FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
28-10-17 11:24  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Ze swojej strony staram się unikać komplikacji i zbierania coraz to nowych specyfików. Koła żywiczne odtłuszczam alkoholem albo rozpuszczalnikiem i maluję kilka razy pactrą albo vallejo, porządnie rozcieńczone wódką (nie spirytusem). Do dobrego pokrycia i zachowania szczegółów potrzeba kilku warstw.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
28-10-17 11:52  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

Dokładnie.kupowanie i surfacerów i innych bzdetów ,żeby pomalować dwa kółka mija się z celem. Pomaluj Pactrą lub Vallejo to są farby dobre do pędzla. Tylko cienką warstwą trzy lub cztery razy powinno wystarczyć. Felgę możesz zamaskować taśmą klejącą wycinając otwór w taśmie o średnicy felgi.

 
28-10-17 12:15  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Surfacery i primery to nie są 'bzdety' tylko rzeczy nieodzowne, gdy ktoś dłubie w żywicy. Określanie tak rzeczy tylko dlatego, że się ich nie używa jest zwykłą ignorancją.

 
28-10-17 13:38  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

No ,może przesadziłem ,ale ile jest tej żywicy w modelu kartonowym? Najczęściej są to koła, ewentualnie drobne elementy. Czy kupowanie drogiej chemi jest tu celowe? No,mam wątpliwości.Nie chciałem nikogo urazić.

 
28-10-17 14:14  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Luzik, przecież nie chodzi o dąsy, jeno o meritum sprawy. Do samych kół, tego jednego zestawu to może faktycznie nie ma sensu. Ale jeśli się planuje w przyszłości używać dodatków to jak najbardziej. Zresztą nie tylko do żywicy można go stosować. Ja traktuję tym często drobiazgi, które dorabiam do modeli 1/48 (nie wszystko da się z blaszki foto czy żywicy zrobić, no i nie wszystko jest).
pozdrawiam

 
28-10-17 18:06  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziękuję za rady, były bardzo pomocne. Halogenie, wielkie dzięki za te linki. I za te do sklepu (bo mogę sobie w razie czego zamówić akcesoria które widziałem w polskich sklepach) i za te do zdjęcia podwozia (bo pokazuje przebieg przewodu hamulcowego, którego dorobienie rozważam). Sebastianie, co do podkładów to w moim lokalnym sklepie są takie. Są dostępne w sprayu (co rozwiązuje problem braku aerografu), chociaż wolę wersję z wymoczeniem części. Tylko nie bardzo rozumiem czym i jak miałbym te koła potem przeszlifować. Tam jest tyle detali że nie się nie da dotrzeć wszędzie. A w ogóle to wolę najpierw spróbować bez podkładu. Dlatego zmyłem nałożoną farbę (badziewny płyn do mycia pędzli firmy Windsor & Newton na coś się w końcu przydał), wypłukałem koła w wodzie z płynem do naczyń i próbuję od nowa. Pomysł z rozjaśnieniem czarnej farby bardzo dobry. Położyłem trzy warstwy mocno rozcieńczonej farby.

Po dwóch jeszcze za dobrze nie kryło, po trzech z kolei pokrycie jest niezłe ale za to opony zaczęły się nieco błyszczeć. Muszę jeszcze wymyślić jak zrobić felgi żeby wyglądały sensownie. Mam poczucie że jednolite malowanie na szaro nie wyjdzie zbyt dobrze.

Dokleiłem sekcję ogonową do reszty modelu. Kształtownik przedostatniego segmentu oszlifował i wykorzystałem do podparcia sklejki. W łączeniu wyszły niewielkie szczeliny - wina braku wystarczającej precyzji przy wycinaniu. Trzeba będzie zawikolować.

