowiedni kat przyklejenia, tak aby calkowita szerokosc tablicy nie byla wieksza od wregi ktora jest bezposrednio za tablica (pisze z pamieci wiec nie jest to doslownie). Ty skleiles cala tablice od razu, a lepiej bylo przykleic srodkowy panel do modelu i te boczne ustawiac dopiero wtedy.

 
17-06-17 14:37  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Mikrometrem jeszcze pomierzcie. A tak poważnie jak ktoś wypisuje że w kartonie spiera się 0.2 mm to cuż powiedzieć o stanie psychicznym takiego delikwenta. A te hale to też przestałem kumać o co chodzi. No bo jeszcze jak jest szkielet okrętowy to można założyć że poszycie jest rozdrobnione żeby właśnie pokompensować niedokładności rozsunięciem co jest proste jak jest barwiona paskoza w komplecie. Ale jak się robi okrętówke i pełne segmenty to trochę bez sensu.

 
17-06-17 15:12  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Rowinie, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Przyjmuję do wiadomości, że jest to kwestia moich błędów, chociaż bardzo chciałbym wiedzieć gdzie je popełniłem, bo tylko wtedy mogę wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość.

> bardzo latwo o zwichrowanie, ktore niekoniecznie moze byc wychwytywalne golym okiem.

To jak je wychwycić w takim razie, skoro gołym okiem i nitką się nie da? Kleić najdokładniej jak się umie i liczyć że będzie dobrze? Starałem się zadbać o zachowanie osi symetrii, ale faktycznie musiałem tutaj popełnić jakiś błąd skoro z jednej strony poszycia wychodzi mi szpara. Nie umiem sobie natomiast wyobrazić w jaki sposób to mogło się przełożyć na ponad 1mm przesunięcia w linii przód-tył. No trudno, będę musiał z tego w jakiś sposób wybrnąć.

> Miales problem z poszyciem przy tablicy przyrzadow, bo zapewne nie zastosowales sie do instrukcji.

O poprawną szerokość tablicy przyrządów zadbałem. Jak już mówiłem, stosuję się do instrukcji dokładnie bo uznałem że przy pierwszym Halu nie będę nic kombinował. A w instrukcji jest nawet szablon do którego tablicę przyrządów można przymierzyć - co też uczyniłem. Kąty paneli wydaje mi się że wyszły dobrze, tzn. lewy i prawy panel tablicy spasowały się idealnie z częściami 10 i 14, które są ścięte właśnie pod takim kątem żeby spasowały się z tablicą. Podejrzewam raczej, że tablica wyszła mi minimalnie za wysoka.

A co do złożoności przedniej części szkieletu to mam poczucie że w tym modelu jest ona jak najbardziej uzasadniona ze względu na skomplikowany kształt wlotu powietrza i okolic. Ponadto, rozdrobnienie szkieletu pokrywa się z rozdrobnieniem poszycia, tzn. wręgi podpierają miejsca łączenia poszycia.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
18-06-17 09:47  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Otóż długości poszyć mierzyłem linijką metalową, która oczywiście nie jest wyskalowana do dziesiątych części milimetra, ale patrząc na skalę można podzielić milimetr na 5 części i stwierdzić, czy to jest np. 0,2 mm, 0,5 mmm, czy 0,7 mm.
Wszystkie wymiary, które podałem różnią się o 0,4 mm od tych mierzonych suwmiarką przez autora relacji, czyli jakaś prawidłowość jest : ))))))))))
No dobra wyciągnąłem swoja suwmiarkę elektroniczną i potwierdzam, że Killy zmierzył dobrze wymiary.
Z własnego doświadczenia wiem, że linijki, ekierki różnych producentów posiadają błędy wyskalowania dochodzące do kilku milimetrów - wystarczyło położyć je na papierze milimetrowym znanej firmy i zobaczyć jak się ich wyskalowanie ma do podziałki.
Dobra zostawmy to mierzenie - mnie się wydaje, że trzeba modyfikować jeszcze nie oklejony szkielet nie ruszając siatek poszycia tzn. nie docinając ich gabarytów - spróbuj iść tą droga co autor tej relacji http://papermodels.pl/showthread.php?tid=6557

 
03-07-17 00:05  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zgodnie z zapowiedzią wziąłem się za wykonanie skrzydeł. Na początek mała uwaga dotycząca laserów. Niestety mają one pewne felery. Raz że w niektórych miejscach linia cięcia jest pofalowana, a dwa że nie wszędzie są dobrze przecięte na wylot.

