FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-04-17 16:32  [R/G] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Zapraszam do relacji z budowy kolejnego modelu. Tym razem wyrób Naszych południowych sąsiadów, czyli AERO L-29 Delfin.



W moim wykonaniu będzie to model z wycinanki KEL (Kartonowa Encyklopedia Lotnictwa, wyd. WIR) przeskalowany z orginalnej skali 1:50 do skali ~1:33. Do modelu dostałem gratis "wkładkę" z dodatkowymi zbiornikami paliwa. Egzemplarz który posiadam, ma chyba lekko wypłowiałe kolory, bo kolor pomarańczowy tygrysa bardziej przypomina w mieszankę jasnego pomarańczowego z domieszką różu (taki odcień bardziej piaskowy). W necie widziałem zdjęcia kilku sklejonych modeli i tam kolory były bardziej "żywe". Stąd przeskalowany model został wydrukowany na arkuszu barwionego w masie brystolu o odcieniu zbliżonym do koloru malowania samolotu "w naturze".



Kwestia wyblakłego koloru, może dotyczyć tego egzemplarza, który został zakupiony ~3m-ce temu. Jak "leżakował" wcześniej nie wiem. Być może jednak taki kolor arkuszy był zamierzony. Odnośnie kolorów to też trochę dziwna sprawa, bo na zdjęciach oryginalny kolor wychodzi bardziej nasycony, a barwiony brystol zaś wychodzi strasznie żółty. W rzeczywistości kolory są mniej nasycone.





Odnośnie samego modelu, poza zmianą skali mam zamiar skleić to co dali w wycinance, raczej bez dodatków "od siebie". Główną zmianą będzie zmiana połączenia segmentów z podwójnej wręgi na pojedynczą ze sklejką. Jeszcze się zastanawiam, ale na 99% model będzie wykonany "w locie" bez podwozia. Ma wtedy ładniejszą sylwetkę.

Spodziewam się, że drobna szparka/niezgodność w 1:50, po przeskalowaniu może okazać się spora wyrwą, ale to pokaże przyszłość. Póki co jest w miarę ok. Plusem tego opracowania dla mnie jest to, że grzbiet kadłuba jest osobnym elementem, i wszelkie nacięcia/korekty obwodów będzie można później zaślepić grzbietem. Szkoda tylko, że autor nie pokusił się schować pod owym grzbietem połączeń. Ale trudno.

Kilka zdjęć z początku budowy.




Segment 4 okazał się trochę za duży na obwodzie przy wrędze "C" i trzeba go było lekko zwęzić (widoczne na zdjęciu nacięcie)



Post zmieniony (01-07-17 12:17)

 
24-04-17 16:40  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ciekawe malowanie. I dobry pomysł z tym drukowaniem na barwionce, zaraz inaczej wygląda.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
24-04-17 17:01  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Rzeczywiście kolorystyka bardzo ciekawa.
Model samolotu także nie tuzinkowy.
W każdym razie zasiadam na widowni.

Ps. A z Migiem 29 z MM ?

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
24-04-17 17:21  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Piterkowiec - MiG zakończony > http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=327563&t=327563&filtr=0&page=1
Mimo kilku problemów (głównie wnęki podwozia) sklejało się go przyjemnie, a efekt końcowy mi się podoba, i cieszy oko.

 
24-04-17 20:15  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Fajny temat. Ciekawy jestem jak się będzie prezentował.

 
24-04-17 20:48  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Fajnie opracowany jest ten od Emila Zarkova http://cadbest.com/store/en/?search=Delfin&pid=32, chociaz pare zlotych kosztuje...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
24-04-17 22:27  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Zabawnie. Tam, gdzie pokazały "Tygrysa" L-29 od Zarkova, sprzedaje się i moje przemalowywanie, które bezpłatnie było wyłożone.
http://cadbest.com/store/en/?search=Delfin&pid=99
Nawet foto modelu - to moje zdjęcie, on wisiał w moim gabinecie, w Ługańsku
Zdaje się, i sam początkowy model był free, lecz mogę mylić się. Z innej strony, to sam Zarkov i sprzedaje - tak że element sprawiedliwości w tym jest

--

Post zmieniony (24-04-17 22:41)

 
24-04-17 23:26  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Pamiętam, że kiedyś Zarkov robił akcje i na krótko udostępnił swoje modele za darmo. Z jednej takiej akcji mam gdzieś na dysku L-29 w malowaniu Bułgarskim (chyba pierwsze opracowanie tego modelu). Teraz na stronie sklepu za free można ściągnąć dość szczegółowe modele małych awionetek DAR 21 Vecto/DAR 27M Spector w skali 1:32 czy dość szczegółowy HH-65A "Dolphin" w malowaniu "Virgin HEMS London" lub "US Coast Guard" w 1:48

 
25-04-17 10:52  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Ze względu na, że sam Zarkov wykładał free modele L-29, czy będzie prawidłowy teraz dać powoływanie na download jego modele ?
Prawda, nie pewny, że w Polsce wam będzie ciekawy nasz wariant zabarwienia (kijowski aeroklub).