Post zmieniony (03-01-19 22:44)

 
28-10-17 20:52  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Czołem Janku :)
Z tych zalinkowanych do Twoich potrzeb najlepszy jest Gunze 1200 lub 1500 lub ostatecznie Tamiya. Tamiya to gramatura (grubość ziarna, że się tak wyrażę)1000 (choć nie podają tego na opakowaniach). Tamiyę trzeba lekko przeszlifować (gąbki lub szmatki ścierne firmy 3M, lub analogiczne produkty innych firm, np. Gunze itd., te najdrobniejsze (superfine, extrafine itd.) - to w kwestii tego czym szlifować).
Natomiast po potraktowaniu żywicy primerem Gunze 1200 czy 1500 szlifować w ogóle nie trzeba. Są idealne wręcz. Po prostu po wyschnięciu malujesz i tyle.
pozdrawiam

Post zmieniony (28-10-17 21:00)

 
02-11-17 22:21  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Koła. Miałem pomysły żeby może jakoś podkreślić śruby albo dodać nieco brudu w zagłębieniach bieżnika, ale po kilku niezbyt udanych przymiarkach uznałem że lepsze jest wrogiem dobrego i postanowiłem zostawić jak jest. Nie ma może szału, ale moim zdaniem wyszło zupełnie poprawnie. I obeszło się bez gruntowania. Po prostu położyłem po 3 warstwy każdej farby.

Skrzydła. Miało być łatwo i przyjemnie, bo brak drobnicy. Niestety nie jest, ale to za moment. Szkielet wydaje się dosyć masywny, ale w rzeczywistości nie zapewnia zbyt wielu punktów podparcia dla poszycia. Dorobiłem więc podposzycie z tektury piwnej, wklejając je w największe otwory.

No i przy pasowaniu poszycia wyszły kwiatki.

Poszycie skrzydeł schodzi się elegancko z poszyciem centropłata, tylko te klapy wystają spod spodu. Zrobię jeszcze lotki, porobię przymiarki i podejmę decyzję co dalej. Gdyby nie ten fakap, skrzydła byłyby już zrobione.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:45)

 
03-11-17 09:52  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

Kółeczka super wyszły. Możesz jeszcze przybrudzić felgi bardzo rozcieńczoną czarną farbą akrylową a nadmiar zebrać patyczkiem kosmetycznym ,ale i tak jest dobrze.

 
03-11-17 11:03  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja :brudzenie" elementów podwozia, które były malowane robię tak:
Rozcieńczam dużą ilością rozpuszczalnika odrobinę farby ( najczęściej dobierając z barw podstawowych lub gotową ciemnobrązową) tak, by powstało coś w postaci "brudnej wody". Taką miksturę nanoszę cienkim pędzelkiem w przypadkowo wybranych miejscach. Ewentualny nadmiar zbieram ręcznikiem papierowym.
Pamiętam jak to robiłem w przypadku modelu Morane'a 406...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-11-17 12:56  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Mariuszu, tak właśnie próbowałem ale jakoś mi nie poszło zbyt dobrze. Może zbiorę się w sobie i spróbuję jeszcze raz.

Sporo stresu miałem przez weekend ze sklejaniem skrzydeł. Po wstępnych przymiarkach wyszło że: klapy wystają spod poszycia skrzydeł, ale nie centropłata; lotki wystają znacząco poza krawędź spływu skrzydła; oraz wnęki lotek są przesunięte o jakiś 1mm względem poszycia - od wewnętrznej strony lotka wchodziła pod poszycie górne, od zewnętrznej żeberko wystawało spod końcówki skrzydła. Już się bałem że będzie skończy się kupnem drugiej wycinanki, ale zacząłem wszystko dokładnie przymierzać i kombinować i jakoś udało się z tego wybrnąć względnie dobrze. Zacząłem od doklejenia końcówek skrzydeł i złączenia góry z dołem tak żeby dało się wygodnie mierzyć.

Po dłuższym zastanowieniu postawiłem na rozwiązanie siłowe. Usunąłem żeberka zamykające wnęki lotek oraz części zamykające komory lotek i klap. Następnie pilnikiem usunąłem część tektury tak żeby wnęki były głębsze.