Szkielet po złożeniu jest dosyć "obfity".

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie w projekcie kształtowników w miejscu komór podwozia oraz łączenia z kadłubem. Instrukcja budowy przewiduje żeby najpierw wykonać wnęki wraz z detalami, a dopiero potem wkleić całość. Ja postanowiłem zrobić na odwrót: wkleić puste wnęki w szkielet i dopiero potem uzupełnić detale. Jest to nieco mniej wygodne jeśli chodzi o doklejanie detali, ale bałem się że jak zrobię na odwrót to uszkodzę detale przy wklejaniu wnęk do szkieletu.

Wnęki są w miarę mocno zdetalizowane. Znowu trzeba się było mnóstwo narobić z drutami (w każdej wnęce po kilkanaście sztuk). Przyznam że sprawiło mi to nieco problemów i nie do końca jestem zadowolony z tego jak wyszło w niektórych miejscach. Pocieszenie jest takie, że widać to tylko na powiększeniach, przy oglądaniu gołym okiem wygląda w porządku.

Osobom które będą kleić ten model w przyszłości zalecam mierzenie drutów przed wklejeniem - na rysunkach montażowych są błędy. Zamieniono oznaczenia szablonów AX z AW oraz AZ z AY. Ponadto na rysunku pokazującym część 114bL z detalami błędnie podano szablon BA. Powinno być BC. Ponadto na częściach 114a źle oznaczono miejsce na przyklejenie części 120. Wycięcie powinno być od dołu, ale miejsce na nie oznaczono od góry, przy suficie wnęki.

Do wklejenia zostały jeszcze drobne detale: osie na których zamocowane będą golenie podwozia oraz lufy działek. Potem już oklejanie centropłata poszyciem, a następnie mierzenie do kadłuba i poszycia osłony silnika.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:40)

 
04-07-17 00:21  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Centropłat oklejony.

Nie jestem jeszcze pewny jak sobie poradzić z fakapem w który się wpakowałem. Na pewno odetnę nosową część szkieletu. W zależności od dalszych przymiarek albo dokleję poszycie przednie do kabiny i wkleję w nie szkielet albo wkleję szkielet w poszycie i dopiero dokleję całość do reszty. Mam nadzieję że pacjent nie umrze na stole operacyjnym. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi niech odezwie się teraz albo zamilknie na wieki ;-)

--

Post zmieniony (03-01-19 22:40)

 
05-07-17 01:17  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Operacja wykonana. Odciąłem szkielet, skleiłem go z poszyciem i wyszlifowałem nieco krawędź poszycia żeby równo przylegała (jeszcze brakuje retuszu). Wstępne przymiarki wskazują że będzie dobrze. Może nie idealnie, ale nie będzie 2mm szczeliny. Niestety, miałem jakąś pomroczność jasną i sięgnąłem po BCG przy przyklejaniu prawej strony poszycia. Na efekt nie trzeba było długo czekać - krowie żebro jak się patrzy. Strasznie ten babol razi w oczy, no ale trudno - tego już niczym nie usunę.

Post zmieniony (03-01-19 22:41)

 
06-07-17 23:03  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Postanowiłem wykonać owiewkę kabiny. Z reguły jest to jeden z ostatnich elementów jakie wykonuję, ale instrukcja budowy sugeruje wykonanie jej już na tym etapie - postanowiłem posłuchać. Zresztą, w ten sposób wyeliminowałem mnóstwo części trzymanych luzem w kopercie. Nie chciałem żeby któraś się zawieruszyła. Skorzystałem z tłoczonej owiewki od wydawcy. Pasuje idealnie, choć jak zwykle sporo problemów sprawiło mi przyklejenie wiatrochronu i nie jest tak czysto jak być powinno. W każdym modelu jest to dla mnie jeden z trudniejszych elementów do wykonania.