--
Pieniądze to nie wszystko

 
25-04-17 10:57  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

odnośnie modelu KEL`a - tu jest taż niedoróbka, co i u ModelArt. Styk segmentu kadłuba można było schować pod górny segment

--
Pieniądze to nie wszystko

 
27-04-17 23:03  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Z racji powrotu do pracy, prace przy modelu posuwają się powoli do przodu, ale może majówka da większe postępy ;).

Zdjęcia kilku sklejonych segmentów
Segmenty 2 i 3 - seg. 3 trzeb było minimalnie zwęzić na obwodzie, ale to nie problem, raczej kosmetyka. W segment 2 została wklejona dodatkowa wręga (nie przewidziana w opracowaniu) celem lepszego ukształtowania noska. Fragment sklejki między segmentami został zaczerniony by po połączeniu nie wyszła żółta kreska od barwionego brystolu przy załamaniu segmentów


Segment 8, ostatni. Z nim było trochę problemów. Jakoś przeglądając galerie tego modelu w necie, nikt nie chciał pochwalić się swoim wykonaniem końcówki kadłuba. Z racji skąpej instrukcji i rysunku schematycznego modelu, element skleiłem tak jak wydawało mi się poprawnie (zamierzenie przez autora). Czy tak miało być w rzeczywistości trudno powiedzieć, być może to wykonanie to fantastyka.



W każdym bądź razie w mojej koncepcji wykonania tego segmentu, nie pasował element wylotu silnika, który zrobiony został "na nowo" z kawałka czarnego brystolu. Po sklejeniu wylot ma kształt zbliżony do eliptycznego (ścięty stożek), a ten oryginalny "schodzi" się na szpic w miejscu klejenia.




Dopasować też trzeba było wręgę "G", która została wklejona po sklejeniu segmentu i osadzeniu wylotu. W opracowaniu ma ona kształt podobny do gruszki (szersza na dole), a u mnie pasowała zbliżona do elipsy (dół okazał się za szeroki i po włożeniu zniekształca całe poszycie segmentu)


W każdym bądź razie zadowolony jestem z tego jak ten segment ostatecznie wyszedł, bo pasuje do kadłuba bez większego dopasowywania czy szczelin. Pasuje też dość dobrze do ogólnej linii obrysu kadłuba.

Post zmieniony (01-07-17 12:21)

 
01-05-17 18:54  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Dziś zdjęcia z kilku ostatnich din pracy nad modelem.

Miał być delfin, a wychodzi żółta łódź podwodna :) - czyli cygaro kadłuba w komplecie.





Nosek delfina


Tak jak się spodziewałem idealnie nie jest. Z racji większej skali, niedociągnięcia modelu/opracowania także stają się bardzie widoczne. Segmenty pasują dość dobrze, trzeba było tylko w kilku popracować nad obwodem.

Grzbiet modelu podzieliłem sobie na 3 większe sekcje: owiewkę kabiny, cześć środkowa i ogon.

Owiewka:
Z racji wydruku na papierze barwionym i wyblakłych kolorów oryginału, błękit wyszedł blady i przy sztucznym świetle zlewa się z żółtym. Przy dziennym świetle, wychodzi lepiej, ale i tak będę musiał coś zrobić z "szybami".



Ogon i szkielet.
Zanim ogon został przyklejony do kadłuba, najpierw przykleiłem do gotowego ogona część garbu przed ogonem, i dopiero potem jako jeden element przykleiłem do kadłuba i wcześniejszych elementów garbu. Wynika to z tego, że nie ma zaznaczonego na modelu miejsca przyklejenia ogona. Jego miejsce poniekąd wynika z klejenia kolejnych elementów garbu.



Statecznik poziomy:



Kompletny kadłub w wklejonym dźwigarem skrzydła




Odnośnie łat tygrysiego wzoru, to pasują różnie. Na segmentach nie ma problemu i samo cygaro kadłuba wychodzi ładnie, nawet w miejscach "szwu". Schody zaczynają się jeśli chodzi o styk kadłub-garb. Niektóre cętki pasują idealnie, inne gorzej. Jednam myślę, że odrobina pracy z czarnym tuszem czy cienkopisem i spasowanie da się trochę poprawić.

Post zmieniony (01-07-17 12:31)

 
01-05-17 19:06  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ładnie wygląda to co już masz wykonane.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-05-17 20:40  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
InTrUdEr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10
 

Fajnie się ogląda Twoje relacje keep coming!!

 
02-05-17 14:10  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Segmenty pasują dość dobrze, trzeba było tylko w kilku popracować nad obwodem....

No to faktycznie dość dobrze ;-) :-D

Pomysł budowy z kartonu barwionego w masie, spodobał mi się bardzo. Ułatwia i przyspiesz wiele rzeczy.
walkiria chyba zmotywowałeś mnie do ruszenia z pewnym, super tajnym i nietypowym "modelem" (bardziej zabawką, niż redukcją, ale nie mnie to oceniać) ;-) Co z tego wyjdzie? Zobaczymy w praniu ;-) A ja sobie podpatruje dalej bo całkiem fajnie się zapowiada.

