FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-07-02 11:21  [Technika] Klej klejowi nie równy
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Hej

O klejach było już dużo tu pisane, ale ja jeszcze coś dopisze na podstawie moich obserwacji.
Otóż chodzi o to że kleje różnych firm są zupełnie innymi klejami.
Wielu kartonowiczów pisz że nie używa kleju typu "Budapren" ponieważ brudzi powierzchnie, ja do niedawna byłem tym zdziwiony gdyż mój budapren niczego nie brudzi. Jednak ostatnio kupiłem sobie bubke budaprenu z innej firmy i okazał sie koszmarem modelarza, szybko schnie, słabo trzyma, trudno się usuwa z nieporządanych miejsc i zostawia brzydkie plamy. Klej którego do tej pory używałem takich negatywnych cech nie posiada.
Tak więc w dobrej wierze, podaje producentów obydwu nie jako antyreklame/reklame a jako ostrzeżenie/pelecenie.

Dobry budapren:
"Budapren"
Pronikol OBT-III
Producent: Libella

Zły budapren:
Klej Budapren
OBT-III
Producent: JUKA

I jeszcze zalety mojego "dobrego" budaprenu: przyzwoicie wolno/szybko schnie, bezproblemowo się usuwa, nie zostawia nawet minimalnych śladów na kartonie w miejscach gdzie ich być nie powinno, nie śmierdzi (tamten śmierdzi) trzyma jak beton.

Libella produkuje też klej typu Hermol którego równierz używam i sobie chwale.

Kleje Libelli kupuje w hipermarkecie Auchan Piaseczno (w Bielskim Auchanie go nie widziałem)

I tyle, kleje Libelli polecam gorąco, Juki zdecydowanie się nie nadają do klejenia modeli papierowych (przynajmniej budapren)

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
27-07-02 11:43  Re: [info] Klej klejowi nie równy
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Równiez używam Butaprenu i Hermolu z Libelli i jeśli chodzi o zalety to się absolutnie zgadzam. Ale co do zapachu to niezbyt:) Nie wiem jak pachną inne kleje typu Butapren, ale ten również nie grzeszy ładnym zapachem. Zresztą trudno się dziwić w wypadku Butaprenu. Opary są szkodliwe tak czy siak, szczególnie w dużych ilościach, gdy np. ktoś podkleja duże powierzchnie. Ale poza tym jest dobry. Swoje kupuję w Auchan w Mikołowie, bo na razie tylko w tej sieci je widziałem (tzn. Libelli). Hermol, jak zresztą od zawsze, denerwuje mnie z tymi swoimi nitkami:))) Ale jak to mówią, nie ma nic za darmo, są zawsze plusy i minusy.

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
27-07-02 16:25  Re: [info] Klej klejowi nie równy
randar       

zareaguję jak stara baba, ale dlaczego nie dasz zarobić naszemu wspólnemu znajomemu ze sklepiku na rynku, tylko jeździsz do AUA?

pzdr

Mariusz K

 
27-07-02 18:39  Re: [info] Klej klejowi nie równy
Mushler 

 

Warty jest polecenia również but....., hermol, i klej zwany jako uniwersalny(podobny do hermolu ale zapach mocniejszy:} ) "Tytan" , firmy Selena dastępny jest w tubce 40ml.

Potem są puszki o.2l, o.8, 5l, 10l, 20l!!!!!
Ja używam butaprenu i co moge o nim powiedzieć to to że jest tani , nie śmierdzi tak mocno, dobrze łapie i jest na tyle przezroczysty że nie trzeba się przejmować wylewkami!!!
Cena tubki 40ml to około 1,35zł
puszka mała(to 0,2l) ok 2,45zł
a puszka 0,8l ok. 6zł

pzdr Mushler


Szczęśliwego nowego kartonu ? :P

 
27-07-02 18:55  Re: [info] Klej klejowi nie równy
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Hej

Co do zapachu budaprenu z Libelli to jest on nieporuwnanie słabszy od tego z Juki, co oczywiście nie zmiania faktu że i tak jego opary są szkodliwe.

Niestety u mojej sąsiadki "Mańki" która ma osiedlowy sklepik z chemią jest tylko włąśnie budapren z Juki, a Libelle widziałęm tylko w Auchanie, chcąc nie chcąc kupuje go w tym hipermarkecie.
Natomiast "Mańce" daje zarobić na wikolu rozpuszczalniku i lakierze, oraz innych nie związanych z modelarstwem artykułach.

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
27-07-02 23:59  Re: [info] Klej klejowi nie równy
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Randar, spoko, daję zarobić dziadkowi, bez obaw:) Akurat Hermol kupuję u niego, a tylko raz kupiłem w Auchanie, bo akurat kupowałem Butapreny.:))) Dziadek Kaziu jest debeściak:))

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-08-02 00:24  Re: [info] Klej klejowi nie równy
feld       

ja kleje wikolem i cjanopanem.... co do oparow, to te z rozpuszczalnika nitro wystarczaja mi w zupelnosci;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024