Na koniec anegdota. Niedawno w trakcie robienia zdjęć zauważyłem że obiektyw aparatu jest zatłuszczony. Próbowałem doczyścić obiektyw chusteczką, ale zabrudzenie okazało się wyjątkowo odporne. Po bliższej inspekcji okazało się, że to nie zatłuszczenie, tylko że obiektyw zmatowiał od oparów cyjanokarylu. Na szczęście udało się to zetrzeć.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:41)

 
09-07-17 17:30  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wziąłem się za osłonę wlotu powietrza. Łatwo nie było. Przednia część osłony była bardzo pracochłonna, ale wyszła dobrze:

Jak widać zrezygnowałem z pasków łączących z wycinanki na rzecz papieru do drukarki. Potem przykleiłem tylną część.

Już po fakcie stwierdziłem, że rozminąłem się z instrukcją, która mówiła żeby skleić całe poszycie razem i dopiero wtedy doklejać do szkieletu. Faktycznie, w ten sposób byłoby o wiele łatwiej. Przyklejanie przedniej części poszycia do szkieletu udało się umiarkowanie dobrze.

Niestety, nie udało mi się idealnie zgrać krzyży po bokach i w kilku miejscach powstały minimalne szparki na łączeniach. Tradycyjnie wypełniłem je wikolem, ale spotkała mnie niemiła niespodzianka. Farba okazała wyjątkowo nietrwała i z lewej strony nieco się starła kiedy ścierałem nadmiar wikolu. Zaskoczyło mnie to tym bardziej, że przecież arkusze były zabezpieczone caponem.

Przykleiłem w końcu nos do kadłuba.

Łączenie trzeba jeszcze nieco poprawić - wyretuszować i zakleić wikolem niewielką szparę powstałą z lewej strony. Wyszło to na szczęście o wiele lepiej niż się początkowo bałem. Do zrobienia zostały mi jeszcze detale we wlocie powietrze - może zrobię je jutro. Niestety, w środę zaczynam wyjazdy wakacyjne. Przez najbliższe dwa miesiące będę prawie cały czas poza domem, co oznacza że budowę modelu wznowię dopiero we wrześniu.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:41)

 
02-09-17 10:46  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wróciłem na dwa dni do domu i wykorzystałem wolny wieczór na skończenie detali wlotu powietrza.

Jeszcze przede mną jeden tygodniowy wyjazd. Mam nadzieję że po powrocie klejenie ruszy dalej.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:41)

 
02-09-17 11:08  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

W ogóle jak ktoś ma nadmiar pieniędzy to Aces High wydało ostatnio reprodukcję obrazu Roberta Taylora pt. "The Final Show" przedstawiającego klejony tutaj samolot:



Najtańsza reprodukcja do nabycia za jedyne 215 funtów.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
21-10-17 16:05  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Po odpoczynkowym sklejeniu Caudrona wznawiam pracę nad Tempestem. Pora na sekcję ogonową. Przy okazji klejenia goleni tylnego podwozia postanowiłem wypróbować technikę pokazaną przez Technicka w jednym z jego filmików na YT. Efekt fajny, chociaż nie udało mi się zamaskować łączenia tak dobrze jak bym chciał. Niestety, część jest zaprojektowana tak że łączenie skierowane jest w kierunku wnęki, zamiast do tyłu - w ten sposób byłoby niewidoczne. Planuję zrobić golenie podwozia głównego tą samą techniką. Poniżej obecny stan prac.

Post zmieniony (03-01-19 22:41)

 
21-10-17 16:55  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podglądam - Tempesta jeszcze nie masz w swojej kolekcji.
Obraz ładny - taniej wyjdzie jednak zakup farb i samemu namalowanie :-)
Powodzenia w dalszej budowie.