No i ostatecznie wyszło w ten sposób (lotki póki co włożone na sucho).

Biorąc pod uwagę wcześniejsze czarne wizje że trzeba będzie całe skrzydło posłać do kosza, to jestem całkiem zadowolony z efektu końcowego. Bałem się że krawędź spływu będzie trudna do wykonania, ale ostatecznie weszło nieźle.

Nie obeszło się bez kilku potknięć. Dolne łączenie skrzydło-centropłat straszy szparą, którą trzeba będzie zawikolować albo zakleić paskiem poszycia. Lotki nadal nieznacznie wystają po wewnętrznej stronie (prawdopodobnie zamaskuję problem delikatnie je wychylając). No i podposzycie po prawej od dołu delikatnie się zapadło, przez co powierzchnia skrzydła jest tutaj nieco wklęsła (i zapewne to jest też przyczyną szpary w łączeniu). Na szczęście nie rzuca się to w oczy.

W następnym odcinku klapy.

Post zmieniony (03-01-19 22:46)

 
06-11-17 16:46  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

Killy, a co nazywasz podposzyciem,bo zwykle podposzycie przykleja się bezpośrednio do poszycia właściwego żeby uzyskać większo sztywność płata. Zwykle jest to karton,wtedy nie trzeba tak bardzo rozbudowanego szkieletu. Ja zwykle wywalam to wszystko do kosza, zostawiam tylko dzwigar i kilka żeber a sztywny płat sam się trzyma kupy. W niektórych miejscach przyklejam dwie warstwy jak mało jednej.
Pozdro.

 
06-11-17 17:04  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No, tutaj nieco nadużywam określenia "poposzycie". Tak jak napisałem we wcześniejszym wpisie wkleiłem ukształtowaną tekturę pomiędzy żebra szkieletu. Do tej pory zawsze robiłem tak jak piszesz, ale w przypadku Hala nie chciałem dokładać dodatkowej warstwy kartonu pomiędzy poszyciem a szkieletem z obawy o spasowanie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
06-11-17 17:24  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

No tak,ten płat jest trochę nietypowy, bo składa się z oddzielnej góry i dołu tak jak i w spitfire,i przez to trudny do kształtowania.Ale i tak sobie dobrze poradziłeś. Przy tego typu szkieletach zawsze coś tam się nie zgra do końca.

 
07-11-17 13:42  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Troche masz pod gorke z tym modelem. Mogles wybrac cos prostszego, bo Tempest do latwych nie nalezy. Mimo kilku podtkniec nie jest zle, takze zycze powodzenia przy kolejnym etapie budowy.
Co do brudzenia kol to zasada jest prosta. Jezeli malowales akrylami opony i felge (swoja droga powinna byc ona srebrna), wtedy brudzenie robisz farbami na podstawie oleju. Czyli bierzesz humbrola albo olejne farby w tubce i rozrabiasz z rozpuszczalnikiem typu white spirit (benzyna lakowa) lub terpentyna. Robisz taka "wode" o zabarwieniu koloru, ktory jest Ci potrzebny. Nastepnie punktowo wpuszczasz to we wglebienia. Czekasz az podeschnie (15-20min) i rozcierasz suchym czystym pedzelkiem. W przypadku jak robia sie zacieki mokre to czekasz dalej do wyschniecia. Natomiast jezeli uzyles do malowania kol (opon i felgi) falb na bazie oleju (humbrol) to wtedy wash musi byc akrylowy. Jednak lepszy jest wash olejny bo dluzej schnie i pozwala lepiej modulowac cienie na powierzchni.
To jest bardzo prosty zabieg do zrobienia i powiem szczerze, ze raczej popsuc sie tego nie da. Jedyne co to trzeba pamietac ze nie mozna robic wash na farbe o tej samej bazie, trzeba to oddzielic lakierem o innej bazie. Polecam youtube, tam filmikow instruktazowych jest milion.
Poza tym mozna wash kupic gotowy. Co znacznie upraszcza sprawe.