PS: "Okna" można zawsze wyciąć i podkleić folia bezbarwną a miejsce kokpitu zasmarować na czarno. Mi się tak zdarzało zrobić i całkiem sensownie to wyglądało.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
03-05-17 18:07  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Dziś zdjęcia z prac przy centropłacie i wlotach powietrza.

Poszycie pasuje dobrze do szkieletu skrzydeł i nie trzeba kombinować



Wloty natomiast wymagają więcej nakładu i kombinowania (co zapewne widać na zdjęciach, że są lekko wymęczone). Wydaje mi się (porównując z innymi), że wynika to z trochę źle zaprojektowanej cześć wlotu, zwłaszcza jeśli chodzi o dolny jej fragment. Nie pasuje do obłości kadłuba i wlotu, w związku z czym powstaje szpara przy kadłubie.



Przyklejone są już także klapy luków podwozia oraz oprofilowanie kadłub-skrzydło

@Chopin - teraz okien już nie wytnę bo za późno, ale coś wykombinuję. Poza tym, pod owiewką schowane jest rozcięcie niepasującego poszycia :(

Post zmieniony (01-07-17 12:33)

 
03-05-17 23:23  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

walkiria teraz to już może faktycznie po herbacie. Co do śladów po dopasowywaniu poszycia, to zawsze można nakleić, z czarnego kartonu, porostu łatę w kształcie miejsca na kokpit. Ja kiedyś w jakimś chyba Meserszamacie zrobiłem nawet celownik i zagłówek. Po prostu wystawały z nad czarnej plamy ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
07-05-17 16:01  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Szydła już sklejone w całości, przyklejony także statecznik poziomy na ogonie

Prawe skrzydło:


Lewe skrzydło


Statecznik


Poprawiłem też w końcu "oszklenie" kabiny - niestety na obecny etap modelu nic lepszego nie przyszło mi do głowy.


Części już niewiele zostało. Pozostały same duperele i drobnica w postaci anteny czy czujników

Post zmieniony (01-07-17 12:38)

 
07-05-17 22:38  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Walkiria - kabinka super Ci wyszła, wygląda o niebo lepiej....
Ja także myślę o powiększeniu samolotu CSS-10 z KEL tak do 1/33 , fotki Marek Pacyński.


--

 
08-05-17 20:57  Odp: [R/G] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Jak wspomniałem wcześniej, budowa modelu dobiegła końca. Póki co zrezygnowałem z dodatkowych zbiorników paliwa. Trochę burzą one sylwetkę modelu "w locie" i wydaje mi się, że lepiej pasowały by do modelu z wyciągniętym podwoziem. Kto wie, może w przyszłości pojawi się mały "upgrade" w postaci doklejonych zbiorników. Z racji, że są one dodane do modelu bazowego jako "suplement" na poszyciu nie ma zaznaczonego miejsca ich przyklejenia, więc nie ma żadnych plam, czy "brakujących" elementów.

Zdjęcia gotowego modelu:







I jeszcze raz pierwowzór:


Malowanie strasznie mi się podoba, i szkoda, że tego typu malowania/kamuflaże "okazjonalne" są taką egzotyką na rynku.

Post zmieniony (01-07-17 12:41)

 
08-05-17 21:30  Odp: [R/G] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Całkiem interesująco to wygląda, nawet taka forma oszklenia aż tak nie razi, no może można by wyretuszować to łączenie na środkowym oszkleniu, ale może lepiej już nic nie kombinować.
Pomysł drukowania na kartonie barwionym w masie przy takiej kolorystyce wart naśladowania.
Rzeczywiście malowań okazjonalnych, a tych tygrysich jak na lekarstwo, ale trzeba mieć świadomość, że taka ilość plam kamuflażu wymaga wyjątkowej precyzji w ich umiejscowieniu i jest z tym chyba mnóstwo zachodu.
Zobaczymy może kiedyś jak takie malowanie tygrysie pojawi się w wiadomym wydawnictwie, zapowiedź modelu już wisi na stronie hoo, hoooo, a może i dłużej : )))))
Generalnie poważne gratulacje za nieszablonowe podejście do tematu i efektowny finał.

 
09-05-17 16:10  Odp: [R/G] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Podoba mi się i sam model i to jak go wykonałeś. Gratulacje.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
09-05-17 18:41  Odp: [R/G] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Z początku patrzyłem na relację powiększanej 50-tki z pewną politą. Ale wyszło na koniec nadspodziewanie dobrze. Choć jakby dać czarne szkiełka z rentgenów nawet z tym klejeniem listka to chyba było by jeszcze ładniej niż z papierowym szkiełkiem.

 
03-06-17 19:18  Odp: [R/G] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Gratuluję dobrze wykonanego samolotu.
Wprawdzie wygląda on trochę jak zabaweczka, ale w odbiorze jest przyjemny.

Brakuje mi w nim podwozia, bo bez tego coś on taki "surowy".

W każdym razie , dobra robota.

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024