 
21-10-17 23:07  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Czołem
Bardzo fajnie i czysto to wygląda. Wnetrze kabiny i nie tylko super.
Tak przy okazji - pamiętam jak robiłem Tempesta w plastiku 1/48. Nakupiłem i napakowałem do kabiny żywic, blaszek itd, a po zamknięciu kadłuba poza fotelem i tak niczego nie było widać - taka konstrukcja tego samolotu. Nie wiem jak to będzie w kartonie, ale skala mniejsza więc powinno trochę więcej z cienia wyjść - np. tablica z zegarami :)
pozdrawiam i czekam niecierpliwie na kolejne aktualizacje

 
22-10-17 22:49  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ryszardzie, pewnie że wyjdzie taniej - jeśli się tylko umie ;-) Nawiasem mówiąc to miałem niedawno okazję obejrzeć kilka oryginałów obrazów lotniczych i powiem szczerze że ceny niezłe. Kilka tysięcy funtów - no dobra, to jeszcze jakoś rozumiem, ale jak zobaczyłem jeden z obrazów za 39 tysięcy funtów to mnie lekko zamurowało.

Sewerynie, w kartonie jest podobnie. Jak zaświecisz do kabiny to da się obejrzeć panele boczne i część panelu z zegarami, ale zasadniczo wiele detali jest nie do dojrzenia. Swoją drogą to myślałem czy nie dokupić do tego modelu żywicznych rur wydechowych w skali 1:32, ale jak zobaczyłem cenę to uznałem że wolę sobie za taką kwotę kupić inny model :-)

Planowałem zrobić aktualizację dopiero jak skończę cały ogon, ale miałem nieco atrakcji przez weekend i postanowiłem podzielić się od razu. Otóż przy oklejaniu poszycia tylnej części kadłuba wynikły pewne problemy ze spasowaniem. Poszycie ostatniego segmentu kadłuba składa się z dwóch osobnych połówek oklejanych wokół szkieletu. Do nich doklejany jest na pasek łączący przedostatni segment sklejony metodą tradycyjną. Po wycięciu i uformowaniu wspomnianych połówek ostatniego segmentu okazało się że pasują do szkieletu idealnie.

No i tu jest właśnie problem. Części pasują idealnie, a przecież pod spód ma jeszcze pójść pasek łączący na który nasunięty będzie przedostatni segment.

(Pasek łączący jest za długi gdzieś o jeden ząbek z każdej strony i ma zamienione kolory z lewej i prawej strony, ale to jest trywialne do skorygowania). Wyglądało to podejrzanie. Postanowiłem więc spojrzeć na inne relacje z klejenia tego modelu i okazało się że we wszystkich były problemy na łączeniu tych dwóch segmentów. Zwracajcie uwagę na linie podziału blach pomiędzy dwoma ostatnimi segmentami - powinny być bez żadnych przesunięć. Na początek relacja kolegi seb545 z PaperModels: prawa strona kadłuba dobrze, po lewej połączenie segmentów rozjechane.

No to dalej, zaglądamy na czeskie forum. Tu dla odmiany dobrze z lewej strony (lekkie krowie żebro?), za to z prawej rozjechane.

I na koniec rzut oka za wschodnią granicę. Z lewej bez przesunięć, chociaż sporo retuszu, natomiast z prawej delikatne przesunięcie i również retusz.

Coś więc jest na rzeczy. Żeby uniknąć problemu postanowiłem najpierw skleić ze sobą dwa ostatnie segmenty i dopiero w całość wsunąć szkielet. Konieczne było zeszlifowanie wręgi na łączeniu segmentów. Ostatecznie udało mi się uniknąć błędów popełnionych w w/w relacjach, dorzuciłem za to jeden błąd którego inni nie popełnili. Okazało się że mała wręga kształtująca nasadę statecznika powinna była być zeszlifowana pod kątem żeby umożliwić bezproblemowe zejście się krawędzi natarcia statecznika. Ja tego nie zrobiłem i delikatnie wybrzusza się spod spodu. No trudno. A, pozazdrościłem laszlikowi i zrobiłem pierwsze podejście do fazowania krawędzi. Jestem zadowolony z efektu, chociaż podejrzewam że jak jeszcze poćwiczę to będzie lepiej.