Przepraszam za brak polskich znakow.

 
07-11-17 16:06  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Mogles wybrac cos prostszego, bo Tempest do latwych nie nalezy.

No cóż, przyznaję że nieco nie doceniłem modelu. Spodziewałem się że główna trudność będzie leżeć w dużej ilości drobnicy w kabinie, łukowej krawędzi natarcia i wlocie powietrza, a tymczasem problemy wynikły w kilku innych miejscach. Ale mimo wszystko cieszę się że wybrałem właśnie ten model. Jedna sprawa że samolot fajny, ale przede wszystkim lubię takie wyzwania modelarskie, gdzie trzeba dać z siebie wszystko i jeszcze trochę żeby się udało. Dużo się dzięki temu nauczyłem.

Dzięki za wyjaśnienie co do brudzenia opon. Czy farba/wash "enamel" (emalia?) kwalifikuje się jako olejna?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-11-17 16:12  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

A, i jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. W modelu nie ma przewidzianego stopnia do kabiny pilota.

Wydaje mi się, że powinien być.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:46)

 
07-11-17 16:30  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Przyjrzyj się uważnie części 147P. Stopień jest tylko w pozycji schowanej.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
08-11-17 09:17  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Tak, enamel jest olejna. Zmywana jest za pomoca terpentyny, a rozcienczana rozcienczalnikami na bazie white spirit. Humbrol, Model Master Enamel sa farbami tego typu. Nie jestem pewny, ale chyba rowniez Revell.
Jednak najlepszy wash robi sie z farb artystycznych (np. Van Gogh), potrzebny jest kolor czarny i brazowy. Mozna je kupic w sklepie dla plastykow, badz w niektorych empikach (tylko tu jest dosc drogo i srednio sie oplaca). Koszt takiej farby to okolo 15zl za tubke jednego koloru (starczy ona na cale zycie). White spirit (benzyna lakowa) dostepny w sklepach dla plastykow, badz zwyczajnie w marketach budowlanych.
Jezeli bede mial czas w weekend to postaram sie zrobic taki manual jak ja maluje kola.

 
08-11-17 14:45  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ceva, faktycznie jest stopień. Myślę czy go nie zrobić w pozycji wysuniętej.

Rowin, dzięki. Wydaje mi się że na podstawie twojego opisu wiem jak to zrobić. Pozostaje bardziej kwestia zdobycia składników. Pytałem o enamel bo mam akurat wash Humbrola w kolorze ziemi, tyle że jest on bardzo gęsty. Można zamiast white spirit użyć po prostu rozcieńczalnika humbrolowego? Nawiasem mówiąc to czy gdzieś w sieci dostępne są zdjęcia twojego Tempesta w wysokiej rozdzielczości (czyli inne niż te na stronie Hala)?

A co do koloru felg, to postanowiłem zrobić szare, a nie srebrne, z tego powodu że golenie podwozia też są szare (mimo że powinny być srebrne). Uznałem że dziwnie byłoby mieć golenie i felgi w innych kolorach.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
09-11-17 08:38  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Wszystko jest tutaj na temat humbrola:
https://www.youtube.com/watch?v=fCPlzt3uG6Y
https://www.youtube.com/watch?v=sGLCRCIxrwA

Wash musi byc rzadki jak woda, tylko zabarwiony farba. Wash mozna nakladac kilka razy w to samo miejsce, po jego wczesniejszym wyschnieciu, zeby miec intensywniejszy efekt. Wiec nawet jak za malo farby jest w mieszance do wash'u to mozesz powtorzyc zabieg ta sama mikstura. Swoja droga lepiej zeby bylo za malo farby niz zeby bylo jej za duzo, bo wtedy jest to zwyczajna rozcienczona mocno farba, zbyt dobrze kryjaca. Tu chodzi o to zeby robic takie "mgielki' ledwo kryjace. Zreszta, naprawde wszystko jest doskonale wyjasnione na wielu filmikach na YT. Wystarczy wpisac w wyszukiwarce "model wash", "model weathering", "wash modelarstwo" itd. Technika brudzenia samolotu niczym nie rozni sie od brudzenia czolgu, tylko intensywnosc jest inna, ktora dobiera sie na podstawie jakiegos zdjecia rzeczywistego obiektu.

Chyba mam fotki Tempesta w wiekszej rozdzielczosci, musze poczukac w starym kompie.

Post zmieniony (09-11-17 08:39)

 
11-11-17 15:13  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Koła. Niestety przy usuwaniu patyczkiem nasączonym rozpuszczalnikiem nadmiaru washa w niektórych miejscach zeszła farba z opon. Trzeba było poprawiać.

Poza tym wkleiłem lotki.

Zrobiłem klapy i zacząłem wnęki - brakuje w nich jeszcze drutów.

I przy okazji załatałem tą szparę na łączeniu centropłata i skrzydła. Widać w tle na ostatnim zdjęciu.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:46)

 
17-11-17 13:29  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zabrakło mi chwilowo drutu 0,8mm więc zrobiłem kółko ogonowe i klapy podwozia.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:46)

 
20-11-17 16:42  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Golenie podwozia zrobione. Obok kabiny pilota i wnęk podwozia był to jeden z bardziej pracochłonnych elementów modelu, głównie ze względu na mnóstwo drobnych szablonów z drutu. Ponadto bardzo trudny technicznie. W wycinance wkradł się drobny błąd w druku.

Ten biały pasek na prawej goleni jest od góry, a powinien być od dołu. Na rysunkach montażowych też jest pomyłka.

Pierwszy rysunek z lewej przedstawia prawą goleń, a nie lewą.

Golenie wykonałem identycznie jak przy kółku ogonowym, tzn. rozcinając zwijaną część tak żeby móc skleić rurki bez uskoków. Z efektu jestem bardzo zadowolony.

Zauważyłem na zdjęciach że zapomniałem o jeszcze jednym detalu - dokleję dzisiaj.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:47)

 
25-11-17 12:50  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Model stanął na kołach. Przyznam, że podwozie od początku budziło moje obawy, bo wydaje się dosyć cherlawe pod względem wytrzymałości. Obawy niestety się potwierdziły, bo samolot po postawieniu na koła wykazał objawy zespołu przeciążeniowego goleni prawej. Przy klejeniu starałem się być oszczędny z CA żeby nie było nigdzie plam i niestety się to teraz zemściło. Jakoś udało się naprawić bez wyrządzania większych szkód i mam nadzieję że teraz będzie już dobrze.

Post zmieniony (03-01-19 22:47)

 
25-11-17 16:24  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
RAVEN6   

Moim zdaniem super robota. Bardzo trudny to model, ale dajesz sobie z nim radę. I to bardzo dobrze.

 
25-11-17 16:37  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wspaniale Ci to wychodzi !

 
30-11-17 00:48  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Budowa modelu powoli zbliża się ku końcowi. Przez ostatnie kilka dni wykańczałem dół samolotu, robiłem śmigło i inne detale.

Po ostatniej porażce z łopatami śmigła przy robieniu Caudrona postanowiłem się solidnie przyłożyć. Przed sklejeniem uformowałem łopaty jak należy. W szczególności zadbałem o nasadę oraz odpowiedni skręt łopat. Z efektu jestem bardzo zadowolony: krawędzie zeszły się równo, kształt wyszedł poprawnie, rdzeń się nie odcisnął. Tylko nasada jednej z łopat się w jednym miejscu nieco zagniotła przy klejeniu.

Za to całkowicie poległem na kroplowych osłonach działek na skrzydłach. Wykonanie ich z kartonu, który trzeba było uformować tak żeby krzywizna była zarówno w kierunku przód-tył jak i lewo-prawo przerosło moje umiejętności. Sięgnąłem więc po balsę.

Brakuje już tylko rur wydechowych, rurki Pitota i anten. Usunąłem chwilowo owiewkę kabiny żeby móc polakierować poszycie pod spodem. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to pewnie uda mi się w weekend skończyć.