Post zmieniony (03-01-19 22:42)

 
22-10-17 23:39  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Czołem Janku :)
A którego producenta rury wydechowe zamierzałeś kupić? Bo jest kilka zestawów już i ceny niektórych faktycznie budzą najwyzszy szacunek. Ale widziałem również akceptowalne. Produkt CMK to coś ok. 30-35 pln (w zależności od sklepu).

Post zmieniony (22-10-17 23:45)

 
23-10-17 00:04  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No właśnie te CMK widziałem w internecie - 38 zetów za taką drobną *******kę to jednak sporo. Wolę za tą kwotę kupić model od ProArte ;-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
23-10-17 07:03  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jest dobrze a jak model będzie ukończony to - jak to się mówi "zginie w tłoku". :-)

 
27-10-17 20:56  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kolejna aktualizacja znowu nieco szybciej niż planowałem, a to dlatego że potrzebuję porady. Ale o tym na końcu - najpierw postępy. Po opisanych w poprzednim wpisie zagwozdkach z resztą ogona poszło bez większych problemów.

Stateczniki poziome w trakcie prac i po przyklejeniu do kadłuba.

Ster kierunku wygląda bardzo niepozornie. Niby jedna duża część, ale sklejenie jej okazało się bardzo trudne technicznie i pracochłonne. Wszystko z powodu poszatkowanej krawędzi wewnętrznej oraz wycięcie i wyoblenia na dole złożonego z czterech malutkich części.


Przy sterach wysokości coś poszło mi nie tak. Elegancko skleiłem ich wewnętrzne krawędzie, ale po przyklejeniu okazało się że pomiędzy zewnętrznymi końcówkami stateczników i sterów są spore szczeliny. Tymczasem powinno być płynne przejście. Musiałem za płytko osadzić końce szkieletu. Zeszlifowałem przednie krawędzie sterów wysokości, co pozwoliło nieco zmniejszyć szczeliny.

A teraz prośba o pomoc. Po raz pierwszy zamierzam korzystać z żywicznych kół, a że nie mam doświadczenia z modelami plastikowymi to i nie mam pojęcia jak je dobrze pomalować. Zrobiłem wstępną przymiarkę i wygląda to tak sobie.

Problemów jest kilka:

1. Farby nie kryją zbyt dobrze - kremowy kolor żywicy przebija spod środka. Mam kłaść kolejne warstwy farby aż dobrze pokryją?

2. Czarna farba, mimo że w teorii matowa, tutaj się błyszczy. Jak to zmatowić? Położyć lakier matowy? Jakaś inna metoda?

3. Farba jest jakoś nierównomiernie rozłożona. Da się uzyskać lepszy efekt bez aerografu?

4. Farba na krawędzi opona-felga wyszła mi nieco nierówno. Jest na to jakaś metoda, czy po prostu muszę się lepiej przyłożyć do malowania?

5. Tą dziurkę w feldze da się jakoś załatać?

--

Post zmieniony (03-01-19 22:44)

 
27-10-17 21:36  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Odnośnie kół dwa pytania:
1. Odtłuściłeś koła przed malowaniem?
2. Używałeś podkładu?

--

Post zmieniony (27-10-17 21:37)

 
27-10-17 21:48  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Piotrze, nie i nie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
27-10-17 22:24  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Zbyt wielkiego doświadczenia w klejeniu modeli żywicznych nie mam, ale z tego co pamiętam w technologii produkcji części z żywicy swój udział ma jakaś tłusta substancja, którą smaruje się formy. W związku z tym przed klejeniem wszystkie elementy trzeba obowiązkowo odtłuścić (np. wykąpać w wodzie z Ludwikiem). Po odtłuszczeniu można je swobodnie malować, ale mimo wszystko warto przed malowaniem potraktować je podkładem (np. samochodowy Dupli-Color albo Humbrol akrylowy).