Nawiasem mówiąc to chciałem zwrócić uwagę, że w opracowaniu występują delikatne różnice w odcieniach druku. Zwróćcie uwagę na dwóch ostatnich zdjęciach na różnicę pomiędzy nieco jaśniejszym kolorem centropłata, a ciemniejszym tyłem kadłuba. Różnice występują też w odcieniu koloru "RAF interior green", którym pomalowane są wnętrza kabiny, klap i wnęk podwozia. Dobrze widać to na zdjęciu z wcześniejszego wpisu.

Właściwie różnica między kolorem kabiny i wnęk podwozia jest tak duża, że nie wiem czy nie jest zamierzona. Natomiast to na pewno nie jest zamierzone.

Jak widać problemy z jednolitością kolorów zdarzają się nawet najlepszym.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:48)

 
30-11-17 15:58  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Tam na pewno było uszkodzenie po pocisku i musieli załatać :) A poważnie to podoba mi się i to baaaardzo jak wykonujesz ten model.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
30-11-17 18:52  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Nie mam przy sobie tego modelu. Więc zapytam. Na jakim papierze były drukowane części wnęki podwozia, a na jakim wnęki klap? Różnica w kolorze może być przez to że mogły być drukowane na różnych grubościach papieru.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
30-11-17 18:59  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Bizon, jedno i drugie było na papierze offsetowym. Ten różniący się kawałek klapy pokazany na zbliżeniu to jest druk dwustronny.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-12-17 17:11  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Rury wydechowe zrobione.

Model już skończony i polakierowany. Galeria jutro przy świetle dziennym.

Post zmieniony (03-01-19 22:48)

 
02-12-17 17:45  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seb545 



Na Forum:
Galerie - 3
 

Witaj model fajnie wychodzi z tego co sobie przypominam a było to raptem kilka lat temu nie miałem z nim problemów faktycznie przesunięcie na ogonie które wskazaleś może byc po mojej stronie pamietam że kazdy krok był przeze mnie przemyślany choc sam nie uniknąłem potknięć mile wspominam budowę myślę że o jeden mode za wcześnie zdecydowałeś się na budowę Tempesta bo umiejętności posiadasz spore osobiscie nie lubiłem tych łaczeń na kołpaku śmigła więc go malowałem. podwozie okleilem blaszką aluminiową bo te wycinankowe mialy nie naturalny kolor a tam był w oryginale bardziej aluminiowy co druk tego nie oddał. Pozdrawiam i podpatruje.

--
Pozdrawiam.

 
02-12-17 18:15  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wiele modeli które skleiłem było "o jeden model za wcześnie" ;-) Chyba po prostu tak lubię. Nawet jeśli coś tam skopię po drodze, to i tak bawi mnie klejenie modeli które stanowią wyzwanie i motywują do tego żeby się jak najbardziej starać i kombinować. Podwozie faktycznie powinno być srebrne. Ty je ładnie zrobiłeś, ale ja wolałem nie przekombinować i zostawiłem tak jak jest w wycinance.

Jeszcze ciekawostka z mojego ściennego kalendarza. Zdjęcie wykonane w grudniu 1944 przedstawiające św. Mikołaja, który przyleciał do holenderskich dzieci:



Z obawy przed Messerschmittami, Mikołaj przyleciał Tempestem. Uwagę zwraca brak lewego panelu w kabinie. Nie wiedziałem, że kabina w Tempeście otwierała się w ten sposób.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-12-17 19:24  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Pięknie zrobiłeś tego Tempesta. Samolot szkaradny, ale Twój model mi się podoba. Jedynie kołpak kanciasty, ale wiem, to 'standard', więc tak powinno pewnie być.
A co do bocznych 'drzwi' w Tempescie - no inaczej tam by się nie dało wleźć. Zobacz jakie wąskie jest wycięcie w kadłubie :)

 
02-12-17 20:52  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Szkaradny? To jest jedna z ładniejszych maszyn :-D Jeszcze muszę kiedyś do kompletu Typhoona zrobić.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-12-17 20:59  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Radzisz sobie świetnie z nowymi wyzwaniami. Twoja cierpliwość zasługuje na gromkie brawa. Jesteś jednym z tych.....mało licznych co się nie poddają bo coś tam nie wyszło. Szacun. Powiem Ci, że model wygląda bardzo dobrze i te kropelki z balsy to zbędna rzecz bo papierek to papierek, tamte też dobre były. Czekam na galerię. Brawo Ty!!!

 
03-12-17 12:22  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zbinie, ja jestem przeciętnym modelarzem. Gdybym miał posyłać model do kosza dlatego że coś mi nie wyszło, to bym do dzisiaj żadnego nie skończył. Kropelki z balsy jednak musiały być, bo naprawdę nie byłem w stanie uformować ich z papieru. Przekrój boczny wychodził nieźle, ale wzdłużny już nie. Pomimo posmarowania BCG od niezadrukowanej strony i tłoczenia na tekturce piwnej nie byłem w stanie tak uformować tej części żeby jej podstawa przylegała do skrzydła. Zawsze przód wychodził mi w górze, a jak dociągałem go w dół to z kolei całość rozjeżdżała się na boki.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
03-12-17 12:29  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zapraszam do obejrzenia galerii końcowej i przeczytania kilku słów podsumowania. Był to mój pierwszy model od Halińskiego i osoby które śledziły relację wiedzą że walka była zacięta. Pomimo kilku potknięć przy budowie efekt końcowy jest zadowalający, a satysfakcja z ukończenia bardzo duża. Model niewątpliwie należy do trudnych. Główne trudności techniczne to: wisząca na cienkich kratownicach kabina, którą trzeba wykonać z zachowaniem osi symetrii; owalny wlot powietrza i rejon klapy chłodnicy; oraz skrzydła z zaokrągloną krawędzią natarcia. Ponadto model jest bardzo zdetalizowany, wymaga olbrzymiej cierpliwości i dużego nakładu pracy. Pomimo tego kleiło się go fantastycznie - oficjalnie dołączam do fanklubu Halińskiego ;-) Jakościowo opracowanie zostawia inne wydawnictwa daleko w tyle. Bardzo podoba mi się bezkompromisowość w kwestii detali, a także bardzo dobre przemyślenie całego modelu. Nie było tak jak przy innych modelach które zdarzało mi się kleić, że detale były na zasadzie "jakoś tam sobie modelarz wymyśli jak to zrobić". Inne plusy: podawanie średnic drutów przy szablonach (niestety nadal nie jest to dzisiaj standardem), rozpisanie kolorów farby do szablonów, druk dwustronny, bardzo dobra instrukcja (w sensie tekstu). Do minusów opracowania trzeba zaliczyć rysunki montażowe. Co prawda rendery są czytelne, ale w kilku momentach brakowało mi rzutów i przekrojów prostopadłych (potrzebne do ustalenia kątów - z rzutów izometrycznych ciężko wymyślić). Model był caponowany i na koniec polakierowany jedną warstwą błyszczącego Humbrola. Planowałem dwie, ale już po jednej poszycie błyszczy się dosyć mocno więc odpuściłem kolejną.



Tutaj porównanie z Hurricanem, wcześniejszym tworem Hawkera:



A tutaj razem z Thunderboltem, największym jednoosobowym myśliwcem 2WŚ:



I kolekcja:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
03-12-17 14:45  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No to witaj w klubie : )
Jak to mówią Twardym trza być, a nie mientkim i chwała ci, że skleiłeś model mimo wcześniejszych problemów i to na całkiem jak na nowicjusza wysokim poziomie, pisząc nowicjusza oczywiście mam na myśli pierwszy model z tego wydawnictwa. Brawo, brawo !! Tak na marginesie ja skleiłem jak na razie 1 cały 0, 674 modela z wyd. AH , ale kleję twardo ! : )
Mam nadzieję, że kiedyś ten model będzie można oblukać na Sjeście.
No to teraz jakiś model relaksacyjny, czy idziesz za ciosem i następny model z tej " stadniny", jak tak to poczekaj na nowość wkrótce będzie : )