--
pozdrawiam
Piotr


 
27-10-17 22:57  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Puki co ładnie ci idzie, oby tak dalej.
Co do opon to mogę Ci tylko powiedzieć jak ja robię.
Pierwsza rzecz to nawiercenie otworu mocującego w feldze jeśli jest zbyt płytki.
Później lekkie szlifowanie opony dla uzyskania spłaszczenia.
Nie wiem jakiej farby używasz, ale jaka by nie była to dobrze jest używać maksymalnie rzadkiej farby. Rozcieńczona farba słabo kryje, ale nie zakleja szczegółów.
Oczywiście trzeba malować kilka razy do pełnego pokrycia, dla przykładu maluję teraz figurki do Is-a i oprócz podkładu malowałem mundury chyba z pięć razy, ale farba była wyjątkowa rzadka.
Co do koloru to radził bym unikać czystego czarnego, dobrze jest delikatnie rozjaśnić czerń bo będzie ci się bardzo odznaczać od reszty modelu i nienaturalnie wyglądać.
Jeśli chodzi o połysk to obowiązkowo mat, a na to można jakiś wash albo pigment dla delikatnego zakurzenia.
W tej oponie co pokazałeś to chyba lepiej najpierw pomalować felgę, a później oponę, no i granica felga-opona zależy od staranności i dokładności, chyba że użyjesz masek.
Nie wiem jak wyglądają felgi w oryginale, ale być może to zagłębienie powinno być, może miejsce na wentyl? Jak nie to najlepiej zaszpachlować przed malowaniem.

 
28-10-17 09:19  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Czołem :)
Żywica to specyficzna materia. Jak ktoś tu wcześniej wspomniał, jest nieco 'tłustawa' zazwyczaj, a wiże się to z faktem, że formy silikonowe przed zalaniem traktuje sie tzw. 'rozdzielaczem', coby bezproblemowo wyłuskać odlany element z formy bez nadmiernego nacinania jej. Stąd ta 'tłustość'. Poza tym niektóre żywice same w sobie są tłustawe, a bardzo wiekowe odlewy z gorszej jakościowo zywicy lub zmiesznej w nie do końca dobrych proporcjach potrafią też wytrącić to i owo :).
Do malowania obowiązkowy jest podkład. Ja używam primera Gunze (surfacer 1000 lub 1200) lub Tamiya (1000). Do kół idealny jest podkład Gunze Mr Finishing Surfacer Black 1500. Jest pięknie czarny i pięknie kryje. Wtedy nie musisz już malować opon.
Surfacery wszelkiej maści możemy praktycznie nakładać tylko aerografem. To (z Twojego pubktu widzenia) ich zasadnicza wada. Jasne, pędzlem też można na upartego, ale na mniejsze powierzchnie.
A co zrobić z tymi kołami? Weż zmyj to co do tej pory pomalowałeś (będą wtedy odtłuszczone) a potem zanurz całe kółeczko w dobrze rozcieńczonym zwykłym surfacerze 1000; niech ocieknie i wyschnie. Nie martw się, że pozalewałeś detale - to wysychając odparuje i ten efekt zniknie, tworząc elegancką cienką powłokę. Potem lekko przeszlifuj i po problemie. Wtedy sobie pomalujesz dowolną farbką bez obawy, że trzeba sto warstw położyć a i tak smugi z pędzla zostaną. Powierzchnia potraktowana surfacerem jest matowa (no, prawie matowa) i farba ma bardzo dobrą przyczepność.
pozdrawiam

 
28-10-17 09:35  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tak wyglądają koła żywiczne do modeli plastikowych w 1:32 :
https://www.hannants.co.uk/product/CMQ32242
https://www.hannants.co.uk/product/SH32054
Oryginał https://www.cybermodeler.com/aircraft/typhoon/pages/muth_temp5_06.shtml

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024