Post zmieniony (03-12-17 14:54)

 
03-12-17 17:28  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Szansa że model kiedykolwiek pojawi się na Sjeście jest bliska zera. Co do kolejnego modelu to myślałem przez moment o Spitfire XVIe w wersji low-back z ostatniego numeru KA. Ładnie komponowałby się z Tempestem, zarówno pod względem sylwetki jak i kamuflażu. Ale Tempest to była jednak lekcja pokory, a ten Spit nie jest zbytnio od Tempesta prostszy (skrzydło z klapami, trudna kabina). Więc następny model to na pewno będzie to coś prostszego niż Tempest, a co konkretnie to jeszcze nie zdecydowałem.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
03-12-17 17:58  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Gratuluję bardzo ładnego modelu, samozaparcia i ciekawej relacji. Chętnie tutaj zaglądałem, czekam też na kolejną, co by to nie było :P
Podejrzewam, że ze Spitem jak najbardziej byś sobie poradził i byłaby to prawdopodobnie pierwsza relacja (przynajmniej ja żadnej nie znalazłem, wiem tylko że jedna znana osoba go klei w zaciszu domowym ^^), ale wybór należy do Ciebie ;)

Pozdrawiam

--

 
03-12-17 18:28  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Trudno się mówi, ale jakość zdjęć, ich ilość i różnorodność i tak jest w sumie wystarczająca.
No to czekamy na kolejną relację.

 
03-12-17 19:42  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

To może jednak tego typhoona z fly model? Z wyjątkiem okolic wnęk podwozia głównego jest w pełni sklejany.

Ładnie ci poszło, z ciekawością podglądałem.

 
03-12-17 20:08  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Gratulacje oglądałem relacje od pierwszego wpisu i trzymałem kciuki, wyszedł Ci Tempeściak bardzo dobrze. Halowe modele są wymagające ale jak mówi Andrzej Latyński nie ma modeli trudnych są tylko pracochłonne. Ten w rzeczy samej do takich należy. Raz jeszcze gratulacje.

--

 
03-12-17 20:26  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Elegancko!
Te osłony km-ów wcale nie są takie trudne do zrobienia, trzeba je formować na odpowiednio miękkim podłożu kulkami o różnej średnicy na wilgotno - najlepszy wg mnie jest wacik z bezbarwnym denaturatem. Te "krople" z balsy są zbyt wysokie i trochą obce na modelu ale wiadomo - ratowałeś sytuację.
Pozdrawiam

 
03-12-17 20:33  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Oglądałem od początku do końca. Bardzo dobrze sklejony model.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki
IJN Haguro

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN I

 
03-12-17 20:46  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Gratuluje kolejnego fajnego modelu i czekam na kolejną relację ;)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
04-12-17 08:08  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Gratuluje ukonczonego modelu. O bledach jakie zrobiles sam dobrze wiesz, wiec jest to dobry znak, bo zwrocisz na podobne elementy wieksza uwage przy kolejnych modelach. Ale jak na tak trudny model (jeden z najtrudniejszych AH wg mnie) to poradziles sobie bardzo dobrze.
Co do Spita, to jest duzo latwiejszy od Tempesta i bez dwoch zdan mozesz sie za niego brac, widzac efekt koncowy tego modelu. Skrzydlo podobne jak w tempescie (zakrzywiona krawedz natarcia), a kabina jest o wiele prostsza w Spitfire. Takze zachecam do klejenia XVIe.

 
04-12-17 08:23  Odp: [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Gratuluję ukończenia modelu. Bardzo mi się podoba. Niestety przegapiłem Twoją relację ale następnym razem postaram się komentować na bieżąco.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024